Skocz do zawartości


Zdjęcie

Nauczyciele aikido


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
42 odpowiedzi w tym temacie

budo_redakcja budojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 857 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Nauczyciele aikido

Niestety nie ma ono wiele wspólnego z linią Kobayashi w Polsce ... Może dlatego rozmowy są trudne.


dlaczego niestety, wlasnie to bardzo dobrze bo jest roznorodnosc.
ale gdy sensei dowiedzial sie ze jestem z lini Savegnago-Wysocki, dyplomatycznie powiedzial ze kiedys slyszal o tej lini przekazu ale nie zna nikogo i do polski nie przyjedzie bo jest za stary :D
no kolejnym stazu zadeklarowal ze przemysli przyjazd do polski, no kolejnym ze chcialby przyjechac ale nie on decyduje, a ma grafik ustalony na min rok do przodu :) wiec za rok mi powie czy i kiedy przyjedzie :)
)


I jak tu nie wtykać... aż samo się prosi. Ze mną na temat obu panów (Włocha i Francuza) i ich stopni rozmawiał dużo, dużo mniej dyplomatycznie (tak naprawdę bez jego zgody nie powinno się używać symbolu Buikukai - tego czerwonego krzyżyka). Ale miałem nie wtykać więc dalej zmilczę.
Jak mu powiesz że PFA go też zaprasza to przyjedzie a ja z przyjemnością się pojawię na stażu więc nie odpuszczaj. 8) :lol: 8)

  • 0

budo_irimi reborn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 711 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Nauczyciele aikido

I jak tu nie wtykać... aż samo się prosi...

Ot tak, normalnie: zesrać się a nie wytykać. Mistrza opisać, nie pierdolić obok. :)
  • 0

budo_redakcja budojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 857 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Nauczyciele aikido

A może szanowna redakcja przybliży nam (im) Inaba sensei? Bez rysu historycznego, tylko "podejście do tematu" itp.

Bez rysu historycznego się nie da ale za to to sobie popatrz na Thorstena z Dojczlandii jak mu się porobiło od czasu jak kilka lat temu zobaczył Inabę z bliska. Jeszcze jakieś 6 lat temu był klasycznym Tissierowcem, więc można by rzec że to przykład takiej inabowej nakładki na solidny tissierowski grunt.

  • 0

budo_irimi reborn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 711 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Nauczyciele aikido
Thorsten zawsze był konkret. Pysznie :)
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Nauczyciele aikido

Tak Panowie, bardziej mi chodziło o to jak wygląda aikido sensei'ów, dydaktyka, "cechy charakterystyczne ruchu" itp.

to trzeba bylo tak od razu
oczywiscie skupie sie bardziej na Kimura sensei, bo jest on raczej malo znany u nas w kraju, w przeciwienstweie do sensei Wysockiego

Aikido dosyc krotkie i dynamiczne, ostre wejscia, mocno dokrecane techniki, lubi ostrych uke, mozna by powiedziec taki wojowniczy sensei :) "swoich" uke traktuje na treningu mocno, wiem bo mialem przyjemnosc raz byc jedynym uke przez caly trening :) i zebralem dobry wpierdziel. Pierwsze wraznie jest takie ze jest mocno spiety i robi dosc silowe aikido, wrazenie znika gdy jest sie uke, wlasciwie nie ma z nim kontaktu fizycznego do momentu czucia bolu, czyli tak jak wg mnie w aikido powinno byc :)

Dla odmiany ma duza wyrozumialosc dla turystycznie cwiczacych :) poglaszcze itp, al;e nie poswieca specjalnie wtedy uwagi, odnosze wrazenie ze on szuka ludzi ktorzy powaznie traktuja to co robia :) dlatego zastanawiam sie po co jezdzi do tych Wloch... sorki ale na stazach jak widze sensei z wloch z 4 danami czy nawet 5 to az zal :)

w sumie chyba opis podobny jak w przypadku innych sensei

filmikow z nim jak na lekarstwo...
znalazlem cos tam :)

