Skocz do zawartości


Zdjęcie

czy wazne jest da ciebie posiadanie stopnia?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
102 odpowiedzi w tym temacie

budo_yokot
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 340 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: czy wazne jest da ciebie posiadanie stopnia?
Cytat: "Tak ze dobry stopien moze byc powodem do dumy, ale z drugiej strony moze narobic niemalo klopotow. "
Prawda, niestety kurna prawda. Zwłaszcza gdy mieszkasz w małym miasteczku często znajdzie się dupek, który chce cię sprawdzić: sprawdzi, dostanie po pysku i masz opinię bandyty...Egh, ta odpowiedzialność :D
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: czy wazne jest da ciebie posiadanie stopnia?
Posiadanie stopnia jest z pewnością ważne skoro egzaniny przetrwały do dnia dzisiejszego. Egzamin pozwala zarówno nauczycielowi jak i przede wszystkim zdającemu spojrzeć w stecz, ocenić stan obecny, jak i wytyczyć kierunek dalszych zmagań. Posiadanie stopnia jest istotne w relacji mistrz uczeń, może stymulować lub oddziaływać w inny sposób, w tym już problem majstra,by to on wiedział co robi.

Bywa to prawdą,że stopień o niczym nie świadczy,jednak egzaminy stymulują do samodzielnej pracy, uczą samodzielności, a stopień jest czymś drugorzędnym.
Uważam zatem, że posiadanie stopnia nie jest tak ważne jak sam akt zdawania egzaminu.
  • 0

budo_hara-kiri
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1088 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: czy wazne jest da ciebie posiadanie stopnia?

nie nie i jeszcze raz nie, na potwierdznie swojej racji podaję przykład:
zamieniłem czarny pas (2 dan aikido) na biały bjj. :)


Z całym szacunkiem, ale nie rozumiem dlaczego często powtarzasz, że zamieniłeś czarny pas aikido na biały bjj. Brzmi to tak, jakbyś chciał podkreślić, że nie chcesz mieć nic wspólnego z aikido.
Wielu majstrów (to Marylina ;) ) sztuk walki jest specjalistami w kilku różnych systemach. Więc chyba nic nie stoi na przeszkodzie, żeby będąc fachowcem w jednej dziedzinie (aikido) zdobywać coraz wyższe umiejętności w innej (bjj), czego Ci życzę.
Chyba że jest coś w treningu aikido co uczy złych nawyków, trudnych do wykorzenienia np. teraz w Twoim treningu bjj. Jeżeli tak, będę wdzieczny za info, na co zwrócic uwagę, żeby nie przeklinać po latach dnia kiedy usłyszałem o aikido ;)
To co ja (totalny lamer w tej dziedzinie) zaobserwowałem w naszej sekcji to to np. że:
1. ludzie nie przywiązują uwagi do kończenia techniki w sytuacji, gdy cos nie wyjdzie - "Oj, czekaj, nie tak, jeszcze raz, oj kurcze, oj dobra...". W zaprzyjaźnionym klubie jiu-jitsu zwraca się szczególną uwagę właśnie na kończenie techniki.
2. nie przewiduje się za bardzo sytuacji oporującego uke. uke często "taśmowo" lecą jeden za drugim, a tori nabiera przekonania, że w sposób nieprzeciętny rozwinął technikę (KI może ;) )
Innych też proszę o komentarz.
Pozdrawiam
  • 0

budo_bronson
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 184 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Włocławek

Napisano Ponad rok temu

Re: czy wazne jest da ciebie posiadanie stopnia?

nie nie i jeszcze raz nie, na potwierdznie swojej racji podaję przykład:
zamieniłem czarny pas (2 dan aikido) na biały bjj. :)


