W obecnych czasach społeczeństwo prowadzi styl życia w którym pośpiech jest na porządku dziennym. Większość osób nie ma czasu na skomponowanie odpowiednio wartościowych posiłków, które będzie można spożyć w odpowiednich porach dnia i które będą zawierały potrzebne dla organizmu witaminy, minerały, węglowodany, białko. Wieczny pośpiech powoduje iż z braku czasu najchętniej sięgamy po gotowe do spożycia produkty (tzn. tylko do podgrzania, przeważnie mrożonki) lub żywimy się w barach typu fast food, zawartość tych produktów nie stroni od konserwantów oraz są one ubogie w wiele składników takich jak: minerały i witamin.
Dlatego ważnym elementem uzupełniającym nasze codziennie odżywanie są dostępne na rynku witaminy i minerały. Dobrym sposobem jest też wspomaganie się odżywkami. W zależności od tego co chcemy osiągnąć np.:
-Ogólny Wzrost Masy - odżywki węglowodanowo - białkowe czyli typu gainer
-Przysrost Masy Mięśniowej - odżywki białkowe w różnych proporcjach (białko / węglowodany) od 60-95% białka
- zródło energi - węglowodany - odżywki węglowodanowe wzbogacone o witaminy i minerały
Niżej przedstawiamy Wam szereg artykułów, które mamy nadzieję pomogą Wam poznać szeroki rynek odżywek i suplementów i wybrać odpowiednie zestawy, dzięki czemu Wasze treningi będą jeszcze bardziej efektywne.
Niżej szereg często zadawanych pytań dotyczących odżywek i wspomagania
Jaka jest różnica w zastosowaniu odżywek wysoko białkowych i węglowodanowo-białkowych?
Odżywki wysoko białkowe służą głównie uzupełnieniu białka pokarmowego. Dzięki nim można precyzyjnie kontrolować poziom spożytych protein. Ułatwiają rozwój masy mięśniowej, najlepiej w zestawieniu z węglowodanami z pożywienia, lub odżywek typu Carbo. Odżywka węglowodanowo-białkowa to już pełen, gotowy posiłek, gdzie białko zestawiono z węglowodanami w proporcjach, najkorzystniejszych dla rozwoju masy mięśniowej i zdolności wysiłkowych. Odżywki wysoko białkowe lepsze są dla tych, którzy muszą precyzyjnie kontrolować proporcje spożycia białek do węglowodanów, głównie z uwagi na tendencje do tycia lub harmonogram zawodów. Natomiast, węglowodanowo-białkowe dla tych, którzy nie mają problemów z nadwagą, lub czasu na komponowanie diety.
Czy kulturyści potrzebują odżywek węglowodanowych, typu Carbo?
Odżywki węglowodanowe, spożywane bezpośrednio po zakończeniu treningu, tworzą tzw. nadkompensację glikogenu – powiększają zapasy glukozy w komórkach mięśniowych. Już sam glikogen daje pewną objętość, a dodatkowo pociąga za sobą czterokrotnie więcej wody. Mięśnie zasobne w glikogen są duże, krągłe, pełne i pękate! Jednak węglowodany, w nadmiarze, mogą sprzyjać gromadzeniu tłuszczu zapasowego. Są idealne dla zawodników szczupłych, ciężko przybierających na wadze. Natomiast ci, z tendencją do tycia, powinni dawkować je bardzo ostrożnie.
Na czym polega anaboliczne działanie chelatów cynkowo – magnezowych (ZMA)?
Chelaty cynkowo – magnezowe (ZMA) podnoszą poziom hormonów anabolicznych – IGF-ów o 25, testosteronu o 45 procent. Jednocześnie zwiększają wrażliwość tkanki mięśniowej na działanie tychże hormonów. Cynk kształtuje strukturę przestrzenną anabolicznych hormonów peptydowych – IGF-ów i insuliny, enzymów budujących testosteron i receptorów hormonalnych, odpowiedzialnych za anaboliczne efekty działania hormonów. Magnez stabilizuje i rozdziela rodniki hydroksylowe, acetylowe i fosforanowe, budujące cząsteczki hormonów anabolicznych, niezbędne do syntezy białek i skurczu włókien mięśniowych. Jednakże pierwiastki te nie wykazują aktywności anabolicznej, stosowane w formie związków nieorganicznych, ale jedynie w formie połączeń organicznych – chelatów.
