Przewodnik dlugosci ostrza miecza
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
E tam, prawdziwy samuraj ...
Zważywszy na fakt, że wygineli, to im chyba ta jednakowa długość nie służyła...
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
A wyginęli, bo zniknęli panowie feudalni na rzecz jednego, który zajął całą Japonię i samurajowie stali się niepotrzebni.
Napisano Ponad rok temu
każda porządna firma cos takiego prezentuje klientom
Więc kiedy trafimy do firmy, która nie zaprezentuje nam czegoś takiego, będziemy mogli wykonać piękny tenkan, a póżniej przy pomocy shikkyo, wynieść się stamtąd czym prędzej.
Dzięki Szczepan, na prawdę przydatna informacja
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Wakizashi: krótki. bojowyu miecz japoński noszony zazwyczaj przez samurajów razem z dłuższym mieczem "katana", tworząc z nim często techniczną i stylistyczną parę, "daisho". Głownia wakazashi świadcząca o niezrównanej japońskiej sztuce odkuwania mieczy, jest kształtem zbliżona do katany, lecz krótsza ok 45 cm długości. Oba miecze mają podobną oprawę. W pochwie prawie zawsze znajduje sie schowek na nożyk "koganata" i szpile "kogai". Samuraj nie roztawał się z wakizashi, uważając, że jest to "strażnik honoru". Istotnie, miecz ten był nie tylko towarzyszem boju, ale służył czasem do rytualnego samobójstwa, sepuku.
Ciąg dalszy nastąpi jutro!!!
Napisano Ponad rok temu
Katana - jeden z najważniejszych mieczy japońskich. Termin występuje w pierwotnych kronikach, jednak pierwotnie oznaczał co innego. Najstarsze miecze japońskie były proste, jedno- lub dwu sieczne, z tych zaś wytworzył się miecz tachi, zawieczany u pasa brzuścem głowni w dół. Z biegiem czasu tachi stał się bronią ceremonialną, a jego funkcje bojową przejeła katana, podobna w krztałcie, lecz krótsza (głownia około 80 cm), mniej zakrzywiona, nieco inaczej oprawiona, noszona za pasem, brzuściem głowni do góry. Głownie tachi i katany niewiele się różnią, ale noszą sygnatury po przeciwnych stronach trzpieni, zawsze po zewnwtrznej stronie prawiodłowo noszonego miesza. Stare, wypróbowane głownie otaczane były zawsze wielką czcią i uzyskiwały najwyższe ceny, najczęściej zresztą były niezbywalne, przekazywane w rodzinie z pokolenia na pokolenie, w różnych okolicznościach zaopatrywanie w nowe rękojeści i pochwy. Trzon rękojeści owalny w przekroju, o długości ok. 30 cm, pokryty jest jaszczurem, tsuba zaś - zważywszy charakter broni - najznamienitsza, na jaką było stać właściciela. Pochwa katany jest zwykle zrobiona z lekkiego drewna honoki, pokryta ornamentami symbolivcznymi lub opatrzona znakiem rodowym właściciela. Dekoracje tę malowano zwykle czarną lub ciemno brązową laką, uznawaną za najbardziej wytworną. W okresie Edo (XVII - XIX w.) pochwy niektórych katan w całości pokrywano jaszczurem. W pochwie znajduje się schowek na te same elementy co w Wakizashi. Specjalne ucho pochwy służyło do przewleczenia sznura umacniającego broń za pasem, czasem na pochwie umieszczany był haczyk dodatkowo zapobiegający wysunięciu się pochwy podczas wyciągania miecza. Katana jako broń bojowa była skromnie zdobiona efektownymi, reliefowami ornamentami - jednak niewiele miały one wspólnego ze szlachetną tradycją samurajskiego miecza. Do przechowywania miecza w domu służył specjalny stelaż, w podróży broń ochraniano futerałem. Istniał specjalny rytuał prezentowania i podziwiania miecza oraz wyzwania przeciwnika do walki. Katana z regóły stanowiła komplet z krótszym mieczem wakizashi, zwany daisho.
