Skocz do zawartości


Zdjęcie

Struktura treningu taekwon-do


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
67 odpowiedzi w tym temacie

budo_niedziel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2844 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ze wsi jestem
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Struktura treningu taekwon-do

(...)

Tadeusz co do wypowiedzi na forum to może powinieneś się trochę markować się bo chyba nie zawsze wiesz z kim rozmawiasz.


wiek: 21

no offence, ale chyba z nikim szczegolnie waznym ;)
  • 0

budo_dz_ik
  • Użytkownik
  • 6 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Struktura treningu taekwon-do
Nie miałem na myśl siebie.
  • 0

budo_niedziel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2844 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ze wsi jestem
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Struktura treningu taekwon-do
A tak wogóle to o czym jest ta rozmowa. Było o metodyce, a rozbiło się o kropkę przed, czy tam po "gen".
Bez przesady panowie. :)
  • 0

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Struktura treningu taekwon-do
Sorki, ale to z genami to nie mój pomysł :)

Tadeusz, w LSKT do którego się przyznajesz, i gdzie instruktorem jest Twój imiennik, trenowano pod zawody na długo przed tym zanim ja zacząłem startować, kiedy startowałem i długo jeszcze po tym jak przestałem. Czyli do tej pory.
Czy już poinformowałeś swojego instruktora że nie zna metodyki Taekwondo?
  • 0

budo_-tadeusz-
  • Użytkownik
  • 2 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Struktura treningu taekwon-do

Sorki, ale to z genami to nie mój pomysł :)

Tadeusz, w LSKT do którego się przyznajesz, i gdzie instruktorem jest Twój imiennik, trenowano pod zawody na długo przed tym zanim ja zacząłem startować, kiedy startowałem i długo jeszcze po tym jak przestałem. Czyli do tej pory.
Czy już poinformowałeś swojego instruktora że nie zna metodyki Taekwondo?


A w Krakowie jest Brama Floriańska. Co ma Twoje startowanie do metodyki lub jej braku na tych treningach?
  • 0

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Struktura treningu taekwon-do
Ma tyle, że w tak długim okresie czasu, w klubie do którego deklarujesz przynależność, nie trenowano w/g metodyki gen. Choi Hong Hi. Tylko pod zawody.

W związku z tym, ponawiam pytanie czy już poinformowałeś swojego instruktora że nie zna metodyki Taekwondo?

Nie odpowiedziałeś na pytanie, co ma metodyka do wymowy nazw czy nazwisk koreańskich.
  • 0

budo_-tadeusz-
  • Użytkownik
  • 2 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Struktura treningu taekwon-do

Ma tyle, że w tak długim okresie czasu, w klubie do którego deklarujesz przynależność, nie trenowano w/g metodyki gen. Choi Hong Hi. Tylko pod zawody.

W związku z tym, ponawiam pytanie czy już poinformowałeś swojego instruktora że nie zna metodyki Taekwondo?

Nie odpowiedziałeś na pytanie, co ma metodyka do wymowy nazw czy nazwisk koreańskich.



Przyznaję Ci rację w 100%. Masz rację, a ja byłem w błędzie. I nie jest to sarkazm.
  • 0

budo_tkdartist
  • Użytkownik
  • Pip
  • 21 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Struktura treningu taekwon-do
Do wszystkich:

Ze smutkiem przyznaje, ze wyszlo na moje. Jakikolwiek temat by nie byl skonczy sie bezowocna wymiana uszczypliwych,niegrzecznych(Uprzejmość!) i jalowych postow.
Faktem jest ze nie sprecyzowalem tematu w jakis szczegolnie konkretny sposob,ale czesc z was domyslila sie ze chodzilo o rzucanie pomyslow i patetntow na jak najbardziej zblizony do idealu trening tkd-tu zgodze sie z Tadeuszem(choc szczerze watpie ze jest on z LSKT), ze tkd ma naprawde doskonale opracowana metodyke,ktorej nie ma sensu zmieniac. Sadze jednak, ze mozna ja adaptowac,probowac dopasowac do stylu zycia uczniow,studentow,ludzi pracujacych,ktorzy pasjonuja sie tym stylem, a dostaja na treningach zaledwie sportowy wycinek tego,czego mogliby sie nauczyc.

