Skocz do zawartości


Zdjęcie

Co aikido ma wspolnego z walka?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1742 odpowiedzi w tym temacie

budo_shawnee
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1617 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:to zależy kto pyta...

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

czy MMA jest skuteczne na ulicy? ;)

Opinia jest tendencyjna i niesprawiedliwa :P :)
  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
Alez jest, to co ja cwicze :D
  • 0

budo_kogan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1008 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
Trzech gości wyskoczyło z partyzanta, uzbrojeni w metalowe pręty i łomy, osaczyli młodego człowieka i go pobili. Teraz mogą się chwalić, że załatwili zawodnika MMA...

Postuluję, żeby kolesiowi dać 3 minuty z każdym z tych kryminali w klatce.
  • 0

budo_thufir hawat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 736 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
Postuluję, by zacząć odróżniać prawdziwą przemoc od sportu...

Pozdrawiam, Thufir
  • 0

budo_ninja_usuniety
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1394 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Postuluję, by zacząć odróżniać prawdziwą przemoc od sportu...

otóż kufa to!!! Postuluje by w koncu przestać w każdym temacie rozważać czy aikido jest skuteczne czy nie...Nic nie jest. Ani MMA ani aikido, ani samba czy rumba... ;)
Nie lepiej zająć się tematami stricte technicznymi? Tak by za chwile ktoś nie wylał pomyjów na aikido że...nieskuteczne etc...?
  • 0

budo_gosc(usunięty)
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1328 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Nie lepiej zająć się tematami stricte technicznymi?

Cały problem w tym, że rozmowy na tematy techniczne muszą się niestety zawsze sprowadzić do skuteczności. Taka ich uroda i nie jest to ironia z mojej strony.
  • 0

budo_mort
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1215 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
eee tam pogadaj z AIkia- on ci poda masę literatury wskazującej na to, ze dla Japońcow skutecznośc się nie liczy

liczy się forma dla formy- tradycja, hierarchia, estetyka,

ale nie skuteczność!

Japończycy tradycyjnie uznaja, ze kazdy człowiek i każda rzecz ma swoja okreslone niezmienne miejsce i funkcję, zmiana miejsca i funkcji jest czymś niepotrzebnym i niezrozumiałym dla tradycyjnie myślącego japończyka.

tak więc formy wykonuje sie i pielęgnuje nie dla skutecznosci ale dlatego ,ze są


Prawda aikia? ;P
  • 0

budo_aikia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 641 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

eee tam pogadaj z AIkia- on ci poda masę literatury wskazującej na to, ze dla Japońcow skutecznośc się nie liczy

liczy się forma dla formy- tradycja, hierarchia, estetyka,

ale nie skuteczność!

Japończycy tradycyjnie uznaja, ze kazdy człowiek i każda rzecz ma swoja okreslone niezmienne miejsce i funkcję, zmiana miejsca i funkcji jest czymś niepotrzebnym i niezrozumiałym dla tradycyjnie myślącego japończyka.

tak więc formy wykonuje sie i pielęgnuje nie dla skutecznosci ale dlatego ,ze są


Prawda aikia? ;P


Dokładnie tak.

Zreszta nie może byc inaczej, skoro w Aikido nie istnieje sposób weryfikacji skuteczności w znaczeniu utylitarnym poprzez rywalizację ( czy to sportowa czy jakakolwiek inną).
  • 0

budo_mort
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1215 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
Dlatego ten temat ma ąz 84 strony
my , europejczycy ( co prawda środkowo- wschodni- ale jednak) nie możemy zrozumieć, że coś co wykorzystuje formy ekspresji inspirowane walka moze kompletnie nie zajmmowac sie skutecznością.

poniewaz w europie elemnt utylitarny i podwyższanie tej utylitarności było celem nadrzędnym nie jestesmy w stanie pojąć, że w aikido i innych japońskich formach ekspresji może być inaczej

ale jednoczesnie dla mnie jest to argument, ze kompletnie bez sensu jest ćwiczenie aikido przez europejczyka oderwanego od kultury i mentalności japońskiej-

w takim wypadku aikido staje się głupim papugowaniem czegoś, czego rzeczywistej tresci nie jestesmy w stanie pojąć, a nawet jeśli pojąc to nadal jest to coś nienadającego się do zintegrowania z zachodnią mentalnością
  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
Zapomniales o doskonalej umiejetnosci padow. Ile razy dostajesz/dajesz po mordzie ? A ile razy wyglebiles sie w zimie ?
  • 0

budo_mort
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1215 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
rajt- umiejętnośc padów w aikido jest boska !!!
IMHO zamiast bawic się w aikido wszyscy instruktorzy powinni przekwalifikowac sie na szkółki upadania i nawiązac wspólprace z gminami


mówie powaznie- spokojnie doastlibyście na to kasę z Unii- argumentując tak jak warhead, ze w zimie to oszczednośc na gipsie dla NFz- u