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
w sumie dosc marne, ale ja jakos nigdy nie mialem czasu krecic :)

tutaj dziewczeta od sensei - ta z dluzszymi wlosami miala jechac ze mna :)
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

jako czlowiek sensei puki co jest dosc zdystansowany, typowo po japonsku sie to rozgrywa, ale widac ze drzemia w nim duze poklady dobroci i wesolosci, wiecej nie moge powiedziec, za malo sie znamy ciagle :)
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Nauczyciele aikido

Wallace, bardzo fajnie nakreśliłeś sylwetkę swojego mistrza i jego koncepcję aikido. Resztę postów można wrzucić do jednego worka... Może powinniście podejść do tego jak Wallace i opisać aikido swojego mistrza a nie gdzie, kiedy z kim i ile ma czarnych pasków w takiej a siakiej organizacji (choć to też ważne ;-) ).

Pozdro.


Dałem Ci oficjalne info, wolałbym unikać opisywania jak widzę jego aikido, ponieważ jest duża szansa, że na matę wrócę i nie chciałbym się spotkać z jego wdzięcznością za wypisywane przeze mnie banialuki :) Tak więc nie dziwcie się że raczej nie mam zamiaru wgłębiać się w temat.

Patrick Matoian sensei to bardzo konkretny i wymagający nauczyciel. Pamiętam jak kiedyś na jednym ze staży dość ospale podeszliśmy do rozgrzewki, co zirytowało go do tego stopnia, że w 'nagrodę' urządził nam kilkugodzinny trening ukemi. Heh, po kilku godzinach każdą rolkę po macie odczuwałem jakbym robił ukemi po tłuczonym szkle :)
Jednym słowem nie ma lipy i klepania po pleckach.

Sensejowi nie zależy na rozgłosie, nie toleruje Aikido uprawianego poza matą, więc...
już podpadłem - muszę zacząć pisać swój testament 8)
  • 0

budo_sebol_bk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 300 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Nauczyciele aikido
Garry, myślę, że to zależy co napiszesz. Równie dobrze możesz zapewnić sobie powrót kwiatami usłany na czerwonym dywanie ;-)

Jeśli zaś sensei jest z takich co to "biją" kiedy ktoś wyrazi swoją opinię na jego temat hmmm.... to co tu gadać. Jednak nie wydaje mi się by tak było - przynajmniej być nie powinno ;-)
  • 0

budo_sebol_bk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 300 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Nauczyciele aikido
Ah - i jeszcze jedno Garry!

Mi tu nie chodzi byś napisał jak ty widzisz aikido senseia. Chodzi o napisanie jakie ono jest, co ćwiczycie, jakie są cele tego stylu / nauczania - to informacje które powinniście od niego otrzymać... chyba... Wallace napisał konkretnie. Dzięki temu mogę sobie mniej więcej wyobrazić co robią i w jakim celu. Przypuszczam, że większość uczniów sensei Orbana, podchodzących poważnie do jego nauki powie dokładnie to samo - ot po prostu wiedzą co robią bo powiedział im to ich nauczyciel i dlatego tę drogę obrali. OFC mogę się mylić.

Więc panowie bez ściemniania, konkrety proszę. A jak mi który napisze, że jego mistrz "uczy aikido" to uduszę...
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Nauczyciele aikido
Irimi opisał reprezentanta młodszego pokolenia Tissierowców Pascala Guillemin. Wallace opisał reprezentanta starszego pokolenia Philippe'a Orban. Z uczniów Tissier odwiedzających Polskę brakuje tylko Pascala Durchon.

Pascal Durchon – uczeń Christiana Tissier (7 DAN), przewodniczący komisji technicznej federacji francuskiej FFAAA, prowadzi zajęcia aikido w Eragny-sur-Oise i Carrieres oraz liczne staże we Francji, Niemczech, Anglii i Maroku, 26-krotnie prowadził staże w Warszawie, w tym ostatni raz w styczniu 2011 r.

Dołączona grafika

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_ninja_usuniety
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1394 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Nauczyciele aikido

Z uczniów Tissier odwiedzających Polskę brakuje tylko Pascala Durchon.