Proponuje zrobic uzytek z tego forum troche wiekszy niz mozliwosc zaprezentowania swojego czarnego humoru,tudziez wymadrzania sie. Troche skromnosci!

Do Dz_ika:

Tobie się chyba wydaje,ze wiesz nie wiadomo co, chyba nic szczegolnego to nie jest,ale mniejsza z tym

Do Gizmo:
celne uwagi.pozdrawiam
8)
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Struktura treningu taekwon-do
ja myślę ze robienie z TKD kravmagi lub innego badziewia nawiązującego do technik tzw "samoobrony" jest poważnym nieporozumieniem. To samo robienie elementów np stylu MT kolan czy łokci, a to z tego względu że zazwyczaj będą prezentowane niepoprawne bo wbrew pozorom uderzenie łokciem czy kolanem nie jest tak oczywiste i zdroworozsądkowe żeby kazdy bez przygotowania metodycznego w tym zakresie mógł tego uczyć (to samo zresztą dotyczy technik ręcznych ktorych metodycy TKD nauczają na swój własny sposób w oparciu o zabawne podrygiwanie zwane falą autorstwa Gen Choia o ile się nie myle)
ja uważam zę TKD powinno skoncentrować sie jednak na kopnięciach, walka sportowa weryfikuje poziom, skoro nie ma wyników poziom jest słaby, skoro sa wyniki sportowe znaczy ze metodyka jest właściwa.
  • 0

budo_niedziel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2844 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ze wsi jestem
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Struktura treningu taekwon-do
W zbiorze technik TKD zawiera się bardzo dużo rzeczy. Od uderzeń kolanem, przez rzuty, uderzenia pięścią, na dźwigniach w parterze kończąc.

Nie da się wszystkiego ćwiczyć na jednym treingu, więc siłą rzeczy inaczej w każdy dzień wygląda tak rozgrzewka, jak inne elementy. Raz bedzie to więcej rozciągania i ćwiczenia przy drabinkach (nogi), raz dużo tarczowania (ręce), a raz prawie nie-TKDowski trening, jak przedstawiane będą elementy samoobrony/combatu, rzutów/dźwigni. Dlatego tak ciężko sprecyzować odpowiedź na pytanie o idealny trening.

Co do lowkicków/kolan, dźwigni, rzutów: jak najbardziej ćwiczyć je na treningu! TKD to kompletna sztuka walki i tak powinna być nauczana. W wielu sekcjach kładzie się za mały nacisk na kompletność i wszechstronność zawodnika i za bardzo specjalizuje go się w układach, czy samej walce sportowej, zapominając o tym, że to tylko ułamek teakwondoo.
  • 0

budo_ncro
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 348 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Struktura treningu taekwon-do
Sally.
W skład taekwondo wchodzi samoobrona.
W skład taekwondo wchodzą uderzenia łokciem.
Tyle, że nie ma ich w walce sportowej, więc w wielu klubach się o tym "zapomina".
  • 0

budo_tkdartist
  • Użytkownik
  • Pip
  • 21 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Struktura treningu taekwon-do

ja uważam zę TKD powinno skoncentrować sie jednak na kopnięciach, walka sportowa weryfikuje poziom, skoro nie ma wyników poziom jest słaby, skoro sa wyniki sportowe znaczy ze metodyka jest właściwa.


tylko tyle.. ja sie na forum MT nie wypowiadam
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Struktura treningu taekwon-do

Sally.
W skład taekwondo wchodzi samoobrona.
W skład taekwondo wchodzą uderzenia łokciem.
Tyle, że nie ma ich w walce sportowej, więc w wielu klubach się o tym "zapomina".