Ostatni raz na aikido byłem z 11 lat temu a dzięki padom mogłem nauczyć się jeździć ( czytaj mogłem przewracać się co 30 sekund) na snowboardzie ze swieżo polamanymi żebrami ( na bjj)
  • 0

budo_ninja_usuniety
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1394 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

eee tam pogadaj z AIkia- on ci poda masę literatury wskazującej na to, ze dla Japońcow skutecznośc się nie liczy

liczy się forma dla formy- tradycja, hierarchia, estetyka,

ale nie skuteczność!

Japończycy tradycyjnie uznaja, ze kazdy człowiek i każda rzecz ma swoja okreslone niezmienne miejsce i funkcję, zmiana miejsca i funkcji jest czymś niepotrzebnym i niezrozumiałym dla tradycyjnie myślącego japończyka.

tak więc formy wykonuje sie i pielęgnuje nie dla skutecznosci ale dlatego ,ze są


Prawda aikia? ;P

I czy jest coś złego w tym podejściu?
Sam myślę podobnie. Nie chcę być tu bardziej japoński niz sam japończyk, nic z tych rzeczy. Po prostu skuteczność mnie nie interesuje. Jeśli jest to ok - ale jako produkt uboczny. Natomiast mnie interesuje bardziej forma,tradycja przy tym sprawia mi to nie lada przyjemność...To się w pewnym momencie stało moim życiem ;)Chcę sie uczyć i rozwijać cały czas. Oczywiście mam swój rozum i pewny pogląd zatem ciemnoty raczej nie dam sobie wcisnąć. Możecie mieć mnie za wariata, czy zboczeńca ale tak właśnie jest :)
  • 0

budo_irimi reborn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 711 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Dlatego ten temat ma ąz 84 strony
my , europejczycy ( co prawda środkowo- wschodni- ale jednak) nie możemy zrozumieć, że coś co wykorzystuje formy ekspresji inspirowane walka moze kompletnie nie zajmmowac sie skutecznością.

poniewaz w europie elemnt utylitarny i podwyższanie tej utylitarności było celem nadrzędnym nie jestesmy w stanie pojąć, że w aikido i innych japońskich formach ekspresji może być inaczej

ale jednoczesnie dla mnie jest to argument, ze kompletnie bez sensu jest ćwiczenie aikido przez europejczyka oderwanego od kultury i mentalności japońskiej-

w takim wypadku aikido staje się głupim papugowaniem czegoś, czego rzeczywistej tresci nie jestesmy w stanie pojąć, a nawet jeśli pojąc to nadal jest to coś nienadającego się do zintegrowania z zachodnią mentalnością

Raczej 'wy' europejczycy. Ja, europejczyk, nie mam żadnego problemu ze zrozumieniem, że forma ekspresji...............................
Dla mnie rozumienie sztuki walki, parzenia herbaty, czy bonsai nie jest nauką walki, umiejętnością zrobienia czegoś co ugasi pragnienie i uprawy małej jabłonki. To właśnie byłoby dla mnie kompletnie bez sensu. Nie trzeba mieć skośnych oczu, by mieć szerszą, niż tylko "utylitarna" perspektywa. Dla mnie jest ciągle niepojęte, że ktoś tego nie może pojąć :wink: :) Ba, dziwi mnie, że ktoś odwraca kota ogonem i próbuje uprawiać aikido na europejską modłę w oderwaniu od jego japońskiej kultury i mentalności. :)
  • 0

budo_gosc(usunięty)
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1328 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
Myśle, że w końcu się jednak zrozumiemy, choć jak dotąd są to tylko próby znalezienia wspólnego języka. Jeśli dla Was walka to wyłącznie ulica, to pewnie skuteczność to tylko skuteczność na ulicy.

Skuteczność (techniczna) może być rozumiana jako ideał, czyli spełnienie wszystkich warunków, by technika była wykonana zgodnie z jej istotą. Dotyczy to pozycji ciała, określonego uchwytu, stopnia zrelaksowania i określonej dynamiki. A o tym, w sumie mało rozmawiamy, ponieważ na tym forum istnieje przekonanie, że technik aikido nie da się wykonać bez kooperacji partnera lub sprowadzają się one wyłącznie do zadawania bólu przy zakładaniu dźwigni. Nieprawdaż?