Napisano Ponad rok temu
Tachi - miecz japoński, o tradycji sięgającej czasów prehistorycznych. Tachi podobnie jak katana jest bronią o głowni miernie krzywej, jednosiecznej, a więc z punktu widzenia europejczyków powinień być zaliczony do szabel, a jednak, tak jak katana, nosi miano miecza. We wcześniejszym okresie (X - VII w.) głownia tachi była nieznacznie zakrzywiona liczyła około 70 - 80 cm długości. od XVI w. nieco się skróciła. Trudno ją niekiedy odróżnić od głowni katany, wyróżnikiem jest tu sygnatura, która na trzpieniu tachi jest zawsze po stronie prawej a w katanie przeciwnie. Sygnatura widoczna jest dopiero po zdemontowaniu rękojeści. W głowicyrękojeści znajduje się otwór, przez który przeciągnięty jest temblak ze sznura. Trzon rękojeści pokryty jest zwykle jaszczurem, jelec tarczowy tego miecza (tsuba), ma zazwyczaj krztałt czteroliścia. Pochwa z drewna pokrytego laką ikucia, wysoki rzewik i dwie ryfki z kółkami na rapcie, bowiem tachi w odróżnieniu od katany, zawieszano u pasa, z brzuścem głowni w dół. Okucia te, pięknie zdobione, wykonane są zwykle ze złoconej miedzi lub ze stopu srebra, miedzi, cyny oraz innych metali. Nie nosi się przy tachi nożyka koganata, ani szpilki kogai. Przez długi czas tachi stanowił ważną broń bojową, obok włóczni i łuku, ale pużniej do walki używano jedynie katany i wakizashi, mieczowi tachi pozostawiając funkcje ceremonialne i paradne.
Napisano Ponad rok temu
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Gwyn
Napisano Ponad rok temu
Notabene spodkalem sie z same na polskich szablach, fakt ten mnie nie dziwi bo to wysmienity material ale z kond on u nas w polsce? Gwin moze ty cos na ten temat wiecej wiesz bo ja na broni europejskiej nie znam sie.
Napisano Ponad rok temu
Samurajowie nie wygineli, zostali wymordowani w 1868 bodajze bo sprzeciwili sie zmiana wprowadzanym przez cesaza Mutogawa jak dobrze pamietam. Przycyna rewolucji mejdzi byl pokas sily bojowej Amerykanskiego admirala Metju Prejgera w 1858 i upadek nie udolnosci zaduw szogunatu Tokugawa.
Jeszcze co do noszenia dwuch mieczy. Za czasuw ronduw sogunatu Tokugawa nie samurajowie nie mogli nosic ze sobo 2 miczy, tan zaszczyt mieli tylko nie liczni samurajowi gluwnie wysokich roduw.
A co do dlugosci katany, moim zdaniem bardziej liczyly sie zdolnosci bojowe i wladanie katano niz jej dlugos.
Napisano Ponad rok temu
Powodem Restauracji Meiji była nieudolność rządów Tokugawów, ale przedewszystkim rozpad struktury klasowej społeczeństwa i sama jej przestarzała forma. Blokada portu była jedynie katalizatorem przyspieszającym przemiany.
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Czy istnieje lub ktoś spotkał sie widział, lub wie cos na temat podobnego przelicznika, długości ostrza, czy miecza do wzrostu. Dla mieczy krótkich, nazywanych ninjaken, lub shinobigatana, albo ninjato?
Czy są one wykonywane standard, z niewielkimi centymetrowymi różnicami.
Użytkownicy przeglądający ten temat: 2
0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych
10 następnych tematów
-
Bractwo Rycerskie - co i jak??
- Ponad rok temu
-
Katana do iaito-prośba o opinie
- Ponad rok temu
-
Katana vs. długi miecz
- Ponad rok temu
-
IAITO by Graf
- Ponad rok temu
-
Budojo dojo - opinie, wrazenia, uwagi...
- Ponad rok temu
-
Mordercze ale jakze zmyslowe wojowniczki miecza
- Ponad rok temu
-
Sklep z tanimi iaito.
- Ponad rok temu
-
Jak ćwiczyć realne cięcie mieczem?
- Ponad rok temu
-
Kto chciałby się uczyć kenjutsu we Wrocku?
- Ponad rok temu
-
Katori Shinto Ryu
- Ponad rok temu