Skocz do zawartości


Zdjęcie

Seido Bunkai


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
186 odpowiedzi w tym temacie

budo_raphael
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 315 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Małopolska

Napisano Ponad rok temu

Re: Seido Bunkai
Witam!

Właśnie zauważyłem, że już ktoś od nas założył temat o naszym zgrupowaniu. prośba do moda, żeby połączył mój temat z tym.

A co do tematu. Jestem pod dużym wrażeniem po tym zgrupowaniu. Widziałem już kilka razy Shihan Chrisa w akcji w Honbu na zgrupowaniach i powiem, że ten człowik za każdym razem zaskakuje.
Zawsze byłem i jestem zdania, że w kata jest zawarte wszystko, tylko trzeba wiedzieć jak je interpretować. Teraz utwierdziłem się jeszcze bardziej w tej opinii.

Pozdrawiam.
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Seido Bunkai

Znaczy żadnych konkretów?


Ale jakich konkretów oczekujesz?

Ja ta samo byłem w szoku po kontakcie z Ryu te i Koryu, że te kata jednak sens mają. W wado również, a w wielu innych miejscach to był tylko areobik dlatego fajnie, że człowiek coś odkrył.

Pozdrawiam ;)
  • 0

budo_poul sepek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 977 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dojo Enshin Karate United Kingdom

Napisano Ponad rok temu

Re: Seido Bunkai
Ja szczerze mowiac nie rozumiem kata w Kyokushin czy Oyama Karate , mam nadzieje ze przy jakiejs okazji sake5 wytlumaczy mi bunkai. Tak napawde docenilem kata w Enshin Karate, dlaczego? Bo moge sekwencje kata wplesc w nomalna walke nic w nich nie zmieniajac. Walczac moge stosowac rozwiazania cwiczone w kata. Lyba tez chyba to zrozumial bedac na seminarium ktore prowadzilem w Kakowie. Sake5 ja nie mowie ze kata sa nie potrzebne ale naprawde nie rozumiem ich interpetacji w wymienionych stylach ( pozycje zenkutsu-dachi, kiba-dachi,kake-dachi) czy widziales zawodnika walczacego w tych pozycjach. Mam nadzieje ze czas pozwoli bysmy sie spotkali i omowili ten problem. Pozdrawiam i przy okazji pytam czy ktos wybiera sie na tegoroczny British Open IFK Kyokushin?
  • 0

budo_wyborowa
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2263 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Seido Bunkai

Ja szczerze mowiac nie rozumiem kata w Kyokushin czy Oyama Karate , mam nadzieje ze przy jakiejs okazji sake5 wytlumaczy mi bunkai. Tak napawde docenilem kata w Enshin Karate, dlaczego? Bo moge sekwencje kata wplesc w nomalna walke nic w nich nie zmieniajac. Walczac moge stosowac rozwiazania cwiczone w kata. Lyba tez chyba to zrozumial bedac na seminarium ktore prowadzilem w Kakowie. Sake5 ja nie mowie ze kata sa nie potrzebne ale naprawde nie rozumiem ich interpetacji w wymienionych stylach ( pozycje zenkutsu-dachi, kiba-dachi,kake-dachi) czy widziales zawodnika walczacego w tych pozycjach. Mam nadzieje ze czas pozwoli bysmy sie spotkali i omowili ten problem. Pozdrawiam i przy okazji pytam czy ktos wybiera sie na tegoroczny British Open IFK Kyokushin?



tradycyjnie mozna na mnie liczyc.
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Seido Bunkai

... ostatnich chyba 5-6 postow wymienia glebokie uwagi na temat zenkutsu i niuansow z ta pozycja zwiazanych. ...
Swiadczy to o niczym innym jak tylko o bardzo niskim poziomie cwiczacych i o ich slabej znajomosci tematu (karate ktore uprawiaja).


Sake5 jak będziesz w Szydłowcu daj znać. Chętnie przyjadę (z Radomia mam blisko), zresztą nie tylko ja, podwyższyć swój poziom karate które uprawiam. Wyjaśnisz mi wtedy sens tego długiego zenkutsu-dachi, które nie daje ani mobilności ani stabilizacji pozycji. Możesz sie również czuć zaproszony na nasze treningi. W końcu wymiana doświadczeń w temacie kata może być budująca dla wszystkich.
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Seido Bunkai
A tak w ogóle to fajnie, że odnaleźliscie w Seido sens kata :)
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Seido Bunkai
Poul, ale to dlatego, że patrzysz przez pryzmat technik sportowych.

Kata były pełne technicznej wiedzy z zakresy tak zwanej samoobrony, ćwiczono kata oraz ćwiczenia Tegumi, będące aplikacją kata, taka ciągłą walką z wykorzystaniem technik z kata. Ćwiczono tez Bunkai, czyli wy separowane techniki w parach.