To co ja (totalny lamer w tej dziedzinie) zaobserwowałem w naszej sekcji to to np. że:
1. ludzie nie przywiązują uwagi do kończenia techniki w sytuacji, gdy cos nie wyjdzie - "Oj, czekaj, nie tak, jeszcze raz, oj kurcze, oj dobra...". W zaprzyjaźnionym klubie jiu-jitsu zwraca się szczególną uwagę właśnie na kończenie techniki.
2. nie przewiduje się za bardzo sytuacji oporującego uke. uke często "taśmowo" lecą jeden za drugim, a tori nabiera przekonania, że w sposób nieprzeciętny rozwinął technikę (KI może ;) )
Innych też proszę o komentarz.
Pozdrawiam


Tak sie dzieje z ta tasma bo takie jest zalozenie w Aikido. Tak jest - nie przewiduje sie oporowania uke. W Aikido nie ma technik konczacych a to co nazywaja konczace wcale nie koncza jak uke nie chce. Polecam poczytac Tatami tam byl omowiony problem "konczacych". Niestety nie pamietam ktory nr.
  • 0

budo_vadek
  • Użytkownik
  • 7 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Krakow

Napisano Ponad rok temu

Re: czy wazne jest da ciebie posiadanie stopnia?
Tak ma znaczenie ale nie jest to najważniejsze:D
  • 0

budo_miziel
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 212 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Podkowa Leśna

Napisano Ponad rok temu

Re: czy wazne jest da ciebie posiadanie stopnia?
jak Fiod wcześniej powiedział, stopień jest skutkiem treningu.
dokładnie jak w szkole - nie uczymy się, żeby mieć piątki, tylko mamy piątki bo uczymy się (tak przynajmniej to powinno wyglądać moim zdaniem :) )
a w mojej opinii stopień jest ważny formalnie - bez świadectwa nie przyjmą Cię na studia, bez któregoś tam dana nie założysz dojo (oczywiście, zaróno pierwsze jak i drugie można sobie kupić ale to odosobnione przypadki... mam nadzieję...)
  • 0

budo_dorgan
  • Użytkownik
  • Pip
  • 45 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: czy wazne jest da ciebie posiadanie stopnia?
"Tak sie dzieje z ta tasma bo takie jest zalozenie w Aikido. Tak jest - nie przewiduje sie oporowania uke. W Aikido nie ma technik konczacych a to co nazywaja konczace wcale nie koncza jak uke nie chce."

Nie moge się zgodzić z ta opnią. W mojej sekcji wręcz ogrom czasu poświeca sie na analizowanie techniki pod wzgledem oporowania uke, jego mozliwosci wyjscia z techniki lub zastoowanie kontrtechniki. Założeniem aikido jest wykorzystanie siły partnera, ale nie koniecznie "tej pierwszej". Przykładów jest mnóstwo - jezeli partner oporuje przy nikkajo to aplikuje hijijime, jeżeli siąga reke przy hijiate whodzę do shihonage. To jak obsługiwanie klienta w restauracji. Chce rosołek dostaje rosołek, chce barszczyk - nie ma probelmu , a na koniec pach !!! za włosy i gęba w talerz :wink:

A co do kończenia technik. Mysle że jest to sprawa związana raczej z elementami BUDO które sa przekazywane na treningach typu, nigdy nie odwracaj sie plecami do uke, czy własnie poprawne kończenie technik. Zwłaszcza w juiwaza zwraca sie duża uwage na nie przerywanie techniki nawet jeżeli ktoś nie moze sobie przypomnieć jakiejs techniki nigdy nie przerywa ćwiczenia. To taki nawyk słyszałem słowo "zanshin" ( nie wiem jak to sie pisze) oznacza że trzeba byc cały czas czujnym uważnym i gotowym.


