Skocz do zawartości


Zdjęcie

Model biznesowy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
47 odpowiedzi w tym temacie

budo_cabelo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 586 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole/Wrocław
  • Zainteresowania:BJJ/SF

Napisano Ponad rok temu

Re: Model biznesowy

Jak napisał Uria, ja również lubię grać na określonych zasadach i prawdę mówiąc wolę wiedzieć już na początku czy mam się bić czy radośnie fikać koziołki. Po prostu wtedy można grać fair wiedząc na czym się stoi :) W capo nie ma gry fair wręcz przeciwnie cały czas muszę się pilnować :P


No i widzisz, tu już wkraczamy w strefę bardzo subiektywną, bo dla mnie to jest jedna z najfajniejszych cech w capo. Podoba mi się ta niepewność tego co może się stać w roda, ktoś kto przez całą grę sobie fika z uśmiechem na twarzy może w pewnym momencie może sprzedać mi KO jednym niespodziewanym kopnięciem. Moim zdaniem jasne reguły spowodowałyby to, że
a) wiemy że wchodzimy do roda po to żeby drugiej osobie wpier***ć, i wtedy jest ciągłe czajenie się, kilka quexaid i mldc dla zachowania pozorów, a potem młynek plaskaczami/wejście w nogi i na glebę ;) Chyba każdy z nas widział, jak wygląda gra dwóch osób które wchodzą do roda obydwie ze 100% nastawieniem na bitkę, wiedząc czego się spodziewać.
B) nastawienie nie jest na walką tylko np. na styl kopnięć, czy akrobatykę, i robi nam się balet.
Zawody i wytyczenie jasnych zasad w jakimkolwiek sporcie, ZAWSZE bardzo wąsko kierunkuje jego rozwój w którąś ze stron.
  • 0

budo_maciex81
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 155 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Model biznesowy

No i widzisz, tu już wkraczamy w strefę bardzo subiektywną, bo dla mnie to jest jedna z najfajniejszych cech w capo. Podoba mi się ta niepewność tego co może się stać w roda, ktoś kto przez całą grę sobie fika z uśmiechem na twarzy może w pewnym momencie może sprzedać mi KO jednym niespodziewanym kopnięciem. Moim zdaniem jasne reguły spowodowałyby to, że


a dla mnie to że ktoś za tzw. "jajco" sprzedać mi KO zrobiło się w pewnym momencie bezsensowne. sprowadza się to do tego kto pierwszy zdecyduje się sprzedać tego kopa ergo zazwyczaj "wygrywa" bardziej agresywny. super. z drugiej strony ta przyczajka jak obie osoby wiedzą że będzie naparzanka wynika z capo- brak ochraniaczy itp. niemożność "rzeczywistego" sparringu. tak sie troche własnie capoeira zawiesiła i chyba nie do końca wie co ze sobą zrobić. z jednej strony kultura itp. a z drugiej sport taki niby konatktowy ale nie do końca.

Maciex81: Wycisk możesz dostać nawet na treningu szachów - wszystko zależy tak naprawdę od trenera nie od tego jaką sztukę walki ćwiczysz ;)


oczywiście i na fitness też... tylko że na grapplingu ten wycisk to był pierwszy trening na którym się kulałem przez 30 minut wcześniej robiąc zwykłą rozgrzewkę i techniki więc jednak trochę zależy.

i żeby nie było wielkim znawcą to ja nie jestem- capoeira ze 3 lata ćwiczyłem, grappling teraz już trochę dłżej ćwicze ale też nie jakoś bardzo ;)
  • 0

budo_noite
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1593 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Freistadt

Napisano Ponad rok temu

Re: Model biznesowy

tak sie troche własnie capoeira zawiesiła i chyba nie do końca wie co ze sobą zrobić. z jednej strony kultura itp. a z drugiej sport taki niby konatktowy ale nie do końca.


no wlasnie..brak ochraniaczy, suspensorow, niemoznosc zalozenia szczeki (wkladanie za kazdym wejsciem do roda, pozniej wyjmowanie coby sobie pospiewac - chyba bym sie zzygal z braku higieny ;) ). full contact w capoeira to zwykla napierdalanka, niestety, a nie sztuka walki.
  • 0

budo_uirapuru
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2966 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Belo Horizonte
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Model biznesowy
no to skoro problem nakreślony, to może ktoś ma pomysł jak wyjść z tej patowej sytuacji ? i to najlepiej z twarzą? :D
  • 0

budo_gaspar
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 253 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zza morza

