Skocz do zawartości


Zdjęcie

Termin SOKE


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
64 odpowiedzi w tym temacie

budo_stando
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1196 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:okolice Warszawy
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Termin SOKE
a co do założyciela czy szefa szkoły to chyba "kaicho" jako odpowiednik "dyrektora" by tu pasowało do soke zawsze (ale to już się nie co zdezaktualizował ;) ) spadkiebierca kontynuator stylu / szkoły
i taki Martius to (tak sobie myślę) jako żałożyciel szkoły walki jest kaicho a nie soke
dobrze dedukuje ?
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Termin SOKE
Nie uzywam tytulow no moze poz a sensei a i na wyjazdach za to ludzi gonie jak mi w knajpie sensei mowia - wole trenerze/instruktorze 8)

W koncu ktos mi bedzie mowil cos po japonsku i nie bede wiedzial czy mowi "szanowny mistrzu" czy "stary pierdzielu" :)

Polakiem jestem i tylko co polskie w gardle mi nie staje :)

Kaicho jest nowoczesne Soke jest starsze - to tak jak zolniez i rycerz niby to samo a inaczej.
  • 0

budo_życzliwy
  • Użytkownik
  • Pip
  • 14 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Termin SOKE
No toście mi już teraz namotali wglowie już sie pogubilem z tym "SOKE"
no to jak mają w końcu na mie mówić moi uczniowie ci z przeczkola bo innch jeszcze nie mam ale jak bede SOKE to kto wie moze i zaloze swój wlasny styl no i oczywiście wielką organizację i moze w końcu zrobię wielką kasę a i w historii sw bedą o mnie mówić i pisać
  • 0

budo_dar75
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3410 postów
  • Pomógł: 1
1
Neutralna
  • Lokalizacja:kiedyś z O, teraz z P.
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Termin SOKE

... przeczkola ...


Dla tego jednego słowa warto było czytać cały temat :)
  • 0

budo_vader tanto
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 55 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Termin SOKE
Witam! Chciałbym trochę uściślić temat. Tytuł Soke zapisywany jest dwoma znaczkami kanji, które w tłumaczeniu oznaczają głowę rodziny. Tak więc tytuł ten związany jest ze szkołami rodzinnymi. Co do spatkobierców to również mogą używać tego tytułu jeśli są spokrewnieni z poprzednim Soke lub gdy ten przyjoł ich do swojej rodziny/ w japoni to nic nadzwyczajnego/ Pozostałe szkoły i federacje używają tytułu Kancho/ Federacja/ lub Kaicho/ styl/. To tworzy pewien paradoks, otóż pod jednym Soke może ćwiczyć kilku kancho/ przedtawicieli jego szkoły w różnych dojo/ lub jeden Kancho może być przedstawicielem federacji, która zrzesza kilka szkół rodzinnych i każda ma swojego Soke. To ja tyle :-)
  • 0

budo_życzliwy
  • Użytkownik
  • Pip
  • 14 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Termin SOKE
Ja to wszystko o czym piszecie rozumiem jedno czego nie moge pojać to to jak ktoś staje sie bardziej japoński od rodowitego japońca a i ostatnio takie można zaobserwować sytuacje
Poco to wszystko ???

Pamiętam czasy kiedy to w naszym kraju lata temu panowal glod na wiedzę bo po prostu jej nie bylo, czlowiek idac na trening po prostu cwiczyl. Jak wracalo sie do domu bez siniola i kopów od sensei to trening mówiąc krótko byl do d... ,a egzaminem byl kazdy trening po którym wychodzilo sie o wlasnych silach. Nikt wtedy nie wiedzial ze jest az tyle stopni DAN a co dopiero mówiąc o tytulach. Jak już doszlo do zdawania na stopnie to nikt nie robil z tego zadnego cyrku a tym bardziej nie pisalo się o tym do żadnych gazet i czasopism no i po zdanym teście od razu dostawalo sie wpis do budo pasa albo certyfikat.Nie bylo wtedy organizacji, SOKE, i kasy, ale bylo coś czego nie da się kupić, byla PRZYJAŹŃ, I WSPÓLNE MILE SPĘDZANIE CZASU nie tylko na treningach i starzach, jeden za drugim poszedl by w ogień, mielismy wspólne cele i MAZENIA

A dziś to jest jeden wielki cyrk najważniejsze jest to zeby stanąc w odpowiednim miejscu do zdiecia z mistrzem na stażach, poklepać sie po plecach, uscisnąć grabę, no i opisać jak to ciężko bylona stazu ( chociaz by na portalu) a najlepiej w jakiejs prasie, a na koniec zalozyc wlasną organizację i ponadawać sobie nawzajem stopnie i najlepiej jeszcze gdy uda sie na tym wszystkim nieźle zarobić

