Skocz do zawartości


Zdjęcie

Karate (kyokushin) co to jest?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
900 odpowiedzi w tym temacie

budo_jersey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2071 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Jersey
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate (kyokushin) co to jest?
dubel, proszę o wykasowanie
  • 0

budo_wyborowa
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2263 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate (kyokushin) co to jest?

mam stopa w pisaniu kolejnej ksiazki

-będzie bunkai?


nie samym karate czlowiek zyje, ugrzezlem na dobre w osiemnastym wieku, a konkretnie w jego drugiej polowie. historia idei i filozofia polityczna. jest ciekawie.
  • 0

budo_gosy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 186 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate (kyokushin) co to jest?
Wyborowa - ja Cie popieram w kwestii "obcinania" samozwanczych miszczow takich jak Rychu... takich trzeba pietnowac zawsze i wszedzie, ich i ich kadre. A ludziom, ktorzy u nich cwicza - nalezy wspolczuc, ze sa manipulowani i, ze wierza w bajke o cudownym stylu i wszechgalaktycznej organizacji cunami.....
  • 0

budo_wyborowa
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2263 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate (kyokushin) co to jest?

Wyborowa - ja Cie popieram w kwestii "obcinania" samozwanczych miszczow takich jak Rychu... takich trzeba pietnowac zawsze i wszedzie, ich i ich kadre. A ludziom, ktorzy u nich cwicza - nalezy wspolczuc, ze sa manipulowani i, ze wierza w bajke o cudownym stylu i wszechgalaktycznej organizacji cunami.....


to samo dotyczy Kyokushin. Gros "wielkich" zawodnikow zaczelo lansowac prymitywna wersje karate, uboga technicznie i taktycznie, oparta tylko na sile, pozbawiona wszechstronnosci, wyprana z myslenia. Po prostu prymitywne, wszechstronnie ograniczone karate.
Apogeum tego ubostwa byla dla mnie walka finalowa "Mistrzostw Swiata" z 1999 - Filho-Kazumi. Goscie przez cala walke nic nie pokazali. Dno totalne.
TO TEZ TRZEBA OBCINAC I SPROWADZAC NA ZIEMIE.
Filho zostal sprowadzony doslownie na ziemie przez LeBannera, krotko po zdobyciu tytulu "Mistrza Swiata" Kyokushin, jedna bomba z lewej reki.
  • 0

budo_bse
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:podkarpackie

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate (kyokushin) co to jest?
Chciałbym nawiązać jeszcze do pierwotnego wątku tej dyskusji.
Z elementami samoobrony spotkałem się dopiero w Oyama karate(ale jak napisał Paul to chyba więcej zależało od instruktora).W obecnej chwili trenuję kan i mogę powiedzieć,że zaczyna się tu pojawiać coraz więcej elementów wymienionych przez Ciebie(sake5).
Kilka dni temu miałem chwilkę na pogaduszki z moim obecnym instruktorem(pozdrowienia dla Niego :lol: ,pewnie wieczorem zadzwoni :) ) w poprzedniej organizacji do której należał (IFK) na zgrupowaniach z shihan Arnilem ćwiczyli techniki samoobrony.
Natomiast z technikami chwytów i rzutów i On nie miał do czynienia.
Kiedy natomiast Sake5 mówisz o pułapkach w samoobronie to 8O ...a szkoda.
  • 0

budo_shidokangr
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 262 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate (kyokushin) co to jest?
Po przeczytaniu tej dyskusji coraz bardziej mi się podoba Shidokan(((-:
  • 0

budo_gosy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 186 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate (kyokushin) co to jest?
...a ja przypuszczam, ze Shidokan podobal Ci sie i tak bardzo dlugo przed ta dyskusja...
poza tym - czy najbardziej kwiecista dyskusja moze dac jakis obraz treningu...? ale z kolei coz - moze ja nie mam pojecia o dyskusji na poziomie? moze ja po prostu nie kumam z tej dyskusji tego, co kuma moj przedmowca? moze nie potrafie czytac ze zrozumieniem lub miedzy wierszami...?
  • 0

budo_gosy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 186 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate (kyokushin) co to jest?
no i zeby nie byc posadzonym o awanturnictwo, hopokryzje lub inne niegodziwosci - mnie przed ta dyskusja i tak zawsze najbardziej podobal sie Kyokushin... ale przyznam - znam tez wielu fajnych awanturnikow i zabijakow wywodzacych sie z innych nurtow
  • 0

budo_sake5
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 277 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:U.K.
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate (kyokushin) co to jest?

Chciałbym nawiązać jeszcze do pierwotnego wątku tej dyskusji.
Z elementami samoobrony spotkałem się dopiero w Oyama karate(ale jak napisał Paul to chyba więcej zależało od instruktora).W obecnej chwili trenuję kan i mogę powiedzieć,że zaczyna się tu pojawiać coraz więcej elementów wymienionych przez Ciebie(sake5).
Kilka dni temu miałem chwilkę na pogaduszki z moim obecnym instruktorem(pozdrowienia dla Niego :lol: ,pewnie wieczorem zadzwoni :) ) w poprzedniej organizacji do której należał (IFK) na zgrupowaniach z shihan Arnilem ćwiczyli techniki samoobrony.
Natomiast z technikami chwytów i rzutów i On nie miał do czynienia.
Kiedy natomiast Sake5 mówisz o pułapkach w samoobronie to 8O ...a szkoda.


