Skocz do zawartości


Zdjęcie

Triathlon - 1/4 iron man


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

budo_wesley
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 680 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SZCZECIN

Napisano Ponad rok temu

Triathlon - 1/4 iron man
Postanowiłem wystartować w triathlonie :)
Lokalizacja: Szczecin
Termin: 06.07.2014
Dystans: Pływanie 950m, Kolarstwo 45km, Bieg 10,55km

Zostało mi jeszcze parę tygodni i nie do końca jestem pewien jak teraz powinienem trenować.
żeby nie było, nie jestem kanapowcem, który rzuca się na "głeboką wodę", z drugiej strony szału nie ma ;)

Jak jest?:
- Pływanie - około 20 minut na 25metrowym basenie. Jak do tej pory nie mierzyłem dokładnie czasu.
- Rower - jeżdzę normalnie ok 30 km. Oczywiście, bez trzymania tempa,więcej jeżdzę po lesie.
- Bieganie - biegam 2-3x w tygodniu po jakieś 5-7km. Dychę robię w 55minut - więc bez szału.

No więc chciałem gdzieś za tydzień zacząć łączyć treningi. Rower z bieganiem a osobno pływanie. No i tak do startu. Ale trafiłem na taki 6 tygodniowy program treningowy no i mam wątpliwości. [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Na pierwszy rzut oka, wydaje mi się że te treningi są za lekkie.
Jaka jest Wasza opinie o tym programie? Jechać wg niego, czy po swojemu na czuja? :)
  • 0

budo_administrator
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4477 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Triathlon - 1/4 iron man
Najtrudniejszy jest bieg po rowerze, nogi są jak z waty. Moim zdaniem powinieneś to właśnie trenować- rower z maksymalną szybkością i bezpośrednio po nim bieg. No i zbliżać się na treningach do startowego tempa i dystansu. Jestem sceptycznie nastawiony do takich planów. Nie wiem jak Ty ale ja sam wiem lepiej jaki jest dla mnie najlepszy
  • 0

budo_thinspoon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 795 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radlin

Napisano Ponad rok temu

Re: Triathlon - 1/4 iron man
wesley, jeśli chcesz tylko ukończyć triathlon, bez oglądania się na czas, to taki trening coś tam da, chociaż brak łączonych jednostek treningowych - pływania z rowerem i roweru z bieganiem praktycznie powinien go dyskwalifikować. jeśli chcesz zrobić rozsądny czas, to 6 tygodni to za mało, jeśli startujesz z poziomu 55 minut na 10 km.
  • 0

budo_ry-you
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 688 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:miasto cudow i zlodzieji

Napisano Ponad rok temu

Re: Triathlon - 1/4 iron man
jak gadałem z ludźmi którzy bawią się w triathlony już dłuższy czas to najważniejsze w ostatnim okresie przygotowania są podobno trening na zakładki. Chodzi o to że robisz sobie trening priorytetowy na rowerze(np 10minut rozgrzewki,5minut tempa 85% hrmax,3 minuty 75%....) i schodząc z roweru od razu przechodzisz do biegu. Nie musi to być dystans jaki masz do pokonania na zawodach wystarczą jakies 2-3 kilometry. A wszystko po to żeby nauczyć organizm szybszego przestawiania się na używanie innych mięśni.
Dla mnie osobiście po przejechaniu 50-60 kilometrów na rowerze najgorszy jest ten pierwszy kilometr biegu. Mam wrażenie jakbym zupełnie nie miał kontroli nad latającymi paralitycznie nogami.
  • 0

budo_wesley
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 680 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SZCZECIN

Napisano Ponad rok temu

Re: Triathlon - 1/4 iron man
Dzięki bardzo za podpowiedzi!
Celem jest UKOŃCZENIE zawodów.
Też czytałem o tym, że "zakladki" to najistotniejsza część treningu. W niedzielę robię pierwszy łączony trening, zobaczymy jak wyjdzie :)
  • 0

budo_wesley
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 680 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SZCZECIN

Napisano Ponad rok temu

Re: Triathlon - 1/4 iron man
No i dzisiaj pierwszy łączony trening.
25 km rower i 3 kilometry biegu... MASKAKRA, na co ja się porwałem? ;)
Rower jak rower, jeżdżę starym góralem, więc wyników szosowych nie będę miał super. Ale przejście z roweru na bieg, trudne :) Nogi jak z galarety i coś "nie niosą".