Co to są napoje izotoniczne i jakie jest ich przeznaczenie?
Napoje izotoniczne to takie, w których stężenie cząsteczek jest podobne, jak w płynach ustrojowych organizmu człowieka. Z takiego napoju, bardzo szybko przenikają do organizmu woda, energia i elektrolity. Ze zwykłych napojów, wchłanianie jest powolne i nieekonomiczne. Fakty te nie mają większego znaczenia w życiu codziennym, nabierają go jednak w warunkach wysiłkowych. Szybkie wchłanianie wody, energii i elektrolitów podczas wysiłku wzmacnia - powolne – osłabia. Napoje izotoniczne są idealne, spożywane w trakcie treningów i zawodów.
Co oznacza wskaźnik wartości biologicznej BV?
Krótko - procentowy stosunek wykorzystania białka pokarmowego (egzogennego), do wykorzystania białka wewnątrzustrojowego (endogennego). Spróbujmy to wytłumaczyć... Jeżeli nie spożywamy białka w ogóle, organizm uwalnia je z mięśni i wykorzystuje do prowadzenia ważnych procesów życiowych. Wtedy gospodaruje nim bardzo oszczędnie, minimalizując jego straty tak, że gospodarkę tą uznajemy za wzorzec – 100%. Jeżeli spożywamy białko, to, w zależności, z jakiego źródła pochodzi, organizm gospodaruje nim gorzej lub lepiej, w porównaniu z białkiem własnym, uwolnionym z tkanki mięśniowej. Stąd przykładowe wartości BV dla poszczególnych białek: 60, 77, 99, 104 i 159%, z tym, że symbol „%” jest tutaj pomijany. Ponieważ wskaźnik wartości biologicznej wymyślono dla ustalenia wartości pokarmowej białek, nie trudno odgadnąć, że im wyższe BV, tym większa przydatność danego białka dla diety sportowej.
Co zawiera i jak działa popularne ostatnio pośród sportowców ziółko – Tribulus Terrestris?
Tribulus Terrestris (buzdyganek ziemny) zawiera saponiny, indole i polifenole, substancje hamujące aktywność enzymów, przetwarzających anaboliczny testosteron. Kiedy hamują przemianę testosteronu w kobiecy estradiol, zapobiegają przerostowi gruczołów sutkowych (ginekomastii) i zwiększają wytwarzanie testosteronu. Kiedy hamują przeminę w szkodliwy dehydrotestosteron (DHT), zapobiegają łysieniu i schorzeniom prostaty. Tribulus znacząco podnosi poziom hormonów anabolicznych – lutropiny o 72, testosteronu o 41 procent. Pozwala sportowcom w całkowicie legalny i bezpieczny sposób korzystać z dobrodziejstw dodatkowych porcji anabolicznego testosteronu. Tym samym, stanowi najskuteczniejszą, znaną alternatywę dla zakazanego i zgubnego dopingu sterydowego.
Jak koenzym Q10 wpływa na zdolności wysiłkowe?
Koenzym Q10 jest jednym z elementów łańcucha oddechowego – systemu, pozyskującego energię ze spalania składników pokarmowych. Jego wyjątkowa rola w tym systemie wynika z faktu, że pełni on dodatkowo funkcję antyoksydacyjną. Eliminuje wolne rodniki - szkodliwe molekuły, powstające w efekcie spalania. Z uwagi na podwójną funkcję, jest elementem deficytowym, co oznacza, że, po pewnym czasie kontynuowania wysiłku, zaczyna go Nam brakować. Praca może jednak być wykonywana jedynie dotąd, dokąd wystarcza zapasu koenzymu. Suplementacja koenzymu Q10 zwiększa jego zapasy w łańcuchu oddechowym i poprawia wydolność tlenową. Szczególnie zalecana jest więc sportowcom z dyscyplin wytrzymałościowych i wytrzymałościowo - siłowych.
