Skocz do zawartości


Zdjęcie

pro fight karate


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
101 odpowiedzi w tym temacie

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: pro fight karate
no musi być poprawne
  • 0

budo_otwartyumysl
  • Użytkownik
  • 9 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: pro fight karate
Właśnie zenkutsu są różne. Nie chodzi mi o to żeby karateka przy samoobronie/walce przybierał Bóg wie jak niskie pozycje i z nich coś próbował zrobić. Chodzi mi o to że wprowadzenie rywalizacji sportowej w karate trochę je skrzywiło moim zdaniem na nie korzyść... W starych systemach punkty witalne odgrywały bardzo dużą rolę, usportowiono karate, zrobiono tego kickboxing w kimonach i robią wielkie porównania: karate kyokushin vs MT. Poza paroma technikami i smaczkami nie różni się to prawie niczym poza tym że jeden ma kimono drugi nie, a jak walczą w tych samych strojach to chwili potrzeba żeby zorientować się kto jest z czego o ile się będzie dało. Kiedyś zajmując się jeszcze karate oyama pojechałem oglądać zawody kyokushinu chcąc zobaczyć różnice między jednym stylem a drugim, bo co krok słyszałem że oyama miekka, kyokushin najlepszy itp. Tak jak myślałem kumite nie różniło się zupełnie od tego co mogłem zobaczyć i doświadczyć w swoim dojo, różniły się "logiem" na kimonie, wszystkie walki wyglądały tak samo kickboxing bez rąk na głowę. Mówią jedno, robią drugie i w jednym i w drugim stylu. Mam nadzieję że rozumiecie moje rozgoryczenie tematem i moje zdanie. Porównywanie kogoś ze starych systemów do zawodników mma którzy w klatce na ich zasadach wygrają na 99% jest trochę nie na miejscu bo jak ten drugi ma wykorzystać wszystkie walory swojego stylu skoro na krtań np. i inne wcześniej wspomniane punkty witalne nie zada ciosu bo wiadomo jakby się takie coś skończyło. Są inne założenia tych systemów. Czemu nikt się nie ściga tirem albo nie próbuje wjeżdżać w ciężki teren cinquecento ?
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: pro fight karate
O to Otwarty umyśle chodzi, ze karate to szeroki temat, i każdy znajdzie w nim swoje miejsce.
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: pro fight karate

Właśnie zenkutsu są różne.

No mówię, że są :roll: Bo mało kto zadaje sobie trud, żeby uczyć w inny sposób niż jego uczono. A w karate często właśnie tak jest, że uczy się bo tak stanowili dawni mistrzowie. A czemu nikt nie dopuszcza do siebie możliwości, że i oni często się mylili?
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: pro fight karate

... bo jak ten drugi ma wykorzystać wszystkie walory swojego stylu ...

Nie ma jak, bo ... nie zdąży... w większości przypadków.
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: pro fight karate
O to to!

W ogóle, jeśli mam być szczery to nie mam sentymentów do starych mistrzów, bo niby czemu?

Nie jestem Japończykiem, nie toleruję ich systemu społecznego, gdzie zawsze starszy (w jakikolwiek sposóB) ma rację.

Na filmach, starych, widać, ze ci karatecy z lat 20 i 30 to na dzisiejsze spojrzenie łamagi straszne :D (niech nikt się nie obrazi)

To chyba właśnie pod koniec XIX i na początku XX wieku wpompowano w Karate tony sztuczności.

Niższa pozycja, żeby lepiej mięśnie nóg wyćwiczyć, kata ma być ładne, nieważne, że nikt nie wie do czego służy i inne takie..
  • 0

budo_otwartyumysl
  • Użytkownik
  • 9 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: pro fight karate

A czemu nikt nie dopuszcza do siebie możliwości, że i oni często się mylili?

