Skocz do zawartości


Zdjęcie

co wybrać?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
39 odpowiedzi w tym temacie

budo_fiodor
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3675 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

co wybrać?
No właśnie co wybrać?

jaką szkołę walki polecilibyście młodym ludziom którzy chcą się zapisać lecz nie wiedzą na co?

bjj,
krav maga
aikido
karate
judo
sambo
taekwondo
kick
combat
inne


oczywiście patrząc na to co chce się osiągnąć, np kobiecie po 40 nie zapropoujemy kickboxu :)
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: co wybrać?
Abstrahując od stylu, należy zwrócić uwagę na atmosferę panującą na treningach, popytać się wśród znajomych jakie są ich opinie o prowadzącym zajęcia, o innych ćwiczących... Warto wiedzieć, jak nauczyciel podchodzi do treningu, na czym skupia uwagę - czy zależy mu na podnoszeniu poziomu ćwiczących, czy też klub jest jedynie dla niego źródłem dochodów i tylko pieniądze się dla niego liczą, a ludzie są nieważni. Warto też zwrócić uwagę, w jaki sposób instruktor podchodzi do treningu dzieci, młodzieży oraz dorosłych; oczywiste jest, że te grupy wymagają innego sposobu prowadzenia zajęć i dobry instruktor powinien o tym wiedzieć.

Dla mnie osobiście ta cała otoczka jest bardzo ważna. Dobrze ćwiczy się w takim klubie, gdzie jest fajna atmosfera (ale porządek musi być!), gdzie ma się przyjaciół... wtedy chętnie przychodzi się na treningi.

Szczególną rolę w integracji klubowiczów odgrywają wszelkiego rodzaju obozy treningowe czy rekreacyjne. Warto, aby instruktorzy przywiązywali do nich większą wagę, jako do jednego ze środków, który wpływa na chęć ćwiczenia w danym klubie. W moim klubie na obóz letni czy zimowy zawsze jest więcej chętnych niż miejsc i wszyscy tam dobrze się bawią - zarówno młodsi i starsi.

Oczywiście trzeba uważać, aby nie popaść w skrajność i aby klub nie stał się instytucją nastawioną wyłącznie na rekreację i rozrywkę. Skoro jest to obóz, to treningi muszą być, a wszelkie atrakcje rekreacyjne i krajoznawcze powinny być dodatkiem.

Można też organizować wspólne wyjazdy np. na jakieś ciekawe zawody czy zrobić spotkanie klubowiczów np. podczas długiego weekendu. Mogą wtedy spotkać się osoby z różnych grup zaawansowania, wymienić poglądy, wspólnie np. poćwiczyć czy pograć w piłkę czy cokolwiek innego. Taka impreza spowoduje, że ludzie zaczną się identyfikować z klubem i chętnie do niego uczęszczać.

Ale od klubu nie można tylko brać, trzeba też coś dać od siebie. Każdy w miarę własnych możliwości oczywiście. Jeśli są jakieś zawody, to klubowicze powinni aktywnie pomagać w ich organizacji, parę osób znających się na ogólnie pojętej informatyce może zajmować się klubową stroną WWW, ktoś pracujący jako grafik może przygotować dyplom na zawody, prawnik może pomóc w sprawach codziennego prowadzenia spraw klubowych. A młodsi mogą pomóc w codziennych, prozaicznych czynnościach: zamieść salę, przynieść/odnieść tarcze itp.

No, ale trochę odbiegłem od tematu....
  • 0

budo_adamd
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: co wybrać?
Taaa :) Fajne pytanie :) "Wiesz, chciał(a)bym zacząć trenować, ale nie za bardzo wiem co... ratuj!" Fajne, ale dość skomplikowane... Odpowiedziałbym pytaniem: czego oczekujesz?. Bo chyba kogoś, kto chce poprawić kondycję nie wyślemy na kravkę, kogoś, kto szuka kontaktu z chińską tradycją - na bjj, nie polecimy tai chi komuś, kto szybko chce się nauczyć walczyć czy kick boxingu osobie, która chciała by "coś poćwiczyć", ale łagodnego bo nie lubi przemocy... :roll:
Mnie coś się zdaje, że otoczki Sławka nie można ignorować, ale podstawową sprawą będzie chyba dopasowanie sytemu/stylu/sztuki do potrzeb i możliwości zainteresowanego. I jeśli chodzi o skuteczność, to możemy się spierać z jakim prawdopodobieństwem kto kogo zleje, za to jeśli poruszamy się po gruncie dopasowania MA do potrzeb ćwiczącego, to wszystkie style bez wyjątku są równe ;)