Potem kata uproszczono, techniki pozmieniano. Zaczęło się karate masowe i dziś trzeba się naprawdę namęczyć, żeby odkryć o co w tych kata naprawdę chodzi. Ale to bez ciągłego ćwiczenia Tegumi i bunkai, same kata i tak są bez sensu.
  • 0

budo_łyba
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1075 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kambodża
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Seido Bunkai
Jakiś czas temu mój trener robiąc trening boksu, ćwiczył z nami jakiś element zejścia przed ciosem z jednoczesną odpowiedzią. Demonstrując go powiedział, że to nic innego jak ten fragment w tym i tym kata. Wszyscy otwarli gęby ze zdziwienia bo miał rację, kto by sie spodziewał elementów boksu w kata. No ale teraz co z tego, że kata są niby takie bardzo pożyteczne, że jest w nich wiele przydatnych elementów skoro większość ćwiczących nawet gdyby próbowała to podejrzewam, że nie byłaby w stanie odszyfrować że to ten i ten element że w takiej i takiej sytuacji w walce można go wykorzystać. Tak jak pisze Poul, w Enshin kata jest jasnym zapisem sekwencji, uderzeń, chwytów, rzutów dla danej sytuacji w walce i nie ma tu żadnych udziwnień tylko w kata robi się to dokładnie tak samo jak w walce. Z takiego kata może wynieść coś nawet początkujący sempai bez wnikliwej analizy i lat przerabiania tego kata.
  • 0

budo_poul sepek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 977 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dojo Enshin Karate United Kingdom

Napisano Ponad rok temu

Re: Seido Bunkai
Laser moze masz racje, ale tak jak pisalem wczesniej, w Ashihara i Enshin nie trzeba dopatrywac sie drugiego dna w kata. Kazdy ruch wynika z reakcji przeciwnika. I na przyklad teraz tlumaczac kata swoim uczniom nie dorabiam ideologi do ruchu, po prostu tlumacze ten ruch robie tak bo .......... uczen ma watpliwosc ( dobrze ze tacy sa) proponuje sparing zadaniowy w ktorym mamy wykonac czesc kata np. atak mawashi-geri obrona i kontra z wybranego kata. :wink: Wyborowa mysle ze znow pogadamy przy piwku i moze uda mi sie namowic sensei Garego (ostatnio byl z dzieckiem wiec tylko ogladal turniej i po nim pojechal do domu :( )Pozdrawiam.

P.S.
11.09.2010. otwarty trening Enshin Karate w Krakowie, trening poswiecony kata i taktyce walki w Enshin Karate (walka i kata to jedno :lol: w Enshin)
  • 0

budo_naozane
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 74 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Seido Bunkai
Ale żeby robić bunkai jakiegoś kata najpierw trzeba to kata ćwiczyć i znać jego ruchy. :)
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Seido Bunkai
Ale ruchu łatwiej jest się nauczyć, gdy się wie po co on w ogóle jest ;)
  • 0

budo_ashihara
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 589 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Seido Bunkai
Kata w Enshin i Ashihara są bardzo przejrzyste i zrozumiałe dla ćwiczących .

W przypadku Ashihara Karate kata - to po prostu różne techniki i kombinacje opracowane w serie 8 ataków i obron .
Kata zawierają oprócz ciosów , kopnięć i bloków także rzuty , podcięcia , szarpnięcia , ściągnięcia , pchnięcia i dźwignie . Wszystkie kata Ashihara - są trenowane z partnerem lub wieloma partnerami , co daje elementy realistyczne .
Kata Ashihara Karate - mają bardzo duże walory bojowe i są trenowane na wiele sposobów i wariantów .

Nasze kata używamy w przygotowaniach do startu w zawodach .
Kilku minutowy trening kata w formie walki na przemian z drugim partnerem , doskonale poprawia koordynację ruchową , kondycję i uczy praktycznego zastosowania ciosów , kopnięć , bloków i rzutów oraz odpowiedniego dystansu w walce .

Oczywiście kata innych styli też są wartościowe .
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Seido Bunkai
Fajna dyskusja, zmienicie temat na po prostu bunkai.
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Seido Bunkai
no fajna ... a wracając do bunkai ...

układ technik z pinian sono ni (heian nidan) uchi-ude-uke / mae-geri / gyaku-tsuki całośc w zenkutsu-dachi ... proszę o bunkai tej sekwencji wg Seido?
  • 0

budo_sake5
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 277 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:U.K.
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Seido Bunkai

Ja szczerze mowiac nie rozumiem kata w Kyokushin czy Oyama Karate , mam nadzieje ze przy jakiejs okazji sake5 wytlumaczy mi bunkai. Tak napawde docenilem kata w Enshin Karate, dlaczego? Bo moge sekwencje kata wplesc w nomalna walke nic w nich nie zmieniajac. Walczac moge stosowac rozwiazania cwiczone w kata. Lyba tez chyba to zrozumial bedac na seminarium ktore prowadzilem w Kakowie. Sake5 ja nie mowie ze kata sa nie potrzebne ale naprawde nie rozumiem ich interpetacji w wymienionych stylach ( pozycje zenkutsu-dachi, kiba-dachi,kake-dachi) czy widziales zawodnika walczacego w tych pozycjach. Mam nadzieje ze czas pozwoli bysmy sie spotkali i omowili ten problem. Pozdrawiam i przy okazji pytam czy ktos wybiera sie na tegoroczny British Open IFK Kyokushin?