MAM JUŻ CEL I MISJĘ W ZYCIU zajmę się chyba chińczykiem to taka gra planszowa, będę gral z dziećmi moze uda mi się nawet"WYGRAC"
  • 0

budo_aniol
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 956 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków/Tomaszów Mazowiecki
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Termin SOKE

Witam! Chciałbym trochę uściślić temat. Tytuł Soke zapisywany jest dwoma znaczkami kanji, które w tłumaczeniu oznaczają głowę rodziny. Tak więc tytuł ten związany jest ze szkołami rodzinnymi. Co do spatkobierców to również mogą używać tego tytułu jeśli są spokrewnieni z poprzednim Soke lub gdy ten przyjoł ich do swojej rodziny/ w japoni to nic nadzwyczajnego/ Pozostałe szkoły i federacje używają tytułu Kancho/ Federacja/ lub Kaicho/ styl/. To tworzy pewien paradoks, otóż pod jednym Soke może ćwiczyć kilku kancho/ przedtawicieli jego szkoły w różnych dojo/ lub jeden Kancho może być przedstawicielem federacji, która zrzesza kilka szkół rodzinnych i każda ma swojego Soke. To ja tyle :-)


no to teraz popatrz sam ilu znasz soke ktorzy spelniaja wymogi twojej definicji
trzech? czterech?


życzliwy
kiedys juz bawilismy sie z Hellfire w analize zjawiska o ktorym piszesz,na tym forum
wnioski nie byly budujace
a samo zjawisko wystepuje od minimum 30lat wiec nie jest to nic nowego - fakt teraz jest tego znacznie wiecej, ale nadal nic nowego
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Termin SOKE

...... no i po zdanym teście od razu dostawalo sie wpis do budo pasa albo certyfikat.Nie bylo wtedy organizacji, SOKE, i kasy....


No nie przesadzajmy, budo pasa w wiekszosci organizacji nie bylo i ludzie nie wiedzieli co to jest na dyplomy nieraz czekalo sie nawet i pol roku (mowie o uczniowskich) a jak przychodzily z zagranicy to i zdarzalo sie ze rok albo ze wogole nie doszedl - mimo wplaconej kasy i zdanego egzaminu 8)

Nie bylo Soke ale byli Sempai ktorzy po 2 latach treningu dluzej chcieli zeby ich traktowac jak guru. Byli Sensei ktorzy tak samo gonili za kasa - oprocz tych normalnych oczywiscie.
Moze jest troche teraz bardziej skomercjalizowane ale i tak wszystko zalezy od ludzi.

Zauwazmy tez ze czsy sie zmienily i kiedys jak ktos mial mature to byl wyksztalconym czlowiekiem a jak do kogos zwracalo sie pani magister czy panie inzynierze do jak teraz doktorze.

O sztukach walki tez jest teraz inna wiedza niz kiedys - choc co niektorzy nadal uwazaja ze jak cos jest zolte to musie byc dobre 8) :)

Aniol - w sobotę powinienem byc u Ciebie.
  • 0

budo_aniol
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 956 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków/Tomaszów Mazowiecki
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Termin SOKE

...... .


ano, albo moje ulubione odbieranie stopni "bo tak"

fajnie ze dotrzesz :D
  • 0

budo_życzliwy
  • Użytkownik
  • Pip
  • 14 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Termin SOKE
ANIOŁ

Wiem że temat jest stary oklepany i nie wnosi niestety nic nowego.
Trochę mnie tylko ponosi jak to zaczyna dotyczyć ludzi z samej czolówki tych którzy do ponad 25 lat starają sie z tymi zjawiskami walczyć i tego nie mogę pojąć, co na stare lata zaczyna się dziać z tymi "WETERANAMI"

A i jeszcze (podobno fakt) jak sie wszem i wobec rozpowiada że dostalo się promocje a nie ma sie na to "GLEJTU" to wedlug mnie nic się nie ma i nic się nie dostalo, i jak mówi Martius mamy dziś inne czasy i takowe certyfikaty mozna otrzymać od reki, nie chodzi mi tu o kolejne stopnie czy pasy chodzi mi tylko o sam fakt.
ALBO SIĘ COŚ MA ALBO NIE
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Termin SOKE
No ale z drugiej strony - co jest wazniejsze - to ze jakis guru wystawi nam 100 papierkow i da 100 podpisow czy tez w grupie osob na jakims seminarium ukloni sie nam i powie przy calej grupie ze swoim zaangazowaniem, ciezka praca itd zasluguje na jakis tam stopien czy tez tytul i ma prawo go uzywac. ja osoiscie wole wyraz uznania od mojego nauczyciela niz od jakiegos nieznanego mi mastera ktorego ani ja nie widzialem ani on mnie plik dyplomow - a moj nauczyciel nie musie meic dostepu do wielkoformatowej drukarki (bo im dyplom wiekszy tym wazniejszy ) :)

Pewien "soke' z grodu Kraka podpiera sie dyplomem i ze byl uczniem pewnego Niemca ktory kilka lat temu wyslal do wielu osob - ErykM to moze potwierdzic a nie wiem czy Szykan tez nie dostal dyplomy z nadaniem wyzszych stopni i tytulow w roznych stylach w tym i szkolach typowo tradycyjnych.

