Skocz do zawartości


Zdjęcie

rozciąganie a rozgrzewka


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

budo_mort
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1215 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

rozciąganie a rozgrzewka
Ten temat skierowany jest przede wszystkim do trenerów bjj

natknąłem się w dwóch źrodłach na stwierdzenie, że rozciąganie przed wysiłkiem treningowym zwiększa ryzyko odniesienia kontuzji
według tych poglądów rozciagac należy się wyłącznie po skończonym treningu, a po rozciaganiu nie powinno być jakichkolwiek obciążeń

uważam ,ze warto poruszyć ten temat tutaj a nie na forum sport, zdrowie itd ponieważ o ile się orientuję na wszystkich treningach bjj stosuje się intensywne rozciąganie podczas rozgrzewki ze szczególnym uwzględnieniem karku-wygięcia karku w maksymalnym zakresie ruchu pod ciężarem własnego ciała (głowa na macie)

Potem następuje właściwy trening podczas, którego celem jest przecież doprowadzenie właśnie do skrajnych i dynamicznych wygięć, skręceń kończyn, karku

W tej sytuacji moje pytanie brzmi czy rozciąganie przed właściwym treningiem nie zwiększa ryzyka kontuzji?

Założeniem rozgrzewki ma być ograniczenie prawdopodobieństwa kontuzji przez przygotowanie ciała do wysiłku.

Jako ćwiczący chce się po prostu dowiedzieć, czy metodyka treningu - rozgrzewki rozciągania, ma jakąś naukową podstawę, czy to jest przemyślane?, czy po prostu robi się tak bo zawsze sie tak robiło, i chodzi o to żeby zgonić ćwiczących do upadłego?...taki koszarowy styl

Nie chciałbym żeby moje pytanie zostało odebrane jako atak. Jest to tylko wątpliwość wynikająca z własnej kontuzji i dwóch publikacji dotyczących treningu siłowego- w których zresztą też po prostu tak stwierdzono bez głębszego uzasadnienia

Ten temat interesuje mnie o tyle, że w październiku doznałem kontuzji karku, obydwu barków i kolana po treningach bjj i dopiero teraz po 3 miesiącach dochodzę do siebie a przez dwa miesiące odczuwałem ból i poważne ograniczenia ruchowe (m.in sztywność karku, zespól ciasnego barku) - generalnie umycie zębów było jeszcze na początku grudnia niezłym wyzwaniem dla mnie

i to bez żadnego konkretnego urazu! początkowo brałem to za zakwasy i dalej chodziłem na treningi

Najprawdopodobniej uszkodziłem się wcześniej nieprzemyślanym treningiem siłowym a obciążenia treningów bjj tylko uruchomiły kontuzje akurat w tym momencie. Dzięki temu wszystko wyszło zanim doszło do zwyrodnienia kręgów i stawów.

:(

Natomiast sami rozumiecie, ze zacząłem bardziej intertesować się tym w jaki sposób ćwiczyć żeby sie nie uszkadzać i czy mogę sobie przywrócić sprawność

Nie będę tu zanudzal was wszystkimi szczegółami ale dotarłem do paru ciekawych informacji nawiazujacych m. in do tego co powiedziano w tym dziale w temacie "kolana" ( np ,że więskzość z nas, cwiczacych rekreacyjnie ma nadmiernie skrócone mięsnie klatki piersiowej co skutkuje nieprawidłowa pracą barku i karku, osłabieniem pleców oraz nadmiernie skrócone mięsnie uda powodujące niewspólmierną rotacje kolana do wewnątrz- stąd bóle i zwyrodnienie stawu kolanowego)


Ponieważ zamierzam wrócić na treningi bjj- interesuje mnie minimalizacja ryzyka i pewnośc, ze rozgrzewka jest adaptacja do wysiłku.
Na własnej skórze zauważyłem, że rozgrzewka jest potrzebna ale wolna, dokladna i przy niewielkich obciążeniach.


Chodzi przeciez tylko o dokrwienie mięsni, ścięgien i powierzchni stawowych, przygotowanie ukladu nerwowego do okreslonych bodzćów a nie zmęczenie aparatu ruchowego i wywołanie mikrourazów przed głównym obciążeniem.

Tymczasem z tego co widzialem znaczna część ludzi jest wykończona już po rozgrzewce. Poza tym ewentualnośc kontuzji kręgosłupa szyjnego to już naprawdę nie są żarty.

pozdrawiam i liczę na konstruktywne wypowiedzi

Nie jest moim celem straszenie kogokolwiek żelaznym wilkiem ale o sprawdzenie czy wszystko jest przemyslane
  • 0

budo_cinoslaw
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 118 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: rozciąganie a rozgrzewka
Jak najbardziej rozciąganie powinno występować jako element rozgrzewki, zasadniczo jest to nawet wskazane, ale tak jak już sobie odpowiedziałeś nie powinno być to rozciąganie mięśni do granic możliwości, tylko luźne, żeby rozciągnąć i dokrwić mięsień przygotowując go do dalszego wysiłku.

Rozgrzewka teoretycznie może powodować taki stan że potem już jesteś zjechany, ja to nazywam sobie "dobrą rozgrzewką", ponieważ po takiej wiem że wszystko mam odpowiednio ukrwione i rozciągnięte i wiem że ryzyko kontuzji jest wtedy małe. Jednak rozgrzewka powinna być prowadzona tak by natężenie ćwiczeń / wysiłku było coraz większe, czyli stopniowana, jeżeli tak jest że zaczyna się powoli i potem coraz szybciej i szybciej aż do pełnego zmęczenia to jest to jak najbardziej ok, jednak jeżeli zaczyna się zbyt szybko niektóre ćwiczenia które powinny mieć miejsce w dalszej części, a to o wiele częściej spotyka się na treningach, to wtedy ryzyko naderwania mięśnia czy innych kontuzji bardzo wzrasta.
  • 0

budo_norwoks
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 58 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: rozciąganie a rozgrzewka
Lekkie rozciąganie przed treningiem właściwym, a mocne na koniec. Tak to powinno wyglądać.
  • 0

budo_mags
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2359 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mayaxatl

Napisano Ponad rok temu

Re: rozciąganie a rozgrzewka

o ile się orientuję na wszystkich treningach bjj stosuje się intensywne rozciąganie podczas rozgrzewki ze szczególnym uwzględnieniem karku-wygięcia karku w maksymalnym zakresie ruchu pod ciężarem własnego ciała (głowa na macie)

niezupełnie. celem tego ćwiczenia jest raczej rozgrzanie szyi pod obciążeniem w naturalnym zakresie ruchu, a nie naciąganie jej na chama we wszystkie możliwe strony, co skutkuje strzykaniem w karku na starość (albo i wcześniej :wink: ). podobnie jest ze ściąganiem głowy w bok, tył itd siedząc - znacznie lepiej jest robić typowe ćwiczenia izometryczne bez uginania szyi. doskonale rozgrzewają a nie grożą urazem.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024