Skocz do zawartości


Zdjęcie

czy wazne jest da ciebie posiadanie stopnia?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
102 odpowiedzi w tym temacie

budo_apas
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 731 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sorrell, Ballyhea an Rath

Napisano Ponad rok temu

Re: czy wazne jest da ciebie posiadanie stopnia?
Najpierw teoria. Ludziska mają skłonnść do wyróżniania się w ramach struktury grupy społecznej, rozumianej jako system wzajemnych uprzywilejowań i upośledzeń (uff), więc niemal ZAWSZE będzie im zależeć na jakimś kolejnym wyróżniku, mówiącym - o, jestem lepszy, bo mam 7 dan, 15 kyu, 72 kan-ho-coś-tam albo pasek różowy z perkalikowym Orlim Pypciem...
A jak to się ma do rzeczywistości? Ano, nijak. Przykład:
Otóż, mając 4 kyu dowiaduję się na stażu, że nie mogę ćwiczyć z grupą, zaczynającą się od 3 kyu. To mnie upośledza, choć być może z grupą tą może ćwiczyć ktoś technicznie ode mnie gorszy i mniej doświadczony, kto gdzieś tam zdał na trójkę lajcikowo, podczas gdy mnie mój nauczyciel-zamordysta nie dopuszcza twierdząc że by zdawać na trzy muszę umieć na jeden... Zatem ja jestem upośledzony, ktoś tam uprzywilejowany. Obaj tracimy - ja, bo nie ćwiczę bardziej zaawansowanych form, on - bo ćwicząc popełnia elementarne błędy. Problem polega na tym, że owo moje upośledzenie i jego uprzywilejowanie nie wynika ze zweryfikowanego stanu faktycznego, tylko z gaci, jakie aktualnie za czyjąś tam zgodą zakładamy.

Powyższym chciałem zilustrować pogląd, że jeśli stopnie nie są weryfikowalne w sposób powtarzalny to mają li tylko znaczenie administracyjno - finansowe.Tak jest ze stopniami w szkole (piątkowy uczeń może być upartym półgłówkiem ze zdolnością zapamiętywania, trójkowicz - zdolnym, kreatywnym i inteligentnym nonkonformistą z przyklejoną łatką "trudnego"), szczeblami kariery politycznej (kretyn, ale można na nim polegać), zawodowej (Kowalski jest lepszy, ale Iksiński pracuje dla nas już tak długo, że awans mu się należy), czy jakiejkolwiek innej.

Co do owej weryfikowalności zaś, to też kiepsko... Jak to robić w sztukach walki? Ujednolicić standardy egzaminowania, ale też trza by ujednolicić egzaminatora, bo jak będzie trzech, to trzy różne oceny tej samej osoby. Weryfikacja w walce? Ok, ale ktoś świetny przez kilka lat, po kolejnych dziesięciu spadnie z piedestału z przyczyn wydolnościowo - sprawościowych choćby. I co, odebrać mu stopień czy tylko puścić "oczko" niżej... Przecież "normy" już nie wyrobi...

Zatem, jakby nie patrzeć, praktycznego znaczenia stopnie nie mają ni cholery, może jedynie poza przykładem wskazanym przez Pmasza... Ale z zastrzeżeniem, że dotyczą tylko relacji uczeń - nauczyciel i nie znaczą nic poza rodzimą grupą. Szczerze mówiąc, nawet yudansha, zmieniając z przyczyn losowych dojo winien czuć się jak początkujący, choć oczywiście z perspektywą błyskawicznego progresu (doświadczenie, znajomość techniki i takie tam...)
A nawet w ramach rodzimej grupy... Może prowadzaćy zajęcia dał kolejne kyu JEDYNEJ dziewczynie na macie właśnie za jej płeć i jedyność, a ty chłopie tyraj jeszcze pół roku, choć już dzisiaj wymiatasz lepiej niż ona? :oops:

