Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wszechwiedzace budo i porady zdrowotne.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

budo_quelq'un
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 664 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Ruda Śląska
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Wszechwiedzace budo i porady zdrowotne.
Zakladam ten temat bo moze sa ludzie ktorzy od czasu do czasu chca zasiegnac porady od wszechwiedzace budo na temat zdrowia (najczesciej pyt sa chyba odnosnie kontuzji) wiec mozna by je zadawc je jednym temacie- ot taka tylko propozycja.
A teraz do rzeczy:
Wiem, wiem mam isc do lekarza- i pojde. Tylko ze to w najblizszym czasie a poki co pyt do was.
Od paru tyg po ktoryms z treningow karate odczuwam pewna dolegliwosc w kolanie a dokladnie: mam wrazenie blokowania sie go przy zginani i musze wtedy wyprostowac troche noge cos tam przeskakuje i moge zgiac. Przeskakuje rowniez jak wiganam noge w kolanie tak jak do mawashi brazylisjkiego. Nie blokuje/przeskakuje przy kazdym ruchu a tylko przy specyficznym i to tez nie zawsze.
Wiec jak wy radzicie czy az nie wyjasnie wszytskie u lekarza calkowice odpuscic wysilek i dac mojemu kolanu wolne :) czy moze nie? Ktos moze mial cos podobnego? Co ''lekarze'' z budo moga powiedziec (jesli wgl cos sie da).
  • 0

budo_marchew
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 749 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gród Kraka
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Wszechwiedzace budo i porady zdrowotne.
Miałem, mam też obecnie prawie to samo. Ja odpuściłem treningi na tydzień i zamiast trenować codziennie po 4 h trenowałem 3 razy w tygodniu. I teraz od tygodnia nie dotykam w ogóle treningu. Jutro idę na jakieś 6 h, zobaczymy jak się będzie zachowywać.

Przeciążenie, po prostu. Ćwicz ostrożnie, może nie być nic, może się skończyć jak u mojego kumpla, któremu wyskoczyło i wskoczyło z powrotem, ale poszło po więzadłach delikatnie. Skręcone, ale nie zerwane, czy jakoś tak. Ćwiczy teraz w stabilizatorze i miał kilka tygodni przerwy.

Mnie kiedyś tak przeskakiwało jakby się blokowało. Raz przez to ze schodów spadłem jak mi przeszło w pól kroku i nie postawilem nogi :D Ale dawno.

Tyle domowego leczenia :P
  • 0

budo_ghostek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wszechwiedzace budo i porady zdrowotne.
Czasem kolana nie tyle mi się blokują, co po prostu bolą jeśli ich kilka razy nie wyprostuję aż cośtam w środku przeskoczy z charakterystycznym dźwiękiem :wink: Podobnie zresztą mam z obiema nogami w pachwinach - jak noga nie "zaskoczy" to np. niewygodnie mi się siedzi, nie mogę dać nóg szerzej niż na szerokość barków itd. Ortopeda powiedział, że teoretycznie dałoby się to operacyjnie wyeliminować tylko nie wiadomo, czy ewentualne niepożądane skutki + długi czas rehabilitacji są tego warte. Odpuściłem więc i teraz przed każdym treningiem prostuję nogi i ostro kręcę biodrami jakbym przygotowywał się do mistrzostw świata w hula hop :) Jeśli zrobię to w czasie rozgrzewki nie mam problemów ani z kopaniem, ani z bieganiem czy podnoszeniem ciężarów ( przysiady, martwe itd. ).
  • 0

budo_feniks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1152 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sudety

Napisano Ponad rok temu

Re: Wszechwiedzace budo i porady zdrowotne.
Ja kiedys mialem podobnie, tylko dochodzily jeszcze silne bole kolana w czasie dluzszego siedzenia i musialem noge na jakis czas wyprostowac, zeby bol minal. W moim przypadku jednak chodzilo o ogromny wrecz skok wzrostu ciala w jednym roku. Patrzac na Twoj opis, jestes w wieku rozplodowo-wzrostowym, wiec kto wie, moze ta dolegliwosc jest rowniez z tym zwiazana :-)
  • 0

budo_quelq'un
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 664 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Ruda Śląska
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Wszechwiedzace budo i porady zdrowotne.