Niech zatem tezą na początek będzie to, że techniki aikido wyróżnia to, że nie trzeba wytrącać partnera z równowagi, aby je wykonać, i to, że chodzi o to, by zakładać dźwignie tak, że partner nie odczuwając jeszcze bólu - wręcz, by go uniknąć, reaguje tak, jak oczekujemy.
  • 0

budo_gosc(usunięty)
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1328 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
Muszę przyznać się do pewnego skojarzenia po obejrzeniu filmu pt. "Bumble Bee Flies Anyway". Film polecam. Po zajrzeniu do [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników], w opisie odnalazłem interesujący fragment w którym jest mowa o trzmielu, który w zasadzie nie powinien wogóle latać biorąc pod uwagę jego ciężar, powierzchnię skrzydeł, i opór wiatru. Ale jak powiadają, trzmiel o tym nie wie, i po prostu lata. Już na marginesie, ostatnio ten fenomen doczekał się naukowego wyjaśnienia.

Otóż, aikidocy nie wiedzą, że to, czego uczą mistrzowie nie nadaje się do samoobrony. I zgodnie z tym, co powiadają, po prostu czasem radzą sobie na ulicy. Tyle, że tego fenomenu nauka nie jest chyba w stanie nam wyjaśnić. :D
  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?
Znam szachiste :D ostatnio wpiepszyl czterem dresom :D

Ale on nie miesci sie w rozmiary xxxxxxL :D
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Otóż, aikidocy nie wiedzą, że to, czego uczą mistrzowie nie nadaje się do samoobrony. I zgodnie z tym, co powiadają, po prostu czasem radzą sobie na ulicy. Tyle, że tego fenomenu nauka nie jest chyba w stanie nam wyjaśnić.

Oczywiście, że jest w stanie wyjaśnić. I nie nazywaj tego zaraz fenomenem.
Poza tym, mistrzowie aikido nie zajmują czymś tak prozaicznym jak uczenie technik. :wink:
  • 0

budo_aikia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 641 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Otóż, aikidocy nie wiedzą, że to, czego uczą mistrzowie nie nadaje się do samoobrony. I zgodnie z tym, co powiadają, po prostu czasem radzą sobie na ulicy. Tyle, że tego fenomenu nauka nie jest chyba w stanie nam wyjaśnić.

Oczywiście, że jest w stanie wyjaśnić. I nie nazywaj tego zaraz fenomenem.
Poza tym, mistrzowie aikido nie zajmują czymś tak prozaicznym jak uczenie technik. :wink:


Wielcy nauczyciele mistrzowie fortepianu nie uczą palcówek i gam, lecz zajmuja sie znacznie wyzszym poziomem dot. interpretacji utworu.

To, ze poeta zna lepiej czy gorzej zasady gramatyki i ortografii nie znaczy , ze pisze wiersze po to aby pokazać, ze nie robi błedów jezykowych.

Dla niektórych adeptów (niezaleznie czy ćwicza 2 czy 20 lat) Aikido jest niezrozumiałe, bowiem nie chcą albo nie potrafia przekroczyc bariery umiejetnosci technicznych i podejscia " skutecznosciowego". Jest to IMHO poniekąd naturalne, bowiem wielu ludzi ( szczególnie ludzi Zachodu) ma głeboko zakorzenioną potrzebę rywalizacji.
Wartosciowanie lepszy-gorszy, wygrał-przegrał jest tak silne, ze odrzucenie praktycznych mozliwosci weryfikacji powoduje frustracje i rozpaczliwe poszukiwanie rozwiazania tego nierozwiazywalnego problemu badz odrzucenie Aikido.
Stad miedzy innymi te całe tasiemcowe dyskusje o skutecznosci.Bez sensu, tak jak bez sensu byłoby rozważanie np. wpływie składu chemicznego herbaty na przebieg ceremonii chadou.

