Skocz do zawartości


Zdjęcie

czy wazne jest da ciebie posiadanie stopnia?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
102 odpowiedzi w tym temacie

budo_karamba
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 182 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: czy wazne jest da ciebie posiadanie stopnia?

...Wystarczy spojrzeć na boks czy zapasy. Byłoby normalnie.

Nie do końca... Tam zamiast czarnego pasa są tytuły: mistrz polski, swiata itp. A to jest taki substytut stopni.

Ooo o wlasnie o to mi chodzilo :P
  • 0

budo_leone re
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 369 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: czy wazne jest da ciebie posiadanie stopnia?

...Wystarczy spojrzeć na boks czy zapasy. Byłoby normalnie.

Nie do końca... Tam zamiast czarnego pasa są tytuły: mistrz polski, swiata itp. A to jest taki substytut stopni.

Ooo o wlasnie o to mi chodzilo :P


Tylko bardziej wiarygodny! :wink: :lol:
  • 0

budo_piotr z.
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 340 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: czy wazne jest da ciebie posiadanie stopnia?

...Wystarczy spojrzeć na boks czy zapasy. Byłoby normalnie.

Nie do końca... Tam zamiast czarnego pasa są tytuły: mistrz polski, swiata itp. A to jest taki substytut stopni.

czyli coś z cyklu "PRAWIE JAK (...)" ;)
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: czy wazne jest da ciebie posiadanie stopnia?

czyli coś z cyklu "PRAWIE JAK (...)" ;)

Z tym, że jak wiele rzeczy w życiu, działa to w obie strony. Tak więc mistrzostwo czegośtam jest prawie jak czarny pas, ale czarny pas jest prawie jak mistrzostwo (w dyscyplinach, gdzie mistrzostw nie ma). :) Zauważcie, że w koryu pasów nie było. Było kilka poziomów certyfikatów i tyle.
  • 0

budo_piotr z.
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 340 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: czy wazne jest da ciebie posiadanie stopnia?

czyli coś z cyklu "PRAWIE JAK (...)" ;)

Z tym, że jak wiele rzeczy w życiu, działa to w obie strony. Tak więc mistrzostwo czegośtam jest prawie jak czarny pas, ale czarny pas jest prawie jak mistrzostwo (w dyscyplinach, gdzie mistrzostw nie ma). :)

a ja miałem na myśli właśnie to drugie ;) co do czarnego pasa w aikido, nie jest to raczej żadne halo (ma go dużo osóB)
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: czy wazne jest da ciebie posiadanie stopnia?

co do czarnego pasa w aikido, nie jest to raczej żadne halo (ma go dużo osóB)

Zgoda, ale powiedz to takiemu uczniowi z szóstym czy piątym kyu. ;)
  • 0

budo_macex
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: czy wazne jest da ciebie posiadanie stopnia?

co do czarnego pasa w aikido, nie jest to raczej żadne halo (ma go dużo osóB)

Zgoda, ale powiedz to takiemu uczniowi z szóstym czy piątym kyu. ;)


Tak samo jak w karate czy judo też wiele osób ma czarne pasy.
Co roku kształci się tysiące inżynierów ale tylko nieliczni konstruują coś wielkiego.

Stopień motywuje do dalszego treningu i w wielu sekcjach pozwala na dalszy trening w grupie zaawansowanej. Znaczy to, że jest bardzo ważny gdyż bez niego nie będziemy mieli możliwości się rozwijać.
Natomiast jeśli chodzi o umiejętności to posiadanie takiego czy innego stopnia ich nie zmienia więc w tym kontekście stopień nie ma znaczenia.
  • 0

budo_leone re
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 369 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: czy wazne jest da ciebie posiadanie stopnia?

...co do czarnego pasa w aikido, nie jest to raczej żadne halo (ma go dużo osóB)

