Skocz do zawartości


Zdjęcie

dla rodzicow :D


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

abs
 • Użytkownik
 • PipPipPipPip
 • 696 postów
 • Pomógł: 0
0
Neutralna
 • Płeć:Mężczyzna

Napisano Ponad rok temu

dla rodzicow :D
Z uwagi, ze dosć czesto pojawiają sie rożnego rodzaju opinie na temat szkodliwego działania suplementów i ich negatywnego wpływu na zdrowie (głoszone nie tylko przez laików ale również niedouczone środowiska medyczne), pozwoliłem sobie przygotowac krótki, prosty materiał na temat roli i przeznaczenia suplementów diety.

Co to są suplementy?

Pod pojęciem suplementu, bądź środka wspomagającego wysiłek sportowy kryją się specjalne składniki lub substancje, których stosowanie przyczynia się do zwiększenia zdolności wysiłkowych. Środki te często nazywane są ergogenikami lub substancjami ergogenicznymi. Termin ergogenik pochodzi od greckich słów: ergon (praca) i gennan (produkować), co w zestawieniu słownym można określić jako "zwiększający pracę" Suplementy diety nie tylko poprawiają efektywność pracy mięśniowej , ale także pozwalają lepiej dożywić organizm oraz zabezpieczyć go przed skutkiem przeciążen treningowych.

Co wchodzi w skład suplementów wspomagających?

Suplementy diety zawierają składniki lub substancje występujące powszechnie w żywności, bądź też wytwarzane są w sposób naturalny w organizmie człowieka. Mogą to być witaminy, minerały , białko, węglowodany, a także inne składniki nie pełniące bezpośredniej funkcji energetycznej czy odżywczej, jak różnego rodzaju wyciągi roślinne czy też substancje usprawniające określone funkcje metaboliczne (np. karnityna). W ramach suplementacji są one podawane w skoncentrowanej dawce (np. w formie tabletki lub kapsułki), dzięki czemu bardziej aktywnie wspomagają i regenerują organizm, w określonych stanach fizjologicznych, np. w okresie intensywnych zajęć sportowych.

Czy suplementy są bezpieczne dla zdrowia?

Zadaniem suplementacji jest uzupełnianie diety składnikami, które na ogół występują powszechnie w żywności, są doskonale znane organizmowi i wspomagają jego prawidłowe funkcjonowanie. Z tego tytułu większosć suplementów nie tylko nie wykazuje żadnej szkodliwości dla zdrowia, ale wręcz przeciwnie - wykazuje cenne walory prozdrowotne. Ewentualne skutki uboczne mogą pojawiać się jedynie w wyniku ich przedawkowywania, nadwrażliwosci na zawarte w nich składniki, bądź tez istniejących przeciwwskazań do ich stosowania. W przypadku występowania specyficznej nietolerancji pokarmwoej, bądź istnienia określonych stanów chorobowych, stosowanie danego suplementu powinno być zawsze poprzedzone konsulatcją lekarską. Tego typu zastrzeżenia dotyczą jednak nie tylko preparatów ale także zwykłych produktów żywnościowych które mogłyby zawierać niepożądane dla organizmu substancje.

Czy suplementacja jest konieczna?