Jest wklejony w dziale filmy, filmiki kawałek z Roberto Martucci sensei. IMHO to ładne Aikido, choc nie ma w tym nic nadzwyczajnego, ale jest to świetny przykład czym Aikido sie zajmuje i jaki jest jego cel.
Daję głowę , ze nawet świeży adept dowolnej SW wskaże co 15 sekund filmu otwarcia i luki, ktore z punktu widzenia walki czy sparingu byłyby niedopuszczalne. Powie : " a gdyby tak uke kontynuowal atak poprzez kombinację z jodan tsuki z drugiej reki?
To prawda, ale co z tego?
Taki obserwator popelnia błąd patrząc na Aikido poprzez pryzmat wygrany-przegrany, skuteczne/nieskuteczne dzialania podejmowane przez tori/uke.
Zapewne Martucci wykombinowałby cos , zeby bardziej czy mniej skutecznie obronic sie przed zmodyfikowanym atakiem, ale zupelnie nie o to tutaj chodzi.
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Dla niektórych adeptów (niezaleznie czy ćwicza 2 czy 20 lat) Aikido jest niezrozumiałe, bowiem nie chcą albo nie potrafia przekroczyc bariery umiejetnosci technicznych i podejscia " skutecznosciowego". Jest to IMHO poniekąd naturalne, bowiem wielu ludzi ( szczególnie ludzi Zachodu) ma głeboko zakorzenioną potrzebę rywalizacji.
Wartosciowanie lepszy-gorszy, wygrał-przegrał jest tak silne, ze odrzucenie praktycznych mozliwosci weryfikacji powoduje frustracje i rozpaczliwe poszukiwanie rozwiazania tego nierozwiazywalnego problemu badz odrzucenie Aikido.

Aikia,
Nie ściemniaj. Aikido w Twojej wersji nie ma na celu doprowadzić kogoś do umiejętności technicznych, więc podejście skutecznościowe w ogóle może się nie pojawić. Jeżeli jest inaczej opisz, proszę, jakie to konkretnie są umiejętności ( dla objaśnienia o co mi chodzi: sporty walki uczą walczyć, gry zespołowe uczą grać zespołowo, dziedziny wyrazu artystycznego uczą techniki niezbędnej dla wyrażenia emocji, itp ).
Konsekwentnie opisujesz swoją wersję aikido, która nie jest ani wersją jedyną, ani powszechnie obowiązującą, ani nie ma nic wspólnego z krajem swego pochodzenia. Ponownie zacytuję swój własny post sprzed miesiąca:

...zacytuję Ci Kisshomaru Ueshibę:
"Należy tu natychmiast zauważyć, że ruchów sferycznych w aikido nie opracowano w celu usubtelnienia tej sztuki, cz dla rozwinięcia pasywnego systemu obrony. Cel był sprecyzowany jednoznacznie i ofensywnie: przezwyciężyć siłę przeciwnika i kontrolować ją. Aikido narodziło się z odpowiedzi na takie zasadnicze pytanie: co bym uczynił w konfrontacji z kimś silniejszym fizycznie od siebie? Jak mogę pokonać innych bez użycia broni? Jaka jest najbardziej sensowna metoda zapanowania nad przeciwnikiem - bez uciekania się do nieroztropnej przemocy lub trików psychologicznych, pozostając przy tym w zgodzie z zasadami Budo? Jednym słowem, jak obronić się przed kimś, kto ma przewagę pod względem wzrostu, siły i doświadczenia?
Zasada rotacji sferycznej i jej zastosowanie, jako podstawa aikido, została utworzona przez Mistrza Ueshiba w odpowiedzi na takie właśnie pytania..." ( K. Ueshiba, Duch Aikido, Wrocław 1991 )
Celowo podkreśliłem słowo "konfrontacja" w Twojej wypowiedzi oraz w wypowiedzi K. Ueshiby aby pokazać, że nie jest tak, jak piszesz. Ustawicznie mylisz też pojęcia rywalizacji i sparingu z pojęciem walki. Aikido wyeliminowało rywalizację sportową. Nie jest to nic nadzwyczajnego ponieważ każda sztuka walki ma swój wariant bez rywalizacji sportowej ( nawet BJJ czy judo ). Wyeliminowanie sparingu jako formy treningu było błędem. Nawet sekwencji atak-obrona możesz nauczyć się wyłącznie poprzez jakąś formę sparingu. Inaczej pozostanie ona tylko układem choreograficznym połączonym z kłamstwem, że jest czymś więcej. Przy okazji, jazdy samochodem nauczysz się również wyłącznie poprzez sparing - jazdę po ulicach między innymi samochodami. I nie ma w tym ani rywalizacji, ani walki.


  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co aikido ma wspolnego z walka?

Jest wklejony w dziale filmy, filmiki kawałek z Roberto Martucci sensei. IMHO to ładne Aikido, choc nie ma w tym nic nadzwyczajnego, ale jest to świetny przykład czym Aikido sie zajmuje i jaki jest jego cel.

Z tym fragmentem się oczywiście zgadzam. :-)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024