Pozdrawiam
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: czy wazne jest da ciebie posiadanie stopnia?
Stopień ma znaczenie. Uczymy się żeby mieć piątki, żeby te piątki nas zdobiły przed innymi.
Taka natura ludzka.
  • 0

budo_sos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:urban territory
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: czy wazne jest da ciebie posiadanie stopnia?
Z chęcią uznałbym, że stopnie są elementem całkowicie niepotrzebnym, mi na przykład niczego nie zmieniają. Jednak jest mnóstwo ludzi, którym z jakiegoś powodu zależy na tym fajnym kolorwym paseczku. Ważniejszą częścią tych ludzi są osoby, które chcą zdobyć x dana i otworzyć sekcję.
Możnaby znieść stopnie a na instruktora robić kursy ale jakoś nie widze w tym lepszej metody na weryfikowanie umiejętności. Tak to przez te wszystkie kyu może sie komuś znudzić i poprostu zmieni sw a tak to byłby kolejny Mcdonald robiący złą opinię. Jakiś porządek musi być bo inaczej to chaos będzie :)
Tak naprawdę to jest kwestia indywidualna. Czy trenujesz dla stopnia czy dla rozwijania umiejętności? Bo niestety stopień nie jest wyznacznikiem poziomu danej osoby(przecież nawet w bjj, gdzie zdobywanie stopni jest najbardziej sensowne, dwa paski tego samego koloru to nie ten sam poziom, bo przecież nie ta sama osoba). Ja zdecydowanie opcje drugą.
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: czy wazne jest da ciebie posiadanie stopnia?
Moze tak naprawde w tych stopniu to chodzi o strój ? tu w Anglii cwicze sobie iaido i kazdy ma gdzie s jaki kto ma stopien, w Polsce bylo zreszta podobnie (moze poza paroma wyjatkami). Poszedlem tez na inne style i wydaje mi sie ze to strój, kolor paska ma wieksze znaczenie niz sam stopien, poniewaz jest jego namacalnym dowodem. Sekcja karate w ktorej tu bylem, gdzie biegaja same czarne - wszyscy sa hepi, bo maja czarne paski, jak mnie zobaczyli z bialym, to na twarzach mieli pytanie co to przyszlo... Chodzi mi o to, ze im mniej stopnie sa widoczne tym mniej jest z tym problemów - kolory pasów daja wielu ludziom motywacje, kiedy dostaja czarny (1 dan), motywacja znika bo drugi dan tez bedzie czarny. Inaczej jest jak zauwazylem tam gdzie nie da sie odroznic czlowieka powiedzmy z pierwszym, danem od 5 kyu - tam tez niektórzy maja joba na tym punkcie ale wyglada to zdecydowanie inaczej - wszyscy sa równi i niejako jada na tym samym wózku.

Podsumowujac - moim zdaniem tu chodzi tylko o strój, dla wielu jesli wygladaja 'lepiej' od reszty to stopien bedzie na samym poczatku, inni ktorzy na to nie patrza maja zupelnie inne spojrzenie na sprawe. Do tego jeszcze dochodzi etykieta w dojo itp.
  • 0

budo_leone re
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 369 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: czy wazne jest da ciebie posiadanie stopnia?

moim zdaniem stopień o niczym nie świadczy...

Każdy tak mówi, dopóki nie otrzyma stopnia dan! Czasem osoby ledwo zdadzą na stopień 1 dan, a już w przerwie kupują czarny pas, żeby na następnym treningu go ubrać.
Parę lat temu była taka sytuacja na stażu z Kanetsuką w Szklarskiej Porębie. Gościu zdał egzamin, a na następnym treningu miał ubrany czarny pas. Kanetsuka szybko się zorientował i wygłosił na ten temat cały wykład. Motto było takie, że wypada poczekać do otrzymania certyfikatu, ponieważ egzaminator przeprowadza egzaminy ale to Doshu nadaje stopnie. Gościu, który sprowokował tę sytuację nie ćwiczy już aikido, ponieważ stwierdził, że nikt nie będzie mu zwracał uwagi i mówił, co ma robić. Nawet jeśli to osobą jest Kanetsuka, który wcześniej go egzaminował.
  • 0

budo_piotr z.
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 340 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: czy wazne jest da ciebie posiadanie stopnia?

moim zdaniem stopień o niczym nie świadczy...