Okres intensywnych zajęć treningowych, zwiększa wyraźnie zapotrzebowanie organizmu na energię oraz różnego rodzaju substancje odżywcze. By zapewnić pokrycie poniesionych strat za pomocą zwykłej diety, sportowiec musiałby spożywać częste i obfite posiłki co w efekcie rzutowało by na znaczne obciążenie przewodu pokarmowego i uniemożliwiało podejmowanie efektywnych zajęć treningowych. Należy mieć także na uwadze, ze w wielu przypadkach dieta nie tylko musi pokryć bieżące starty ale także dostarczyć ponadnormatywne porcje energii i składników odżywczych w celu osiagnięcia zamierzonego efektu (np.. w programach wzrostu siły masy mięśniowej)
Z tego powodu, w warunkach zwiększonych obciążeń treningowych zaleca się stosowanie specjalnych odżywek i suplementów które w formie niewielkich, ale silnie skoncentrowanych przekąsek pozwalają dostarczyć najważniejsze składniki pokarmowe niezbędne dla pokrycia zwiększonego zapotrzebowania energetyczno-odżywczego. Środki te umożliwiają nie tylko ogólne dożywienie organizmu ale także szybka i skuteczną odnowę powysiłkową.
Wszelkiego rodzaju odżywki i suplementy, w przeciwieństwie do normalnego pożywienia, są bardzo szybko trawione i wchłaniane w przewodzie pokarmowym, dzięki czemu w krótkim czasie regenerują organizm i przywracają w nim fizjologiczną równowagę. Tymczasem im krócej przebiega proces odnowy powysiłkowej, tym organizm szybciej osiąga zdolność do pracy mięśniowej a także praca ta charakteryzuje się większą wydajnością. Wiele z dostępnych suplementów diety nie tylko pełni bezpośrednie funkcje odżywcze czy energetyczne ale także reguluje procesy wytwarzania energii, wspomaga różne funkcje fizjologiczne i metaboliczne, wpływa na prawidłową pracę systemu nerwowego. Wielokierunkowy wpływ suplementacji może więc zapewnić optymalna sprawność fizyczną i przyczyniać się do poprawy osiągnięć sportowych.
Należy jednocześnie pamietać, ze niedożywienie organizmu przy dużej intensywności wysiłkowej prowadzi do różnego rodzaju przeciążeń, spadku ogólnej dyspozycji psychofizycznej oraz zwiększonej podatności na choroby. Zmuszanie wiec organizmu do maksymalnych wysiłków bez stosowania ochrony żywieniowej z uwzględnieniem odpowiednich preparatów wspomagających należy uznać za istotny błąd, którego konsekwencje mogą odbić się nie tylko na wynikach sportowych ale także stanie zdrowia.

W jakiej formie oferowane są suplementy diety?

Stosowane we wspomaganiu diety suplementy mogą występować w formie proszkowej, płynnej, jako żele, kapsułki lub tabletki. Sproszkowane formy preparatów to najczęściej odżywki białkowe, węglowodanowe lub białkowo-węglowodanowo-białkowe, które służą do przygotowywania specjalnych smakowych lub bezsmakowych koktajli. Preparaty wzbogacają codzienną dietę w energię oraz niezbędne składniki odżywcze potrzebne w powysiłkowej regeneracji organizmu. Mogą także stanowić idealny zamiennik wybranych posiłków w przypadku osób prowadzących nieregularny tryb odżywiania.
W formie płynnej występują najczęściej gotowe napoje weglowodanowo-mineralne, których zadaniem jest uzupełnianie wody, energii i składników mineralnych traconych w trakcie wysiłku. Napoje, w zależności od koncentracji węglowodanów i minerałów mogą być wykorzystywane zarówno podczas trwania pracy mięśniowej jak i też bezpośrednio po wysiłku, w celach przeprowadzenia energetycznej regeneracji.
Kapsułki i tabletki zawierają najczęściej jeden lub klika skoncentrowanych mikroskładników, które zasadniczo nie pełnią roli energetyczno-odżywczej lecz wspomagają organizm w ściśle określonych procesach fizjologicznyc
 • 0

Tyson1418048768
 • Użytkownik
 • PipPipPipPip
 • 3116 postów
 • Pomógł: 0
0
Neutralna
 • Lokalizacja:Olsztyn
 • Zainteresowania:sport, laski, komputery, budownictwo, sztuki walki

Napisano Ponad rok temu

Re: dla rodzicow :D
Brawo abs, w koncu raz cos wniosles na forum :D Tylko czy to potrzebne aż tak?? :rotfl: napisz jeszcze z jakiego źrodla brales to.
 • 0

BODYGUARD
 • Użytkownik
 • PipPipPipPip
 • 7885 postów
 • Pomógł: 1
1
Neutralna
 • Lokalizacja:Kraków
 • Zainteresowania:Motoryzacja, kompy,sztuki walki, sex, kobitki, książki fantasy,muza techno

Napisano Ponad rok temu

Re: dla rodzicow :D
Był juz taki temat na forum kto wie czy nie było tego samego tekstu :hyhy:
ale że tamten gdzies zaginął to oki.
 • 0

abs
 • Użytkownik
 • PipPipPipPip
 • 696 postów
 • Pomógł: 0
0
Neutralna
 • Płeć:Mężczyzna

Napisano Ponad rok temu

Re: dla rodzicow :D
mysle ze sie to przyda nie ktorym osobom ja akurat musialem dlugo przekonywac rodzicow do supli
 • 0

GośćGuest_kosior_*

Guest_kosior_*
 • Guests

Napisano Ponad rok temu

Re: dla rodzicow :D
Body nie zaginął , tylko w faq jest :P


[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

ale to tez dobre :)Podobne tematy Zwiń

  Temat Forum Autor Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020