No i gdzie tu sens stopni, poza kasą? Ja nie widzę. A na rzeczach pozbawionych sensu mi nie zależy. Jedyne sensowne "stopniowanie" to gdy mój nauczyciel powie mi: od dzisiaj ćwiczysz z zaawansowanymi. Ale jak pojadę na studia do innego nauczyciela, to ocena poprzenika przestaje być istotna. Amen, bracia...
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: czy wazne jest da ciebie posiadanie stopnia?
Jej ale macie problemy 8O
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: czy wazne jest da ciebie posiadanie stopnia?
Stopnie mają sens w obrębie jednej organizacji, z ujednoliconym systemem zdawania i wymaganiami. Faktycznie, jak tak patrze to +- dolna granica danego paska jest zbliżona, choć inaczej się patrzy na osiągnięcia 19letniego wyrostka i 40to letniego lekarza co przychodzi po dyżurze na relaks. Niskimi stopniami nie ma się co sugerować, ćwiczenie i tak zaczyna się po paru latach /albo i nie/.
Stopnie są wyznacznikiem prestiżu szkoły, jej rozwoju, ale tylko stopnie coś sobą reprezentujące. Że nie ma porównania i metody konfrontacji? Co z tego, że ktoś przywiezie na staż furgonetkę danów z Zadupia Dolnego szkoły miszcza Iksińskiego, jak każdy z nimi ćwiczący zatoczy się ze śmiechu? po jednej takiej akcji słowo pójdzie w świat i będzie pozamiatane. Oczywiście działa to w zakresie jednego systemu, żeby weryfikacja była możliwa.
Stopnie są potrzebne przede wszystkim po to, żeby ludzie mieli do czego dążyć. Popatrzcie na dzieci w dojo, one nie ściemniają. "Prosze pana a czy ja mogę zdawać na zielony?" ;)
  • 0

budo_aborygen
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 76 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: czy wazne jest da ciebie posiadanie stopnia?
Randall ma jak najbardziej racje,tylko kto to czyta?Jednak pęd po stopień jest duzy,zdawanie tuz po minimalnym terminie i pęd po następny i następny stopień.Znam osoby które maja umiejętności na 3 dana,a nie zdają.Są posiadaczami 1 dana,nie widza potrzeby zdawania,przychodzą dla ćwiczenia,a nie dla stopnia.Mała dygresja-znajomy mój sie pyta, czy przychodzą na trening dla stopnia czy dla ćwiczenia,jak dla stopnia to do innej sekcji gdzie jest produkcja stopni.....I dziękuje mu za to serdecznie,mało takich osób jest w aikido,przynajmniej ja ich mało spotkałem....
  • 0

budo_leone re
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 369 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: czy wazne jest da ciebie posiadanie stopnia?

Jednak pęd po stopień jest duzy,zdawanie tuz po minimalnym terminie i pęd po następny i następny stopień...

Prestiż :wink: :lol: , "absolutyzacja" samego siebie (jestem najlepszy), dowartościowanie, próba wyleczenia własnych kompleksów itp. to wszystko kieruje tym pędem, o którym piszesz. Stopnie w aikido już dawno uległy dewaluacji i w bardzo wielu przypadkach nie są one odzwierciedleniem umiejętności. To, co jest elementem charakterystycznym dla ubierającego czarny pas, to tzw. "domniemanie mistrzostwa", którego nie można zweryfikować... :wink:
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: czy wazne jest da ciebie posiadanie stopnia?
Ja chciałem się przedmówcy zapytać jaki waść stopień posiadasz. Ktoś kto wypowiada się w ten sposób o stopniach, musi mieć wiedzę wystarczającą do przeprowadzania egzaminów. A ponieważ wypowiada się o wszystkich stopniach to oznacza, że jest shihanem co najmniej.

jednym słowem zwykły flame waść uprawiasz
  • 0

budo_leone re
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 369 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: czy wazne jest da ciebie posiadanie stopnia?

Ja chciałem się przedmówcy zapytać jaki waść stopień posiadasz. Ktoś kto wypowiada się w ten sposób o stopniach, musi mieć wiedzę wystarczającą do przeprowadzania egzaminów. A ponieważ wypowiada się o wszystkich stopniach to oznacza, że jest shihanem co najmniej.

jednym słowem zwykły flame waść uprawiasz


Zdziwiłbyś się Garry... :wink: :D A wypowiadam się o stopniach w aikido.
  • 0

budo_czarna
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 267 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: czy wazne jest da ciebie posiadanie stopnia?
Dla mnie liczy sie pierwszy stpień wtajemniczenia czyli 10 kyu, potem to tylko kupka kolorowych pasków w karate , nie są adekwatne do umiejetności i często powodują, że sie kogoś szufladkuje, np.skoro ma niebieski pas to sie nie umie bić tak dobrze jak zielone, a przeciez to nie musi być prawda. To samo sie obserwuje na aikido.
Czsem kyu zależą od widzi mi sie szefa sekcji...
No i dla mnie liczy sie tylko 10kuy - biały pas i posiadanie dana - czarny; reszta kyu nie musi istnieć.....
  • 0