Każdy tak mówi, dopóki nie otrzyma stopnia dan! Czasem osoby ledwo zdadzą na stopień 1 dan, a już w przerwie kupują czarny pas, żeby na następnym treningu go ubrać.

nie byłżeby to efekt trzymania ludzi "na białym" przez tyle lat? ;) ;) głód lepszego pasa piekielnie się potęguje. gdyby mu dawać po drodze ujście a to zielonym, a to cytrynowym, to znów niebieskim pasem, może i wtedy gość taki wytrzymałby do końca stażu :lol: ;)
  • 0

budo_zaiste
  • Użytkownik
  • Pip
  • 20 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: czy wazne jest da ciebie posiadanie stopnia?
Dla mnie kolor pasa jest nieważny. Stopień natomiast ma znaczenie, daje motywację w chwilach zwątpienia. :wink:
  • 0

budo_gosc(usunięty)
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1328 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: czy wazne jest da ciebie posiadanie stopnia?
Stopień, kolor pasa - jak w reklamie Forda; nieważne - byle by był czarny. :D
  • 0

budo_steve
  • Użytkownik
  • Pip
  • 31 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk

Napisano Ponad rok temu

Re: czy wazne jest da ciebie posiadanie stopnia?
Zaiste ma rację - ja również uważam, że posiadanie stopnia motywuje do dalszej pracy nad sobą. Czarne paski mają (albo powinny mieć niekiedy :roll: ) również motywację, żeby inni widzieli PRACĘ, POT i ŁZY na treningach, które z czasem doprowadzą ich do nidana/sandana etc.
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: czy wazne jest da ciebie posiadanie stopnia?

Każdy tak mówi, dopóki nie otrzyma stopnia dan! Czasem osoby ledwo zdadzą na stopień 1 dan, a już w przerwie kupują czarny pas, żeby na następnym treningu go ubrać.
Parę lat temu była taka sytuacja na stażu z Kanetsuką w Szklarskiej Porębie. Gościu zdał egzamin, a na następnym treningu miał ubrany czarny pas. Kanetsuka szybko się zorientował i wygłosił na ten temat cały wykład. Motto było takie, że wypada poczekać do otrzymania certyfikatu, ponieważ egzaminator przeprowadza egzaminy ale to Doshu nadaje stopnie. Gościu, który sprowokował tę sytuację nie ćwiczy już aikido, ponieważ stwierdził, że nikt nie będzie mu zwracał uwagi i mówił, co ma robić. Nawet jeśli to osobą jest Kanetsuka, który wcześniej go egzaminował.


Coś w tym jest co mówisz... Jakoś tam mi się zauważyło, że od cholery ludzi poprzejtaje treningi na pierwszym danie, mało kto idzie dalej, nie wspominawszy już o podszkoleniu poziomu technicznego...
  • 0

budo_karamba
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 182 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: czy wazne jest da ciebie posiadanie stopnia?
Taa.. a pomyślcie jak by to wszystko wygladało gdyby wogole nie bylo stopni :?
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: czy wazne jest da ciebie posiadanie stopnia?

Taa.. a pomyślcie jak by to wszystko wygladało gdyby wogole nie bylo stopni :?

Wystarczy spojrzeć na boks czy zapasy. Byłoby normalnie.
  • 0

budo_karamba
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 182 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: czy wazne jest da ciebie posiadanie stopnia?
nie mozna tego tak porównywac poniewaz w aikido jest zupełnie inna formuła treningu.
  • 0

budo_leone re
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 369 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: czy wazne jest da ciebie posiadanie stopnia?

...Wystarczy spojrzeć na boks czy zapasy. Byłoby normalnie.

Nie do końca... Tam zamiast czarnego pasa są tytuły: mistrz polski, swiata itp. A to jest taki substytut stopni.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

4 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024