Skocz do zawartości


Zdjęcie

bjj a submission


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
33 odpowiedzi w tym temacie

budo_twojamama138
  • Użytkownik
  • 3 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

bjj a submission
Witam. Mam takie pytanie. Chciałbym zacząć startować w zawodach bjj/submission. Mam możliwość trenować 2x bjj i 1x submission lub 2x submission i 1x bjj. Która opcja byłaby lepsza ażeby jakoś dawać radę w jednej i drugiej formule? Wiem że to zależy od wielu czynników jak wiek, staż treningowy, dieta regeneracja i suplementacja itd. ale mi chodzi jak wy byście polecali? Skłaniam się do 2x bjj i 1x submission ale nie wiem czy tak lepiej czy odwrotnie. Pomóżcie
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: bjj a submission
Jeśli za bardzo skupisz się na treningu w gi to możesz się w submission pogubić - bo nagle nie będzie tych wszystkich rzeczy do złapania i kontrolowania przeciwnika. Submission z kolei nauczy cię mniejszej ilości technik, ale za to będą to głównie techniki podstawowe, działające w obydwu formułach. W związku z tym skłaniam się ku wariantowi 2 x submission, 1 x bjj, ale tak na sucho można sobie gadać. Pochodź z miesiąc na treningi w dowolnej konfiguracji - albo w jednym tygodniu idź tak, a w drugim odwrotnie - szybko sam zobaczysz, co ci bardziej pasuje i na czym wolisz się skupić.
  • 0

budo_twojamama138
  • Użytkownik
  • 3 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: bjj a submission
jest wielu zawodników którzy zdobywają medale w gi jak i no gi, a z racji tego że na forum zawsze się znajdzie jakiś medalista to ciekawi mnie jak wygląda rozkład jego treningów, bo też tak chce XD
  • 0

budo_hellfire
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2404 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Minas Morgul
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: bjj a submission
Jeżeli masz na myśli medalistów to oni trenują zazwyczaj więcej razy niż 3 (niezależnie od tego czy jest to 2 czy 1 x szmaty) :wink:

Tak jak zostało napisane - sprawdź co Ci się podoba bardziej gi czy no-gi, bo z tego będziesz także czerpał satysfakcję i chęć do dalszych ćwiczeń.


Trening w szmatach potrafi przyzwyczaić jak Shabu napisał do faktu ich posiadania, a co za tym idzie kontroli kołnierza, nogawki, wiązania przeciwnika za pomocą poły itp Wersja, którą ja znam jest taka, że łatwiej się przerzucić jednak ze szmat na no-gi niż odwrotnie, ale osobiście tego nie weryfikowałem.

Zawsze możesz mieszać tygodnie - w jednym robić 2 x bjj a w następnym 2 x submission - o ile oczywiście masz takie możliwości.
  • 0

budo_tremere
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 266 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: bjj a submission


Są dwie szkoły, jedna sprowadza się do stwierdzenia 2x gi i raz submission druga najpierw rok/dwa kimona a potem można eksperymentować z submisssion, bo ponoć trening w gi wyrabia dobre nawyki, kimona nie wybaczają błędów etc

To nie jest moje mądrzenie się tym razem, lecz cytat z draculino bodajże (pozdrowienia dla magsa:)
  • 0

budo_mck
  • Użytkownik
  • 2 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: bjj a submission
rób po prostu to co Ci sprawia większą przyjemność..


ps. jak trenujesz tak reagujesz. Śmieszą mnie gadki o tym, że trzeba trenować w gi by być dobrym w submission lub na odwrót. Stosując taką logikę judocy powinni trenować zapasy, a zapaśnicy robić w kimonach.
  • 0

budo_pajonk
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 58 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: bjj a submission
U nas ćwiczy się rok w kimonach, a potem zaczyna się sf. Jednym z argumentów jest to , że w kimonach - białych pasach, przerabiasz same techniki stosowane na górną część ciała. Wyrabiasz sobie te dobre podstawy i te techniki próbujesz stosować na zawodach białych pasów. Dopiero po roku dołączasz naukę kończeń na nogi. I wydaje mi się , że ta stopniowość jest dobra dla rozwoju techniki i w sumie też dla bezpieczeństwa, bo wiadomo co się dzieje kiedy początkujący pierwszy raz cięgnie taktarova albo skręta na kolano. Na maxa... i czyjeś kolano się rozwala.
  • 0

budo_jerz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3372 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Luta Livre

Napisano Ponad rok temu

Re: bjj a submission
Mi przestawić się na walkę w szmatach po treningach no-gi jest strasznie trudno i treningi w szmatach raczej nie sprawiają mi w związku z tym przyjemności.

