Skocz do zawartości


Zdjęcie

Fairbairn OSS


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
56 odpowiedzi w tym temacie

budo_thufir hawat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 736 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Fairbairn OSS
Ciekawe filmy z Fairbairnem z okresu II Wojny Światowej:

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Pozdrawiam, Thufir
  • 0

budo_fakirsan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 157 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Fairbairn OSS
Link nie działa.
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Fairbairn OSS
Działa.
  • 0

budo_tharfin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 539 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Fairbairn OSS
DZiała, dzięki Thufir :!:
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Fairbairn OSS
Link działa, ale po wypakowaniu pokazuje mi, że plik dotyczący walki nożem jest uszkodzony ( przerywa mi film mniej więcej w połowie, wiesza się i takie tam :evil: ).
Nie mniej jednak po obejrzeniu filmu poświęconego walce wręcz naszły mnie następujące refleksje:
1) Fairbairn wygląda jak Kazimierz Rudzki w roli angielskiego kapitana w filmie "Jak rozpętałem II wojnę światową",
2) Przypomniała mi się taka oto scena ze Spencerem Tracy z filmu "Czarny dzień w Black Rock" ( od 2:20 ):
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
3) Najlepszym kontynuatorem tradycji "WWII combatives" jest współcześnie Kelly McCann. Pisząc "najlepszym" mam na myśli całokształt działalności, rozpoznawalność, metodykę treningową, technikę, książki, publikacje, filmy szkoleniowe, itd.
  • 0

budo_tharfin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 539 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Fairbairn OSS

3) Najlepszym kontynuatorem tradycji "WWII combatives" jest współcześnie Kelly McCann. Pisząc "najlepszym" mam na myśli całokształt działalności, rozpoznawalność, metodykę treningową, technikę, książki, publikacje, filmy szkoleniowe, itd.


Oglądam jego DVD teraz i powiem tak, że trafia do mnie. Nie ma zbędnej magii i skomplikowania, wydawać by się mogło, ze mówi o oczywistościach, ale na te rzeczy często nie zwraca się uwagi.
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Fairbairn OSS
No to jeszcze jeden z kontynuatorów tradycji Fairbairna i WWII combatives: Bob Kasper ( zmarły w 2006 roku kumpel McCann'a):

Do niedawna trudno było znaleźć jakieś filmy z nim. Na szczęście odnalazły się w jakimś garażu i niedawno wydawnictwo Paladin Press wypóściło DVD pod nazwą Bob Kasper - The Lost Tapes.
Poniżej ta sama technika w wykonaniu Fairbairna ( od 1:00 ):

Te dwa filmy dobrze ilustrują moje rozumienie "kontynuacji tradycji". Nie polega to na ślepym naśladownictwie, współcześnie zachowano istotę techniki, ale zmieniono istotne szczegóły: kontrola ręki realizowana jest nie poprzez unieruchomienie przedramienia przeciwnika, tylko poprzez chwyt powyżej łokcia. Obecnie nie podnosi się też "rąk do góry" powyżej poziomu broni.
  • 0

budo_thufir hawat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 736 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Fairbairn OSS
Zamówiłem DVD z Kasperem korzystając z poświątecznej "promocji ciotki Matyldy" (ciotka Matylda dała ci prezent który ci się nie podoba? Kup sobie prezent jaki ci się spodoba korzystając z 30% zniżki w Paladin Press) :)

Pozdrawiam, Thufir
  • 0

budo_lewro
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 455 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Fairbairn OSS
Z tej dziedziny polecam film Shoot him to the ground - Matthew Temkin jeden z ostatnich przedstawicieli Defendu, co prawda jest na nim tylko strzelanie Point Shooting ale może doczekamy się jeszcze oficjalnej płyty z technikami Defendu.
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Fairbairn OSS
Coś z Fairbairna i i rodzimego podwórka, zaczyna się 11:07


  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Fairbairn OSS

Coś z Fairbairna...

A najlepsze, że w tym fragmencie znajdują się dwie techniki aikido: ikkyo w obronie przed chwytem za szyję ( znajduje się zresztą we wszystkich książkach Fairbairna ) oraz shomen ate, po angielsku chin jab. O, tu wykonana na zawodach sportowych Tomiki aikido:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Fairbairn OSS
Akahige
Przecież nikt nie napisał że Fairbairn coś stworzył absolutnie od zera. On po prostu wyselekcjonował techniki pod katem przydatności w policji.
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Fairbairn OSS
Ależ ja nie twierdzę, że ktoś tak twierdzi, jak również nie twierdzę, że Fairbairn ćwiczył aikido ( którego w "czasach szanghajskich" jeszcze nie było ). Po prostu zwróciłem uwagę na fakt, iż w jego książkach znajdują się takie same rozwiązania techniczne jak w aikido: ikkyo, shiho nage, wejścia typu uchi kaiten, kote gaeshi, shomen ate. Zestawiając dominujące, negatywne opinie o skuteczności technik aikido z praktycznym podejściem Fairbairna, jest to dość ciekawa sprawa.
  • 0

budo_kiod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 797 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zabrze