Chwyty, rzuty i trzymania (duszenia) sa czescia skladowa Go-Shin-Jutsu, sa logicznym zakonczeniem roznego rodzaju pulapek "kuzushi" przewaznie wykonywanych z pozycji "kamae" najbardzej przydatna-wszechstronna wedlug mnie to "maebane-kamae" (wszystkie pozycje kamae pochodza z chinskiego kempo). Wszystko to jest czescia kyokushin, wystarczy tylko po to siegnac. (poszukac, popytac, poczytac poswiecic troche czsu). Znajomosc powyzszych elementow jest wymagana od zdajacych na 2 i 3 dan.
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate (kyokushin) co to jest?
Ale w jakiej organizacji?
  • 0

budo_jan111
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1216 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SEI BUDOKAI POLSKA
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate (kyokushin) co to jest?
Sake5
Pewnie chodz ci o program Kyokushin Matsushima? Jesli wprowadzacie/rozbudowujecie te elementy to bardzo dobrze. W K-kan wprowadzono iken i jescze pare spraw i tez twierdzono ze to jest stare Kyokushin i ze Oyama cwiczyl itd. Rozumiem ze istnieje taka potrzeba , nawet koniecznosc, dorabiania ideologii typu "tak bylo kiedys, potem to zapomniano..." Faktem jest ze w/w elementy istnialy w bardzo okrojonej wersji.
Sa ksiazki Sosai (np "This is Karate") jasno z nich wynika czym jest/bylo Kyokushin. Z drugiej strony wiadomo doskonale co cwiczono w Honbu. Nie byl to program zbyt obszerny. sa relacje, ksiazki najslawniejszych uczniow Oyamy. Akcent w "starym" Kyokushin lezal na twardej walce! Panowie karatecy naparzali sie po prostu ile wlezie - okreslenie "uliczne karate" nie wzielo sie przeciez z nikad. Przepisy byly mniej istotne. Powszechnie mowi sie ze uderzano tez rekami w glowe. Pewno tak. Bluming twierdzil ze tylko shotei. Royama pisze ze uderzen sierpowych nauczyl sie na od trenera boksu juz po odejsciu z honbu i z Kyokushin. Czyli ze uderzano tylko proste i to w wiekszosci otwarta dlonia? Kurosaki lubil uderzac mawashi koken uchi. Do tego bylo chodzenie w zenkutsu, uderzenia w sanchin i kata pinan. Realny obraz odarty z legend wylania sie troche inny niz ten w ktory chce sie wierzyc.
  • 0

budo_sake5
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 277 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:U.K.
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate (kyokushin) co to jest?

Ale w jakiej organizacji?


Ja zdawalem na 2 i 3 dan w lKO kierowanej przez Oyame (pozniej Matsui) i tam musialem sie wykazac znajomoscia wspomnianych technik. (1 i 2 dan przed smiercia Oyamy)

Do dzisiaj posluguje sie sylabusem ktory obowiazywala jeszcze na dlugo przed smiercia Oyamy i podzialem IKO, tam zaawansowane techniki samoobrony sa wyszczegolnione, a znajomosc ich w dalszym ciagu (jestem przekonany)obowiazuje, przynajmniej w IKO Matsushima ktora zapocztkowalem w Polsce i UK gdze obecnie jestem branch chif-em (dyrektorem oddzialu) tej organizacji.

Oto fragment wmagan egzaminacyjnych na 2 dan, cytat z sylabusa Australijskiej Organizacji Kyokushin, wydanym w 80-tych latach:

Maebane-kamae and block techbique (high middle position) from maebame-kamae (two hand position)
Kosaho with shotei-uke, chudan-oi-tsuki.
Soto-hikkake-kuzuchi.
Shuto-oroshi-kuzishi.


Jak wyglada sylabus w danej organizacji praktycznie w 100% zalezy od danego przedstawiciela krajowego. Otrzymuje on z Honbu ogromny kredyt zaufania i sylabus w zarysie, co na prawde umiesci w wydanym przez siebie (sylabusie) zalezy od niego.
W efekcie sylabus okresla kierunek rozwoju i poziom wyszkolenia w danej organizacji.
  • 0

budo_jersey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2071 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Jersey
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate (kyokushin) co to jest?
Czyli podsumowując w IKO1 nie ma, nie było i nie będzie jeszcze wiele lat. Czy jest na forum ktoś jeszcze kto ćwiczył te elementy dawniej, kiedy KK było w Polsce jedno "wielkie i wspaniałe"?