Rozdają go prawie jak na jarmarku :wink: :lol:
  • 0

budo_dorgan
  • Użytkownik
  • Pip
  • 45 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: czy wazne jest da ciebie posiadanie stopnia?
Wiadomo że kolor pasa nie ma znaczenia większego. Szczególnie że w Aikido bardziej stawia się na własny rozój raczej niż na konfrontacje. Dlatego jak wczesniej zauważyliście czary pasek czarnemu innemu nie równy.
Ja to raczej traktuje jako określenie własnego postepu niż jako określenie poziomu wzgledem kogoś,czegos czy jakis wytycznych. Kolory są ważne ze zwgledu na motywacje czy rozróznienie grup trenujących, no i na starzach wiadomo kim mozna mocniej rzucic. Jezeli chodzi o rozdawanie pasków to nie wiem jak sprawa wyglada w innych systemach. Ja cwicze w Internatiional Yoshinkai Aikido Federation i jest takie założenie że minimalne odstepy pomiedzy egzaminami jakos reguluja poziom. 1 rok treningu od ostatniego egzaminu(na 1kyu) w przypadku egzaminy na 1 dana , 2 lata przedwy do 2 dana 3 lata do 3 dana itd.
Mysle ze to dobry sposób, oczysiście i tu nie mozna porównywać ktos bedzie cwiczył 2 razy w tyg po 1h a kto inny 5 razy po 3 ale tak jak pisałem wczęsniej to raczej okreslenie własnego postepu niż porównanie się z innymi. Na macie i tak wszystko widać i kolor paska tego nie zmienia.
To troche jak na uczelni niejednokrotnie magistrowie, czy doktorzy cieszą sie duzo większym uznaniem szacunkiem i sa po prostu lepszymi dydaktykami od części profesorów i tytuł tego nie zniemi.

pozdrawiam
  • 0

budo_dorgan
  • Użytkownik
  • Pip
  • 45 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: czy wazne jest da ciebie posiadanie stopnia?
"no i na starzach wiadomo " tak jak dyplom nie gwarantuje znajomości ortografii :P
  • 0

budo_kendoka
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 317 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:waw.pl

Napisano Ponad rok temu

Re: czy wazne jest da ciebie posiadanie stopnia?
... W takim np: kendo nie ma żadnych widocznych oznaczeń kto jaki ma stopień. To twoje kendo świadczy o tym na jakim poziomie jesteś. Na każdym treningu masz okazję udowodnić ile jesteś wart. I tyle...
  • 0

budo_^marudka^
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 297 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: czy wazne jest da ciebie posiadanie stopnia?
Zgadzam się z przedmówcą:)
Dla mnie stopnie i kolorki pasa nie mają zbyt dużego znaczenia, liczy się tylko to, co reprezentujemy na macie. Uświadomiłam osobie to zwłaszcza po ostatnich zawodach gdzie jeden z chłopaków z naszej sekcji, który ćwiczył pół roku przegrał tylko 4 punktami z czarnym pasem z jj:)


moim zdaniem stopień o niczym nie świadczy...

Każdy tak mówi, dopóki nie otrzyma stopnia dan! Czasem osoby ledwo zdadzą na stopień 1 dan, a już w przerwie kupują czarny pas, żeby na następnym treningu go ubrać.(...)



Nie wszyscy tak mają, a wręcz jestem skłonna stwierdzić, że tylko wyjątki. Bo czy to zmieni moje umiejętności, jeśli w końcu kupię ten czarny pas? Nagle stane się super wymiataczem i będę zabijać mrunieciem oka? Moi uczniowie nabiorą dla mnie szacunku? Jeśli teraz mają mnie poważaniu oraz to, co robie i mówię do nich, to ten pasek nic nie zmieni.
  • 0

budo_remik_
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 72 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: czy wazne jest da ciebie posiadanie stopnia?
A jednakowoż pozwolę sobie "pod prąd" :) stwierdzić, że stopnie, a zwłaszcza uczniowskie
miewają od czasu do czasu znaczenie - i to ściśle praktyczne :D
Bywa przecież że na stażach prowadzący zarządza: "Dzielimy się na grupy, wszyscy od n kyu na lewo, a reszta na prawą stronę sali.
Ponieważ wcześniej twierdziłem z uporem maniaka że stopnie nie są mi do niczego potrzebne, i że w ogóle ćwiczę dla siebie a nie dla stopni, bywało że później żałowałem ogromnie nie mogąc wziąć udziału w tych czy innych zajęciach dla grypy zaawansowanej, bądź w bloku treningowym takiego czy innego Shihana na stażu.

Poza tym w naszej szkole wyższego stopnia to więcej obowiązków i ciekawsze (najczęściej boleśniejsze) relacje z prowadzącym i kolegami Yudansha ;) - a przecież dzięki
temu można się czegoś więcej nauczyć.