Mogę się pokusić o przeniesienie pytania również na inny grunt: na przykład "jaki kupić samochód?". Moje gratulacje dla każdego, kto poda mi taki model, że nie znajdę żadnego "ale" :wink:

Pozdrawiam
AdamD
  • 0

budo_faolinar
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 238 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: co wybrać?
styl trzeba dostosować do charakteru i predyspozycji fizycznych przyszłego adepta oraz dowiedzieć się czego on oczekuje po MA - szybkiej , bezwzględnej obrony , sportu i rywalizacji , efektowności , jakiejś mistycznej otoczki , czy czegoś innego . podać mu nazwy stylów , które teoretycznie by mu odpowiadały i niech sam wybierze , to co go pociąga....
  • 0

budo_mangha
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 241 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: co wybrać?
Ja z wymienionych poleciłabym cokolwiek oprócz aikido 8)
Dlaczego - ponieważ nie uczy walki, ale jakiegoś tańca, czy co to tam jest...
Kontuzyjne - te wykręcanie stawów...
Brak nauki uderzeń, brak sensownej obrony.
Takie mam zdanie po obejrzeniu trenigu i pokazów aikido. Jakieś to takie niewydarzone :wink:
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: co wybrać?

Ja z wymienionych poleciłabym cokolwiek oprócz aikido 8)
Dlaczego - ponieważ nie uczy walki, ale jakiegoś tańca, czy co to tam jest...
Kontuzyjne - te wykręcanie stawów...
Brak nauki uderzeń, brak sensownej obrony.
Takie mam zdanie po obejrzeniu trenigu i pokazów aikido. Jakieś to takie niewydarzone :wink:


Tez zwykle nie polecam aikido, no chyba ze sie ktos mocno uprze. I tak juz taki tlok na treningach ze nie ma gdzie rzucac, juz nie mowie o stazach 500 czy wiecej osobowych. Po co jeszcze zwiekszac popularnosc?

Aczkolwiek jest to chyba jedyna alternatywa dla ludzi, ktorym nie wystarcza nawalanie sie po ryjach, czy tez gnojenie przeciwnika za wszelka cene :wink:
Inny cel, wiec inne metody treningowe - jak chcesz uczyc wspolpracy i akceptacji zamiast wspolzawodnictwa, to trudno to nauczyc za pomoca walki czy sparringu, gdzie zawsze jest dominujacy i zdominowany, nie?

Co do kontuzji, to chyba aikido to najmniej kontuzyjna SW biorac pod uwage liczbe cwiczacych...
  • 0

budo_fiodor
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3675 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: co wybrać?

Ja z wymienionych poleciłabym cokolwiek oprócz aikido 8)
Dlaczego - ponieważ nie uczy walki, ale jakiegoś tańca, czy co to tam jest...

Dodaj że patrząc na pryzmat walki, chyba nie polecisz osobie która chce się troszkę poturlać, spotkać z kumplami ostrej walki w rękawicach.

Kontuzyjne - te wykręcanie stawów...

No to kiepski argument, kontuzyjne są wszystkie style źle ćwiczone.

Takie mam zdanie po obejrzeniu trenigu i pokazów aikido. Jakieś to takie niewydarzone :wink:

Mangha pamiętaj że aikido ćwiczy określona grupa ludzi i dla określonej grupy jest to przeznaczone, nie każdy chce startować w zawodach i nie każdy chce walczyć.
Patrząc na popularność aikido, bo aikido jest popularne ludzie chcą to ćwiczyć i żadne ale to żadne texty tego nie zmienią.
Ja myślę że wybrać trzeba to co się podoba i czego się oczekuje, dla porównania czy grafik komputerowy (do pracy) kupi konsolę do gier?
Przyjęło się wrzucać wszystko do jednego worka: skuteczność
Do końca tak nie jest, celem ćwiczenia nie musi być wcale walka, może być szereg innych celów zależnych od osoby.
Jeżeli już oceniać to trzeba podać też co jest twoim celem?
Idąc twoim torem myślenia żaden styl oprócz bjj nie nadaje się do walki, gdyż bjj pokonało wszystkie inne style...
  • 0

budo_fox
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1205 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdansk
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: co wybrać?
Musi to bys wiar bezpieczna sztuk walki i skuteczna . Jedn odpowiec BJJ
Argumenty :
1 przed bjj cwiczylem miesiac Aikido w ciagu ktorego polamalem se obojczyk
2 ludzie w tym ja kiedys myslalemze cwiczac aikido wrzystkich naleje dobrze zemnie nikt nie zaczepil
.
  • 0

budo_surikan
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 73 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: co wybrać?
Moim zdaniem należy:

1) sprawdzić jakie szkoły sportów walki są w naszym mieście bo dojazd do innego miasta sprawi nam wiele kłopotów.

