Skocz do zawartości


Zdjęcie

Stopnie w sztukach walki


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

budo_kita
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Rzeszów / Jarosław
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Stopnie w sztukach walki
hmm ostatnio zastanawiam się nad pewną rzeczą, a mianowicie co myślicie na temat wystawiania stopni wewnętrznie, tzn przyznawane (nie przez egzamin) przez trenera prowadzącego, są oczywiście wady ale myślę, że znajdzie się kilka zalet zapraszam do dyskusji.
  • 0

budo_sheepman
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1419 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ/SF

Napisano Ponad rok temu

Re: Stopnie w sztukach walki
dobrym systemem jest ten istniejący w bjj.stopnie przyznawane są umiejętności w walce.
  • 0

budo_kita
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Rzeszów / Jarosław
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Stopnie w sztukach walki
Również mi się to podoba, ale ma też kilka wad. Ostatnio byłem na seminarium z p. P. Bagińskim i mówił on, że stopnie w bjj w Polsce przyznawane są na zawodach, a w jj, bjj jak i w innych sztukach walki są osoby które robią to dla fanu, kondycji i z innych celów. W tym wypadku nie mają oni szans na zdobycie jakiegokolwiek stopnia
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Stopnie w sztukach walki

dobrym systemem jest ten istniejący w bjj.stopnie przyznawane są umiejętności w walce.


Wiesz dlaczego Helio zaczal zakladac swego czasu bialy pasek ? - bo na internecie kilku znanych nauczycieli BJJ zaczelo sprzedawac stopnie i to byl jego protest.

A co zrobic jak zawodnik przegra z nizszym stopniem ?
Awansowac tego z nizszym czy zabrac stopien temu z wyzszym ?

W ten sposob kazdy kto wygrywa za pomoca 4 ulubionych technik i ma smykalke do walki powinien dostac wysoki stopien i nauczac innych.

Nawet z imbecyla mozna zrobic mistrza wygrywajacego kazde walki a nie potrafiacego nic przekazac czy tez majacego bardzo skromny zasob technik.

W BJJ - Harris ma dobry sposob - ma program ktory kazdy musi znac - wtedy zachowane sa chociaz podstawy jednakowe.


Nigdy nie ma jednego dobrego sposobu - nadawania stopni - to jest relacja nadajacy - otrzymujacy i tylko tak mozna to rozpatrywac.
  • 0

budo_kita
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Rzeszów / Jarosław
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Stopnie w sztukach walki
hmm ok, ale co myślisz o nadawaniu stopni uczniom przez prowadzącego? nie bierzemy teraz pod uwagę czy trener patrzy na umiejętności czy doświadczenie w walce? Na pewno doszło by do (delikatnie mówiąc) nadużywania władzy, ale moim zdaniem znaczyło by tylko o tym, że szkoła jest słaba. Bo np jak dasz komuś niebieski pasek, komuś kto na niego nie zasługuje to kto na tym straci? Moim zdaniem tylko Twoja szkoła, a idąc tym tokiem myślenia poziom szkół idzie wtedy tylko do góry. (taka moja dziwna logika)
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Stopnie w sztukach walki

hmm ok, ale co myślisz o nadawaniu stopni uczniom przez prowadzącego? nie bierzemy teraz pod uwagę czy trener patrzy na umiejętności czy doświadczenie w walce? Na pewno doszło by do (delikatnie mówiąc) nadużywania władzy, ale moim zdaniem znaczyło by tylko o tym, że szkoła jest słaba. Bo np jak dasz komuś niebieski pasek, komuś kto na niego nie zasługuje to kto na tym straci? Moim zdaniem tylko Twoja szkoła, a idąc tym tokiem myślenia poziom szkół idzie wtedy tylko do góry. (taka moja dziwna logika)


Dlatego ja nie patrze sie na stopien a na to u kogo osoba cwiczyla i jaki czas. Potrafie na seminarium wyslac na lawke lub do innej grupy corke mastera ktora ma wysoki stopien bo nie nadaje sie do cwiczenia w grupie ktora jest w danej chwili mi oddana na trening - ooooo nie przysparza to zwolennikow ;)