Kiedy stosować WPC, a kiedy WPI?
Koncentrat białka serwatkowego WPC to znakomite białko pokarmowe o BV 104. Należy stosować je zawsze, kiedy potrzebujemy wysokiej podaży białek. Izolat białka serwatkowego WPI to więcej niż białko – to również suplement anaboliczny. Powinniśmy sięgać po niego zawsze wtedy, kiedy zależy nam na szybkim przyroście masy i siły mięśniowej.
Który z aminokwasów lepiej rozwija masę mięśniową – tauryna czy glutamina?
Oba są znakomite - wyjątkowe, pośród wszystkich aminokwasów. Znacząco przyspieszają rozwój siły i masy. Działają antykatabolicznie, jak większość aminokwasów, gdyż w komórkach mięśniowych hamują aktywność enzymów katabolicznych (proteolitycznych – inaczej – lizosomalnych). Jednak, w odróżnieniu od większości aminokwasów, też anabolicznie, bo magazynują i dystrybuują azot, niezbędny do tworzenia nowych białek mięśniowych. Glutamina wpływa na uwalnianie anabolicznej somatotropiny, co może być jednym z mechanizmów, odpowiedzialnych za aktywność anaboliczną tego aminokwasu. Tauryna stymuluje dodatkowo wytwarzanie i uwalnianie anabolicznej insuliny. Działa na zlokalizowane w trzustce miejsca wiązania (receptory) i stymuluje ten narząd do regeneracji oraz wytwarzania i uwalniania insuliny. Przypuszcza się, że podobne receptory występują również w komórkach mięśniowych, a tauryna oddziałując na nie, stymuluje regenerację i rozwój muskulatury. Insulina, jako anabolik, ma jednak tą wadę, że rozwija nie tylko tkankę mięśniową, ale i tłuszczową. Ponieważ relacje pomiędzy tauryną, a insuliną, nie zostały jeszcze, ostatecznie wyjaśnione, taurynę należy polecać zawodnikom wyjątkowo szczupłym, trudno przybierającym na wadze, zaś glutaminę tym, którzy mają problemy z redukcją tkanki tłuszczowej.
Dla czego BV izolatu serwatkowego WPI jest taki wysoki?
Jeżeli nie spożywamy białka, to białka uwolnionego z mięsni, organizm bezpowrotnie zużyje jedynie połowę, drugą połowę odeśle do ponownej odbudowy muskulatury. Ponieważ BV tego białka mięśniowego (endogennego) wynosi 100, podobnie wygląda sytuacja w przypadku białek pokarmowych (egzogennych) o BV bliskim i równym 100, np. albumin jajecznych – BV 99. W przypadku niższego BV białka, organizm traci go znacznie więcej, niż połowę. Mało tego, nawet tą połowę, którą zatrzymał, zużywa i traci dnia następnego tak, że w sumie traci dokładnie tyle, ile wchłonął. Bilans białkowy wychodzi na zero. Taki stan nazywamy równowagą białkową (azotową).
Dzieje się tak dla tego, gdyż, w normalnych warunkach życia dorosłego, organizm nie posiada zdolności trwałego magazynowania białek, takiej, jak np. zdolność magazynowania tłuszczów zapasowych. Nabywa ją dopiero pod wpływem hormonów anabolicznych, wydzielanych w odpowiedzi na trening, względnie aptecznych, połykanych lub wstrzykiwanych.
Białka o BV wyższym, niż 100, odkryto dopiero niedawno. Więcej niż 100 oznacza, że białko działa tak, jak hormony anaboliczne. Faktycznie dowiedziono, że izolaty serwatki WPI zawierają anaboliczne hormony peptydowe, które naturalnie występują tylko w świeżym mleku, skąd pobierane przez noworodka, wspomagają jego wzrastanie.
Użytkownik Lukasyno edytował ten post Ponad rok temu