Nie wiem myślę że najważniejsze jest to co ci sprawia większą przyjemność ale i tak fajnie że masz czas na robienie i jednego i drugiego.

Generalnie jak chcesz startować w zawodach to zmieniaj sobie treningi w zależności od tego jakiego rodzaju zawody będą się zbliżać jeśli jest to no-gi to rób 2 razy no-gi raz gi jeśli odwrotnie to odwrotnie.
  • 0

budo_shooters
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 77 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: bjj a submission
Wszystko zalezy od tego jaki styl bjj bedziesz trenował?
Jeżeli oparty w głównej mierze na chwytach części gi (nogawki, pas czy wiązania kołnierzem) to będzie problem w walce no gi.
Najlepiej jak będzie ćwiczył styl bjj opraty na pracy ciałem.
My w klubie preferujemu takie bjj i to dobrze pracuje tak w sw jak i mma.
Modyfikacje z bjj są minimalne do sw czy mma.
Główne ruchy i założenia techniki są takie same i nie trzeba się przestawiać. Po peostu w gi dochodzą dodatkowe duszenia.
  • 0

budo_ktos tam
  • Użytkownik
  • 2 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: bjj a submission
ja myślę że no gi jest lepsze, lepiej przygotowuje kondycyjnie, a jak masz ochotę zacząć z gi to po prostu zaczynasz. Myślę że po startach i trenowaniu jedynie no-gi można tak samo łatwo się przestawić na gi jak i w drugą stronę.
  • 0

budo_jerz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3372 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Luta Livre

Napisano Ponad rok temu

Re: bjj a submission
Ale jakieś doświadczenia masz w tej kwestii czy tak sobie teoretyzujesz...?
  • 0

budo_partyzant
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1872 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska Zachodnia

Napisano Ponad rok temu

Re: bjj a submission
z doświadczenia powiem, ze łatwiej jest się przestawić z no gi (submission, zapasy), na walkę w gi, niż odwrotnie.
  • 0

budo_menthol
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 229 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: bjj a submission
Marcello Garcia z tego co wiem trenuje głównie w gi (w którymś wywiadzie mówił, że no-gi robi raz w tygodniu) co nie przeszkadza mu walczyć i wygrywać na ADCC. Cytat z pamięci: "(...) you have to train with gi to have the finest technique".
  • 0

budo_steyr
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 199 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wolne Miasto Gdansk

Napisano Ponad rok temu

Re: bjj a submission

z doświadczenia powiem, ze łatwiej jest się przestawić z no gi (submission, zapasy), na walkę w gi, niż odwrotnie.


ciekawe, zawsze spotykalem sie z odwortna opinia. np Lukasz Baginski mowil kiedys ze przed grappling arena zrzucil gi dopiero na tydzien przed, zeby nabrac szybkosci.
  • 0

budo_pablobjj
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 185 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Siedlce/Warszawa
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: bjj a submission
Czy ktoś, kto mówi, że łatwiej jest się przerzóicić na submission z GI ćwiczył kiedykolwiek brazylijskie???
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: bjj a submission

My w klubie preferujemu takie bjj i to dobrze pracuje tak w sw jak i mma.
Modyfikacje z bjj są minimalne do sw czy mma.
Główne ruchy i założenia techniki są takie same i nie trzeba się przestawiać. Po peostu w gi dochodzą dodatkowe duszenia.

Niestety jest to rzadkie podejście. W większości przypadków w klubach trenujących głównie w gi przykłada się zbyt wiele wagi do gardy pajęczej, wiązania przeciwnika za pomocą kimona, wykorzystywania chwytów za spodnie i rękawy - i wtedy faktycznie ciężko się przerzucić na submission. Przynajmniej ja tak miałem (mam).

Z drugiej strony, jesli już trenujemy w gi i wykorzystujemy je na pewne sposoby (duszenia kołnierzem, chwyt za rękaw nad łokciem), to czemu nie na inne? Kiedy zapaśnik przerzuci się na judo, nie będzie wykonywał jedynie technik zapaśniczych, a nauczy się wykorzysytwać dodatkowe uchwyty i sposoby naciągania/wytrącania przeciwnika z równowagi. Jest to naturalne i logiczne rozwinięcie ćwiczenia w takiej a nie innej formule, więc właściwie czemu nie?