Brakuje także P.Norbelly. ;)
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Nauczyciele aikido

Brakuje także P.Norbelly. ;)

Ha! Gdzieś z tyłu głowy mi tkwiło, że któregoś z Pascalów pominąłem. Na usprawiedliwienie mam tylko to, że w Polsce się z nim mijałem, znam go tylko z imprez na wyjeździe.
  • 0

budo_irimi reborn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 711 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Nauczyciele aikido
Prorock, fajnie jakbyś napisał czym różni się aikido Pascala Durchon od np. Orban czy Guillemin. Zarówno u Durchon jak i Orban ćwiczyłem kilka razy, ale daje wam pola - Tobie i Wallace'owi, bo na ich stażach się więcej otrzaskaliście ode mnie. Osobiście od każdego z tych nauczycieli "wyciągam" coś innego...
  • 0

budo_akira bayushi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 250 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Toruń/ Hull Uk
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Nauczyciele aikido
Andrew Sato Sensei jest zawodowym instruktorem Aikido. Treningi rozpoczął pod kierunkiem Fumio Toyoda Shihan (6 dan Aikikai) w 1977r. i ćwiczył z nim aż do jego śmierci w 2001r., początkowo jako członek Ki Aikido Society później Aikido Association of America oraz Aikido Association International. W latach 2002 - 2004 pełnił funkcję Głównego Instruktora AAA/AAI. W 2005r. założył Aikido World Alliance. Regularnie prowadzi seminaria i obozy Aikido w USA oraz w Europie. Andrew Sato Sensei propaguje Aikido i metodykę nauczania wg szkoły Fumio Toyoda Shihan.
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Nauczyciele aikido

Andrew Sato Sensei ... członek Ki Aikido Society później Aikido Association of America oraz Aikido Association International. W latach 2002 - 2004 pełnił funkcję Głównego Instruktora AAA/AAI. W 2005r. założył Aikido World Alliance. Regularnie prowadzi seminaria i obozy Aikido w USA oraz w Europie. Andrew Sato Sensei propaguje Aikido i metodykę nauczania wg szkoły Fumio Toyoda Shihan.

A jak się ma do Waszej szkoły Yasuo Kobayashi (shihan Aikikai, jeśli się nie mylę?), którego okazję miałem spotkac kiedyś w Olsztynie na seminarium u sensei Tomasza Krzyżanowskiego?
  • 0

budo_akira bayushi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 250 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Toruń/ Hull Uk
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Nauczyciele aikido
Yasuo Kobayashi nie miałem okazji poznać więc ciężko jest mi się określić czy prezentuje styl podobny czy zupełnie inny.
Sato sensei jednak w rozmowach wymienił tego shihana jako osobę,z której czerpie inspiracje.
Napisze dziś do niego i zapytam jakie są faktyczne związki A Sato i Y Kobayashi
  • 0

budo_wadokan
  • Użytkownik
  • Pip
  • 16 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Nauczyciele aikido

Andrew Sato Sensei ... członek Ki Aikido Society później Aikido Association of America oraz Aikido Association International. W latach 2002 - 2004 pełnił funkcję Głównego Instruktora AAA/AAI. W 2005r. założył Aikido World Alliance. Regularnie prowadzi seminaria i obozy Aikido w USA oraz w Europie. Andrew Sato Sensei propaguje Aikido i metodykę nauczania wg szkoły Fumio Toyoda Shihan.

A jak się ma do Waszej szkoły Yasuo Kobayashi (shihan Aikikai, jeśli się nie mylę?), którego okazję miałem spotkac kiedyś w Olsztynie na seminarium u sensei Tomasza Krzyżanowskiego?


