Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jeszcze karate, czy juz herezja kickbokserska...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
457 odpowiedzi w tym temacie

budo_jersey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2071 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Jersey
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze karate, czy juz herezja kickbokserska...
Oooo,właśnie o to mi chodziło.Poszerzenie perspektywy, jako właściwa filozofia trenerska.
  • 0

budo_kselos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1657 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze karate, czy juz herezja kickbokserska...

http://www.nogalski.pl/?p=filmy#


czyli ćwiczę po prosty Karate Shotokan pod full-kontakt :) :)
  • 0

budo_jersey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2071 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Jersey
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze karate, czy juz herezja kickbokserska...
Nie, rozwijasz swoje karate bez klapek na oczach i nadal jest to karate (jak Nogalski swoje :-) ).Ale to moje prywatne zdanie i często się z nim nie zgadzam :) .
  • 0

budo_tomasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pekin

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze karate, czy juz herezja kickbokserska...

Tomasz, my na sekcji nie uczymy się karateckich kopnięć, tylko skutecznych kopnięć. Prawda 3/4 to kanon w karate, ale jeśli jakieś kopnięcie jest przydatne i dozwolone w knockdownie, to czemu go nie wykorzystać?


zupelnie nie zrozumiales o co mi chodzilo
  • 0

budo_łyba
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1075 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kambodża
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze karate, czy juz herezja kickbokserska...
Specem nie jestem ale o ile kopnięcia thai bokserów (opieram swoją wiedzę o ostatnia galę k1\kb\mt) były bardzo podobne do tych których mnie uczono o tyle kopnięcia kick bokserów walczących w formule Full Contact były diametralnie inne.
  • 0

budo_kwiat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze karate, czy juz herezja kickbokserska...
Jersey różnice pomiędzy bokserskim ciosem prostym a tsuki w karate są dość poważne. W trakcie wykonywania ciosu prostego ręka uderzająca zasłania bok twarzy tak, że w praktyce nie jest możliwe trafienie w bok głowy w sposób zagrażający walczącemu. Technika karate naraża atakującego na kontrę, bo ręka zadająca cios nie chroni boku twarzy walczącego. Techniki bokserskie mają też dużo większy zasięg niż techniki ręczne karate.

Myślę Tomasz, że masz rację, różnice w sposobie wykonywania kopnięć są dość znaczące. Najłatwiej można to zauważyć analizując sposób wykonywania kopnięcia okrężnego na udo w tzw. karate kontaktowym (kyokushin, oyama, itp.) z techniką kopnięcia kick boksera. W przypadku technik knockdown karate kopnięcie jest bite bardziej w górę niż po łuku. A przyczyna jest moim zdaniem prozaiczna-zasady rywalizacji sportowej, które powodują walkę w bliższym dystansie (zabronione uderzenia rękoma w głowę) i brak miejsca na włożenie biodra przy kopnięciu.
  • 0

budo_łyba
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1075 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kambodża
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze karate, czy juz herezja kickbokserska...

W przypadku technik knockdown karate kopnięcie jest bite bardziej w górę niż po łuku. A przyczyna jest moim zdaniem prozaiczna-zasady rywalizacji sportowej, które powodują walkę w bliższym dystansie (zabronione uderzenia rękoma w głowę) i brak miejsca na włożenie biodra przy kopnięciu.


Co do tzw. low kicków to moim zdaniem jest to kwestia szkoły i instruktora mnie uczono wykonywać low kicki dokładnie w ten sam sposób co wcześniej wymienieni thai bokserzy
  • 0

budo_jersey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2071 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Jersey
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze karate, czy juz herezja kickbokserska...
Aaaaa,miałem już nie odpowiadać.
Kwiat uderz lewym prostym na korpus i nagashizuki ( nie oi-zuki) na głowe.Pierwsze nie zasłania twarzy, drugie tak.
O róznicach w kopnięciu właśnie to mówię, że wynikają z tego czy innego przygotowania do takiej a nie innej rywalizacji sportowej i narzuconych kanonów przez instruktorów.
  • 0

budo_kwiat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze karate, czy juz herezja kickbokserska...
Łyba tak na szybko różnice w wykonaniu techniki low kick:

1). Thai boxing
2). Karate [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Zwróć uwagę na pracę stopy podporowej przy kopnięciu.
W thai/kick boxingu stopa podporowa obraca się piętą w stronę celu, w karate praktycznie pozostaje nieruchoma.

Jersey wrzuć jakiś link z filmikiem z techniką nagashizuki. To co znalazłem na youtubie wcale nie potwierdza Twojej opinii o tym, że ta technika chroni bok twarzy w trakcie ataku.
  • 0

budo_łyba
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1075 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kambodża
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze karate, czy juz herezja kickbokserska...
Kwiat wykonujemy low kicki dokładnie tak jak ten tajski bokser jednak jeżeli low kick jest po np kombinacji ręcznej nie robimy tego doskoku, aczkolwiek pojawia się on jeżeli low kick jest efektem pojedynczego kopnięcia a nie np jednym z kombinacji uderzeń. Nie wiem jak to jest w Kyokushinie ale S. Oyama tworząc styl Oyama opierał się między innymi na boksie tajskim więc możliwe że dlatego w Oyama ten low kick jest bardziej tajski niż w innych stylach.
  • 0

budo_kwiat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze karate, czy juz herezja kickbokserska...
Łyba w praktyce oprócz kata nie ma jakichś rewolucyjnych różnic technicznych pomiędzy oyama a kyokushin. Szczegółem, którego nie widzisz jest dystans przy wykonywaniu kopnięcia. W knockdownie jest on bardzo mały, przy walce kick bokserskiej z low kickiem czy thai bokserskiej jest dużo większy. W knockdownie uderzając rękoma niezwykle trudno jest ustawić przeciwnika w takim dystansie gdzie jest możliwe kopnięcie z biodrem.