Mylili nie mylili, czemu w europie nikt nie bierze pod uwagę że mistrz miał np problem ze stawem albo kiedyś złamaną rękę i dlatego miał ją w danej technice akurat pod takim kątem a wszyscy się upierają że tak robił mistrz! że musi być tak i koniec.

... bo jak ten drugi ma wykorzystać wszystkie walory swojego stylu ...

Nie ma jak, bo ... nie zdąży... w większości przypadków.

Na prawdę uważasz że jeśli by wiedział ten drugi że może stracić oczy albo coś innego cennego to by był taki odważny? ;)

To samo jest w samoobronie przed nożem, każdy jest mądry na sali jak jest nóż gumowy, milion technik samoobrony przed tym narzędziem a tak na prawdę jakby się robiło sparing z pisakiem zamiast noża to każdy super skuteczny pogromca noża byłby popisany.


kata ma być ładne, nieważne, że nikt nie wie do czego służy i inne takie..


Tak jest w sportowych stylach.
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: pro fight karate

Na prawdę uważasz że ...

Wszystkie sprawy, które tu podnosisz zostały już przedyskutowane. Czyli: na nóż nie ma dobrego sposobu, techniki tak wysublimowane jak palce w oczy czy cios w krocze przegrywają (patrz UFC 1-2) z dobrym motorycznie i zdeterminowanym zawodnikiem mma, który dodatkowo jeszcze zna się całkiem nieźle na technice i obył się w bijatyce. I omówiono już dawno ten fakt, że karate jest do samoobrony, a nie do walki z zawodnikami. Bo do walki z zawodnikami trzeba podpatrzeć ich metody.
A co do zenkutsu dachi... Pozycja ma ci dać stabilność, możliwość szybkiego i dynamicznego startu, możliwość utrzymania równowagi po akcji i dodatkowo bezpieczeństwo własnego ciała (mam na myśli brak kontuzji). Jeśli zaczniesz szukać tych parametrów we współczesnych pozycjach zenkutsu to powoli większość wykluczysz jako niespełniające założeń. I sam się przekonasz, że większość jest szkoleniowo zła. A że czasami można ich użyć (tych złych), to jest tak samo oczywiste jak to, że może i uda ci się przy pomocy kizami mae geri wytrącić nóż nożownikowi.
  • 0

budo_kris102
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 263 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: pro fight karate

A co do zenkutsu dachi... Pozycja ma ci dać stabilność, możliwość szybkiego i dynamicznego startu, możliwość utrzymania równowagi po akcji i dodatkowo bezpieczeństwo własnego ciała (mam na myśli brak kontuzji). Jeśli zaczniesz szukać tych parametrów we współczesnych pozycjach zenkutsu to powoli większość wykluczysz jako niespełniające założeń. I sam się przekonasz, że większość jest szkoleniowo zła. A że czasami można ich użyć (tych złych), to jest tak samo oczywiste jak to, że może i uda ci się przy pomocy kizami mae geri wytrącić nóż nożownikowi.

Risk ale właśnie tak uczyli i uczą ci "mylący" się starzy mistrzowie z Okinawy! To dopiero nowoczesne karate japońskie m.in. wprowadziło niskie pozycje a teraz nagle różni mistrzowie którym wysiadły kolana doznali olśnienia!
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: pro fight karate

Risk ale właśnie tak uczyli i uczą ci "mylący" się starzy mistrzowie z Okinawy!

Świetnie, tym lepiej dla starych mistrzów z Okinawy. Co nie obala twierdzenia, że są różne zenkutsu bo są dobre i złe. ;-)
  • 0

budo_kris102
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 263 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: pro fight karate

Risk ale właśnie tak uczyli i uczą ci "mylący" się starzy mistrzowie z Okinawy!