Zobaczcie wlasnie jak jest w BJJ - trenerzy nie nadaja tylko za walke za starty w zawodach itp wielu dostaje zawody na seminariach a nawet nie startowalo nigdy. Co najwyzej sparringi klubowe lub z osoba ktora nadaje stopien.
tak jak pisalem sprawa pomiedzy uczniem a mistrzem.
Nauczyciel bedzie nadawal za byle co stopien bez minimum uzyskanego przez zawodnika to sie osmieszy po pewnym czasie - nikt od niego stopni nie bedzie powaznie traktowal.
BJJ jest jeszcze na etapie jak kiedys mialy inne style - potem dopiero powstaly duze organizacje, egzaminatorzy klubowi, regionalni, krajowi, miedzynarodowi - w koncu stanelo na tym ze byle ktos znal program to egzamin zaliczal. Nie bylo juz bezposredniego kontaktu z egzaminatorem.
Trener wie kiedy ktos ma slabszy dzien kiedy robi dobrze kiedy zle i tak naprawde na co stac ucznia - stopien to nie powinien byc za chwile zwycieskiej walki ale za caloksztalt.
jaka jest roznica pomiedzy osoba ktora wkuje ksiazke na pamiec na uczelni zda egzamin na 5 a potem zapomni a taka ktora nauczy sie i zrozumie oraz zda na 3 i bedzie pamietala cale zycie kazdy wie 8)
ale ta osoba nie bedzie miala 5 na dyplomie - tylko wiedze ;)

A naduzycia sa i beda zawsze w kazdym stylu i organizacji.
  • 0

budo_kita
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Rzeszów / Jarosław
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Stopnie w sztukach walki
właśnie to w ostatnich latach mnie denerwuje ale najgorsze jest to jak goście na egzaminie (cała grupa) ma pokazać obronę przed nożem (może nie poruszajmy tematu tabu tzn sensu nauki większości z tych technik) i wszyscy bronią się tak że mają nóż w brzuchu, ale że to tylko żółty pas no to oko wszystko w porządku. Mniejsza z tym gdzie to było, ale to moim zdaniem nie ma sensu w ogóle. Takie egzaminy, to można za przeproszeniem w d%&^ wsadzić, dlatego zastanawiam się nad olaniem systemu i egzaminowaniem (w sensie ocenianiem na co dzień) uczniów samemu. Jedyne nad czym się zastanawiam to to jak to będzie postrzegane przez inne szkoły. tzn mam sporo studentów z innych miast a nie chciałbym żeby przez powiedzmy "mój wybryk" mieli potem problemy jak będą ćwiczyć w innych szkołach (w sensie wrócą do swoich miast).
  • 0

budo_hellfire
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2404 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Minas Morgul
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Stopnie w sztukach walki
Kita - to jak to będzie postrzegane zależy głównie od tego jakie umiejętności będą posiadali uczniowie przez Ciebie "wypuszczeni w świat". Wewnętrzne egzaminy są nierzadko standardem na stopniach uczniowskich (a na mistrzowskich zaprasza się komisję), ale jakość jest różna w szkołach. Są szkoły gdzie jak pisze Martius - przyjdzie wysoki stopień i nic nie umie, a są instruktorzy, gdzie jak zobaczysz żółty pasek to wiesz, że u niektórych mógłby być on nawet brązem...


Nie ma idealnego systemu nadawania stopni. W każdym mogą być nadużycia.
  • 0

budo_kwiat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Stopnie w sztukach walki

Wiesz dlaczego Helio zaczal zakladac swego czasu bialy pasek ? - bo na internecie kilku znanych nauczycieli BJJ zaczelo sprzedawac stopnie i to byl jego protest.

A co zrobic jak zawodnik przegra z nizszym stopniem ?
Awansowac tego z nizszym czy zabrac stopien temu z wyzszym ?