Myślę, że bez problemu zauważysz to na sparingach w klubie. W Oyama karate są obecnie dwie formuły rywalizacji sportowej knockdown i coś podobnego do K-1. Zwróć uwagę na zawodników wykonujących kombinacje technik ręcznych na tułów zakończonych low kickiem (knockdown) i uderzeń na twarz zakończonych low kickiem.
  • 0

budo_łyba
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1075 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kambodża
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze karate, czy juz herezja kickbokserska...
Owszem kwiat tu ci przyznam rację że w bliższym kontakcie trudniej jest włożyć biodro przy low kicku i wykonać obrót na pięcie, ale jest to podyktowane formułą w jakiej się walczy. Tak jak wspomniałeś w OK jest teraz poza knockdownem formuła ta podobna do tej w której walczą tajscy albo kick bokserzy w low kicku. Od jakiegoś czasu również walczymy w tej formule i tam już low kick wychodzi taki jak powinien być, czyli z biodrem i z obrotem stopy podporowej. Reasumując podejrzewam że gdyby kickbokser lub tajski bokser walczył w knockdownie to również nie kopał by tego low kicka typowo tajsko. POzdrawiam :wink:

Ps. Mówiąc to opieram się na doświadczeniach wyniesionych z sekcji w których trenuję i spokojnie mogę przyznać że różnica między KK a OK jest naprawdę duża.
  • 0

budo_tomasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pekin

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze karate, czy juz herezja kickbokserska...
Kwiat

Thai boxing


ja bym tego nie podawal jako przyklad, dla mnie to jest zle, za duzo sily idzie z kolana jak ten gosc pokazuje, zle ma ustawione noge podporowa itd, zreszta on nie pokazuje nawet podstawowego lowkicka tylko jego wersje na dwie nogi

tutaj masz podstawowego taijskiego lowka - zobacz jak maly jest ruch nogi, jest to znacznie mniejsze niz na linku co podales:


ponizej masz natomiast cos co czasem sie wykonuje ale nie czesto bo jest zbyt widocvzne, zbyt dlugie i zbyt latwe do zablokwoania czyli lowka na obie nogi przeciwnika jednoczesnie i ten przypomina to co jest na Twoim klipie ale wciaz jest inne bo sila idzie jasno z duzego obrotu biodra i kolano prawie nie pracuje:

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_kwiat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze karate, czy juz herezja kickbokserska...
Tomasz moim zamiarem było pokazanie różnicy w wykonaniu tej techniki przez karatekę i osobę walczącą w formule sportowej dopuszczającej uderzenia rękoma na twarz. Mój przykład nie jest z pewnością najlepszy, ale myślę, że pozwala pokazać różnice wynikające z dystansu, w jakim wykonuje się low kick w knockdown karate i kick czy thai boxingu. Zdaję sobie sprawę, że wiesz więcej ode mnie na temat thai boxingu i przyjmuję do wiadomości to, co napisałeś.
  • 0

budo_jersey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2071 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Jersey
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze karate, czy juz herezja kickbokserska...
Nie ma mowy .O tym będzie pewnie (też) na spotkaniu z Tonym Heap 7 danem wado-ryu.Zapraszam :)
  • 0

budo_jersey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2071 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Jersey
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze karate, czy juz herezja kickbokserska...
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
na dole strony.
Ale co ma wspólnego technika wzorcowa do techniki stosowanej,zależnej od miejsca i formuły walki i predyspozycji psychicznych i fizycznych walczącego?
  • 0

budo_kwiat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze karate, czy juz herezja kickbokserska...
Jersey masz tu opis ciosu prostego w boksie- źródło: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] – trening - ciosy proste.

Zwróć uwagę na fragment: „….osłaniać podbródek lewym barkiem. Asekuracja (obrona) od kontrciosów powinna w sposób niejako organiczny być połączona z ciosem atakującym i zapewniać bezpieczeństwo cios ten zadającemu.” Tego elementu brak w technice, do której linka podałeś.
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze karate, czy juz herezja kickbokserska...
forma zewnetrzna ciosu prostego w boksie i kizami tsuki w karate sie roznia, ale jesli ktos bije dobrze tsuki to nauka dobrego lewego prostego to chwila moment i na odwrot.

zreszta stare powiedzenie mowi ze takim jestes uderzaczem jak bijesz proste.

podniesienie barku chroni podbrodek ale odslania np. pache. w gardzie latwiej uderzyc z podniesionym barkiem. z narmalnej pozycji rak w samoobronie idac ulica kiedy prosty zadajemy z dolu juz trudniej.

zreszta jak nad kazdym zagadnieniem technicznym dyskutowac moznaby dlugo ;)
  • 0

budo_jersey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2071 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Jersey
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze karate, czy juz herezja kickbokserska...
Czyli czym ten facet zasłania podbródek?
  • 0

budo_kwiat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze karate, czy juz herezja kickbokserska...
Osłania podbródek barkiem ręki zadającej cios.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024