Cóż z tego, że Marcelo Garcia, Xande Ribeiro, Braulio Estima czy Roger Gracie ćwiczą głównie w gi? Ćwiczą wiele razy w tygodniu, mają świetnych partnerów, mają wreszcie za sobą lata doświadczenia. Te przykłady ciągle wypływają, a tymczasem mają się właściwie nijak do przeciętnego zjadacza chleba, który lubi sobie dwa czy trzy razy w tygodniu spuścić parę po pracy czy kłopotach w domu, albo dopiero chciałby zacząć.

Dlatego, choć ja osobiście skłaniam się teraz ku submission i mógłbym długo rozmawiać o tym, czemu tak a nie inaczej - każdy powinien spróbować jednego i drugiego i wybrać to, co mu bardziej pasuje, albo ćwiczyć jedno i drugie. Trzeba po prostu wyjść na matę, kilka razy się pokulać tak, kilka razy siak i dopiero wtedy można zacząć wyrabiać sobie zdanie.
  • 0

budo_shooters
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 77 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: bjj a submission

Z drugiej strony, jesli już trenujemy w gi i wykorzystujemy je na pewne sposoby (duszenia kołnierzem, chwyt za rękaw nad łokciem), to czemu nie na inne? Kiedy zapaśnik przerzuci się na judo, nie będzie wykonywał jedynie technik zapaśniczych, a nauczy się wykorzysytwać dodatkowe uchwyty i sposoby naciągania/wytrącania przeciwnika z równowagi. Jest to naturalne i logiczne rozwinięcie ćwiczenia w takiej a nie innej formule, więc właściwie czemu nie?

A z prostej przyczyny co wyjaśniam poniżej (jeżeli idzie o bjj).
Sportowe bjj poszło niestety w złą drogę. Efekty widać w mma. Zobacz jakie techniki, strategie z bjj tak rozwiniętego działąją w mma czy idąc dalej na dobrego zawodnika mma z podstawami bjj. Walka może być na zasadach bjj.
Zobaczysz, że super zawodnikowi bjj słabo będą wychodziły ostatnie "wynalazki" bjj.
Nie mówiąc już o walce bez gi.
W bjj niestety coraz bardziej odchodzi sie od podstaw zastępując je "wynalazkami". Te "wynalazki" działąją tylko na tych co też zamiast podstaw ćwiczą "wynalazki".

Popatrz na walki nawet w kategorii elit na naszych zawodach. Widać jak zawodnik długo pracuje nad tym, żeby przełożyć gdzieś fragment kimona, pzrekłada i przekłada, długo nad tym pracuje i kiszka z tego wychodzi bo ten drugi np zrobil tylko sprawl co mu zajęło ułamek sekundy. Wielu na kontre na to robi też inne "wynalazki" Itp itd. . A sprawl to podstawa niestety rzadko wykorzystywana.

Więc rozwój tak ale nie z pomijaniem podstawowych zasad. No i rozwój w dobrym kierunku a bjj ma służyć do walki więc trenujmy rzeczy sprawdzające się w walce szeroko rozumianej. A tak dochodzi do walki i 90% technik nie pracuje.
Długo by pisać.
  • 0

budo_zaorish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1418 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: bjj a submission
shooters dobrze mowisz, ale czolowka swiatowa bjj sama przyznaje, ze bjj na poziomie czarnych pasow zupelnie inaczej sie rozgrywa niz na poziomie mma i juz kilkakrotnie czytalem wywiady gdzie mowili, ze tak techniczny styl jakim oni walcza w mma sie nie sprawdza
ja sam zauwazylem ze w bjj i sf walcze zupelnie odmiennymi stylami, w tym pierwszyms obie spokojnie klapne na dupe, chwytam rekawy i do pajaka, natomiast w sf nie znosze walczyc z plecow, zdecydowanie wole walczyc z gory, z dolu bez szmat juz nie czuje tej kontroli
zauwazylem rowniez ze przez to ze walcze czest pajakiem, z jednej strony oszczedzam energie, ale z drugiej strony moj styl walki stal sie malo dynamiczny, jesli mam traktowac bjj bardziej realnie to powinienem popracowac nad dynamika?
  • 0

budo_mystic
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 939 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: bjj a submission
Olac pajaka z pizam :twisted:
  • 0

budo_jet
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2606 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: bjj a submission


Draculino wypowiada się w wywiadzie dla Sherdoga m.in. na temat treningów bez gi od 4:45. Jeśli chodzi o moje zdanie to zgadzam się z tym, co już było powiedziane - łatwiej przestawić się z no gi na gi niż na odwrót, ale ja tam nie jestem żadnym autorytetem tylko zwykłym zjadaczem chleba. :P
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024