Napisano Ponad rok temu

Re: Fairbairn OSS
Tutaj nie chodzi o "negatywne opinie o skuteczności technik Aikido" ponieważ one mogą być bardzo skuteczne, tylko o negatywne opinie o skuteczności aikidoków. I odpowiednie dobranie metodyki treningowej nie oderwanej od kontekstu walki i rzeczywistości.
Natomiast w tym linku od 11.07 mamy przedstawione dwa ataki przez "chwycenie" nie wiem czy do końca realnie występujące.
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Fairbairn OSS
Akahige
uogólniasz poza tym manipulujesz faktami. Podkreśla się nieskuteczność pewnych rozwiązań treningowych aikido, skutkiem czego jest jego nieskuteczność w krótkim okresie nauczania. Chodzi zwłaszcza o złożoność (większość rzutów) technik jak i zupełnie niepraktyczne pewne rozwiązania np trzymania. Większość technik działa na nieoporującym przeciwniku albo stosującym szablonowe ataki.
w przypadku systemów walki nacisk kładzie się na bezwzględną brutalność użycie każdego niebezpiecznego (lub praktycznego rozwiązania) ataku. nie ma tu miejsca dla szlachetnej sztuki.
Świetnie to ujął Ziemiański w książce Achaja, "No co czekasz? Po prostu go zabij. Nie baw się, po prostu zabij i już."
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Fairbairn OSS

Akahige
uogólniasz poza tym manipulujesz faktami.

A Ty co? Nerwowy jakiś jesteś, że bezpodstawnie przypisujesz mi złe intencje ( manipulacje )? ;-)
Niczym nie manipuluję. Zwróciłem tylko uwagę, że w bezwzględnym i zabójczym systemie Fairbairna znajdują się rozwiązania teoretyczne jak to ikkyo, które z realiami walki ma niewiele wspólnego. Zamiast mnie, lepiej to może wytłumaczy jeden ze współczesnych kontynuatorów "WW II combatives", Damian Ross:

Nurtuje mnie pytanie: co takie techniki robiły w systemia Fairbairna, jaką rolę pełniły?
Znasz może odpowiedź?
  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Fairbairn OSS
Zapelniaczy czasu.

Jak sam juz wczesniej zauwazyles mozna cwiczyc dwie, trzy techniki pod ewentualne starcie i zapewnic sobie przewage ... ale wtedy szybko sie nudzi ... Policja/wojsko zamawiajac towar nie chce dostac jednego slajdu ... klient placi to wymaga :D . Ten co to akceptowalby popelnilby sepuku :>. Po co sztab szkolacych instruktorow jakby to bylo tak proste .. pieniazki przestaly by tez leciec :>
  • 0

budo_kiod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 797 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zabrze

Napisano Ponad rok temu

Re: Fairbairn OSS

Jak sam juz wczesniej zauwazyles mozna cwiczyc dwie, trzy techniki pod ewentualne starcie i zapewnic sobie przewage ... ale wtedy szybko sie nudzi ...


Lepiej jest znać jedną technikę obronną przeciwko stu atakom, aniżeli znać 100 technik obronych przeciwko jednemu atakowi ;-)

Zamiast mnie, lepiej to może wytłumaczy jeden ze współczesnych kontynuatorów "WW II combatives", Damian Ross:

Z góy uprzedzam że się nie znam, ale se tak myślę na chłopski rozum, że gdyby Pan Damian Ross pozwolił przeciwnikowi na skrócenie dystansu, tak jak na filmiki, to niechybnie by z bańki dostał jak się patrz, zanim by wydzielił sierpa.
Ja zawsze gdy wykonuję techniki z ataku chwytanego za szmaty, automatycznie wydzielam atemi w nosek, czasami nawet jeszcze przed momentem uchwycenia, ale w odpowiednim timingu, przez co uzyskuję efekt "uchwytu Frankenstaina".

Nurtuje mnie pytanie: co takie techniki robiły w systemia Fairbairna, jaką rolę pełniły?

Ponieważ zapewne sobie zdała sprawę że wymiana ciosów może być skuteczna tylko w odniesieniu do kogoś słabszego, albo nam równego (nie wyobrażam sobie żeby przeciętna kobieta mogła mnie znokautować uderzeniami).
Natomiast techniki odpowiednio wykonane mogą skutecznie służyć obezwładnieniu lub kontroli.
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Fairbairn OSS

Ponieważ zapewne sobie zdała sprawę że wymiana ciosów może być skuteczna tylko w odniesieniu do kogoś słabszego,

W systemie Fairbairna nie ma czegoś takiego jak wymiana ciosów. To był przede wszystkim system dla policjantów w Szanghaju i komandosów II wojny światowej.

nie wyobrażam sobie żeby przeciętna kobieta mogła mnie znokautować uderzeniami.


A kopa w jaja od przeciętnej kobiety wytrzymasz? Albo jak Ci pociągnie z dyńki w nos?

Natomiast techniki odpowiednio wykonane mogą skutecznie służyć obezwładnieniu lub kontroli.

W systemie Fairbairna nie ma obezwładniania i kontroli. To był kompleksowy system walki w bliskim kontakcie, w którym podstawą było strzelanie i walka nożem, a techniki walki bez broni stanowiły jakby fizyczny łącznik tego. W archiwalnym filmie z Fairbairnem o walce wręcz, on sam mówi na wstępie: "In a sense this picture is for fools, because you should never be without a pistol or a knife. However, in case you are caught unarmed, foolishly or otherwise, the tactics shown here will increase your chances of coming out alive. They are not designed to compete with the boxer or Judo expert, they are for pulling yourself out of a jam. When you're caught, you're down and you're a goner if you don't attack. And keep in mind, it's Gutter Fighting: any means, fair or foul, to save your life..."
  • 0

budo_lewro
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 455 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Fairbairn OSS
W systemie Defendu jest też system walki wręcz zapraszam do mnie na stronę tak jest kilka filmików. Zaznaczam ze nie jest to czysta forma Defendu ale kolejne rozwiniecie tego systemu ale na bazie prostoty walki systemu.
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024