Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jak zwiekszyc wytrzymalosc?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
27 odpowiedzi w tym temacie

budo_s.o.s.
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2777 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zwiekszyc wytrzymalosc?
zmien prace, ja tak zrobielm :)
  • 0

budo_feniks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1152 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sudety

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zwiekszyc wytrzymalosc?
A kto mi powie jaki jest najlepszy trening na zwiekszenie wytrzymalosci rak?
W pracy niestety od czasu do czasu musze troche popracowac rekoma przy wyburzaniu scianki mlotkiem i przecinakiem :-) Prawde mowiac chodzenie na silownie nic nie daje w czasie takich czynnosci i po 2 minutach sie mecze i musze robic pauze:)
Zastanawiam sie nad wspinaczka skalkowa, ponoc to niezly trening jesli chodzi o wytrzymalosc ramion...
  • 0

budo_irimi reborn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 711 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zwiekszyc wytrzymalosc?
HigTower.
Tylko kilka porad które tu przeczytałem niesie ze sobą faktyczna odpowiedź na twoje pytanie. Jest ono zresztą mało precyzyjne, ale rozumiem, że chcesz zwyczajnie "poprawić kondycję".
Od początku zatem:
Podstawą zwiększenia wydolności czy jak kto woli kondycji, jest trening tlenowy. Nie ma znaczenia czy jest to rower, bieganie czy basen, choć już dużo trudniej zrobić trening tlenowy na siłowni. Ważna jest intensywność wysiłku i to nie mierzona prędkością biegu czy płynięcia, ale intensywnością pracy serca. Nie ma tu czasu na długie wywody, ale generalnie chodzi o to by budować sobie "bazę tlenową" treningami o niskiej intensywności, ale stopniowo je wydłużać. Za przykład biorę tu bieganie, które jest w budowaniu wytrzymałości stosunkowo najtańsze (bo to tylko koszt butów w porównaniu z basenem 3x w tygodniu czy kupnem szosówki).
Najpierw powinieneś sobie zrobić bilans otwarcia i sprawdzić jak długo, bez zadyszki jesteś w stanie truchtać czy biec. Sławetne 130 uderzeń serca na minutę (BPM) to mniej więcej odpowiednia intensywność do budowy bazy tlenowej. Nie ma konieczności kupowania pulsomeru: tempo takiego biegu (truchtu) powinno być tempem konwersacyjnym czyli takim, byś mógł swobodnie wypowiedzieć dłuższe zdanie bez przerw na wielkie hausty powietrza. Dystans należy zwiększać powoli. Cierpliwość i danie sobie czasu są tu kluczowe. Zbyt szybkie przechodzenie na wyższy poziom wysiłku nie daje (wbrew pozorom) aż takiego progresu, jak by się mogło wydawać. Zatem przede wszystkim praca tlenowa, na niskiej intensywności, stopniowe zwiększanie kilometrażu czy raczej czasu trwania takiego wysiłku. Jeśli dojdziesz do powiedzmy 45 minut ciągłego biegu w niskiej intensywności 9bez zadyszki), możesz dokładać inne środki treningowe, ale także z umiarem. Praca na niskiej intensywności zawsze jednak powinna być podstawą budowy bazy tlenowej.

Czas? Qrczaki! Grzegorz Kołodko chapie po 10-12 i więcej godzin na dobę a startuje rocznie w 4 maratonach! I nie robi tego z marszu, bo biega kilka razy w tygodniu. Twoja doba ma tyle samo co jego doba czy doba Einsteina, więc to tylko kwestia organizacji czasu.
Powodzenia.
PS. Polecam portal [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_nipponson86(konto usunię)
  • Użytkownik
  • 0 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zwiekszyc wytrzymalosc?
"(bo to tylko koszt butów w porównaniu z basenem 3x w tygodniu czy kupnem szosówki)."

Owszem , jeśli mieszkasz na wsi lub masz dostęp do terenów biegowych bez twardego podłoża, jeśli nie to buty od 400zł wzwyż jeśli nie chcesz sobie stawów rozwalić.Biegałem czynnie przez 4 lata na dystansie 10km, a czasem jakiś półmaraton i muszę stwierdzić, że do miasta, na beton, bez porządnych butów i dobrej rozgrzewki to nie ma się co zabierać za bieganie.
  • 0

budo_gwyn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 825 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zwiekszyc wytrzymalosc?
Novo

Nie czytuję CrossFit, trzymam się bliżej Rossa. Po prostu jak ktoś chce się rozwinąć ogólnie, to niech ćwiczy ogólnie. A jak mu podpasuje jakaś specjalizacja to do dzieła!

Moje treningi są dość RT w charakterze, mam tez konkretny plan w którym robię postępy. Jak mi przestaje dawać te postępy to robię trochę inny, ale również podzielony na maks, dynamiczną, ICT, i różne interwały biegowe i mieszane, 6 dni na 7, z bonusami z wieczora.
  • 0

budo_irimi reborn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 711 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zwiekszyc wytrzymalosc?
Bieganiem posłużyłem się tylko jako przykładem na rozwijanie wytrzymałości, ale...
Nippon nie warto się zagłębiać, ale przeliczmy:
Forowicze vortalu zapewne nie będą biegali częściej niż 3x w tygodniu po 10km (średnia). Jeśli uznamy, że buty są do wywalenia po 1000km to wystarczają na 100 treningów.Moje aktualne ASICS GT-2140 dostałem na wyprzedaży za 289zł (przecena z 440zł). To mi daje 29 treningów na pływalni (10zł za godzinę) w porównaniu z setką treningów biegu po 10km. Dyskusja nie ma sensu z prostego względu: wszystko kosztuje. Po sobie jednak wiem, że zdecydowanie najtaniej wychodzi mi bieganie. Mimo to w przyszłym roku kupię szosówkę :) , bo ten sposób rozwijania wytrzymałości też mi pasuje.
PS. Mieszkam w mieście i nie pamiętam bym w tym roku jakikolwiek trening odbył po asfalcie.
  • 0

budo_nipponson86(konto usunię)
  • Użytkownik
  • 0 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zwiekszyc wytrzymalosc?
"PS. Mieszkam w mieście i nie pamiętam bym w tym roku jakikolwiek trening odbył po asfalcie."

Spoko ja nie mówię, że nie, ale patrze po sobie.W moim pięknym mieście bieganie to czysty masochizm, ze względu właśnie na wszechobecność betonu, asfaltu itd.Jest nawet jedna ścieżka Nike, w parku koło polibudy z tym, że w 2/3 jest wylana betonem :?
Generalnie ja ze swej strony zalecam pływanie, które nie obciąża tak stawów i rozwija dużo partii mięśni :)

Pozdrawiam i życzę wytrwałości w treningach!
  • 0

budo_hightower
  • Użytkownik
  • Pip
  • 16 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ŁDZ

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zwiekszyc wytrzymalosc?
Bylem ostatnio na basenie i nie wiedzialem ze jestem az tak w oplakanej kondycji :( przeplynolem 3 dlugosci zabka 3 na plecach i nie moglem tchu zlapac ,ale odpoczolem chwilke i znow zaczolem plywac. akurat mam dostep do basenu po smiesznych kosztach wiec w sumie wole basen niz bieganie chyba(w sumie nie probowalem biegac jeszcze)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024