Reasumując - stopnie ważnie nie są, ale zdawać warto.
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: czy wazne jest da ciebie posiadanie stopnia?
ludzie, którzy maja radosny stosunek do stopni sa zmorą nauczyciela. stopien jest niedoskonałym, ale sposobem uporządkowania dojo. podziału na poziomu, zdefiniowania wymagań do poszczególnych osób.
w aikido szczególnie - jako, że nie ma zawodów stopnie wyznaczaja głównie poziom. moze teoretycznie, ale układaja to wszystko w jakis prostrzy model.
ludzie przychodzacy do dojo przez lata - nie przystępujący do egzaminów wychodza poza ten schemat.
pal licho jesli są w tym kompetentni ale w naszym świecie mnóstwo jest ludzi, którzy poczucie wartosci budują na latach na macie - może uprawnione, może nie.
nie zdając stopni nie weryfikujesz umiejętności - nie poddajesz sie krytyce, nie masz jasnego sygnału oceny własnych umiejętności. i co moze byc niezrozumiałe tutaj - podwazasz sens tego kruchej i niedoskonałej , ale wciąż jedynej metody "uporządkowania"
ja sam zmagałem sie przez lata z ludzmi, którzy nie chcieli zdawać egzaminów> 99 procent po latach tego załowało.
stopnie sa jak paszport:
w naszym świecie hakama i yudansha - 2 kroki które czynia cie rozpoznawalnym przez nauczycieli - wchodzisz na wyzszy poziom wymagan wobec ciebie, kontaktu z nauczycielem, odpowiedzialności.
dla mnei to najwazniejsze aspekty tematu "po co są stopnie"
  • 0

budo_shawnee
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1617 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:to zależy kto pyta...

Napisano Ponad rok temu

Re: czy wazne jest da ciebie posiadanie stopnia?

... wszystko ...

Amen, rękami i nogami pod tym, co wyżej.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: czy wazne jest da ciebie posiadanie stopnia?
Nieglupio napisane, Pmasz.
Przykladowo, instruktor nadaje komus stopien ale on stopien olewa(samo nieprzystepowanie do egzaminu jest subtelniejszym sposobem, ale sprowadza sie do tego samego). To jak ma wygladac ich dalsza wspolpraca, wyglada na to ze cwiczacy nie szanuje i ze olewa nauczyciela. Jaka motywacje ma instruktor zeby dalej uczyc takiego goscia? Ja bym nie mial zadnej - poniewaz stopien to prywatna relacje instruktora z cwiczacym.
  • 0

budo_cypis
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1272 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: czy wazne jest da ciebie posiadanie stopnia?

Przykladowo, instruktor nadaje komus stopien ale on stopien olewa [...] jak ma wygladac ich dalsza wspolpraca, wyglada na to ze cwiczacy nie szanuje i ze olewa nauczyciela.

Wydaje mi się, że "ćwiczący nie szanuje i że olewa nauczyciela" gdy nie angażuje się w ćwiczenia.
Sam mając starz w judo blisko dziesięć lat chodzę na treningi z białym pasem. Nie olewam treningów ani prowadzących. Co najwyżej, lubię gdy początkujący się na mnie "nacinają".

Jaka motywacje ma instruktor zeby dalej uczyc takiego goscia? Ja bym nie mial zadnej...

Prowadzę zajęcia Muay Thai. Nie uznaję stopni w tym sporcie. Największą motywacją dla mnie jest zaangażowanie ćwiczących i to, że widzę ich postępy. Dodam, że 9 na 10 robi to rekreacyjnie i nie startuje w zawodach.
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: czy wazne jest da ciebie posiadanie stopnia?
oki:
1. judo to inna bajka - wygrasz albo przegrasz - punkt, pokonanie - sprawa jest jasna i tutaj stopnie maja inne znaczenie. dany nadaje się za działalność, za wyniki twoich zawodników.
2. MT? po prostu poczekaj - to nowa wciąż dyscyplina i bez porównania mniej popularna niż Aikido - kiedy sie rozrośnie i wyrośnie na 300 ćwiczących 6 federacji sam zobaczysz co się stanie.
nie wiem czy wiecie, ale w jap. sztukach walki kolorów pasów nie było własciwie nigdy. to wymysł lat 30-tych a właściwie to wynik nacisków europy. co do kyu to nie wiem - to pewnie to samo.
system nie jest doskonały, a na pewno nie jest tradycyjny. w aikido temat maxymalnie lepki - dla mnei po prostu jest to instrumentalnie ważne i na swój sposób porządkujące.
  • 0

budo_gosc(usunięty)
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1328 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: czy wazne jest da ciebie posiadanie stopnia?
Tak, pmasz ma rację. System stopni w sztukach walki powstał w latach 30tych za sprawą Jigoro Kano. Dobrze wyjaśnia to [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] w którym, w zasadzie potwierdzone są słowa naszego kolegi, i nie jest to w każdym razie inna bajka, bo można w judo nie wygrywać zawodów i mieć wysoki stopień. :wink:
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: czy wazne jest da ciebie posiadanie stopnia?
oki - to nie do konca tak, pogrzebałem w papiórach i prosze - jak sie komus chce czytać:
Dave Lowly
"In the Dojo"
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

4 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024