budo_małe piwo
  • Użytkownik
  • 3 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: czy wazne jest da ciebie posiadanie stopnia?
Jest jeszcze jedne aspekt posiadania stopni. Od kilku lat trenuję aikido mam tam już jakiś stopień jednak cały czas noszę biały pasek. I gdy na stażach proszę o ćwiczenie z „paskowanymi” często wręcz słyszę „cholera znowu z jakimś niemotą muszę ćwiczyć” i nawet, gdy nie wie, gdy wykonać jakąś technikę i staram się go naprowadzić to jest wielce obrażony, że takie nic jak ja ma czelność mu zwrócić uwagę. Dlatego uważam, iż stopnie nie są najważniejsze, lecz ważna jest wiedza jaką sobą reprezentujemy i poziom kultury. Sam mam w nosie stopnie dla mnie ważniejsze jest to, co o mnie sądzi mój nauczyciel, inni z którymi ćwiczę i czy sam widzę postęp w moim Aikido.
  • 0

budo_starszawy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 121 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: czy wazne jest da ciebie posiadanie stopnia?
Stopnie maja sens moim zdaniem tylko wtedy, jesli ma sie jednego nauczyciela, ktory zna czlowieka na wylot. Sam bylem poddany probie przez naszego sensei na stazu w Japonii. Powiedzial mi tylko, ze beda mnie chcieli sprawdzic. Ja na to - to co mam robic. On na to - rob swoje. Jako nie-Japonczyk faktycznie bylem "cwiczony" przez duzo wyzsze stopnie, a On tylko spogladal. Na innym stazu bylem wielokrotnie pytany, dlaczego moj kolega nie ma czarnego pasa (miel wtedy 3. kyu). jak widac stopnie nie sa istotne. Same sie weryfikuja na macie. Jesli ktos ma troche pojecia, to sam jest w stanie ocenic, czy dany stopien jest wlasciwy.

Pozdrawiam
  • 0

budo_karamba
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 182 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: czy wazne jest da ciebie posiadanie stopnia?
I tak i nie bo nie wazne jest jaki masz stopien tylko jak cwiczysz, ale z 2 strony dazenie do czegos np. hakamy albo DAN'a nakreca do dalszej systematycznej pracy wiec z tymi stopniami jest jak z marchewką na kijku
  • 0

budo_leone re
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 369 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: czy wazne jest da ciebie posiadanie stopnia?

...ale z 2 strony dazenie do czegos np. hakamy albo DAN'a nakreca do dalszej systematycznej pracy wiec z tymi stopniami jest jak z marchewką na kijku


Albo wzmacnie ego :wink: :lol:
  • 0

budo_shawnee
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1617 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:to zależy kto pyta...

Napisano Ponad rok temu

Re: czy wazne jest da ciebie posiadanie stopnia?

Allbo wzmacnie ego :wink: :lol:

A to źle jest? :wink:
  • 0

budo_sadzio
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 93 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: czy wazne jest da ciebie posiadanie stopnia?
A mnie to cieszy :) wyższy stopień to większe i coraz trudniejsze wyzwania, no i różnice pomiędzy stopniami coraz większe.
  • 0

budo_urbeck
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 72 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: czy wazne jest da ciebie posiadanie stopnia?
Wyższy stopień to większe powodzenie u aikidoczek, a to bardzo podnosi na duchu takiego starego zgreda jak ja :)
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: czy wazne jest da ciebie posiadanie stopnia?
Właśnie mnie oświeciło, posiadanie stopnia jest bardzo ważne, ba, nawet wielu stopni, bo jak się ich nie ma ciężko się do domu dostać z siatami pełnymi zakupów. :lol:
  • 0

budo_avbert
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 648 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mazowsze

Napisano Ponad rok temu

Re: czy wazne jest da ciebie posiadanie stopnia?

Właśnie mnie oświeciło, posiadanie stopnia jest bardzo ważne, ba, nawet wielu stopni, bo jak się ich nie ma ciężko się do domu dostać z siatami pełnymi zakupów. :lol:


Ja mam windę. 8) Jak ważne jest dla was posiadanie windy?
  • 0

budo_czarna
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 267 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: czy wazne jest da ciebie posiadanie stopnia?
bezcenne.
Zwłąszcza jka ktos mieszka na parterze :) albo w domku jednorodzinnym :)
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: czy wazne jest da ciebie posiadanie stopnia?
Avbert, ale Xp?, bo vista z siatami nie dowiezie nawet na półpiętro podobno, a jak się zapakuje dodatkowo walizkę i teściową to w piwnicy się zatrzymuje.
  • 0

budo_macex
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: czy wazne jest da ciebie posiadanie stopnia?
Ostatnio doszedłem do wniosku, że stopień nie mm znaczenia bo i tak stopień stopniowi nie równy. Liczy się co się umie i tyle. Trudno jest weryfikować dokładnie umiejętności gdyż egzamin musiałby trwać bardzo długo, a może nawet kilka dni żeby sprawdzić delikwenta w różnych warunkach wtedy w miarę dokładnie można by ocenić.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

4 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024