Napisano Ponad rok temu

Re: Model biznesowy
Cabelo : Ja nie mówię że to, że wchodząc do roda jest nie dobrze, że nie wiem czy dostanę czy nie ;) Mówię, że wolałbym wiedzieć bo jestem leniwy i to ułatwiło by mi życie :P
  • 0

budo_jakub
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2280 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Model biznesowy
poza tym z reguly to wiadomo co nas czeka bo przeciez nie pchamy sie bezmyslnie do rody nie poobserwujac najpierw co dzieje, jak sie gra, kto gra, jak gra. Wg mnie rzadko bywa ze gra sie ladna, spokojna gre i nagle bez zadnego sygnalu dostaje sie kopa na maske bedac w au czy negativa. Charakter i napiecie w grze czuc. To co mi przeszkadza to raczej to, ze gra z fajnej przeistacza sie w ostra bez powodu i sensu. tzn ze wielu osobom bardzo ciezko jest przyjac, ze ktos im zaznaczyl kopniecie lub queda'e (bez kontaktu) bo to nie honor i i wstyd przed innymi i chocby skaly sraly to musza sie zemscic i wtedy zaczynaja sie farfocle. Wchodzac do roda widzi sie co sie dzieje i jesli wchodze do jogo bonito to niespecjalnie mi sie chce szarpac. Dlatego to co mi przeszkadzalo (teraz mniej bo jak mi sie nie chce grac w jakis sposob to po prostu dziekuje za gre i wychodze ) to nieszanowanie rytmow-chociaz to niestety tez zalezy od grupy. Czyli brak zasad wynikajacych z rodzajow rytmow - jak jest baguela/angola to gramy charakterystycznie do tych rytmow, jak jest sao bento pequeno to raczej jogo bonito/educativo czy jakkolwiek to nazwac, jak sao bento grande de angola to generalnie szybiej lub alto ligeiro, a jak sao bento grande de bimba to combat. A tak to pamietam jak w 2001 bylem pierwszy raz w brazylii, poszedlem na open roda gdzie byly glownie grupy nie-angolowe i na dzien dobry do rytmu angola koles trzasnal salto na wejscie. Ale tego to nawet brazole nie potrafia wyjasnic i zaczynaja kluczyc na proste pytania europejczykow, my lubimy jak wszystko jest okreslone u nich to glownie jogo de cintura.
A jeszcze jedna obserwacja, ze w rodzie o wiele spokojniejsi sa ci, ktorzy albo maja doswiadczenie w bitkach czy innych sztukach walki. Jak czlowiek liznie tego czy owego, sprawdzi sie czy to na ulicy czy turniejach innych sztuk walki to capoeirowe klapki skutecznosciowe opadaja i zaczyna postrzegac capoeira wlasnie bardziej holistycznie i to jest dobre :) . Dla mnie teraz capoeira to bardziej zabawa (ale nie taniec ;) ) choc lubie pograc!!! ostrzej ale jezeli chce sie sprawdzic sportowo to robie to na zapasach, w grapplingu czy na boksie
  • 0

budo_uirapuru
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2966 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Belo Horizonte
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Model biznesowy
A powiedzcie mi - często zdarzają się Wam na treningach nowi "klienci", którzy na zajęcia przychodzą na zasadzie roszczeniowej - "płacę, wymagam"? Przychodzi taki, chce ćwiczyć, okazuje się, że jest trudno i dyscyplina, miewa pretensje do trenera, bo czegoś nie rozumie... Zauwazam ostatnio taki trend pogorszający nie tylko fizyczne warunki uczestników ale przede wszystkim ich mentalność - trener ma się stać lokomotywą ciągnącą Panów Klientów, którzy przyszli zapomnieć o swoim zapracowanym życiu. Jakoś mnie to tak gryzie i trochę martwi. Nie mówiąc już o takich rodzicach przyprowadzających tępe dzieciaki...

Zaczynaliśmy nie tak dawno temu i spodziewałem się spadku sprawności, ale nie aż tak głębokiego i tak nagłego... A wywodzę się już z pokolenia "komputer na komunię".
  • 0

budo_degenerado
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 354 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:www.capoeira.home.pl

Napisano Ponad rok temu

Re: Model biznesowy
osoby z postawa roszczeniowa nie sa wielkim problemem, dla mnie krotka pilka... albo sie dostosuje albo zegnamy gorzej z dzieciakami i mlodzieza (dorosli w sumie tez), coraz wiecej osob przychodzi z wadami postawy, klopotami z koscmi, stawami, tragedia, niby nie szkolimy pod zawody , niemniej jednak chcac nie chcac trening robi sie bardziej rekreacyjny, jedyne rozwiazanie to dodatkowe treningi dla zaawansowanych i sprawnych normalnie zeby "docwiczyc" braki
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024