Ja przynajmniej tamta osobe ktora to wyslala znam osobiscie - spotkalismy sie na stazach - a watpie aby nasz "soke' z grodu kraka kiedykolwiek ja widzial - no ale kilka dyplomow z gama pieczeci jest 8) 8)

Mi by bylo glupio ich uzyc i co by sobie pomyslaly inne osoby o mnie gdybym ich uzyl ?
Jedno glupie posuniecie i smrod nigdy nie wywietrzeje 8)


Kiedys ktos madrze powiedzial - najwieksze oszolomy zawsze zadbaja o najwieksza ilosc papierkow jeden prawdziwszy od drugiego 8)
  • 0

budo_życzliwy
  • Użytkownik
  • Pip
  • 14 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Termin SOKE
Zgadzam się w calej rozciąglosci z przedmówcą co do tych dyplomów i stopni od Bóg wie kogo, chodzi mi tu o to że jak jestes uczniem jednego nauczyciela od 10-20 lat i jesteś przez niego egzaminowany, to on zna ciebie a ty jego i w takim przypadku powinieneś mieć od swojego nauczyciela potwierdzenie takiego egzaminu, bo w innym przypadku zawsze znajdzie się taki ktoś jak np ja który powie ci

-stary Cwiczysz u gościa kupe lat podobno masz od niego stopień( jakiś tam)
-no mam
-a mógl byś pokazać mi na to gleit potwierdzający twoją wiarygodność (z ciekawosci)
-no wiesz papieru na to nie mam
-więc jesteś klamcą bo kazdy w ten sam sposób może tak sobie mówić MAM a le nie MAM

sam mialem okazję być świadkiem takiego zdarzenia kiedy rodzice przyprowadzili swoją latorośl na 1 trening i powiem tak że jeżeli mial bym komuś zainteresowanemu SW polecić jakiegoś nauczyciela to na pewno nie polecę takiego gościa który mówi że coś ma a potem okazuje sie ze tak naprawdę nie ma

Dla mnie gościu moze być świetny w SW a jego nauczyciel jeszcze lepszy, ale jego wiarygodność, reputacja itd. jest żadna i do końca nie wiesz czy tak naprawdę cię nie laduje czy nie
Osobiscie nie wyslal bym do takiego nauczyciela wlasnych dzieci
  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Termin SOKE
Moj nauczyciel :D ma jakies dany :D ale o tym fakcie dowiedzialem sie niechcacy po 4 latach treningu :> i to nie od niego.
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Termin SOKE

.....


Zyczliwy jestes dobry w tym co robisz nikt ci nie zarzuci ze nie masz na to papierka.
Jezdze na seminaria gdzie uczestnicza osoby z roznych for, kiedys tez byly zloty budo robione.

Najczesciej wielu twardzieli forumowych okazuje sie zakompleksionymi ludzmi z mikra wiedza (jesli juz wogole sie pojawiaja na zgrupowaniach ;) )

To co potrafia zarzucac po necie - nie maja odwagi zarzucac twarza wtwarz ;)

Zawsze istnieja dobre stare metody weryfikacji umiejetnosci 8)

Potwierdzenia sa wazne wlasnie dla niedowiarkow nie dla samej osoby ktora cwiczy tylko dla tych co wola cwiczyc u kolekcjonerow ;


Jestes dupa to moze to zarzucic kazdy nawet jak masz 10 Dana ;)
Na seminaria pewnego soke z Niemiec ciagle przyjezdzala osoba ktora na poczatku mowila ze soke jest oszustem i jest on w stanie to udowodnic na macie - soke szybko tracil autorytet :)

Dlatego normalni instruktorzy maja jedno moze dwa potwierdzenia dla niedowiarkow a reszte gowno wartych trzymaja w lamusie aby sie posmiac przy piwku a kolekcjonerzy maja ich pelno i to powieszanych na scianach w domu pracy itp :)
  • 0

budo_hellfire
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2404 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Minas Morgul
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Termin SOKE
W przywoływanym nieraz bjj często jest tak, że od mistrza dostajesz pas na promocji i nie masz potem papierka (co najwyżej pamiątkowe zdjęcie, jak ktoś był uprzedzony o tym i zabrał aparat), więc uważasz życzliwy, że te stopnie są nieważne? :wink:
  • 0

budo_aniol
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 956 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków/Tomaszów Mazowiecki
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Termin SOKE

