Skocz do zawartości


Zdjęcie

Głębokie oddychanie -Matt Furley


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

budo_pączek
  • Użytkownik
  • Pip
  • 40 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Głębokie oddychanie -Matt Furley
Po przeczytaniu artykułu z Budokana (nr.5).Zastanawiam sie nad realonością tego co napisal tam Furley.Podzielcie sie swoimi doświadczeniami w tym zakresie.

W 2000 r. rozpoznano u mnie astme w stopniu lekkim.Za pomocą spirometru miałem mierzyć pojemność oddechową płuc.Zauważyłem że gdy przez 10 minut oddycham głęboko ,w pozycji leżącej ,zatrzymując powietrze w płucach przez pare sekund pojemność płuc zwieksza mi się nawet o 50 jedonostek.To było dawno,teraz może bedzie lepiej ,musze to sprawdzić.
Matt Furey mówim że: "Znacznie poprawiła mi się wydolność pluc i ogolna kondycja(...)Wzrosła moja szybkość i polepszył timing"

Piszcie co o tym wszystkim sądzicie
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Głębokie oddychanie -Matt Furley
Przeprowadzano badania na dzieciach chorych na astme. (hipoteza dotyczyla jej psychologicznego podloza) pokazowano zdjecia wsrod nich niektore wywolywaly pewne stresujace skojarzenia, zdjecia te wywolywaly ataki astmy.
Srednio humanitarne doswiadczonko, no ale czego sie nie robi dla nauki...
W kazdym razie w jakims stopniu astma ma takie podloze a jak wiadomo wlasna praca nad zaburzeniem o psychiczej (przynajmniej czesciowo) genezie zawsze przynosi efekty.
  • 0

budo_robertp
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Głębokie oddychanie -Matt Furley

Piszcie co o tym wszystkim sądzicie

W kazdym podreczniku o astmie jest historyjka, o ataku dusznosci w nocy, zdesperowana (lub jej maz) rzuca czyms twardym w okno, zeby wybic szybe i poczuc powiew swiezego powietrza. Brzdek, czuje ulge, atak mija. Rano sie budzi i widzi zbite lustro

Te sprawy mozna kontrolowac w dosc sporym zakresie (patrz nurkowie, Jaques Mayol (ten z filmu "Wielki Blekit" zyje i ma sie swietnie), albo Umberto Pelizzari.
Mnie bardzo wzrosla pojemnosc pluc, gdy uruchomilem (cwiczeniami) zablokowane przez chorobe (ZZSK) górne zebra.

Ale timeing ???
  • 0

budo_pietrass
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 527 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Głębokie oddychanie -Matt Furley
U mnie też swego czasu wykryto początki astmy, ostatnio miałem komisje wojskową i robiłem badanie na spirometrze- pojemność płuc wyszła mi zdecydowanie większa jak przeciętna, myśle że to dzięki treningom.
Według mnie najgorsza jest taka postawa-"mam astme albo alergie to nie moge ćwiczyć" a przecież sport może w pewnym stopniu pomóc,a nawet jak nie pomoże to nie powinien zaszkodzić, oczywiście wszystko z umiarem i pod kontrolą
  • 0

budo_pączek
  • Użytkownik
  • Pip
  • 40 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Głębokie oddychanie -Matt Furley

Mnie bardzo wzrosla pojemnosc pluc, gdy uruchomilem (cwiczeniami) zablokowane przez chorobe (ZZSK) górne zebra.

Co to jest ZZSK?
I jakbys mógł podaj jaki9es przykdy cwiczen na górne żebra.OK?

Ale timeing ???

Nie wiem czy znasz te uczucie kiedy siedzisz caly czas w zamknietym dusznym pomieszczeniuI(przed kompem ofkoz :D i wychodzisz na 15 minut na świeże powietrze.Mówi się że świerze powietrze uderzyło do głowy tzn.lekkie zawroty głowy,ospałość,ale nie wiem dlaczego czuje wtedy jakby lepiej wyostrzyły sie zmysl orientacji(postrzegania sytlacji).
Podobne uczucie mam przy stosowaniu głebokiego oddychania (nie tylko przy mostkowaniu).Książkowa definicja Timingu to synchronizacja własnych ruchów z ruchami przeciwnika lub wykonanie w odpowiednim momencie danej techniki.(jeżeli tak nie jest poprawcie mnie)
Więc wysotrzenie zmysłu orientacji chyba w tym pomaga.
  • 0

budo_robertp
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Głębokie oddychanie -Matt Furley

Co to jest ZZSK?
I jakbys mógł podaj jaki9es przykdy cwiczen na górne żebra.OK?

