Skocz do zawartości


Zdjęcie

Gra/timing


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

budo_tremere
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 266 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Gra/timing
Mistrzowie w szkoleniówkach często mówią o wyczuciu, nie spinaniu się, reagowaniu na ruch przeciwnika. Np. podczas walki zamiast wyszarpywać przeciwnikowi rękę na bok by założyć kimurę zbijają ją na bok kiedy ten położy ją na klatce piersiowej by przejść gardę. i wtedy zakładają tą technikę. Walczą niejako z kontry na ruch przeciwnika. To przychodzi z czasem czy można to wyćwiczyć przez zwiększenie ilości zadaniówek, drilli? Planować walkę na 2/3 kroki na przód?
Podzielcie się proszę swoimi doświadczeniami, jak przeszliście od kurczowego trzymania pozycji/wymuszania poddań do "brazylijskiego luzu", flow, płynnego przechodzenia z techniki w technikę, łapania przeciwnika w poddania. Jak przechodziliście od przetrwania na macie do "gry"? Jak złapać wyczucie timingu?
  • 0

budo_emkade
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 182 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Gra/timing
przychodzi z czasem, moim zdaniem wazna tez jest znajomosc technik, ktore z okreslonej pozycji moze robic przeciwnik i wykorzystywaniu momentu do przeprowadzenia kontry, np. jak czuje ze ktos sie czai zeby przejsc z pozycji bocznej do dosiadu to czekam na moment, kiedy bede mogl probowac mostem przewinac go i wyladowac w jego gardzie.
trzeba cwiczyc po prostu :wink:
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Gra/timing
To kurczowe trzymanie pozycji wynika ze strachu przed odklepaniem. Wiele osób podchodzi do sparingu jak do walki sportowej. Zdarza mi się spędzić cały sparing w półgardzie przeciwnika, której nie mogę przejść ( bo nogi ma jak koń ). On nic innego nie robi, bo uważa, że to dla niego bezpieczna pozycja, ja nie mogę nic zrobić i tak mija nam pięć minut. :-) Dlatego uważam, że ważne są drille i zadaniówki. Oraz pogodzenie się z myślą, że czasami trzeba kilka razy odklepać, żeby się czegoś nauczyć.
  • 0

budo_zaorish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1418 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Gra/timing
dobrze mowia koledzy, po pierwsze to to przychodzi z czasem, sparuj sparuj sparuj, a samo przyjdzie strategiczne kulanie, wyrobi sie Tobie timing, bedziesz umial wyczuc moment w ktorym najlepiej zrobic sweepa itd. na poczatku kazdy trzyma sie jakiejs jednej pozycji i tak jak powiedzial Akahige, niekiedy nawet z poczatkujacym ktory sie zepnie, nie idzie nic zrobic, tak jak pisales, techniki, przejscia pozycji, zazwyczaj wychodza jako odpowiedz na jakis ruch przeciwnika, jak to mawia moj trener "dżudżiccu polega na przechytrzeniu przeciwnika" ;)
  • 0

budo_tremere
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 266 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Gra/timing
Dziękuję bardzo za rzeczowe porady.

A jeszcze w temacie szkoleniówek-sądzicie że to dobry pomysł żeby douczać się samemu czy lepiej zostawić to trenereom w klubie i iść według ich programu/pomysłu?
(Mam tego trochę na kompie, po obejrzeniu "Retaining the guard" z cyklu invisible jujitsu Braulio Estimy zauważyłem postęp. Może inaczej. Nie miałem poczucia że nie zrobiłem tego co oglądałem, może nie wszystko ale coś tam zostało i weszło w walce.)