2) należy sprawdzić czy dany klub ma jakieś osiągnięcia ( medale itp )

3) dostosujemy szkołe walki do naszych warunków fizycznych ( komuś kto waży 150 kg ciężko będzie trenować taekwondo czy kickboxing )

4) no i oczywiśćie ważne są inne rzeczy ( wymienione w poprzednich postach)
  • 0

budo_mangha
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 241 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: co wybrać?

Dodaj że patrząc na pryzmat walki, chyba nie polecisz osobie która chce się troszkę poturlać, spotkać z kumplami ostrej walki w rękawicach.

Fiodor, sam napisałeś tak:
"Jaką szkołę walki polecilibyście młodym ludziom którzy chcą się zapisać lecz nie wiedzą na co?"
Zrozumiałam to tak, że oni nie wiedzą, czy chcą się turlać, czy też chcą powalczyć w rękawicach. Więc skoro nie spróbują, nie będą wiedzieli.

Idąc twoim torem myślenia żaden styl oprócz bjj nie nadaje się do walki, gdyż bjj pokonało wszystkie inne style...

Nie poszedłeś moim torem myślenia. Nie mówiłam o skuteczności, ale o _szkole walki_. Tak BTW - nie uważam BJJ za nadskuteczny styl walki... Nie wiem, co rozumiesz przez sformuowanie, że BJJ pokonało wszystkie inne style...
  • 0

budo_fiodor
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3675 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: co wybrać?

Fiodor, sam napisałeś tak:
"Jaką szkołę walki polecilibyście młodym ludziom którzy chcą się zapisać lecz nie wiedzą na co?"
Zrozumiałam to tak, że oni nie wiedzą, czy chcą się turlać, czy też chcą powalczyć w rękawicach. Więc skoro nie spróbują, nie będą wiedzieli


Hmmmm, oki zatem:
Jaka sztukę walki polecielibyście ludziom którzy chcą zacząć trenować?


Nie poszedłeś moim torem myślenia. Nie mówiłam o skuteczności, ale o _szkole walki_. Tak BTW - nie uważam BJJ za nadskuteczny styl walki... Nie wiem, co rozumiesz przez sformuowanie, że BJJ pokonało wszystkie inne style...

Poszedłem twoim tokiem myślenia :-) : "Idąc twoim torem myślenia żaden styl oprócz bjj nie nadaje się do walki"
Co do bjj: w vale tudo pokonało inne style, od aikido po krav mage.
  • 0

budo_seiken
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2292 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: co wybrać?
Przeciez to wiadomo , BJJ jest jedyna realna sztuka walki , reszta to "sciema" i wytwor chorej wyobrazni chinczyko - japonczykow.
BJJ jest dobre na wszystko , z bronia czy bez broni , kobieta czy mezczyzna , jeden czy szesciu ( osmiu ?) , karateka czy nie , wszystko to masz w garsci uczac sie tej jednej sztuki BJJ !!!
BJJ , BJJ uber alles !!!
  • 0

budo_fiodor
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3675 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: co wybrać?

BJJ , BJJ uber alles !!!

Rany Boskie, seiken 8O
  • 0

budo_surikan
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 73 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: co wybrać?

Przeciez to wiadomo , BJJ jest jedyna realna sztuka walki , reszta to "sciema" i wytwor chorej wyobrazni chinczyko - japonczykow.
BJJ jest dobre na wszystko , z bronia czy bez broni , kobieta czy mezczyzna , jeden czy szesciu ( osmiu ?) , karateka czy nie , wszystko to masz w garsci uczac sie tej jednej sztuki BJJ !!!
BJJ , BJJ uber alles !!!


Jaka skromność i szacunek do innych sztuk walki
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: co wybrać?

Przeciez to wiadomo , BJJ jest jedyna realna sztuka walki , reszta to "sciema" i wytwor chorej wyobrazni chinczyko - japonczykow.
BJJ jest dobre na wszystko , z bronia czy bez broni , kobieta czy mezczyzna , jeden czy szesciu ( osmiu ?) , karateka czy nie , wszystko to masz w garsci uczac sie tej jednej sztuki BJJ !!!
BJJ , BJJ uber alles !!!


No nareszcie prawidlowo myslisz a juz myslalem ze jestes stracony :) :) :)
  • 0

budo_fiodor
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3675 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: co wybrać?