Obie odpowiedzi sa tu
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Sa tam zestawy cwiczen dla chorych na ZZSK, mozesz tez robic cwiczenia yogi na oddech górnozebrowy (brzuszny i dolnozebrowy tez). Ale ja koncentruje sie na górnozebrowym, bo te choroba uposledza.

Ciekawostka, na szkole rodzenia robi sie podobne cwiczenia kontroli oddechu :-)


Książkowa definicja Timingu to synchronizacja własnych ruchów z ruchami przeciwnika lub wykonanie w odpowiednim momencie danej techniki.(jeżeli tak nie jest poprawcie mnie)
Więc wysotrzenie zmysłu orientacji chyba w tym pomaga.

Jak dla mnie w polowie, lepszy zmysl potrzegania to tylko czesc timeingu.
  • 0

budo_illuk
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 84 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Głębokie oddychanie -Matt Furley
Umberto Pelizzari kroluje!! To jest to, do czego daze...
Najlepszym cwiczeniem na oddech jest oczywiscie nurkowanie.
Ostatnio, gdy mierzylem wstrzymany oddech, to mialem 2 minuty 49 sekund...
Na razie jest slabo, ale bedzie lepiej...
pozdro papieros
  • 0

budo_pirro
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 114 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Głębokie oddychanie -Matt Furley
He,he Illuk mi na powietrzu raz wyszło 3,5 minuty . pod wodą coś ponad 2. :grin: :grin: :grin:
  • 0

budo_pioti
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 50 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zgorzelec

Napisano Ponad rok temu

Re: Głębokie oddychanie -Matt Furley
Najlepszy trening oddechu daje "pranajama" w jodze. Jest ich kilkanaście i każda ma inne zadania i efekty. jesli ktos ogladal film Choke z Ricksonem to mógł zaobserwować jak stosuje on "oddech miecha kowalskiego" ten akurat rodzaj oddechu wzmacnia energię i stymuluje cały organizm. Są tez sposoby oddychania uspokajające i relaksujące a takze oczyszczające.
  • 0

budo_illuk
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 84 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Głębokie oddychanie -Matt Furley
Pirro. Ja mam te 2,49 pod woda of koz. Na powierzchni nie mierzylem. a trza by sprawdzic :)
pozdro 8)
  • 0

budo_santiago
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 333 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Głębokie oddychanie -Matt Furley
Ja widze ze tu sie zaraz zrobia nieoicjalne zawody w nurkowaniu bezdechowym :) Jak sprawdze to tez dopisze swoje "wyniki" :lol:
  • 0

budo_max
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 182 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Głębokie oddychanie -Matt Furley
dlaczego pod woda wychodzi gorzej niz na powietrzu?
  • 0

budo_santiago
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 333 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Głębokie oddychanie -Matt Furley

dlaczego pod woda wychodzi gorzej niz na powietrzu?


Generalnie to z fizjologiczno-biologicznego (i z mojej praktyki tez) punktu widzenia powinno byc lepiej bo pod woda dziala tzw. "odruch na nurkowanie" ... ale to nie jest temat na to forum (chyba)
  • 0

budo_wolf
  • Użytkownik
  • Pip
  • 30 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Głębokie oddychanie -Matt Furley
pod woda jest "gorzej" bo plyniesz (ruch spalanie roznych takich jak Energia etc.) a na powierzchni przykladowi siedzisz i patrzysz na stoper :-) sprobuj chodzic/ biegac na bezdechu :D
  • 0

budo_santiago
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 333 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Głębokie oddychanie -Matt Furley

pod woda jest "gorzej" bo plyniesz (ruch spalanie roznych takich jak Energia etc.) a na powierzchni przykladowi siedzisz i patrzysz na stoper :-) sprobuj chodzic/ biegac na bezdechu :D


Ja mialem na mysli wlasnie takie siedzenie i patzrenie na stoper tyle ze pod woda. A co do chodzenia i biegania na bezdechu to swego czasu robilem to nagminnie :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

2 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024