W ten sposob kazdy kto wygrywa za pomoca 4 ulubionych technik i ma smykalke do walki powinien dostac wysoki stopien i nauczac innych.

Nawet z imbecyla mozna zrobic mistrza wygrywajacego kazde walki a nie potrafiacego nic przekazac czy tez majacego bardzo skromny zasob technik.

W BJJ - Harris ma dobry sposob - ma program ktory kazdy musi znac - wtedy zachowane sa chociaz podstawy jednakowe.


Nigdy nie ma jednego dobrego sposobu - nadawania stopni - to jest relacja nadajacy - otrzymujacy i tylko tak mozna to rozpatrywac.


Billy "Superfoot" Walace wygrywał za pomocą trzech kopnięć i to wykonywanych tylko lewą nogą. A teraz jest instruktorem zapraszanym na seminaria, gdzie pokazuje jak walczyć tymi trzema technikami. Jego skromny arsenał techniczny wcale mu nie przeszkadza być mistrzem karate i kick boxingu.
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Stopnie w sztukach walki

Billy "Superfoot" Walace wygrywał za pomocą trzech kopnięć i to wykonywanych tylko lewą nogą. A teraz jest instruktorem zapraszanym na seminaria, gdzie pokazuje jak walczyć tymi trzema technikami. Jego skromny arsenał techniczny wcale mu nie przeszkadza być mistrzem karate i kick boxingu.


Tymi technikami walczyl - a widziales jakie cuda on wyprawia nogami i nie tylko lewa ? - potrafi znacznie wiecej - a przekazuje to co wychodzilo mu najbardziej.

Druga sprawa z mistrzem sportowym wyglada sie na zdjeciu znacznie lepiej niz z jego trenerem i seminarium ma dodatkowy smaczek - nawet jesli ludzie sie na nim nic nie naucza 8) :)
  • 0

budo_aniol
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 956 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków/Tomaszów Mazowiecki
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Stopnie w sztukach walki

Nie ma idealnego systemu nadawania stopni. W każdym mogą być nadużycia.


otototo
pominmy na potrzeby dyskusji oczywiste patologie jak np handel stopniami, egzaminy poprzez nagrania video, czy wrecz nadawanie stopni korespondencyjnie ludziom ktorych sie na oczy nie widzialo (albo pozostawianie podpisanych certyfikatow in blanco ;-) )

natomiast proponuje rozdzielac systemy sportowe - gdzie nie widze mozliwosci nadawania stopni (zwlaszcza mistrzowskich) bez weryfikacji umiejetnosci na zawodach; od calej reszty systemow i sztuk walki gdzie takiej potrzeby juz nie dostrzegam (ale czesto zdarza sie calej reszcie ze w wymaganiach egzaminacyjnych pojawaiaja sie walki)