Ale co tam, jestem dobrej myśli i do przodu. Jak ktoś ma może do wypożyczenia jakąś starą kolarke w dobrym stanie, to umieszczę jego NICK na koszulce- jako sponsora ;)
  • 0

budo_ry-you
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 688 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:miasto cudow i zlodzieji

Napisano Ponad rok temu

Re: Triathlon - 1/4 iron man
kurde ja bym miał ale daleko od szczecina i mała rama ;/ Ale nawet nie myśl o jeździe na górskim w triathlonie. Zmarnujesz tylko duże pokłady energii, a jak wskoczysz na kolarkę po treningu na górskim to poczujesz jakbyś jechał bez wysiłku. A i trenuj na wysokiej kadencji- nie utwardzisz tak nóg przed bieganiem i nie będą takie spompowane. Powodzenia !
  • 0

budo_wesley
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 680 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SZCZECIN

Napisano Ponad rok temu

Re: Triathlon - 1/4 iron man
ry~you, widzę że Ty kumaty w rowerach jesteś ;)
A co jeśli zainwestuje i kupię sobie tego rodzaju starą kolarkę. One dośc cięzkie są, ale chyba mozna się rozbujać chyba
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Nadają się?
  • 0

budo_thinspoon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 795 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radlin

Napisano Ponad rok temu

Re: Triathlon - 1/4 iron man
Szosówka za pięć stówek? Triathlon już sam w sobie jest dość ekstremalną zabawą, widzę że chcesz przesunąć krawędź jeszcze kawałek dalej :)
  • 0

budo_wesley
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 680 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SZCZECIN

Napisano Ponad rok temu

Re: Triathlon - 1/4 iron man

Szosówka za pięć stówek? Triathlon już sam w sobie jest dość ekstremalną zabawą, widzę że chcesz przesunąć krawędź jeszcze kawałek dalej :)

buhaha, fak ju! :lol:
Ja tu poważne pytania zadaję!
  • 0

budo_ry-you
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 688 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:miasto cudow i zlodzieji

Napisano Ponad rok temu

Re: Triathlon - 1/4 iron man
napewno takim czymś przejedziesz szybciej i mniej się męcząc trasę po asfalcie niż na rowerze górskim. Musisz zwrócić uwagę na rozmiar ramy do swojego wzrostu żeby ci się wygodnie śmigało. No i musisz mieć świadomość, że ten sprzęt nie będzie idealny ;)
  • 0

budo_wesley
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 680 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SZCZECIN

Napisano Ponad rok temu

Re: Triathlon - 1/4 iron man
Mały update :cool:
No więc podtrzymuję decyzję i startuję w niedzielę. Co miałem wytrenować, to wytrenowałem. Niestety nie udało mi się zrobić przygotowań jakie założyłem, ale i tak czuję róznice na plus z początku akcji triathlon Szczecin 2014.
W między czasie miałem kryzys rowerowy. Jeździłem na wysłużonym góralu na którym miałem małą stłuczkę z fordem transitem. efekt taki, że zostałem bez roweru. Wbrew hejterskim wypowiedziom niektórych użytkowników forum (Thinspoon) postanowiłem zainwestować w profesjonalny sprzęt kolarski za grubą kasę. Zakupiłem taką oto torpedę (dzięki ry~you za doradztwo).
Dołączona grafika

Co prawda po poznaniu trasy rowerowej i dzisiejszej próbie pływackiej w otwartym akwenie, mam chwilę zwątpienia ale ogólnie nie mogę się już doczekać niedzieli! Fajna impreza w środku miasta i ja... zamykający stawkę!

WAR wesley!!!! :)
  • 0

budo_thinspoon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 795 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radlin

Napisano Ponad rok temu

Re: Triathlon - 1/4 iron man
Trzymam kciuki, bez cienia hejtu :smile:
  • 0

budo_ry-you
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 688 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:miasto cudow i zlodzieji

Napisano Ponad rok temu

Re: Triathlon - 1/4 iron man
Fajna szosa ;) dobrze sobie ją ustaw po wyścig żebyś później nie zdychał przy bieganiu ;p Powodzenia życzę i czekam na obszerną relacje :)
  • 0

budo_thinspoon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 795 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radlin

Napisano Ponad rok temu

Re: Triathlon - 1/4 iron man
wesley, gdzie jakaś relacja?
  • 0

budo_wesley
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 680 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SZCZECIN

Napisano Ponad rok temu

Re: Triathlon - 1/4 iron man
Zbierałem się do napisania czegoś, ale musiałem zawodowo podgonić tematy, bo trochę sobie ostatnio zaległości porobiłem ;)

No więc najważniejsza informacja: ukończyłem Triathlon w Szczecinie, na dystansie 1/4 Iron Man :)
Minęło już parę dni, ale ja nadal jestem pod wrażeniem imprezy i pod wrażeniem tego, że udało mi się :)

Cel był jasno określony, ukończenie zawodów. Trochę już znam swoje możliwości sportowe, więc taktyka była następująca:
- pływanie - w wodzie czuję się najpewniej, ale pływałem najmniej przed zawodami. W ciągu 4 tygodni przed startem, zrobiłem tylko 4 treningi na basenie. Pływanie w Szczecinie, wyznaczone było w rzece więc spodziewałem się, że może być ciężko. Założyłem sobie 25 min na pływanie, zrobiłem 26 minut. I miałem rację, było trudno. Połowa trasy "z prądem" szło fajnie, ale nawrót na metę, "pod prąd" poczułem w rękach. Zaraz po wyjściu z wody, pierwsza myśl jaka mi przyszła do głowy "chyba przesadziłem" :) Spokojnie podbiegłem do strefy zmian i zacząłem szykować się na rower.

