Skocz do zawartości


Zdjęcie

Soke David C. Cook 9th Dan.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
74 odpowiedzi w tym temacie

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Soke David C. Cook 9th Dan.
Wiekszość z nas chyba wie, że przyczyną odejścia Dawida Cooke'a od Oyamy była książka, która przez lata była jedną z najbardziej kompletynch z zakresu Kyokushin. Teraz na jego stronie jest wersja elektorniczna tej książki. Dopiero później jako przeciwwaga powstała książka Arniel'a.

Czy nie korciło Cię zapytać, czy to czego teraz naucza Cooke nie jest przypadkiem bardziej rdzennym podjeściem do karate niż Kyokushin?

Moim zdaniem Kyokushin po wejściu w komercję zyskał popularność a stracił głębię. Bardziej postawiono na knock-down, a mniej na komletność. Teraz dzięki Ashihara, Enshin no i TSG być może wracamy do czegoś utraconego. System TSG wydaje się być bardzo kompletny, może dla wielu osób nawet zbyt kompletny i traktują to jako zarzut. Dla mnie osobiście jest bardzo interesujący.
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Soke David C. Cook 9th Dan.
moim zdaniem, jego książka jest i dziś aktualna i chyba najlepsza bo kompletna
  • 0

budo_naozane
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 74 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Soke David C. Cook 9th Dan.
Tedo mnie bynajmniej nie boli że robisz to czy tamto tyle że powinno być to jakoś poukładane. A u ciebie to jest jazda na żywioł. A jak czegoś jest za dużo to może zemdlić i się cofnąć :?
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Soke David C. Cook 9th Dan.
ale to jest jego sprawa
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Soke David C. Cook 9th Dan.
Na stronie TSG jest pokazana równiez przedstawione scieżka powstania systemu. Poniżej zacytuję to co mi szczególnie utkwiło czytając te informacje. Być może moje tłumaczenie nie będzie zbyt gładkie (poprawcie mnie w przypadku błędów) ale dla tych którzy w ogóle nie znają angielskiego powinno byc pomocne.

Soke Cook’s path from a traditional Karate style, Kyokushin Karate, to a less traditional style, Ashihara Karate, to a more modern style, Ashihara International, has one thing in common - application (Bunkai).


Droga Cooke'a od tradycyjnego stylu karate, Kyokushin karate, do mniej tradycyjnego stylu, Ashihara krate, i do bardziej nowoczesnego stylu, Ashihara International miała jedną rzecz wspólną - zastosowanie (Bunkai)

When he first came into contact with Soke Ruiz, 10th Dan, in the USA in 1982 one of the things that impressed him most was Soke Ruiz’s knowledge of Kata Bunkai. Having trained Kyokushin Karate where Bunkai of Kata was not a well developed concept, he was impressed by the ability of Soke Ruiz to go back to the roots of the Kyokushin Kata and demonstrate the original Bunkai of the Kata.


Kiedy pierwszy raz przyjechał spotkać się z z Soke Ruiz,w USA w 1982, jedną z rzeczy która wywrała na nim wrażenie była wiedza Soke Ruiz'a o interpretacji kata. Trenując Kyokushin karate, gdzie zastosowanie (Bunkai) kata nie było dobrze rozwiniętą koncepcją był pod wrażeniem zdolności/umiejętności Soke Ruiz'a powracania do korzeni Kyokushin Kata i pokazywanie oryginalnych zastosowań (Bunkai) kata.


The Tsu Shin Gen – Senshin Fighting Karate system is built around 10 newly developed Kata that contain realistic and effective fighting combinations. These combinations are suitable for various forms of fighting and also self-defence.


TSG - system jest zbudowany wokół 10 nowych rozwijanych Kata, które zawierają realistyczne i efektywne kombinacje. Te kombinacje nadają się dla różnych form walki równieżw samoobronie.

Unlike most traditional systems these Kata are always practised with a Uke (training partner). The system is designed to be suitable for a large range of students; children and adults, male or female, people training for fitness and as a hobby, and serious students of Budo.


W przeciwnieństwie do najbardziej tradycyjnych systemów te kata sa zawsze praktykowane z Uke (partner treningowy). System jest zaprojektowany tak mógł być dostowany dla szerokiego grona studentów; dzieci i dorosłych, osób trenujących dla poprawy kondycji jako hobby i poważnych studentów Budo.

Komentarz ode mnie jaki chciałbym tu przedstawić jest nastepujący. Zwróćcie uwagę na ogranicznie ilości kata. Podobnie jak w Goju-ryu (jeśli dobrze pamietam jest ich 12) nowe systemy rezygnują z dużej ilości kata, w TSG piszą o 10.