Edit. Jak wygląda sprawa z agresją w bjj? Bo większość kulanek w grupach początkujących, to ot, taka zabawa, dawaj się poprzewracamy, ewentualnie spinka. Jak wyzwolić w sobie taką "mądrą" agresje, służącą do wywierania presji na przeciwnika a nie będącą ślepym szałem i szarpaniem na oślep. Granica jest widoczna, zwłaszcza w walkach purpur, niebieskich pasów.
  • 0

budo_zaorish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1418 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Gra/timing
jesli chodzi Tobie o presje, to tez mysle ze to przyjdzie z czasem, musisz starac sie wszystkie pozycje trzymac ciasno, na zadaniowkach czy po prostu na macie zapytaj sparingpartnera czy czuje dyskomfort, jesli nie, to staraj sie poprawic pozycje jak uwazasz, do momentu az bedizesz slyszal jak steka przy Twoim przechodzeniu :) mowie calkiem powaznie, moze to brzmi okrutnie, ale taka jest prawda, musi mu byc maxymalnie ciezko kiedy Ty kontrolujesz. Ale umiejetnosc rozkladania ciezaru swojego ciala i ciasne pozycje tez z czasem sie nabywa, po prostu staraj sie zwracac na to uwage. Co do luznej kulanki, to fajnie z kims czasami na luzno bez zbednej spinki po prostu pobawic sie, duzo zmian pozycji, duzo dojsc do koncowek, wtedy widzisz, ze idzie ciekawie sie poruszac na macie ;) Ale wiadomo, ze na poczatku inaczej to wyglada
Jesli chodzi o szkoleniowki, to na pewno nie zaszkodzi zobaczyc na co zwraca uwage czolowka swiatowa, zawsze sie jakies inne myslenie otwiera rowniez na walke. Ale wydaje mi sie, ze ma to wiekszy sens jak juz poruszasz sie po macie z tym luzem. Wtedy latwiej sie pojmuje techniki samemu.


edit
przez trzymanie pozycji ciasno oczywiscie mam na mysli, ze sparingpartner ma najmniej luzu, a nie o to, ze trzymasz te pozycje tak, ze po chwili sam puchniesz :-)
  • 0

budo_flasy
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 57 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:zewsząd
  • Zainteresowania:Luta Livre

Napisano Ponad rok temu

Re: Gra/timing
madra agresja, tak jak to nazywasz to umiejetnosc spinania sie w odpowiednim momencie i tyle.
Jezeli zas chodzi o 'techniki z jutuba' to odpusc sobie, bo po to trenujesz w klubie zeby tam Cie nauczyli. Trener ma swoj "pomysl" na trening i go realizuje. Oczywiscie podejrzenie jakichs fajnych technik ktorych nikt w klubie nie zna, jest przydatne bo mozna potem troche na sparingach zaskoczyc kumpli ;0 ale nie za wiele ;p
Ja staram sie wychwytywac z jutuba szczegoly, np. utrzymywanie kontroli w danej pozycji czy technice konczacej (np; sposoby na wyprostowanie reki przeciwnika gdy mam zalozona balache ale on sie trzyma za rece). Nie jest to technika wiec latwo to zapamietac, a bardziej pomaga niz jakies kosmiczne techniki ktore wychodza tylko na szkoleniowkach.
  • 0

budo_emkade
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 182 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Gra/timing
a ta agresja jak ja nazywasz to moim zdaniem bierze sie tez z eksplozywnosci wykonywania technik (np. mostowanie, ale to trzeba pracowac nad nimi zeby bylo mocne i szybkie) i z tego, ze na wyzszym poziomie zaawansowania starasz sie wyjsc z pozycji, zanim przeciwnik ja ustabilizuje, on z kolei, jesli uda Ci sie go przewinac, tez nie da sie grzecznie polozyc i skontrolowac, tylko od razu bedzie probowal kontrowac, wiec ta walka nabiera wiekszej dynamiki. tak mi sie wydaje
  • 0

budo_sos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:urban territory
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Gra/timing
Youtube, youtube i jeszcze raz ...mma-traker :)
Czasami możesz zrozumieć pewnie rzeczy dopiero jak usłyszysz piękny akcent portugalsko-angielski, "olllłejs kip de pizziszon... elbołs klozet and pressszzzzer".
Szkoleniówy to dobra sprawa, wymieniona przez Ciebie szkoleniówa Braulio jest super, on naprawdę świetnie to tłumaczy. Warto obejrzeć bo później na macie jak będziesz ćwiczył technikę to odrazu przypomni ci się "aha, to ten motyw co X pokazywał" i wtedy chwytasz wszystko. Możesz nawet zrobić którąś z technik w sparingu bez przećwiczenia na macie(tylko ze szkoleniówy) i albo wyjdzie albo nie wyjdzie ale jak później np. będziesz ją ćwiczył jak trener pokaże to pojawia się myśl "aasszz kurwa, to temu mi nie wyszło". Jak to poprawisz to masz +1 do broni ; )