Na stażu Wado w Krakowie mieliśmy możność dowiedzieć się i zaobserwować ile o kozushi (wytrąceniach) wiedzą miejscowi zawodnicy. :wink: :)
  • 0

budo_gosy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 186 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate (kyokushin) co to jest?
...kiedy KK bylo "jedno, wielkie i wspaniale" bywalo, ze cwiczylem rowniez inne rzeczy, niz kihon-kata-kumite.
Ale tak jak nie ma cudownych stylow, tak trudno powiedziec jednoznacznie- a uczciwie, ze w tej IKO, to jest wszystko cudowne i fantastycznie, a w tamtej to jest samo badziewie. Znam wielu wartosciowych instruktorow w IKO1, ktorych wolalbym widziec w mojej obecnej IKO....
Jersey - nie badz tendencyjny, pewnie fajne jest Wado, ale nie uskuteczniaj tak nachalnej propogandy - i co gorsza tendencyjnej... bo patrzac na Twoj styl przez pryzmat Twoich wypowiedzi Twoja Organizacja bedzie tracic w oczach pospolstwa...
Ooo - napisalem, ze nie ma cudownych stylow? bzdura!!! jest przeciez Kyokushin!!!! :)
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate (kyokushin) co to jest?
tak jest Jersey, bez prywaty ;) ;);)

Dla mnie to Kuzushi było takim samym nowum jak dla innych.

Dla mnie te wszystkie wiadomości o kyoku są niezwykle interesujące i budujące.

Gdybym na początku trafił na taki kompletny kiokushin to pewnie dziś był bym kiokushinowcem, bo trener był fajny i grupa była fajna ino mi coś brakowało.
  • 0

budo_jan111
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1216 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SEI BUDOKAI POLSKA
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate (kyokushin) co to jest?
Gwoli sprawiedliwosci: wszyscy jada na IKO1, nie moge sie wypowiadac bo stracilem kontakt i nie wiem do konca co tam sie dzieje. Jesli chodzi natomiast o jakosc technik prezentowanych przez kancho Matsui to nie ma sie do czego przyczepic. Popatrzcie sobie na youtubie.
  • 0

budo_jersey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2071 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Jersey
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate (kyokushin) co to jest?

...kiedy KK bylo "jedno, wielkie i wspaniale" bywalo, ze cwiczylem rowniez inne rzeczy, niz kihon-kata-kumite.
Ale tak jak nie ma cudownych stylow, tak trudno powiedziec jednoznacznie- a uczciwie, ze w tej IKO, to jest wszystko cudowne i fantastycznie, a w tamtej to jest samo badziewie. Znam wielu wartosciowych instruktorow w IKO1, ktorych wolalbym widziec w mojej obecnej IKO....
Jersey - nie badz tendencyjny, pewnie fajne jest Wado, ale nie uskuteczniaj tak nachalnej propogandy - i co gorsza tendencyjnej... bo patrzac na Twoj styl przez pryzmat Twoich wypowiedzi Twoja Organizacja bedzie tracic w oczach pospolstwa...
Ooo - napisalem, ze nie ma cudownych stylow? bzdura!!! jest przeciez Kyokushin!!!! :)

-Gosy żle mnie chyba zrozumiałeś (mam nadzieje). Staram się poprzeć to co mówi Sake (bo w to wierze), że Kyokushin jest systemem kompletnym i z całą pewnością jest tam wszystko (ze względu na wiedze założyciela) a wszelkie "dziwy" powstały w wyniku programów technicznych w takich lub innych organizacjach (czytaj:przeniesienia nacisku na inne aspekty karate).
A co pospólstwo będzie myśleć...bimba mi. Jak ktoś chce wiedzieć to przyjedzie na staż (lub poczyta relacje) i nikt nikogo nie powinien częstować ideologią. Ty i ja wyrośliśmy już z tego wieku kiedy można nam było "wciskać kit". :wink:
  • 0

budo_gosy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 186 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate (kyokushin) co to jest?
Jersey - spox - troche sobie miejscami pozartowalem, gdyby byl gdziez staz Wado - z checia bym na niego pojechal, osu!
  • 0

budo_benio
  • Użytkownik
  • Pip
  • 43 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate (kyokushin) co to jest?
Kyokushin trenowalem prawie 6 lat i nigdy nie bylo samoobrony. Jak poszedlem na.trening kicka to myslalem
Ze im dokopie i o malo mnie nie ubili. Okazalo sie.ze.jak ktos ma dobre rece na jodan i dobrze sie.porusza to nawet lowkick nie.wlozysz, No i dalem sobie.spokoj.z kyokiem.
  • 0

budo_gosy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 186 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate (kyokushin) co to jest?
mysle, ze na charakter treningu kazdego dojo maja wplyw:
- program danego stylu, czyli sylabus,
- modne w danej chwili patenty (w ramach stylu lub ogolnie w budo)
- pomysly instruktora (kreatywnosc, doswiadczenie),
- charakter sekcji
- oczekiwaia cwiczacych
- inne
Mowienie, ze w "kyoku" (co to za haslo?) jest be, bo nie ma tam - tu sobie cos wpisz, jest co najmniej absurdalne, powinno sie pisac/mowic - w tej sekcji kk nie ma tego, bo jest tylko to czy tamto. Trenowalem w kilku sekcjach i poza realizacja programu kazdy dobry instruktor (samoszkolacy sie na biezaco) przemyca rozne ciekawostki...
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024