Jeśli się nie mylę, Fumio Toyoda Shihan, założyciel Aikido Association of America i Aikido Association International oficjalną współpracę z Yasuo Kobayashi Shihan (oczywiście Aikikai) rozpoczął w 1998r. Andrew Sato Sensei, jako student Toyoda Shihan oczywiście uczestniczył w zgrupowaniach pod kierunkiem Kobayashi Shihan organizowanych w USA. Po śmierci Toyoda Shihan w 2001r., Sato Sensei objął funkcję Głównego Instruktora AAA/AAI i kontynuował tę współpracę. Jej efektem było między innymi wspomniane wcześniej seminarium z Kobayashi Shihan & Sato Sensei w Olsztynie w 2003r. To było na prawdę niesamowite przedsięwzięcie! Tu chylę czoło w kierunku Sensei'a Tomasza Krzyżanowskiego.
W 2004r. Sato Sensei odszedł z AAA/AAI i założył własną organizację - Aikido World Alliance a tym samym jego kontakty z Aikido Kobayashi Dojo niestety urwały się. Sato Sensei zawsze z wielkim szacunkiem wyraża się o Yasuo Kobayashi Shihan i widać, że "zapożyczył" wiele elementów z jego metodyki nauczania. Na przykład podczas prezentacji technik zawsze robi zmianę i pracuje także jako uke. Ani jego poważny stopień ani wiek nie przeszkadzają mu w robieniu ukemi ;-) Również wiele układów z bronią wywodzących się z Aikido Kobayashi Dojo Sato Sensei włączył do "swojego systemu".
Osobiście cały czas staram się regularnie uczestniczyć w seminariach z Yasuo Kobayashi Shihan oraz jego synem Hiroaki Sensei, 1-2 x w roku, głównie w Szwecji. Dla mnie to klasyczne aikido z najwyższej półki, a mocno rozbudowany system buki waza przyprawia wręcz o zawrót głowy ;-) Polecam wszystkim!
A wracając do tematu "nauczyciele aikido" jeszcze kilka słów o Sato Sensei, który jest moim wzorem od 10 lat i którego niewątpliwie mogę nazwać swoim Nauczycielem, ale także i Przyjacielem. Sato Sensei ma niesamowity dar "tworzenia" bardzo ciekawych aplikacji dla tradycyjnych technik aikido, ich nowych wariantów jako oyo waza oraz łączenia ich w kombinacje henka waza. Dotyczy to nie tylko tai jutsu, ale także i jo nage, jo, bokken i tanto dori. Uwielbiam tę świeżość w treningach z Sato Sensei, to uczucie, że mimo, tego, że "kulam się po macie" prawie 20lat, wciąż jest w stanie czymś mnie zaskoczyć.
Także, jeżeli ktoś jest czasami "znużony" studiowaniem kihonu ;-) to serdecznie zapraszam na obozy z Sato Sensei, które organizujemy 2 razy do roku, póki co na razie w Gdyni, ale być możne już w przyszłym roku Sensei odwiedzi również i inne miasta ;-)
Myślę, że taką ciekawostką są również prowadzone przez Sato Sensei specjalne seminaria dla instruktorów.
  • 0

budo_wadokan
  • Użytkownik
  • Pip
  • 16 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Nauczyciele aikido
Miało być "To było naprawdę niesamowite przedsięwzięcie!" :oops:
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Nauczyciele aikido

Miało być "To było naprawdę niesamowite przedsięwzięcie!" :oops:

Nikt nie zauważył... :)

BTW - gdzie można znaleźć info o tych seminariach i czy każdy (w sensie nie od Was) może przyjechać sobie np. na staż instruktorski...?
  • 0

budo_wadokan
  • Użytkownik
  • Pip
  • 16 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Nauczyciele aikido

BTW - gdzie można znaleźć info o tych seminariach i czy każdy (w sensie nie od Was) może przyjechać sobie np. na staż instruktorski...?


Szczegółowe informacje są na [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Seminaria są otwarte dla wszystkich.
  • 0

budo_akira bayushi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 250 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Toruń/ Hull Uk
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Nauczyciele aikido
Przyjechać może każdy jestem tego przykładem pojawiłem się w zeszłym roku i tak już zostałem pod wrażeniem Sato sensei. Tak jak pisał Wadokan wcześniej ten nauczyciel świetnie potrafi przekazywać wiedzę od ogółu do szczegółu od podstawowych technik po ich rozwinięcia do tego zawsze uśmiechnięty życzliwy.Jako nauczyciel świetnie tłumaczy a do tego jest otwarty na pytania.W relacjach z nim zawsze odczuwam radość spotkania z przyjacielem i zaproszenie do dyskusji. No i prawda to że może w przyszłym roku Sato sensei zechce odwiedzić Toruń podczas, którejś ze swoich wizyt w Polsce.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024