no właśnie wiem ze teoretycznie wchodzi, tylko pytanie czy ma sens uczenie czegoś co jest nie dopracowane. Już pominę kwestie łokci i kolan,czy nie daj boze jeszcze technik parterowych, same techniki reczne w TKD sa nie poprawne,bo uczone według własnej twórczej metodyki generała bez pokrycia w fizyce ruchu (o czym mozna przekonac sie sparując z bokserem na same ręce po takim wyszkoleniu) tylko po to żeby były, bo styl bez rąk byłby nie kompletny, tak nie kompletny jak bez łokci, kolan, dźwigni w parterze, bez samoobrony i Bóg wie czego jeszcze.

Litości albo robi się MMA i ma się ku temu odpowiednie wyszkolenie albo robi się dobrze coś co może i nie jest kompletne ale przynajmniej poprawne.
Myślę ze owe pragnienie "doskonałości stylu" wyniknęło z jakis niecałkiem zdrowych wizji stylu, który musi byc idealny bo jest najlepszy bo jest jedyny i nieporównywalny do żadnego innego. To są wpływy ideologi komunistycznej, z których TKD generała sie wywodzi. A prawda jest taka że TKD ma dobre nogi i to wszystko, i najgorsze ze zamiast się na tym koncentrowac to ma kompleksy i chciało by byc jak MT, jak MMA, wszystkim tylko nie taekwondo.
To trzeba leczyć :wink:
  • 0

budo_niedziel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2844 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ze wsi jestem
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Struktura treningu taekwon-do

(...)

Hmmm ciekawe. Skoro tak jest, to czemu zawodnicy MT przegrywają na zasadach MT z reprezentantami MMA, czy choćby Karate? Jak sama muwisz, trzeba robić to w czym jest się dobrym ;)

A już ogólniej, to moim zdaniem trzeba ćwiczyć jak najwięcej elementów. TKD to nie tylko aspekt typowego współzawodnictwa sportowego, tylko właśnie samoobrona choćby. Ile na co nacisku się kładzie, to zależy od trenera. Jeśli ma kompetencje, to powinien jak najwięcej pokazywać, bo po to przecież jest.
Jak zna dźwignie, niech raz na tydzień, czy dwa będą dźwignie. Jak Zna klincz, niech nie pomija tego w treningu. Wszystko zawiera się w kanonie technik (jeśli zaglądnie się do encyklopedii, to widać ich setki), a więc można to spokojnie podciągnąć pod TKD. Może nie sportowe, ale dzieki temu możemy zobaczyć, niektorych reprezentantow tkd na zawodach w innej formule, w ktorej czasem nieźle się odnajdują.
  • 0

budo_tkdartist
  • Użytkownik
  • Pip
  • 21 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Struktura treningu taekwon-do
troche mi rece opadly.

taekwondo bylo kompletnym stylem, ktory zawieral wszystkie wymienione przez ncro skladowe duzo wczesniej niz mma ujrzalo w ogole swiatlo dzienne, a muay thai zyskalo swiatowa popularnosc. jak napisalem wczesniej, ja o MT wiem tylko co poczytalem w necie i sally chyba tyle samo wie z o TKD, co obejrzal na youtubie
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Struktura treningu taekwon-do

Hmmm ciekawe. Skoro tak jest, to czemu zawodnicy MT przegrywają na zasadach MT z reprezentantami MMA, czy choćby Karate? (...)
Jak zna dźwignie, niech raz na tydzień, czy dwa będą dźwignie. Jak Zna klincz, niech nie pomija tego w treningu. Wszystko zawiera się w kanonie technik (jeśli zaglądnie się do encyklopedii, to widać ich setki), a więc można to spokojnie podciągnąć pod TKD. .

o ile w MMA zawarte sa elementy stójki MT więc nic dziwnego co z karate chyba coś pomyliłeś (może z K 1)
pokazywac można jasne, jak trener zna elementy baletu to tez może pokazać, dużo można pokazać, klincz w Taekwondo 8O no ale dobra też moze pokazać .

