Grill to bez wątpienia stały gość w naszych domach czy ogrodach. Potrawy tak przyrządzone są smaczne, aromatyczne, a co ważne do ich przygotowania nie potrzeba tłuszczu. Co więcej, tłuszcz z mięsa, czy kiełbasy wytapia się, więc ilość spożywanego tłuszczu oraz wartość kaloryczna potrawy jest mniejsza (im mniej tłuszczów zwierzęcych w diecie, tym lepiej). Potrawy poddawane są na ogół krótkiej obróbce termicznej, nie tracą więc swych wartości odżywczych. Kolejna zaleta to szybkość – potrawy z grilla z reguły szybciej nadają się do jedzenia, niż smażone w tradycyjny sposób. Niestety są też minusy – w grillowanych potrawach obecne są substancje niebezpieczne dla zdrowia (benzopiren, akrylamid czy cała gama wolnych rodników i nadtlenków). Głównym problemem są rakotwórcze węglowodory aromatyczne, nadtlenki lipidowe i wolne rodniki. Wolne rodniki wchodzą w reakcje ze zdrowymi cząsteczkami organicznymi ustroju powodując uszkodzenie białek, tłuszczów i kwasów nukleinowych, ponadto zmniejszają rezerwy tlenowe ustroju. Może to prowadzić do nowotworów, miażdżycy i wielu innych chorób.
Oto kilka złotych zasad grillowania :
1. Do przyrządzania potraw używamy jedynie węgla drzewnego lub brykietu. Ten drugi to węgiel drzewny, z którego usunięto szkodliwe substancje. Osobiście polecam brykiet, gdyż żarzy się bardzo długo i jest bardziej wydajniejszy od węgla drzewnego.
2.Równie ważne jest używanie odpowiedniej rozpałki przeznaczonej do grilla, a nie np. rozpałki do kominków, zawierającej szkodliwe substancje, których opary wnikają w potrawę. Rozpałki do grilla mają kształt małych, podobnych do wosku kostek lub sztabek, które nie wydzielają szkodliwego dla zdrowia dymu, mogącego odłożyć się na pieczonych produktach.
3.Pokrycie się siwym nalotem węgla jest równoznaczne z rozpoczęciem grillowania. Kratkę można śmiało nałożyć na początku, nabierze ona odpowiedniej temperatury.
4. Grillowane potrawy należy położyć na aluminiowych tackach. Zapewniają one, że każdy produkt zawierający tłuszcz, jest oddzielony od żaru. Tacki pozwalają wyizolować uciekający z mięsa tłuszcz, który zbiera się w rowkach. Jeśli nie położymy tacki, palący się tłuszcz ścieka bezpośrednio do paleniska i tam pali się, co spowoduje wydzielanie się szkodliwych substancji (tworzy się szkodliwy benzo(a)piren). Substancje te z powrotem osadzają się na przyrządzanym mięsie.
5. Należy pamiętać, iż nie można grillować potraw zamrożonych-jedynie takie, które mają temperaturę pokojową!
6.Potrawy należy wcześniej odpowiednio zamarynować. Najlepsze do tego będą zioła. Dodają smaku potrawom i ułatwiają trawienie. Pamiętajmy o nich, zwłaszcza gdy mamy chorą wątrobę czy delikatny żołądek. Najlepsze mieszanki to te, które komponujemy sami. Majeranek i estragon zastępują sól, bazylia zapobiega wzdęciom, kurkuma działa rozkurczowo.
7. Pamiętajmy też o tym, że grubość grillowanych potraw nie może być za duża, ponieważ przypalą się one od zewnątrz, a w środku będą surowe (dotyczy głównie mięs, ryb).
8. Czyśćmy grilla na bieżąco, nie pozostawiajmy na nim grubych warstw tłuszczu, resztek z jedzenia-jest to nieprzyjemne i niezdrowe.
Grill to świetna odskocznia od zwykłej kuchni. Można tu przygotować praktycznie wszystko, od warzyw, serów, mięs, ryb, po pieczywo Szczególnie teraz, gdy pogoda za oknem sama zaprasza nas do zaczerpnięcia świeżego powietrza.
Opracował: Olosek