- rower - jako, że miałem porządny sprzęt o trasę rowerową byłem spokojny ;) . Znając trasę, wiedziałem że do 10 km lecimy przez miasto i na 11km czeka mocny podjazd. Nie wiedziałem jak mi pójdzie, więc to było moje pierwsze wyzwanie. Założeniem na rower było utrzymać średnią 27-28km\h na całej trasie. Wiedziałem, że rower muszę przejechać spokojnie, żeby dać radę z bieganiem. Biegowo, jestem zdecydowanie najsłabszy. No więc wystartowaliśmy. Zaraz po wybiegnięciu ze strefy zmian musiałem sciągnąc buta- kamień w bucie. Po wskoczeniu na rower...spadł mi łańcuch. Nie wiem dlaczego, nigdy wcześniej mi się to nie stało na tym rowerze. Łańcuch spadł mi jeszcze dwa razy po drodze, aż w końcu wykminiłem, że coś się stało z przerzutkami i za każdym razem gdy przestaję pedałować, łańcuch się luzuje i spada. No więc decyzja prosta: nie przestawać pedałować :) . Podjazd poszedł też nadzwyczaj dobrze, więc cała trasa rowerowa to była przyjemność. Raz tylko jeszcze pomyliłem trasę i musiałem nadrobić trochę minut. Generalnie z roweru jestem bardzo zadowolony, ale nie z czasu. Zrobiłem 1:50, zakładałem 1:40 lub mniej. Faktem jest, że trasa przez miasto była dość wymagająca. Przejazdy tramwajowe, kostka brukowa, zakręty. Ale zwalam to na problemy sprzetowe i nawigacyjne ;)

- bieganie - to czego się bałem od pierwszego treningu "na zakładkę", który zrobiłem. Czyli zejście z roweru i bieg. Tak jak się spodziewałem, było ciężko. Pierwsze 2-3 km masakra! Dalej, jakoś się wbiłem w rytm. Ostatnie 2 km to już walka, żeby się nie zatrzymać. Trasa biegowa świetna. stare miasto, małe uliczki, bulwar nad rzeką. Minusem nawierzchnia w niektórych miejscach - kocie łby. Drugi minus, podbieg, który był na początku 5 km pętli. Dał się mocno we znaki. Czas, hmmm. Zakładałem że nie zejdę poniżej 1h. czas który zrobiłem 1:07. To jest częśc, nad którą muszę mocno popracować.

Warto jeszcze wspomnieć o kwestiach organizacyjnych.
Miejsce imprezy w samym centrum miasta i w bardzo fajnym miejscu. Pływanie w Odrze, wcale nie takie zła jak się spodziewałem. Catering na mecie- mega wypas. Wyobraźcie sobie, że po wbiegnięciu na metę przy 30 stopniowej temperaturze na dworzu, zawodnicy mieli do dysypozycji basen z wodą i z lodem, full owoców, napoje izotoniczne, energetyczne, haburgery, naleśniki, masaże i ... zimne piwo!!!

Generalnie mega impreza i na 100% będę jeszcze startował! Jestem człowiekiem z żelaza! :D
  • 0

budo_thinspoon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 795 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radlin

Napisano Ponad rok temu

Re: Triathlon - 1/4 iron man
Graty! Zachęcająco to brzmi, będę musiał spróbować.
  • 0

budo_ry-you
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 688 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:miasto cudow i zlodzieji

Napisano Ponad rok temu

Re: Triathlon - 1/4 iron man
gratuluje ! Brzmi jak kupa zabawy :D
  • 0

budo_wesley
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 680 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SZCZECIN

Napisano Ponad rok temu

Re: Triathlon - 1/4 iron man
Zdecydowanie polecam. Mnie skusiło to, że impreza debiutowała w moim mieście i wpisowe było w promocji ;)
Moim zdaniem dystans 1/4 Iron Men jest do zrobienia przez każdego. Każdego, mam na myśli, że jesteśmy na forum sportowym i każdy z nas jest aktywny fizycznie w jakiejś dziedzinie.
  • 0

budo_langus
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1155 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sanok
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Triathlon - 1/4 iron man
Gratulki! Teraz zapraszamy w Bieszczady. To będzie mój pierwszy Triathlon - myślałem o 1/8 Iron Man bo jest w ofercie ale nie chcę startować z dziećmi - też robię ok 1/4. 950 m pływanie, 45 km rower i 10,5 km bieg. Bieg przełajowy po bieszczadzkich górkach. Najbardziej pękam zimnej wody - ta w Myczkowcach ma 10-12 stopni. Mam nadzieję, że mnie żaden skurcz nie złapie.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024