Mnie tylko nurtuje fakt związany z niewiedzą na temat TSG. Otóż jak mogą być zbudowane i przekazane te nowe kata dla tak szerokiego kregu odbiorców.
Tedo jesli wiesz na ten temat cos wiecej to napisz. Czy jest to związane bezpośrednio właśnie z bunkai? Inne (czytaj: prostsze, bezpieczniejsze) są przekazywane młodym adeptom i tym opisanym jako fitness/hobby a inne dla "serius studenst of Budo"?
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Soke David C. Cook 9th Dan.
Bo te style wracają do korzeniu odkrytych na nowo.
Tegumi zawsze było dwuosobowe. To własnie taki układ z partnerem.
  • 0

budo_tedo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 988 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Soke David C. Cook 9th Dan.
Romanowicz tak jak napisałeś, młodszym adeptom, trenującym dla hobby itp, Soke przekazuje nazwijmy to delikatną wersją bunkai(prostsze bezpieczniejsze). Tak w skrócie można to ująć. WYobraź sobie, że mam grupę +30 która także uczestniczyła w zgrupowaniu z Soke(trenują oni tylko Goju-Ryu i niektórzy od tego zaczęli swoją przygodę. Średnia wieku to jakieś 47,48 lat) Pomimo pewnych ograniczeń ruchowych, przyzwyczajeń to tradycyjnego karate, potrafili oni sobie przyswoić kilka kombinacji i nie mieli z tym problemu. Gorzej było z płynnością na którą Soke bardzo stawia. Tak samo z dziećmi które naturalnie muszą poświęcić trochę więcej czasu na zapamiętanie poszczególnych technik(spokojnie dali sobie z nimi radę). Dla mnie osobiście wszelkie kombinacje są naturalne i nie kłócą się z moim organizmem(nie wiem jak to inaczej nazwać)
Neo....coś tam wyobraź sobie że u mnie jest wszystko poukładane, istnieje odpowiedni podział na grupy wiekowe i zaawansowania oraz podział na systemy których uczymy. Możemy sobie na to wszystko pozwolić bo jesteśmy niezależni posiadając własne Dojo.
Soke często opowiada o Soke Ruiz, który zna 200 kata z różnych systemów i potrafi je zinterpretować. Jest fenomenalny w tym co robi.
Książka Soke Coocka po skompletowaniu wszelkich materiałów w jedną całość, Soke przez ponad 6 miesięcy wahał się czy ją wydać, bo ciągle wydawało mu się że jeszcze coś można w niej poprawić to jest właśnie taki człowiek. Zanim coś powie zdecyduje poprawi, bardzo długo i dogłębnie to analizuje. Dodam tylko, że najprawdopodobniej ukaże się u nas poprawiona wersja tych dwóch tomów. Oczywiście w języku polskim. Od dłuższego czasu rozmawialiśmy o tym z Soke. Uczynił mnie odpowiedzialnym za kolejne kroki w tym kierunku(w Polsce) Istnieje jeszcze jedna książka o której mało osób wie i jest to książka "TSG International Grading Compendium" i jest to taki mały(111 stron)skrypt do TSG MMA. SOke ma szczególne podejście do MMA i tak naprawdę jego MMA to nie to samo co MMA(wiem skomplikowane). Wyjaśnię to kiedy indziej, gdyż jest naprawdę o czym pisać. Oczywiście nie znaczy to że TSG MMA jest lepsze lub coś w tym stylu. Chodzi o podejście do dzisiejszego MMA, które w mniemaniu SOke jest już odrębnym stylem, innym niż TSG MMA. Co chcecie jeszcze wiedzieć z przyjemnością odpowiem?

Pablo mam zdjęcia nie jest ich wiele, ale postaram się zamieścić je w dniu jutrzejszym
  • 0

budo_bse
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:podkarpackie

Napisano Ponad rok temu

Re: Soke David C. Cook 9th Dan.
Tak z ciekawości -kiedy ukażą się książki Soke i czy będą dostępne dla innowierców.
  • 0

budo_tedo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 988 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Soke David C. Cook 9th Dan.
Innowiercy będą mieli pierwszeństwo. Prace nad wydaniem ciągniemy na dwóch torach. Prowadzone są rozmowy z wydawnictwem(które rozprowadzi książkę), a także z drukarnią(wtedy my sami zajmiemy się dystrybucją. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze to po nowym roku będzie dostępna
  • 0