Zgadzam się w calej rozciąglosci z przedmówcą co do tych dyplomów i stopni od Bóg wie kogo, chodzi mi tu o to że jak jestes uczniem jednego nauczyciela od 10-20 lat i jesteś przez niego egzaminowany, to on zna ciebie a ty jego i w takim przypadku powinieneś mieć od swojego nauczyciela potwierdzenie takiego egzaminu, bo w innym przypadku zawsze znajdzie się taki ktoś jak np ja który powie ci

-stary Cwiczysz u gościa kupe lat podobno masz od niego stopień( jakiś tam)
-no mam
-a mógl byś pokazać mi na to gleit potwierdzający twoją wiarygodność (z ciekawosci)
-no wiesz papieru na to nie mam
-więc jesteś klamcą bo kazdy w ten sam sposób może tak sobie mówić MAM a le nie MAM

sam mialem okazję być świadkiem takiego zdarzenia kiedy rodzice przyprowadzili swoją latorośl na 1 trening i powiem tak że jeżeli mial bym komuś zainteresowanemu SW polecić jakiegoś nauczyciela to na pewno nie polecę takiego gościa który mówi że coś ma a potem okazuje sie ze tak naprawdę nie ma

Dla mnie gościu moze być świetny w SW a jego nauczyciel jeszcze lepszy, ale jego wiarygodność, reputacja itd. jest żadna i do końca nie wiesz czy tak naprawdę cię nie laduje czy nie
Osobiscie nie wyslal bym do takiego nauczyciela wlasnych dzieci


szczerze? duzo bardziej niz certyfikat na stopien interesuje mnie czy osoba prowadzaca zajecia ma legalne papiery instruktorskie - bo z doswiadczenia wiem ze w tym temacie tez jest smiesznie
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Termin SOKE

szczerze? duzo bardziej niz certyfikat na stopien interesuje mnie czy osoba prowadzaca zajecia ma legalne papiery instruktorskie - bo z doswiadczenia wiem ze w tym temacie tez jest smiesznie


Wiekszosc i tak nie rozpozna czy certyfikat jest prawdziwy czy nie 8)

Kiedys zadawalem pytanie mailem pewnej osobie o uznanego "miszcza" w naszym kraju ktory chwalil sie uprawnieniami i dyplomem od danej osoby - jak sie okazalo osoba ta nawet nie znala tej osoby i nigdy o niej nie slyszala - a ja dyplom widzialem :)
  • 0

budo_życzliwy
  • Użytkownik
  • Pip
  • 14 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Termin SOKE
Przepraszam wszystkich za może malo sprecyzowane myśli

Nigdy nie ćwiczylem dla PASÓW,STOPNI, CERTYFIKATÓW a pzede wszystkim dka żadnej kasy organizacji itp i tak naprawdę G..... mnie obchodzi kto dla jakich celów ćwiczy a i uwazam że mata też nie zawsze rozwiązuje sprawy bo maly knyp jak waży 60 kg i jest świetnym technikiem, szybki itd to jak stanie do konfrontacji z goliatem o wzroście 199 i wadze 120 kg
to w realnej walce będzie odbijal się jak ćma od szyby

W tych calych moich wywodach chodzi mi tylo o jeden fakt że jeżeli ktoś (nie bedę przytaczal z imienia i nazwiska) w kręgach SW jest poważany i szanowany i na kazdym kroku pietnuje np.takich gości jak MURAT czy KONDRATOWICZ itp (osobiście nie znam tych ludzi i nic do nich nie mam) a sam następnie idzie w ich ślady (wnioskuję z tego w jaki sposób o nich się wypowiada i jakie pisze posty z podtekstem na BUDO), to przepraszam bardzo ale w moim skromnym mniemaniu gość nie wart jest zlamanego funta
  • 0

budo_hellfire
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2404 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Minas Morgul
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Termin SOKE
Trochę duży poziom ogólności, więc ciężko ocenić czy masz rację oceniając... kogoś tam...
No ale przynajmniej jest wskazówka, by szukać jakiegoś soke na budo :wink:



(Mogę próbować zgadywać i coś tam świta, ale ciut za mało danych, więc głośno nie wypowiem)

  • 0

budo_aniol
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 956 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków/Tomaszów Mazowiecki
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Termin SOKE
a my mamy jakiegos soke na vortalu?
bo ze czytaja to wiemy juz od dawna, nawet sie czasem nasza krytyka przejmowali - i z ich stron netowych rozne glupoty znikaly
soke jeden sie kiedys wypowiadal ale zamilkl jak zaczeto go demaskowac, ale nie kojarze innych piszacych (bo o jj rozmawiamy jak mysle)
shihan i sensei sie niejeden znajdzie
ale soke?
no zagadke zes walnal o kogoz moze chodzic
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024