Suwari waza
Napisano Ponad rok temu
Peace
Napisano Ponad rok temu
Jak to?Sam fakt tego, że cały ciężar, który zwykle znajduje się na stopach przekładamy na kolana
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
A co robią stopy podczas suwari waza? Lewitują?No suwari waza robi się na kolanach nieprawdaż?
Wróćmy może do kolan. Zacznij od najprostszego do analizy przypadku - człowiek stojący na jednej nodze. Zastanów się najpierw, jakim ciężarem w tym przypadku obciążasz stopę. Potem zastanów się, jakim ciężarem obciążasz w tym samym przypadku kolano.A generalnie człowiek chodzi na stopach.
Napisano Ponad rok temu
Niekoniecznie ;-) Można robić też na całych podudziach ( )No suwari waza robi się na kolanach nieprawdaż?
A najlepiej w ogóle nie robić. Szkoda sobie niszczyć i niepotrzebnie nadwyrężać te i tak spracowane kolana...
Napisano Ponad rok temu
Należy przede wszystkim wyjaśnić, co rozumiemy pod pojęciem "prawidłowe suwari waza". Ten temat zafrapował mnie kiedyś do tego stopnia, że zacząłem przyglądać się pod tym kontem filmom z M. Ueshibą. Ostatnio przeglądałem jego mniej znaną książkę "Budo renshu", tę z 1933 roku z ilustracjami pani Takako Kunigoshi. Znajdują się tam 22 techniki w suwari waza i 13 w hanmihandachi waza. W ani jednym przypadku O Sensei nie wykonuje spacerów na kolanach, tenkanów czy irimi tenkanów. W większości przypadków prawie się nie przesuwa, w niektórych robi jeden mały kroczek ( jak przy ikkyo omote ), czasami unosi tyłek, czasami siada na nim w siadzie płaskim ( przy ryote dori kokyu nage rzucanym "za siebie" ). Siedzi w seiza ( stopy płasko ) a nie w kiza ( palce stóp podwinięte ). W seiza grzbiet stopy ( haisoku/ashikubi ) tworzy z podudziem jedną linię, obie nogi dają więc w miarę "płaską" podstawę, na której rozkłada się ciężar całego ciała. W podobny sposób ćwiczyłem techniki suwari waza szkoły Iwama. Nikt tam nie łaził na kolanach, za przeproszeniem, jak ciul tam i z powrotem. Te rozbudowane do absurdu irimi tenkany na kolanach, to wymysł późniejszy, charakterystyczny dla aikido z Honbu Dojo. Pierwszą ofiarą takiego durnego trenowania, jaką spotkałem, był Urban Aldenklint, jeden z pierwszych zagranicznych instruktorów przyjeżdżających do Polski. Pod koniec lat siedemdziesiątych spędził dziesięć miesięcy w Honbu ( bo chciał być, naiwny, "u źródła" ) i wrócił z rozpieprzonymi kolanami.Ale... jego zdaniem prawidłowe suwari waza nie powinno nadwyrężać kolan, gdyż głównie działają przy takim poruszaniu biodra. Czy to jest w ogóle możliwe?? Moim zdaniem, ale ekspertem nie jestem i kończyłam jedynie kurs instruktorski na AWFie, więc nijak się to ma do studiów, nie ma opcji, żeby po paru latach chodzenia w suwari waza nie było jakiś następstw tego.
Jeżeli chodzi o moje osobiste doświadczenia. Trenuję aikido od 1980 roku i nie mam jakichkolwiek problemów z kolanami. Nigdy jednak nie ćwiczyłem intensywnie w suwari waza ponieważ uważałem to za absurd. W jakim celu ktoś miałby walczyć w tej pozycji? Nawet jeżeli przyjmiemy, że była to typowa codzienna pozycja Japończyków, to i tak, po rozpoczęciu walki z kolan należy jak najszybciej wstać, gdyż stojący przeciwnik zawsze będzie szybszy niż klęczący.