budo_tedo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 988 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Soke David C. Cook 9th Dan.
Witam serdecznie!
Zapraszam wszystkie osoby chcące poznać SENSHIN FIGHTING KARATE, stworzone przez Soke D. Cooka. [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Chciałbym, aby większa grupa osób zainteresowanych mogła sprawdzić co to jest Senshin Fighting Karate, jaka jest metodyka treningowa itp.
Na zgrupowaniu tym postaramy się pokazać podstawy Senshin, kombinacje do pierwszego kata(wszystko uzależnione będzie od chłonności wiedzy przez uczestników)
Zgłoszenia przyjmuje do dnia 21 listopada 2010r.(mamy ograniczoną ilość miejsc) na mojego maila: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] kto pierwszy ten lepszy!
Z racji faktu, iż to ja jestem organizatorem, zgłoszenia podlegają weryfikacji, uprzejmie proszę o podanie imienia i nazwiska, posiadanego stopnia(jaki system), stażu w sztukach walki, organizacji do której obecnie zgłaszający przynależy. Informacje te będą tylko do mojej wiadomości. Nie mam zamiaru wypisywać na stronie(gdziekolwiek), że w zgrupowaniu uczestniczyła taka i taka osoba z takiej i takiej organizacji. Jeżeli ktoś nie będzie nawet chciał być uwidoczniony na pamiątkowej fotce to uszanujemy to.
Po zakończonym zgrupowaniu, planowana jest konwersacja dotycząca Tsu Shin Gen i Senshin Fighting Karate w Polsce. Na miejscu zdecydujemy czy rozmawiamy w Dojo, czy tez wszyscy idziemy na obiadek i tam rozmawiamy.
Bardzo proszę o poważne podejście do tematu i zgłaszania się tylko i wyłącznie, gdy jesteśmy pewni, że przyjedziemy. Nie zabierajcie innym miejsc.

Miejsce:
KAKUTOGI DOJO-salka z tatami, toalety, prysznice
ul. Kasprzaka 1C
68-200 Żary woj. Lubuskie

Tremin:
04 grudnia 2010r. w godzinach od 11.00 do 14.00

Koszt:
zgrupowanie to będzie BEZPŁATNE!

Osoba prowadząca:
sensei Emil Waszak 1 dan Senshin Fighting Karate

Sprzęt:
ochraniacze stóp i piszczeli, rękawice umożliwiające chwytanie lub bokserskie, szczęki.
  • 0

budo_tedo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 988 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Soke David C. Cook 9th Dan.
Kilka fotek ze zgrupowania
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_pabblo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 261 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:TG

Napisano Ponad rok temu

Re: Soke David C. Cook 9th Dan.
Fajne zdjecia :D
seminarium napewno było bardzo ciekawe
Pozdrawiam :D
  • 0

budo_jersey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2071 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Jersey
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Soke David C. Cook 9th Dan.
Fajne, ciekawa inicjatywa...tyle, że patrząc na rosyjskie seminarium (na filmie) to już wszystko było i jakoś mało odkrywcze od strony technicznej (of course)
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_tedo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 988 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Soke David C. Cook 9th Dan.
Jersey, bardzo możliwe, myślę, że oglądałeś zgrupowanie w Rosji z TSG MMA, jest tam więcej parteru niż w Senshin Karate.
W Senshin nie chodzi o to, aby były to nowe techniki, chodzi o sposób treningu, metodykę.
Biorąc pod uwagę dotychczasowy dorobek sztuk walki, ciężko jest wymyślić całkowicie nową technikę, mającą sens.
Soke zmienił sposób treningu, dzięki czemu trenujący dość dobrze radzą sobie z kombinacjami technik, efekty są widoczne. Przyswajalność materiału(tak to nazwijmy) jest niesamowicie szybka, poziom techniczny wzrasta, zawodnik jest cały czas na progresie i na tym zależy Soke.
Soke uważa, że uke jest najważniejszy do treningu, oraz że nie powinno się wykonywać technik w tzw. powietrze, bez użycia tarcz, pacek lub partnera "uzbrojonego" :D w rękawice.
Tak jak wcześniej wspominałem trening Senshin koncentruje się na treningu kombinacji z partnerem w rękawicach, oraz na treningu na tarczach. Wiadomo jest tam miejsce na trening szybkościowy, wytrzymałościowy oraz trening gibkości, ale ja chcę Wam przekazać szkielet Senshin te najważniejsze aspekty. Wspominałem, ze kata składa się z 8 kombinacji, natomiast każda kombinacja z kilku technik. Kata są tak zbudowane, aby zawodnik rozwijał swoją prawą i lewą stronę ciała(mam nadzieję, że wiadomo o co chodzi). Soke zwraca uwagę na wykonanie techniczne poszczególnych technik, kolejną sprawą jest wyrobienie płynności w trakcie ich wykonywania. Kata wykonywane są na początku powoli ale płynie, następnie jeżeli nasz poziom techniczny pozwala nam na to to podkręcamy tempo. Dochodzi do tego oczywiście dystans i timing, które są bardzo istotne i trening z partnerem ułatwia wyczucie dystansu, gdyż za każdym razem uke stara się nas trafić. Trening z partnerem ułatwia wyrobienie odpowiednio szybkiej reakcji, dzięki której będziemy mogli w odpowiednim momencie wykonać unik czy tez technikę. Myślę, że te ważniejsze aspekty Senshin ująłem w kilku prostych zdaniach.
Pozdrawiam
  • 0