No nareszcie prawidlowo myslisz a juz myslalem ze jestes stracony :) :) :)

Hehe, w końcu nosi rangę specjalista :)
  • 0

budo_tauro1
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 182 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:w-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: co wybrać?
brawo seiken
  • 0

budo_dawpytel
  • Użytkownik
  • Pip
  • 14 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Tychy

Napisano Ponad rok temu

Re: co wybrać?
Ludzie, przecież ta rozmowa jest nic niewarta jeżeli wszyscy zaczynają pisać, że jego styl jest najlepszy. Pytanie było: jaki styl byś polecił? a nie kto komu dokopie. Seiken: zbyt ostro napisałeś na inne sztuki walki, przesadziłeś zwłaszcza z chińczykami i Japończykami. Musisz wiedzieć, że z tymi najlepszymi mało kto ma szanse. A jeszcze nie tak dawno (ok 25 lat temu) :) nie było nikogo kto mógłby pokonać słynnego Mas Oyamę. No dobra, powiesz, że wtedy jeszcze nie było BJJ. Widzę, ze chyba nigdy nie miałeś doczynienia z prawdziwym karateką. Nie mówię o jakiejś tam Oyamie tylko o Kyokushinkai (popełniam błąd bo zachwalam moją sztukę walki). Konkretnie chodzimi o organizację IFK (najbardziej spójna i twarda na świecie). Żeby nie rzucać słów na wiatr przytoczę tutaj prawdziwą historię.
Kilka dobrych lat temu w Krakowie bylo zgrupowanie różnych szkół walk. Postanowili się zebrać, żeby się konkretnie poprać :) Pojechali tam też goście z IFK. Weszli na salę i zaczęły się walki. Po kilku wygranych ogłoszono przerwę, reprezentanci innych szkół przestraszyli się, wyszli i nie wrócili !!! Jest to prawdziwa historia :)
Możecie powiedzieć, że może nie jest to najskuteczniejsza sztuka walki ale z całą pewnością jest najmocniejsza, najtwardsza i najbardziej wymagająca na Świecie. Jeżeli ktoś nie wierzy to mogę wytłumaczyć dlaczego :lol:
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: co wybrać?

Widzę, ze chyba nigdy nie miałeś doczynienia z prawdziwym karateką. Nie mówię o jakiejś tam Oyamie tylko o Kyokushinkai (popełniam błąd bo zachwalam moją sztukę walki). Konkretnie chodzimi o organizację IFK (najbardziej spójna i twarda na świecie).

Co rozumiesz przez "spójna i twarda"?

Możecie powiedzieć, że może nie jest to najskuteczniejsza sztuka walki ale z całą pewnością jest najmocniejsza, najtwardsza i najbardziej wymagająca na Świecie. Jeżeli ktoś nie wierzy to mogę wytłumaczyć dlaczego :lol:

Tłumacz, ale na forum :)
  • 0

budo_dawpytel
  • Użytkownik
  • Pip
  • 14 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Tychy

Napisano Ponad rok temu

Re: co wybrać?

Co rozumiesz przez "spójna i twarda"?


Jest to jedyna społeczna organizacja (non profit) karate na Świecie. Zasady egzaminów na stopnie kyu i dan są wszędzie takie same tzn. poziom umiejętności technicznych się nie różni. Dlaczego twarda? jeszcze nigdy nie widziałem np. tak twardych egzaminów (widziałem egzaminy innch sztuk walki). Mój trener gdy zdawał na pierwszy dan nie potrafił poruszać się o własnych siłach a na całym ramieniu posiadał ogromnego krwiaka. Także może o tym świadczyć najwyższy tesy Hyakushin-Kumite.
W Polsce z IFK podchodziła do niego jedna osoba (utytułowany i jeden z najlepszych karateków w Europie) Sensei Szeligowski (jeżeli ktoś czytuje zagraniczną prasę o MA to mógł o nim usłyszeć). Test polega na walce ze 100 przeciwnikami. Szeligowski doszedł chyba do 25 i musiało przyjechać po niego pogotowie (leżał pod kroplówką).
U mnie w Tychach jest BJJ, Oyama Karate, Aikido, Combat, TWD, kick itd. Nikt z nich nie chce przyjść do nas trening ponieważ słyszał jakie jest to męczące i twarde. Dobrym przykładem jest tu dynamika i technika kopnięcia. Patrząc na zdjęcia z innych sztuk walk (na www) gdzie używa się nóg dochodzę do wniosku 5 kyu z IFK wywkonuje je lepiej od Danów z innych szkół :D następnym razem napiszę o mocy ciosów, o ile się nie mylę mój trener miał 750 kg na 1 cm3 w udeżeniu pięścią. Był to dobry wynik wśród innych z IFK (najwyżej dochodziło do 1 tony). Urządzenie wysiadło gdy zaczęli kopać !
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

8 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024