Zaś co do wyczucia czasu w technikach to najłatwiej jest nauczyć się sparując ze słabszymi(uuu ego poleciało w dół :) :) ) dlatego, że oni popełniają mnóstwo podstawowych błędów i jeśli jesteś ich świadom to możesz łatwo wyczuć kiedy jest "ten czas" na akcję. Jednak sztuką jest zaatakować wykonując z góry przyjęty plan a nie sępić na ten moment gdy koleś popełni po raz kolejny błąd a my zgrywamy cwaniaka czekając tylko na kontry.
  • 0

budo_jerz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3372 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Luta Livre

Napisano Ponad rok temu

Re: Gra/timing

Zaś co do wyczucia czasu w technikach to najłatwiej jest nauczyć się sparując ze słabszymi(uuu ego poleciało w dół :) :) ) dlatego, że oni popełniają mnóstwo podstawowych błędów i jeśli jesteś ich świadom to możesz łatwo wyczuć kiedy jest "ten czas" na akcję. Jednak sztuką jest zaatakować wykonując z góry przyjęty plan a nie sępić na ten moment gdy koleś popełni po raz kolejny błąd a my zgrywamy cwaniaka czekając tylko na kontry.

Trzeba najpierw tych słabszych znaleźć :P

Bardzo dużo przychodzi z czasem i obyciem na macie. Myślę że jedynym sposobem jest walczyć jak najwięcej.
Oczywiście bez podstaw teoretycznych i trenera (czy bardziej rozgarniętego kolegi ;-) ) który patrząc się na to co robisz podpowie jakieś rozwiązania samą walką się nie rozwiniesz.
Myślę że dla timingu kluczowym jest też coś co przychodzi trochę wcześniej to znaczy (nie wiem jak to nazwać) orientacja? tzn. ile widzisz w trakcie walki i nie jest to tożsame z timingiem bo od momentu w którym zaczniesz dostrzegać pewne sytuacje do chwili gdy zaczniesz je wykorzystywać jest daleka droga.
  • 0

budo_mags
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2359 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mayaxatl

Napisano Ponad rok temu

Re: Gra/timing
wyczucie przeciwnika to kwestia doświadczenia i znajomości konsekwencji, jakie wynikają z przyjęcia danej pozycji. mówiąc obrazowo - jeśli znasz wszystkie podstawowe ucieczki z dosiadu, to samemu mając dosiad bez kłopotu wychwycisz jak przeciwnik próbuje uciec wykorzystując którąś z nich (zakładając, że próba nie będzie zamaskowana czym innym, tzn atak nie będzie kombinowany, ale o takim poziomie raczej nie mówimy) i to jeszcze zanim dojdzie do decydującej fazy próby ucieczki. wyczuwasz lub dostrzegasz coś takiego i przeciwdziałasz. z biegiem czasu będziesz wyczuwał ciałem samą zmianę ułożenia ciała przeciwnika, czy skurcz jego mięśni przed rozpoczęciem akcji, ale to już są loty na trochę wyższym poziomie :-) .
reasumując: gdy konstatujesz próbę podjęcia ucieczki, możesz przeciwdziałać odpowiednio wcześnie i to właśnie jest to reagowanie na ruch przeciwnika.