budo_ashihara
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 589 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Soke David C. Cook 9th Dan.
W Ashihara International Karate Organisation praktycznie jest tak samo więc bez urazy , ale to żadna rewolucja dla nas . David Cook i Dave Jonkers założyli AIKO i przez wiele lat blisko ze sobą współpracowali . Wspólnie jeździli i prowadzili seminaria Ashihara International Karate w wielu krajach .
Obaj mistrzowie mimo , iż w tej chwili działają osobno dalej są w dobrych kontaktach i mają podobną wizję nowoczesnego karate . Metodyka i podejście do treningu jest takie same .
Zarówno TSG - Davida Cooka jak AIKO - Dave Jokersa i Semmy Schilta są ciągle modyfikowane i ulepszane.
Przez co instruktorzy tych styli - organizacji są motywowani do ciągłego uczenia się i ciężkiej pracy.
TSG w prostej linii wywodzi się z AIKO , więc podobieństw i cech wspólnych jest dużo.
Dodam do tego , że Dave Jonkers to 7 Dan TSG , Semmy Schilt to 6 Dan TSG .
Wszystko się ze sobą mocno przeplata i wiąże .
Jest więcej czech wspólnych między AIKO i TSG Senshin Karate niż różnic .

Oczywiście , życzę wszystkiego dobrego i wytrwałości w poznawaniu TSG Senshin Karate.
  • 0

budo_tedo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 988 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Soke David C. Cook 9th Dan.
nikt nie nazwał tego rewolucją :D Darku już to pisałeś tylko nie wiem czy na tym forum.
Soke Cook oświadczył, że nie jest to praktycznie to samo, to jego odpowiedź.
Pozdrawiam
  • 0

budo_ashihara
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 589 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Soke David C. Cook 9th Dan.
Metodyka treningowa jest podobna i o to głównie chodzi .
  • 0

budo_jersey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2071 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Jersey
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Soke David C. Cook 9th Dan.

mają podobną wizję nowoczesnego karate . Metodyka i podejście do treningu jest takie same .


na czym polega ta nowoczesność i inność w metodyce treningu? Sądziłem, że bardziej chodzi o taktykę i strategie walki (inne cele stawiane w walce).
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Soke David C. Cook 9th Dan.
to ta ekipa fajna jest, Ashihara, Senshin, no i sei budokai to też chyba oni (do tego mi chyba z upodobaniami najbliżej) :)
  • 0

budo_tedo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 988 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Soke David C. Cook 9th Dan.
Jersey Soke Cook odrzucił całkowicie trening technik w powietrze, to jedna ze zmian. Kombinacje które stworzył nie są z pewnością unikatowe jednak są skonstruowane w taki sposób, aby ułatwić studentowi naukę, stopniowo zwiększając stopień trudności. Soke preferuje wykonywanie kata w ruchy, ale nie przód tył tylko 360 stopni. Zawodnicy cały czas się poruszają jak w trakcie prawdziwej walki. Zawodnicy wykonują kata w ochraniaczach i rękawicach z uderzeniami na twarz, nie markują tych uderzeń. Nie wiem czy dotychczasowe odpowiedzi Cię satysfakcjonują. Jeżeli nie to postaram się zadać to pytanie Soke i poczekamy na jego odpowiedź.
Nie wiem co chcesz przez to napisać Laser więc nie jestem w stanie odpowiedzieć, chyba że nie trzeba tutaj odpowiedzi :D
Kilkanaście miesięcy wcześniej, może nawet kilkadziesiąt. Na stronie TSG był edytowany list Soke Cooka, który mógłby wyjaśnić teraz kilka spraw dotyczący organizacji(innych organizacji)(o ile dobrze interpretuje Laser Twojego posta)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024