Świetnie, tym lepiej dla starych mistrzów z Okinawy. Co nie obala twierdzenia, że są różne zenkutsu bo są dobre i złe. ;-)

A może te złe to właściwie nie są zenkutsu tylko prawie-zenkutsu :)
  • 0

budo_robalecki
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: pro fight karate
Z ciekawości pytanie do Kyokushinowców - na treningach nie ćwiczycie uderzeń w głowę, nie ma też potrzeby odruchu trzymania szczelnej gardy, co robicie żeby to nadrobić? Wzbogacacie trening o inne SW?
  • 0

budo_benny hill
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 317 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: pro fight karate
Inne SW
chyba że masz ogarniętego boksersko trenera kyokushin
  • 0

budo_whitebelt
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 97 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: pro fight karate

Z ciekawości pytanie do Kyokushinowców - na treningach nie ćwiczycie uderzeń w głowę, nie ma też potrzeby odruchu trzymania szczelnej gardy, co robicie żeby to nadrobić? Wzbogacacie trening o inne SW?


Robalecki, jakiś czas temu nawet założyłem temat z trochę podobnym pytaniem (ale mi go skasował Death-Wish bo podobno dyskusja zaczęła odbiegać od tematu :) ).

Z moich doświadczeń - trochę trenowałem KK - miałem problem z instynktownym trzymaniem wysokiej gardy - nie miałem zakodowanej potrzeby chronienia głowy skoro na treningach i sparingach musiałem chronić tylko schaby. Ale trenowałem dosyć dawno, wtedy mało kto słyszał np o rękawicach grapplingowych kaskach z krata czy innych pomocach naukowych. Może teraz się to zmieniło? Chętnie posłucham co mówią inni.

Ale właśnie dlatego podoba mi się idea Sei Budokai - rękawice, kaski i pełny obszar ataku/obrony.
  • 0

budo_jan111
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1216 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SEI BUDOKAI POLSKA
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: pro fight karate
Mi tez sie podoba i to bardzo! ;-) Z tego co wiem w wielu klubach KK cos sie z rekawicami bokserskimi robi ale powiedzmy sobie otwarcie, w wiekszosci jest to raczej mydlenie oczu. Do cwiczenia uderzen na glowe potrzeba innej metodyki treningu, duzej wiedzy na ten temat, znajomosci mnostwa cwiczen dodatkowych itd. Nie zeby bylo to jakies bardzo trudne ale trzeba po prostu wiedziec jak to robic, youtub to troche malo... ;-)
A do tego zawody w knockdown, egzaminy w knockdown, do tego klasyczny kihon, kata itd. Sila rzeczy nie moze byc zbyt dobrze bo czasu jest zwyczajnie za malo na sensowne rozszerzenie programu
  • 0