antycypowanie jego ruchów to już inna szkoła jazdy - np w jakiejś pozycji popełniasz błąd który dostrzegasz szybciej niż przeciwnik. on w końcu też go dostrzega i idzie aby to wykorzystać a ty jesteś już na to przygotowany i wykorzystujesz jego ruch aby skontrować jego kontrę zanim jeszcze zacznie być niebezpieczna i finalnie zyskujesz lepszą pozycję.
ktoś z naprawdę dużą przewagą techniczną może w ten sposób zakładać pułapki na przeciwnika i czasem spotyka sie opowieści o tym, jak ktoś kulał się z Brazolem i właśnie w takie pułapki wpadał ("szedłem do jakiejś pozycji a on już tam na mnie czekał...")
to wszystko kwestia wprawy i wiele rzeczy można opanować raczej tylko w lajtowych warunkach. tzn jak już pisano wyżej, albo kulając się z mniej doświadczonymi od siebie, ale na tyle ogarniętymi żeby już się nie spinali przez cały czas walcząc jak o złoto na MŚ :wink: albo w czasie umówionej luźnej kulanki z kimś kto ma już pojęcie o niej.
  • 0

budo_s.o.s.
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2777 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Gra/timing
w moim wypadku najlepiej sprawdza sie wyuczenie 3-4 technik z danej pozycji i dazenie do nich...z polgardy mam 2 toczki i caly czas na nie tocze, z gardy 2 toczki i 2 konczeni i na tym polegam i tak wygrywam walke...przytrzymuje wygodna mi pozycje i jesli jest okazja robie to co mi wychodzi najlepiej

lozne kulanki to dla mnie podstawa treningu, probujesz techniki, dajesz dzialac przeciwnikowi i uczysz sie kontrowac...
  • 0

budo_cran
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 207 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kołobrzeg/Koszalin
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Gra/timing
Hm, ale czy używanie w kółko kilku wyuczonych technik sprawia przyjemność? Też mam kilka "firmowych" rolek ale staram się zawsze coś zmieniać, szukać. Pod zawody eksperymentowanie nie jest dobre, ale jaką przyjemność sprawia, gdy w końcu znajdzie się coś, co totalnie zaskakuje sparringpartnerow...:)
  • 0

budo_matee
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 701 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Gra/timing
nic dodać nic ująć :) moge od siebie jedynie dodać- nie boj sie byc w bocznej w defensywie, w dosiadzie. tak jak mowia tutaj - ucz sie nowych toczek, nie polegaj tylko na 2 wybranych :)
i tak jak powiedzial jakis czarny pas ( nie pamietam ktory ) - "czarny pas w bjj to bycie poddanym 10 tysiecy razy" - ale nie mozesz bac sie byc poddanym :) ( oczywiscie mowimy o treningu )
  • 0

budo_saku
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5219 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Gra/timing
To co napisali powyżej - czyli dużo walcz i trenuj systematycznie. Nie bój sie walczyć z dużo lepszymi, wtedy jest spory progres mimo że przegrywasz.

Jak masz dobrego trenera i klub to nie mieszaj sobie w głowie szkoleniówkami. Jakoś nigdy nie byłem ich zwolennikiem, mam tego troche na kompie od kilku lat a obejrzałem może ze 20% :D
  • 0

budo_maciex81
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 155 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Gra/timing
żeby w ogóle mysleć o właczeniu danej pozycji do swojego repertuaru powinienneś znać przynajmniej wejście do tej pozycji, ucieczkę do innej w razie sytuacji zagrożenia, i dwa ataki najlepiej w przeciwnych kierunkach. zazwyczaj jest tak że przeciwnik jest stabilny na dwie strony plus trzecia która zalezy od wychylenia już- dlatego warto łaczyć ataki w przeciwne strony bo umożliwia to atak jako kontre na obronę przed poprzednią technika. konstruując swoją grę w ten sposób stworzysz przenikająca się siatkę technik między którymi mozesz płynnie przechodzić. sam tajming przychodzi z czasem.
  • 0

budo_maciex81
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 155 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Gra/timing
co do szkoleniówek to jednym się przydają a innym nie. indywidualna sprawa. sam zobaczysz na macie co Ci wychodzi a co nie.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024