Ja kiedys mialem podobnie, tylko dochodzily jeszcze silne bole kolana w czasie dluzszego siedzenia i musialem noge na jakis czas wyprostowac, zeby bol minal.


To mialem jakies 4-5 lat temu bo wtedy plywalem w szkole sportowej i urosle strasznie :) praktycznie kazdego dnia mialem wiecej wzrostu.
Teraz mam 190cm duuuzo treningow sw, silownia (siady,martwy) wiec mozliwe ze to przeciazenie. Narazie troche luzuje czemu sprzyja teraz wolne. Poki co mocno zle nie jest z tymi dolegliwosciami no ale zawsze moze cos sie stac....
  • 0

budo_ry-you
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 688 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:miasto cudow i zlodzieji

Napisano Ponad rok temu

Re: Wszechwiedzace budo i porady zdrowotne.
idz do ortopedy moze cos ci poradzi moze zapobiegawczo na ochrone stawow jakis dobry preparat przepisze ;]
  • 0

budo_nedohin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 379 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dąbrowa Górnicza

Napisano Ponad rok temu

Re: Wszechwiedzace budo i porady zdrowotne.
To może być staw rzepkowo-udowy, łąkotki, m. czworogłowy dopóki ci ktoś tego nie zbada to raczej za wiele przypuszczać nie można ale na twoim miejscu z takimi objawami to załatwiłbym to szybko.
  • 0

budo_marchew
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 749 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gród Kraka
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Wszechwiedzace budo i porady zdrowotne.
To mnie problemy z kolanami po przysiadach zniknely jak reka odjal. Wracaja w okresach jak nie cwicze na silowni.
Mialem teorie, ze wzmacniany ciezarami czworoglowy (ktory i tak mam dojebany) gra tu jakąś rolę, ale nie wiem.
  • 0

budo_cabelo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 586 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole/Wrocław
  • Zainteresowania:BJJ/SF

Napisano Ponad rok temu

Re: Wszechwiedzace budo i porady zdrowotne.
Ja mam lateralizację (przesunięcie) rzepki spowodowane właśnie, oprócz chujowego kształtu samej rzepki, nierównomiernym rozwinięciem głów czworogłowego. Może to coś z tym.

W sensie, to powyższe to do Marchewa, nie do quelq'una
  • 0

budo_marchew
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 749 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gród Kraka
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Wszechwiedzace budo i porady zdrowotne.
Nie wiem, mnie jak regularnie robiłem przysiad ze sztangą przestawały strzelać stawy kolanowe i ogólnie problemy znikały...
Cud jakiś.
  • 0

budo_sir_francuz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 253 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mroczne zakątki Rio de Janeiro
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Wszechwiedzace budo i porady zdrowotne.

Nie wiem, mnie jak regularnie robiłem przysiad ze sztangą przestawały strzelać stawy kolanowe i ogólnie problemy znikały...
Cud jakiś.


To mamy deszcz cudów :wink:
U mnie też przysiady ze sztangą bardzo poprawiają prace kolan. :D
  • 0

budo_feniks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1152 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sudety

Napisano Ponad rok temu

Re: Wszechwiedzace budo i porady zdrowotne.
Cud bedzie jak diagnoza padnie na tym forum, wiec grzej trampki do dobrego specjalisty.
Ot chociazby znanylekarz.pl
  • 0

budo_marchew
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 749 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gród Kraka
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Wszechwiedzace budo i porady zdrowotne.
Diagnoza to se może paść, powiedziałbym, że cud, jak trafna :) :) :)
  • 0

budo_balofy
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1592 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wszechwiedzace budo i porady zdrowotne.
blokowanie to brzmi chyba troche jak lekotka.
przynajmniej o blokowanie mnie pytali ortopedzi jak diagnozowali uszkodzenia lekotki.
  • 0

budo_raju
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 237 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Wszechwiedzace budo i porady zdrowotne.

blokowanie to brzmi chyba troche jak lekotka.
przynajmniej o blokowanie mnie pytali ortopedzi jak diagnozowali uszkodzenia lekotki.


