Skocz do zawartości


Zdjęcie

heian shodan - age uke?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
21 odpowiedzi w tym temacie

budo_rob8043
  • Użytkownik
  • Pip
  • 20 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

heian shodan - age uke?
ostatnio robiłem Heidan Shodan wraz z atakiem osoby na zmiane, sensei moja powiedziała że w pozycji 6,7 i 8 [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] po age uke otwieramy dloń by chwycić rywala za reke drugie age uke zwykłe to cios, i problem w tym, cz osoba atakująca atakuje oi zuki tylko przy pierwszym age uke, przy drugim i czwartym age uke nie atakuje bo to jest atak wykonującego age uke?

jeśli namieszałem to apytam krótko - jak osoba atakujaca ma zachować się w poz. 6,7 i 8?
  • 0

budo_arek_poznan
  • Użytkownik
  • Pip
  • 14 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań, Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: heian shodan - age uke?
musisz rozpatrywać każdą technikę osobno. 3 razy jest ta sama akcja.
robisz shuto age uke jako blok i później kończysz klienta age uke. później tak z drugim i później tak z trzecim
  • 0

budo_zgredol
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 68 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: heian shodan - age uke?
6,7 - mae geri,oi zuki
8 - oi zuki
9 - oi zuki
To tak w wielkim skrócie ;-) Prawda jest jednak taka, że ilu mistrzów,tyle bunkai i nie można zamykać się na jeden sposób wykonywania.Jednak ucząc się interpretacji danego kata najlepiej polegać na wiedzy instruktora klubowego,bo unikniesz w ten sposób niepotrzebnego zamieszania.
Kata to układ ruchów połączonych w sekwencje, które tworzą pewną całość.Nie powinno się go studiować jako całości,ale jako poszczególne sekwencje.Wtedy można odkryć jakąś przydatność tych ruchów i zrozumieć ich sens. Niektórzy mistrzowie mówią o poszczególnych kata jako o sposobie walki - np. "sposób walki Bassai dai". Każdy na swój sposób rozumie ideę ćwiczenia kata i docenia ich przydatność (lub jej brak) w praktyce samoobrony.
Przepraszam,że mało konkretów a więcej "ideologi" ,być może pozwoli Ci to lepiej zrozumieć ideę ćwiczenia kata i ich bunkai.
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: heian shodan - age uke?
Oczywiście można zawsze przy ostatnim age-uke zrobić kubi-nage (rzut z obchwytem głowy) lub ippon seoi-nage. Jak wcześniej ktoś zauważył wszystko zależy od nauczyciela i wiedzy ucznia.

Zgredol
Mylisz się. Można studiować sekwencje i całość. problem w tym że do tego jest potrzebna spora dawka wiedzy.
  • 0

budo_zgredol
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 68 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: heian shodan - age uke?
Death-wish chyba źle mnie zrozumiałeś lub ja źle słowa dobrałem.Oczywiście studiując jakieś kata ćwiczysz i rozpatrujesz je również jako całość.Jednak trening bunkai to ćwiczenie pojedynczych sekwencji lub dwóch powiązanych.Nie mam złudzeń co do tego jak powstawały kata i ,że są one zbiorem pojedynczych akcji zebranych dla treningu w jeden układ.Można zrobić całość bunkai do kata i często się to wykonuje po opanowaniu poszczególnych sekwencji.Jednak po to są w kata sekwencje aby je rozpatrywać jako osobne akcje z jednym przeciwnikiem lub dwoma.Moim zdaniem inne podejście do bunkai skutkuje tym,że duża część trenujących nie potrafi wykonać formy kata prawidłowo,bo rozumie czym są sekwencje.Potem oglądamy kata wykonywane jak układ obowiązkowy bez zrozumienia tego co się robi i do czego co służy.
Takie jest moje zdanie na temat treningu bunkai no ale tu każdy ma inne doświadczenia w tym względzie :)
  • 0

budo_smarekxy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 112 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: heian shodan - age uke?
A ja powiem coś, co się może wydać dziwne... Chociaż ekspertem nie jestem i ledwo potrafię wykonać mniej więcej kata do heian sandan... Oczywiście w tych pozycjach atakujący powinien/może robić oi-zuki. W tych atakach widzę sens tej sekwencji tego kata. Ale np mój sensei nam tłumaczył, ze nie należy czasami brać wszystkiego dosłownie, w tym kata też, bo jeśli nam się zdarzy, ze np po dwóch blokach age-uke atakujący zwątpi/straci koncentrację/zapomni atakować - to można zamiast kolejnego age-uke wykonać atak, np. sanbon-zuki, albo shuto zamiast age-uke...
Wg mnie kata należy uczyć się dokładnie i perfekcyjnie zgodnie z kolejnością, ale bunkai to już np. 1-2, może nawet 3 techniki (sekwencje) z kata do obrony i dalszy atak, jaki nam "wejdzie"... Oczywiście w takim ujęciu żeby wykonywać bunkai swobodnie, trzeba perfekt umieć kata w całości i na wyrywki.
Ale to tylko moje zdanie :oops:
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: heian shodan - age uke?