budo_jan111
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1216 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SEI BUDOKAI POLSKA
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: pro fight karate
Risk, Otwarty Umysl, Laser.
Dopiero teraz przeczytalem wasza dyskusje o zenkutsu. Pozwolcie ze wtrace swoje trzy grosze. Przede wszystkim nalezy pamietac o wadach karate tzn dbalosci o forme kosztem tresci. Czemu tak jest - malo wazne. Sam pamietam, wy pewnie tez ze niektorzy powazni goscie uczyli uderzac z postawy walki tak zeby najpierw uderzajaca reke cofnac pod pache (hikite) i dopiero potem uderzyc. Bylo? Bylo! przyklad jaskrawy to prawda. Znalazloby sie sporo podobnych bzdetow. Ale do rzeczy:
1 Niska postawa jest widoczna w wielu rodzajach walki, w zapasach, w mma, w taekwondo, w boksie... Wlasnie w Boksie wielu zawodnikow stoi wyraznie szeroko. Popatrzcie na walki amatorskie z mistrzostw olimpijskich albo wistrzostw swiata, niskie dlugie postawy, przenoszenie ciezaru ciala z jednej nogi na druga, swietny balans we wszystkich kierunkach...
Wlasnie slowo balans jest kluczem do zrozumienia sensu niskiej (dlugiej) postawy. Mamy w karate zenkutsu, kokutsu, neko, kiba dachi. (pominmy na razie sanchin, nalezy je rozpatrywac troche inaczej) Rzecz nie polega na tym czy zenkutsu ma byc dlugie czy krotkie. Walka nie musi polegac tez na bieganiu po macie w zenkutsu dachi. Sens jest prosty:
Stoisz w kumite dachi, z ugietymi kolanami, na dlugosc i szerokosc barkow. (moze ciut dluzej) chcesz trafic przeciwnika? robisz wypad przednia noga z uderzeniem przednia reka, (zenkutsu dachi), uderzasz w ten sposob reka gyaku - masz enoji dachi, przeciwnik lekko sie wycofal, dostawiasz tylna noge - do kumite dachi. Kontruje, odchodzisz wiec tylna noga w tyl przenoszac ciezar ciala do tylu - kokutsu (jak w shotokan, tzn dlugie) widzisz ze dalej czce cie dopasccofasz szybko przednia noge do neko ashi d. i zatrzymujesz go kopnieciem. Zbliza sie kolejne uderzenie - krok tylna noga lekko w bok i masz kiba... itd.
Wybaczcie ze tak lopatologicznie ale sednem zrozumienia postaw jest balans srodkiem ciezkosci. Nie ma to nic wspolnego z bieganiem po sali w postawach. Ilistracja jest kata Yantsu. Krotkie i zrozumiale.
Mysle ze doskonale rozumiem dylemat Otwartego U. rzeczywiscie zapasy miedzy nowoczesnoscia i antykiem przypominaja "wylewanie dziecka z kapiela" Stara wiedze nalezy traktowac z szacunkiem. To nie jest tak ze tylko my jestesmy madrzy, poprzednie generacje tez umialy myslec analitycznie a w kwestii bicia sie ludzie wiele sie nie zmienili (mimo wszystko). Nalezy jednak pamietac ze karate (jako zjawisko spoleczne) zawiera tez mnostwo tandety i klamstw. Wiele rzeczy zostalo tez bezpowrotnie utraconych (walki na Okinawie w 1945 r, albo przegrane powstanie bokserow w Chinach, i pare innych wydarzen), Okinawczycy nigdy tego jednak nie przyznaja :)
  • 0

budo_robalecki
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: pro fight karate

A do tego zawody w knockdown, egzaminy w knockdown, do tego klasyczny kihon, kata itd. Sila rzeczy nie moze byc zbyt dobrze bo czasu jest zwyczajnie za malo na sensowne rozszerzenie programu


Pozwolicie, że pociągnę temat - jaka wobec tego jest różnica pomiędzy kyokushin a oyama karate? Czytałem, że w oyamie robią coś z udeżeniami na głowę ale zawody mają identyczne jak w KK. Mógłby mi ktoś to wytłumaczyć jak to naprawdę wygląda na treningach oyamowych?
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: pro fight karate
Ręce w Oyama na głowę?

Nie sądzę, może w pojedynczych sekcjach.

Do tego nowe kata, i kobudo
  • 0

budo_yeri
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 328 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Katowice/Krosno

Napisano Ponad rok temu

Re: pro fight karate
Nie ma żadnych różnic pomiędzy Kyoku a Oyamą poza elementami kobudo na Oyamie. Gdyby np kick-bokser przyszedł na trening obu sekcji to nie zauważyłby różnicy.
  • 0

budo_jan111
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1216 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SEI BUDOKAI POLSKA
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: pro fight karate
W Oyamie jest chyba mniej kata i duzo prostszy kihon, klasycznych blokow i uderzen znanych z tradycyjnego kihon (sonoba kihon) chyba tez nie ma? A jesli chodzi o trening walki to rzeczywiscie niczym sie to nie rozni. Walenie po klacie pozostaje takie same, no bo co tu mozna zmienic, cos dodac, cos ujac ale knockdown to knockdowm i juz.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024