Skocz do zawartości


Zdjęcie

TUL


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

TUL
piszcie o swoim stosunku/doswiadczeniu itd w sprawie form w taekwon-do,
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: TUL
qrde, wcielo mi 3cia opcje ankiety "a co to takiego?"
no coz, po prostu piszcie
  • 0

budo_gizmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świdnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: TUL
Jak dla mnie to uklon w strone korzeni i nic poza tym. Fajne cwiczenie koordynacyjne, mozliwosc rywalizacji dla tych, ktorzy nie chca walczyc, spory kawalek sztuki - cos takiego jak walka mieczem, piekne, ale cwiczone dla samego cwiczenia.

Aha, w taekwondo sa jeszcze inne formy oprocz tul. Wiec na dobra sprawe temat powinien brzmiec "Hyong, tul, poomse" :)

Pozdrowka - Gizmo
  • 0

budo_ukasz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:miasto świętej wieży ...

Napisano Ponad rok temu

Re: TUL
A ja tam uważam że ćwiczenie układów bardzo ważną rzeczą jest, pomimo faktu że tak naprawdę z prawdziwą walką mają one bardzo mało wspólnego. Moim zdaniem jest to najlepsze ćwiczenie na poprawę koordynacji ruchów, i jest przecież niejako "encyklopedią" technik taekwondo. Jednak absolutnie nie powinny być najważniejszą częścią treningu.

Pozdrówka.
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: TUL
no wlasnie,

troche dobija mnie ta teoria towazyszaca temu wszystkiemu, 15stopni do srodka, 30% wagu na nodze tylnej bla bla
czytalem ze nawet funakoshi nie przykladal duzej wagi do takich detali.
  • 0

budo_gizmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świdnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: TUL
M. in. dlatego mnie bardziej leza uklady WTF, moze nieco mniej efektowne, ale wcale nie latwiejsze do dobrego wykonania, a za to zostawiajace wiecej miejsca na wlasna interpretacje - jak kiedys powiedzial wielokrotny mistrz Europy WTF w ukladach, sa one historyjka, ktora kazdy moze opowiedziec troche inaczej, stosujac sie do pewnych ogolnych zasad.

Pozdrowka - Gizmo
  • 0

budo_dieselp
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 463 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Siemianowice Śląskie
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: TUL

Aha, w taekwondo sa jeszcze inne formy oprocz tul. Wiec na dobra sprawe temat powinien brzmiec "Hyong, tul, poomse" :)

czym to sie rozni?
  • 0

budo_gizmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świdnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: TUL

czym to sie rozni?


Wszystkim ;)

Tak w skrocie, najpopularniejsze zestawy form w taekwondo - w ukladzie historycznym:

- formy pochodzenia japonskiego (do dzis cwicza je niektore szkoly na Zachodzie, a takze cale tangsoodo) pod koreanskimi nazwami: Pinan/Pyungahn, Bassai/Balsae itp.
- formy Chang Hun, czyli ITF, autorstwa gen. Choi - jest ich w zaleznosci od organizacji 20 lub 25, a np. w GTF troche wiecej - mistrz Park Jung Tae dorobil kilka swoich; na poczatku formy ITF nazywaly sie hyong, potem zmieniono nazwe na tul;
- formy Kukki Taekwondo, czyli WTF, inaczej mowiac poomse; ukladow uczniowskich sa 2 rozne systemy, starszy nazywa sie Palgwe (u nas juz praktycznie zapomniany), nowszy Taeguk, plus oczywiscie formy Yudanja czyli mistrzowskie (Koryo, Kumgang...)
- formy Songahm TKD, autorstwa mistrza Haeng Ung Lee, organizacja World Traditional Taekwondo Union - przede wszystkim w obu Amerykach, ale nie tylko;
- formy Chung Bong, szkola Song Moo Kwan, autor mistrz Jay Hyon, malo popularne, ale sa w tej jednej szkole;
- plus jeszcze troche roznego rodzaju dodatkowych form by sie naskrobalo - w niektorych szkolach cwiczone sa nawet formy podwojne (z partnerem) jak w kung-fu.

Czyli swiat na tulach sie nie konczy...

Pozdrowka - Gizmo
  • 0

budo_gizmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świdnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: TUL

- formy Chang Hun, czyli ITF, autorstwa gen. Choi - jest ich w zaleznosci od organizacji 20 lub 25


Sorry, literowka, powinno byc oczywiscie 24, a nie 25.

Pozdrowka - Gizmo
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: TUL
napisalem w temacie TUL z premedytacja, jako ze zupelnie nie znam sie na formach w innych stylach taekwon-do,

fajnie ze jest tu ktos z tak szeroka wiedza.
  • 0

budo_radek04
  • Użytkownik
  • Pip
  • 35 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Żary
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: TUL
Podobno w ostatnim czasie coś się zmieniło w sposobie wykonywania poomse. O co dokładnie chodzi? Jakie zmiany?
  • 0

budo_mcz-kt
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 123 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: TUL
ups. nie zauważyłem dat wcześniejszych postów :?
  • 0

budo_radek04
  • Użytkownik
  • Pip
  • 35 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Żary
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: TUL
Ja zauważyłem, ale stwierdziłem, że nie ma sensu tworzyć nowego tematu. Czy na tym forum również nie lubi się odświeżania starych tematów, z czym spotkałem się na innych forach?
  • 0

budo_tynks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 943 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: TUL

Ja zauważyłem, ale stwierdziłem, że nie ma sensu tworzyć nowego tematu. Czy na tym forum również nie lubi się odświeżania starych tematów, z czym spotkałem się na innych forach?

Raczej sie nie lubi jeżeli masz nic ważnego do powiedzenia.Ale w twoim wypadku to jest usprawiedliwione :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024