oczywiscie tak jak napisal Martius - stopien (kyu, dan) to w glownej mierze rzecz pomiedzy nauczycielem a uczniem - i wydawac by sie moglo ze system nadawania kolejnych pasow przez mistrza z pominieciem egzaminu jest jak najbardziej na miejscu...
ale...
jestesmy tylko ludzmi - osobiscie boje sie takiego rozwiazania - i to nie dlatego ze moglbym byc oskarzony o faworyzowanie kogos kosztem innej osoby; kierujac sie sympatia lub antypatia - ale dlatego ze nie jestem do konca przekonany co do swojej wlasnej bezstronnosci - wszyscy jestesmy tylko ludzmi
(chociaz przyznaje sie bez bicia ze trzy razy zdarzylo mi sie tak potraktowac swoich uczniow - tzn wreczyc komus pas bez egzaminu)
oskarzenia o faworyzowanie uczniow nie sa tu nie na miejscu - ot chocby na tym forum - zdaje sie ze w dziale capo byal dyskusja o laskach co tio sypiaja z trenerem w zamian za stopien, a i w dziale jj bylo kilku kolegow co to zalili sie ze trener ich nie lubi i awansuje innych a ich nie...
no i w gre moze wchodzic tez niestety kwestia polityki i ambicji : w mysl zasady nadam wiecej stopni to ludzie przy mnie zostana, bede miec wiecej brazowych paskow nie w klubie X - wiec wiecej ludzi do mnie przyjdzie bo lepszy jestem, to nic ze nie bardzo na te stopnie umieja, wyrobia sie z czasem - niestety takie zjawiska tez sie zdarzaja
osobiscie najbardziej lubie rozwiazanei kiedy na egzaminie jest komisja w ktorej glos decydujacy ma trener osob zdajacych (lub w bardziej tradycyjnych systemach nauczyciel tego trenera) - zazwyczaj normalny instruktor do takiego egzaminu dopuszcza tylko tych ludzi co do ktorych wie ze nie przyniosa mu wstydu
kwestia tego ilu powinno byc czlonkow komisji, jakie powinni miec stopnie: to w zasadzie kazda organizacja a nawet kluby maja swoje wlasne rozwiazania
to czy czlonkowie komisji powinni znac zdajacych czy nie: w zasadzie na nizsze stopnie (powiedzmy do 3 kyu ) nie widze takiej potrzeby, na wyzsze mysle ze powinni byc kojarzeni chocby z obozow, zgrupowan, zawodow czy stazy
  • 0

budo_kita
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Rzeszów / Jarosław
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Stopnie w sztukach walki
@anioł

pisaliśmy już o faworyzowaniu ludzi i przyznawaniu stopni osobom nie kompetentnym, w taki sposób postąpi tylko osoba, do której nie docierają konsekwencje tego czynu. Zaszkodzi to tylko opinii o jego szkole i uczniach. W tym wypadku istnieje możliwość raczej zaniżania stopni.
Mam chłopaka na zajęciach w białym pasku który śmiga chłopaków w niebieskich i w stójce i w parterze (ma kilka technik, które mu wychodzą nieźle w walce), z drugiej strony w zaprzyjaźnionej sekcji bjj jest gość w mojej kategorii wagowej i w parterze śmiga mnie jak chce, nie potrafię dosłownie nic mu zrobić, chodzące ADHD w dobrym tego słowa znaczeniu (jeśli takie jest). Więc w walce dużo też zależy od zawodnika nie tylko od przygotowania technicznego, liczy się również indywidualne cechy zawodników.
  • 0

budo_aniol
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 956 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków/Tomaszów Mazowiecki
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Stopnie w sztukach walki
no ale zdaje sie ze dyskusja dotyczy nadawania stopni bez egzaminu - a najpowazniejszym problemem wg mnie w takim systemie jest wlasnie mozliwosc faworyzowania ucznia - i nie mowie od razu o jakiejs patologi - takie rzeczy moga miec miejsce nawet zupelnie nieswiadomie - ot kogos bardziej lubie i bardziej przymykam oko na jego bledy - niekoniecznie sobie z tego zdajac sprawe ; jak napisalem wszyscy jestesmy ludzmi a w takim systemie oceniania naprawde trudno zachowac calkowita bezstronnosc


no chyba ze z zalozenia nie lubie WSZYSTKICH swoich uczniow - wtedy jest szansa ze bede ich traktowal jednakowo
  • 0

budo_kita
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Rzeszów / Jarosław
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Stopnie w sztukach walki
ja mam raczej podejście optymistyczne i z zasady lubię swoich uczniów. :)

co oczywiście nie przeszkadza mi żeby im powiedzieć, że jeszcze nie czas na egzaminy, czy kolejny pas
  • 0

budo_kwiat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Stopnie w sztukach walki

Tymi technikami walczyl - a widziales jakie cuda on wyprawia nogami i nie tylko lewa ? - potrafi znacznie wiecej - a przekazuje to co wychodzilo mu najbardziej.