Oczywiście w tych pozycjach atakujący powinien/może robić oi-zuki. ...

Ja z kolei osobiście wątpię w sens ataku oi-zuki z krokiem do tyłu.
  • 0

budo_smarekxy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 112 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: heian shodan - age uke?
@Risk - masz rację, sens ataku oi-zuki w tył jest wątpliwy. Ale kto mówi, ze age-uke trzeba wykonywać w przód? Można jeden raz w przód, a potem (jako że atakujący jest napastnikiem :roll: ) pozostałe wykonać w tył... Myślę, że takie bunkai w tej sekwencji heian-shodan ma sens. Tylko nie wiem, czy można modyfikować kata do bunkai tak, żeby zmieniać kierunek kroków? Mnie się wydaje, że tak, ale nie jestem pewien...
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: heian shodan - age uke?

Tylko nie wiem, czy można modyfikować kata do bunkai tak,

Z kata możesz zrobić co chcesz... ale ja na przykład kierunków raczej nie zmieniam, a już na pewno nie tył-przód.
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: heian shodan - age uke?

Oczywiście w tych pozycjach atakujący powinien/może robić oi-zuki. ...

Ja z kolei osobiście wątpię w sens ataku oi-zuki z krokiem do tyłu.


cofasz się i stopujesz prostym, przecież nie chodzi o koniecznie w zenkutsu głębokim w praktyce
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: heian shodan - age uke?

cofasz się i stopujesz prostym, przecież nie chodzi o koniecznie w zenkutsu głębokim w praktyce

I atakujesz przy pomocy age uke? 3x?
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: heian shodan - age uke?
W ogóle
byłbym daleki od interpretowania tak dlugich sekwencji w podstawowych kata.
  • 0

budo_smarekxy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 112 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: heian shodan - age uke?

W ogóle
byłbym daleki od interpretowania tak dlugich sekwencji w podstawowych kata.


Mnie też się wydaje, żeby nie interpretować długich sekwencji kata... 1-2 formy, które nam się przypomną w czasie ataku, potem następne 1-2 z innego kata i tak dalej. To chyba jest sens nauki kata i ich interpretacji, po 1-2 formy na wyrywki i do tego na pełnej prędkości i z siłą :cool:
I jesteś cool :cool:
  • 0

budo_chemik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 863 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: heian shodan - age uke?
Nie bardzo rozumiem - czy te 3 ruchy to już jest zbyt długa sekwencja, której w sposób sensowny nie da się zinterpretować?
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: heian shodan - age uke?
Jak na to kata to troszkę tak, raczej trzeba by się zastanowić skąd to się tam wzięło.

Kata totalnie szkoleniowe, podstawowe. Trzy razy age uke w przód to ciężko na jakąkolwiek praktykę przełożyć wprost.
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: heian shodan - age uke?

Jak na to kata to troszkę tak, raczej trzeba by się zastanowić skąd to się tam wzięło.

Kata totalnie szkoleniowe, podstawowe. Trzy razy age uke w przód to ciężko na jakąkolwiek praktykę przełożyć wprost.

1.Blok
2.Uderzenie
3.Wejście do rzutu
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: heian shodan - age uke?
ale o realnym zastosowaniu, szansa na wykonanie trzech age uke niezależnie od potrzeby i to jeszcze w zenkutsu do przodu ;)
  • 0

budo_smarekxy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 112 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: heian shodan - age uke?

ale o realnym zastosowaniu, szansa na wykonanie trzech age uke niezależnie od potrzeby i to jeszcze w zenkutsu do przodu ;)


Też uważam, że w realu to raczej mało prawdopodobne użycie 3x age-uke, chociażby dlatego, że o ile po pierwszym zablokowanym ataku przeciwnik może go ponowić, to raczej trzeci raz z rzędu nie będzie robił tego, co mu 2x zablokowaliśmy... Ja bym nie robił.
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: heian shodan - age uke?

Też uważam, że w realu to raczej mało prawdopodobne użycie 3x age-uke, chociażby dlatego, że o ile po pierwszym zablokowanym ataku przeciwnik może go ponowić, to raczej trzeci raz z rzędu nie będzie robił tego, co mu 2x zablokowaliśmy... Ja bym nie robił.

Na pewno zauważyliście, że wpisałem tylko jeden blok. Potem już tylko kontrataki, nie było mowy o trzech atakach przeciwnika, choć równie dobrze może je zrobić z miejsca. Poza tym age uke może być w miejscu, może być z przekrokiem, bo dystans trzeba dostosować do wymagań sytuacji. No i to kata mówi tą kombinacją, żebyś się NIE cofał. Pominę też tutaj fakt, że jeśli zawodnik rozumie jak wygląda prawidłowe/rozsądne zenkutsu dachi, to je zastosuje w walce bez kłopotów.
  • 0

budo_kris102
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 263 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: heian shodan - age uke?
Tak jak napisał Risk następujące po sobie bloki nie koniecznie muszą być odpowiedzią na 3 ataki przeciwnika ale kontynuacją naszej obrony kontrataku. Tu są fajne filmiki obrazujące jak wiele jest interpretacji podstawowych technik - blok staje się atakiem.


[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024