Podczas różnych seminariów/staży stykałem się też z bzdurami w rodzaju: "trenowanie w suwari waza pozwala lepiej zrozumieć techniki w tachi waza" ( ta bzdura wymagałaby założenia odrębnego tematu ) chociaż nikt nie potrafił podać teoretycznych podstaw tej mądrości.
Był też okres, kiedy trenowałem bez maty, na gołej podłodze, a musiałem przygotować uczniów do egzaminów. Stosowaliśmy wtedy obowiązkowo ochraniacze siatkarskie zakładane pod spodnie, bo nawet zwykłe klękanie w takich warunkach jest niebezpieczne.
Odpowiadając więc na Twoje pytanie: tak, można ćwiczyć suwari waza nie tylko przez kilka lat, ale nawet przez trzydzieści i nie mieć problemów z kolanami. Ponieważ jednak napisałaś dosłownie: "nie było jakichś następstw tego" należy powiedzieć: tak, następstwa są - intelektualne. Refleksja nad sensem tego, co się robi. ;-)
P.S. Kurcze, od kilku lat, za sprawą BJJ znowu spędzam więcej czasu na kolanach. ;-)
Napisano Ponad rok temu
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Napisano Ponad rok temu
tez bardzo mało robię suwari waza. Ale ja mam od kordupla problemy z kolanami...
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
klopot w tym ze zanim sie to wykona prawidlowo jakis (dosc dlugi najczesciej) czas wykonuje sie to nieprawidlowo - i tu sa kontuzje lub trwale uszczerbi na zdrowiu
japonskie ludzie od dziecka wiecej czasu spedzaja (spedzali) w tej pozycji, byl wiec czas sie nauczyc zanim zaczeli aikido robic :-)
na naszym gruncie chodzenie w suwari waza takie jak je demonstruje np Moriteu jest csalkowicie oderwane od jakiegokolwiek sensu i kontekstu.
Cwiczy sie je dal samego cwiczenia bo to aikido i zeby niby bylo trudniej... itp itd i inne farmazony
Ja sporo robilem w suwari waza kiedy, od lat ok 15 prawie wcele
jak jestem na stazu gdzie sie tak cwiczy i "musze" to troche sobie polaze a potem odpuszczam.
Kolana meczylem i na aikdo i na iaido i byly zdrowe nie szkodzilo im suwari waza, zaszkodzilo co innego i teraz poprostu szanuje je bardzo
na bjj nosze nakolanniki i puki co kolanka nie cierpia zbytnio :-)
reasumując, samo w sobie suwari waza kolan nie musi zepsuc, ale moze ze wzgledu na bledy oraz spora ilosc powtorzen czegos nienaturalnego dla nas
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Reasumując; jeżeli wszyscy na różnych przykładach widzieli że całe aikido na kolanach w zasadzie można zrobić, to czy w suwari mozna zrobić jeszce coś innego, np. takie mawashi geri na łeb
mozna, tylko niewygodnie chyba
Napisano Ponad rok temu
Użytkownicy przeglądający ten temat: 1
0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych
10 następnych tematów
-
STAŻ AIKIDO 25-26.02.2012 BUSHIDO Centrum Warszawa
- Ponad rok temu
-
Czego się spodziewać po treningu Aikido?
- Ponad rok temu
-
ukemi
- Ponad rok temu
-
Filmy,filmiki, pokazy 2
- Ponad rok temu
-
Kuzushi
- Ponad rok temu
-
Aikido w Mma
- Ponad rok temu
-
ZAPRASZAM DO SEKCJI W WARSZAWIE
- Ponad rok temu
-
10-ty staż z Sensei Pascalem Guillemin - 25-26.02.2012
- Ponad rok temu
-
1 % dla Jacusia
- Ponad rok temu
-
Fotorelacja z pokazu hapkido Krakow 15.01. 2012
- Ponad rok temu