Z tym że ja się obawiam ze to sie odbija na poziomie takewondo własnie, bo jak raz w tygodniu pokazuje dzwignie, raz klincz i pare innych technik o których ma pojęcie jakies tam, ale raczej blade to kiedy ma czas żeby zajmować się taekwondo czyli technikami noznymi? jak potem tak przygotowany zawodnik wygląda w sportowej walce? jakie sa jego wyniki? na techniki nożne trzeba poświęcić naprawdę bardzo dużo czasu i jeśli mają one wygladac tak jak powinny, czyli moim zdaniem tak żeby można je nazwac taekwondo.

Chyba że treningi maja charakter rekreacyjny celem dostarczenia ćwiczącym zastępczej satysfakcji, co prawda nie radzą sobie w zawodach ale na ulicy napewno skutecznie przejdą do parteru :wink:

Moim zdaniem jednak chodzi raczej o to żeby TKD nie było tylko z nazwy a nad poziomem takich tehcnik naprawdę trzeba bardzo dużo pracowac.I na to potrzebny jest czas którego nie powinno się tracić na bzdury mające za cel jedynie podbudowanie ego ćwiczących bez żadnych praktycznych korzyści dla stylu
  • 0

budo_niedziel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2844 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ze wsi jestem
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Struktura treningu taekwon-do

troche mi rece opadly.

taekwondo bylo kompletnym stylem, ktory zawieral wszystkie wymienione przez ncro skladowe duzo wczesniej niz mma ujrzalo w ogole swiatlo dzienne, a muay thai zyskalo swiatowa popularnosc. jak napisalem wczesniej, ja o MT wiem tylko co poczytalem w necie i sally chyba tyle samo wie z o TKD, co obejrzal na youtubie

Nie, pamietam ze chodzila troche, ale nie powiedzialbym, ze sie wyrozniala jeśli chodzi o technikę, albo skuteczność. Ot, pewnie dlatego, ze tkd ma wszystkie techniki nielogiczne i niepoprawne.
Jak chcesz sprawdzić zdanie innych o sally, to wejdź do działy "KB, MT, K1" (pare zakładek wyżej), to i jakąś jej walkę można znaleźć i zobaczyć w niej legendarną skuteczność MT w praktyce. ;)
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Struktura treningu taekwon-do
przyjdz na sparing moze do nas szczerze mowiac nawet nie wiem kto ty jestes ale średnio cie widze w konfrontacji :)
  • 0

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Struktura treningu taekwon-do
Metodyka jest, technika też. Dalej to już kuleje tylko zastosowanie. Oprócz tego, że wymaga to kolejnego czasu, to większych problemów (w większości przypadków) raczej nie ma żeby zaaplikować taką samą metodę jak w przypadku technik pod walkę sportową.
  • 0

budo_niedziel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2844 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ze wsi jestem
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Struktura treningu taekwon-do

Metodyka jest, technika też. Dalej to już kuleje tylko zastosowanie. Oprócz tego, że wymaga to kolejnego czasu, to większych problemów (w większości przypadków) raczej nie ma żeby zaaplikować taką samą metodę jak w przypadku technik pod walkę sportową.

To nie jest do końca kwestia metodyki, techniki. Musisz mieć kogoś, kto nauczy Cię technik tkd. Jeśli jest gostek, który w ciągu 5 czy 6 lat dostał 2 dana i otwiera swoją sekcję wcześniej zajmując się tylko układami, to on nie jest w stanie niczego nauczyć, poza "dobrą falą". Wszystko jak zawsze rozbija się osobę prowadzącego.

BTW

przyjdz na sparing moze do nas szczerze mowiac nawet nie wiem kto ty jestes ale średnio cie widze w konfrontacji :)

po co?
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024