Druga sprawa z mistrzem sportowym wyglada sie na zdjeciu znacznie lepiej niz z jego trenerem i seminarium ma dodatkowy smaczek - nawet jesli ludzie sie na nim nic nie naucza 8) :)


Martius cuda to on wyprawia tylko lewą nogą i to z prozaicznej przyczyny-ma skasowane prawe kolano. A te cuda to trzy kopnięcia (boczne, okrężne i zahaczające) w różnych kombinacjach wykonywane z jednej pozycji - kiba dashi.

Oprócz mistrzostwa sportowego posiada też czarny pas w karate (shorin ryu chyba)

Szeroka wiedza czy wąska specjalizacja? Chyba w każdej z grup mogą wyrosnąć prawdziwi mistrzowie.
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Stopnie w sztukach walki

Martius cuda to on wyprawia tylko lewą nogą i to z prozaicznej przyczyny-ma skasowane prawe kolano. A te cuda to trzy kopnięcia (boczne, okrężne i zahaczające) w różnych kombinacjach wykonywane z jednej pozycji - kiba dashi.


Kwiat -sobacz z nim stare filny dokumentalne z poczatku lat 70 - dwie nogi pieknie pracuja.

To ze slynna stala sie jego lewa noga to dlatego ze stosowal styl walki z nogi wykrocznej. Nie byl mankutem a wiec mial glownie lewa noge z przodu i nia glownie macal przeciwnika.
Z szerokich pozycji zenkutsu dachi przechodzacych w shiho i kiba dachi. wiekszosc zawodow nie stosowala wtedy lokingow - mozna sobie bylo na to pozwolic.
Zreszta w podobny sposob walczylo wielu w tym okresie a on mial to dopracowane do perfekcji dlatego taki styl walczenia na zywa sie stylem Billa "Super foot " Wallesa. T oze prawa mial wolniejsza nie znaczy ze nie mial jej szybszej od wielu innych.
To ze mial zerwane wiazadla w prawym kolanie chyba jeszcz na judo nie zrobilo jego prawej nogi bezwartosciowej. Ale na seminariach ludziom pokazuje sie to z czego sie zaslynelo a zaslynal wlasnei z lewej.
  • 0

budo_kwiat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Stopnie w sztukach walki

Kwiat -sobacz z nim stare filny dokumentalne z poczatku lat 70 - dwie nogi pieknie pracuja.

To ze slynna stala sie jego lewa noga to dlatego ze stosowal styl walki z nogi wykrocznej. Nie byl mankutem a wiec mial glownie lewa noge z przodu i nia glownie macal przeciwnika.
Z szerokich pozycji zenkutsu dachi przechodzacych w shiho i kiba dachi. wiekszosc zawodow nie stosowala wtedy lokingow - mozna sobie bylo na to pozwolic.
Zreszta w podobny sposob walczylo wielu w tym okresie a on mial to dopracowane do perfekcji dlatego taki styl walczenia na zywa sie stylem Billa "Super foot " Wallesa. T oze prawa mial wolniejsza nie znaczy ze nie mial jej szybszej od wielu innych.
To ze mial zerwane wiazadla w prawym kolanie chyba jeszcz na judo nie zrobilo jego prawej nogi bezwartosciowej. Ale na seminariach ludziom pokazuje sie to z czego sie zaslynelo a zaslynal wlasnei z lewej.


Martius on po prostu nie mógł kopać prawą nogą. Z uwagi na skasowane kolano prawej nogi zrezygnował z judo (brązowy pas) i zaczął ćwiczyć karate. Kopnięcia z nogi wykrocznej to jego autorski pomysł spowodowany kontuzją. Kopnięcia prawą nogą w jego wykonaniu widziałem tylko na filmach fabularnych, ale było widać, że te techniki wykonuje bardzo ostrożnie, zupełnie bez siły i dynamiki, wręcz niemrawo w porównaniu do kopnięć jakie wykonywał lewą nogą.

W jego wykonaniu tylko raz widziałem kopnięcie obrotowe, ale wykonał je lewą nogą po zmianie pozycji.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024