Tez obstawialbym łekotke, blokowanie kolana i ograniczony zakres ruchu (brak pelnego zgiecia i wyprostu) to w sumie jedne z podstawowych objawów, wystepuje jeszcze subiektywne uczucie niestabilności i wysięk do stawu ale równie dobrze moga to byc wiezadla, objawy bardzo podobne (w wywiadzie czesto trzask w chwili urazu a w punkcji krew)

Tak czy inaczej takie diagnozowanie przez internet to mozna o kant d... bez proper testow szuflady przedniej/tylnej, Lachmana do wiezadel albo McMurraya i Childressa do łąkotek i badania palpacyjnego kolana to mało kto zgadnie co tak naprawde sie zdarzyło.

Smutna prawda jest taka, ze zwyrodnieniowka nas i tak złapie w starosci :) dlatego lepiej juz teraz sie wybrac do specjalisty i polepszyc sobie komfort zycia obecnie.

Pozdr.
  • 0

budo_osadnik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 973 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Wszechwiedzace budo i porady zdrowotne.
Taka sprawa,dziś na treningu dostałem w przedramię i wyskoczyła sporych rozmiarów "gula",nigdy nic takiego nie miałem ale zdaje mi się że to stłuczenie czy coś w ten deseń,co o tym myślicie? Altacet wystarczy?
Ps.W celu lepszej diagnozy dodam że, w miarę szybko przyłożyłem do tego miejsca sztangielkę to obrzęk się zmniejszył o 50%.
Ps.2.Samo z siebie nie boli,dopiero jak dotykam.
  • 0

budo_quelq'un
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 664 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Ruda Śląska
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Wszechwiedzace budo i porady zdrowotne.
stluczenie. poczekac, schlodzic i przejdzie. Tez mi po treningach czasami takie kulki wyskakiwaly.
  • 0

budo_ghostek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wszechwiedzace budo i porady zdrowotne.
Choć ostatnio sporo razy przewijał się wątek kontuzji kolan, piszę tutaj bo ktoś może potencjalnie mieć podobne problemy. W temacie moich blokujących się i strzelających kolan, po n-tej przerwie od treningów spowodowanej bólem kolan zdenerwowałem się i poszedłem do innego ortopedy. Okazało się, że wszystko razem wzięte - przysiady, martwy, bieganie, narty i co tam jeszcze się "po drodze" zdarzyło doprowadziło do urazu rzepki. Dzisiaj jestem po zastrzyku w kolano - jeśli wszystko będzie dobrze, za jakiś czas to samo czeka drugą nogę. Morał z tego taki żeby nie zawsze leczyć się przerwą od ćwiczeń i suplami z glukozaminą i kolagenem - mimo sensownie brzmiących porad od sensownie gadających ludzi.
  • 0

budo_cabelo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 586 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole/Wrocław
  • Zainteresowania:BJJ/SF

Napisano Ponad rok temu

Re: Wszechwiedzace budo i porady zdrowotne.
Jak jeden ortopeda nic nie robi, a drugi od razu ładuje Ci zastrzyki w kolano to ja bym się poważnie zastanowił nad trzecią opinią.
  • 0

budo_ghostek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wszechwiedzace budo i porady zdrowotne.
Dobra, nieprecyzyjnie się wyraziłem. Poprzednią wizytę u ortopedy zaliczyłem 1-1,5 roku temu. Od tego czasu zmieniłem program treningowy na lekko zmodyfikowane starting strength przeplatane dniami treningu aerobowego, który rzadko odbywał się bez choć paru minut na bieżni. Teraz doszły jeszcze narty - a że odbijałem sobie poprzedni rok, kiedy w ogóle nie było mi dane pojeździć, to odbijanie było dość intensywne. Ot i wsio.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024