Widze iz bardzo dobrze ci zrobila zmiana stylu, czujesz i rozumiesz swoj nowy styl o wiele lepiej niz poprzedni. Zmieniles styl miedzy innymi dla dego ze go nie rozumiales, jakos tam do ciebie nie przemawial. Rozmowa (na papierze) o technikach karate jest troche trudna ale, sprobujmy.
Przed omawianiem jakiegos elementu kata nalezaloby w pierwszej kolejnosci porozmawiac o poszczegolnych technikach, gdze dana technika sie zaczyna, jakim torem sie porusza i gdzie sie konczy, na to niema tu miejsca.
Pinan Yon w 10-tym ruchu pokazuje zastosowanie pozycji kake-dachi. Po kopnieciu m-geri wchodzimy w przeciwnika i uderzamy uraken na wysokosc nosa, wejscie konczymu w kake-dachi ktore dziala jak hamulec, nogi pmocno przygiete w kolanach. Pozycja ta pozwala na szybkie wejscie w przeciwnika, gwaltowne wyhamowanie i zmiane kierunku ruchu. W walce sportowej bardzo sie przydaje ale nie tluczkom.
Zenkutsu-dachi zas switnie nadaje sie do oczyszczanai przejscia w tloku (odsuniecia/powalenia uprzednio zaatakowanego przeciwnika) oczywiscie w polaczeniu z morote uchi-uke raz jeszcze pinan Yon rucj od 15-18.
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Seido Bunkai
Sake5 ... koniecznie .... daj znać jak bedziesz w Szydłowcu.
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Seido Bunkai

no fajna ... a wracając do bunkai ...

układ technik z pinian sono ni (heian nidan) uchi-ude-uke / mae-geri / gyaku-tsuki całośc w zenkutsu-dachi ... proszę o bunkai tej sekwencji wg Seido?


hmmm, to uke to chyba nie jest w zenkutsu pełnym, to się robi z cofnięciem lekkim nogi wykrocznej.


BTW, czemu służą te pytania? Przecież on dopiero rozpoczął naukę tego tematu?
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Seido Bunkai

hmmm, to uke to chyba nie jest w zenkutsu pełnym, to się robi z cofnięciem lekkim nogi wykrocznej.


w "shotokan" tak w "kyokushin" nie
  • 0

budo_sake5
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 277 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:U.K.
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Seido Bunkai

Sake5 ... koniecznie .... daj znać jak bedziesz w Szydłowcu.


Ostatni tydzien lipca jestem na obozie w Polsce (dane na stronie), pierwsze dwa tygodnie sierpnia, jezeli sie nic nie zmieni w Szydlowcu. Na obozie bedzie sporo kata i samoobrony.

A teraz wracajac do kata i bunkai jestem bardzo ciekaw jak forumowicze rozumieja i stosuje gedan-barai, czyli co to jest i jakie ma zastosowanie.?
  • 0

budo_inkaso
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 56 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z tamtąd

Napisano Ponad rok temu

Re: Seido Bunkai
Kwestia pierwsz - Pozycje.
Szanowny Poul ! Wszystkie pozycje każdy wykorzystuje w walce . Czasami nawet nie bardzo sobie z tego zdaje sprawę. Prosty przykład : kopnięcie z nogi wykrocznej np. mae geri wykonuje się zwykle z pozycji kokutsu dachi lub nekoashi dachi. Kopnięcie yoko geri zwykle wykonuje się z pozycji tsuru ashi dachi a yoko geri z dojściem do przeciwnika zwykle rozpoczyna kake dachi przechodząc pózniej w tsuru ashi dachi. Trwa to sekundę lub ułamek sekundy w zależności jak szybko kopiesz i jest prawie nie zauważalne ale jak prześledzisz ruch podczas wykonywania kopnięć to sam zobaczysz , że to tak właśnie jest.
Do kolegi Romanowicza : a kto powiedział , że musisz wykonać całą sekwencję w zenkutsu dachi ? Wszystko zależy co w danej chwili zrobi przeciwnik .
Nie da sie opisać poszczególnych rozwiązań w Bunkai a zresztą nauczanie teoretyczne przez internet nie jest dobrym rozwiązaniem , właściwie nie jest to żadne rozwiązanie. To trzeba widzieć , przećwiczyć i koniec.

Sake 5 - dobre pytanie dot. bloków . 4 podstawowe bloki / czy na pewno tylko bloki / dlaczego wykonuje się je właśnie tak i jakie mają spełniać zadanie . Odpowiedz na to takze jest w Bunkai .

Bunkai to nie zadna tajemnica , nic abstrakcyjnego , nic tam nie trzeba rozszyfrowywać i nie ma tam zadnego drugiego dna jak ktoś tu powiedział. Nauczyciel / który sie na tym naprawdę zna / pokazuje ci , wyjaśnia i zachodzisz w głowę dlaczego wcześniej na to nie wpadłem. Przecież to takie proste i oczywiste. No ale ktos musi ci to pokazac.

Pozdrawiam wszystkich.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024