Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ile MISTRZA w "miszczu" - tradycja a skuteczność


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
258 odpowiedzi w tym temacie

budo_fudo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 182 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:okolice
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile MISTRZA w "miszczu" - tradycja a skuteczność
Raphael - masz rację :) To jest to o co chodzi . Tylko oprócz tej otoczki treningowej jest jeszcze sposób życia , postępowania wzorce zachowań itd.

Budoka - gotowy na śmierć - nie pasuje to już do naszych czasów - powinniśmy poprzez trening kształtować odpowiednie cechy charakteru naszych wychowanków takie jak dążenie do celu , nie poddawanie się przeciwnościom, walka o dobro do końca itd. :-)

Fajne i idealistyczne tylko komu sie to udaje?
Kto z Was kogoś takiego spotkał ?
  • 0

budo_edi1704
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 61 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile MISTRZA w "miszczu" - tradycja a skuteczność
Mój sensei od początku wpaja nam te zasady, w różnych formach. Od rozmowy po treningu, przez wycisk na treningu. Non stop słychać, ze nie wolno sie poddawać, trzeba walczyć nawet gdy już się ie ma siły i chęci, że trzeba się przełamywac ;) a co do Budoki gotowego na śmierć to jest dość realne, o ile kto planuje zawodowo być wojskowym czy też inną forma oddanego żołnierza :)
  • 0

budo_fudo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 182 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:okolice
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile MISTRZA w "miszczu" - tradycja a skuteczność
No tu mnie masz :)
  • 0

budo_korda
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 225 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile MISTRZA w "miszczu" - tradycja a skuteczność
A temat jest Ile jest mistrza w miszcu .
No to Polska tradycja ze nic a miszcow co udaja mistrzow jest do bulu .
:oops:
  • 0

budo_edi1704
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 61 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile MISTRZA w "miszczu" - tradycja a skuteczność
Są w Polsce i prawdziwi mistrzowie ;)
  • 0

budo_szames
  • Użytkownik
  • Pip
  • 44 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Stąd
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile MISTRZA w "miszczu" - tradycja a skuteczność

Na bazie tematu o karate tradycyjnym wywiązała się polemika min. o skuteczności lub jej braku u karateków z tradycyjnych szkół czy styli Można zapytać ile realizmu w tradycji ( karate tradycyjnym itp. ) ?
Chciałbym poznać Wasze zdanie na ten temat, wasze lekarstwo na ten "zniewieściały" ? obecnie - światek tradycjonalistów :)

Moim zdaniem zbytnie cyzelowanie techniki w kata nie wpływa na skuteczność - tylko dogłębne rozumienie kata i jego technik. W obecnej dobie powinniśmy umieć dostosować te stare techniki do obecnych wymagań i sytuacji. Czy tak to realizujecie ? Jeżeli nei to czeka nas chyba pewna unifikacjia i karate będzie naprawdę jedno - bo nie do odróżnienia pomiędzy stylami 8O


Podglądam tematy o skuteczności karate, tematy o różnicach stylowych..... i powiem, że szlag mnie trafia. Jeżeli ktos mówi, że karate jest nieskuteczne, to rozumiem, że u tego kogos na treningu nie ma kumite. Jeżeli dochodzi do walki, to zacierają się różnice stylowe. Wg mnie, różnica tkwić może jedynie w kihonie, w kata, może jeszcze filozoficznym podejściu do walki i na tym kończą sie wszelkie różnice.
Nie wiem, czy oglądaliście na Discovery /nie pamiętam tytułu/ program z dwoma facetami, którzy jeździli po całym świecie od klubu do klubu, przebywali tam zazwyczaj dni kilka ćwicząc dany styl, a na koniec walczyli z najlepszymi ze szkoły. I tu znowu zaznaczam, że wg mnie, gdy dochodziło do walki, to obojętnie, co to był za styl - kyokushin, viet vo dao, kick boxing, czy cokolwiek innego, to............nie było widać żadnej różnicy. Była to zwykła młócka na ręce i nogi. Liczy się kto kogo i prędzej trafi. Ot i cała różnica :)
  • 0

budo_fudo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 182 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:okolice
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile MISTRZA w "miszczu" - tradycja a skuteczność
Szames - to tyż prowda jak mawiają górale :)
W starciu wszytko wygląda podobnie jak walczą profesjonaliści ( trenujący jakąś MA ) różnice są jakie są 8)
Tylko dlaczego tyle jest negatywnych informacji czy opowiastek o braku skuteczności karate w realu - z czego to wynika ? z niewłaściwego treningu ? braku pewnych elementów? słabych trenerów ?
  • 0

budo_korda
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 225 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile MISTRZA w "miszczu" - tradycja a skuteczność
Bo ci co tak pisza to albo tylko pizsa zeby pisac i nigdy sie nigdzie nie bili a jak juz to i dostali po lbach to chyba nidgy nie trenowali karate . Chodzic na treningi i kopac to nie znaczy ze trenuje sie karate tylko cos co wyglada jak karate. W Polsce jest duzo sekcji co to niby karate a takich co uczy sie prawdziwego karate jest chyba malo.
  • 0

budo_fudo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 182 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:okolice
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile MISTRZA w "miszczu" - tradycja a skuteczność
No brawo korda brawo :)
  • 0

budo_existen
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 191 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Rzeszów
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile MISTRZA w "miszczu" - tradycja a skuteczność
Pomijacie pewien bardzo istotny aspekt... Mocniejsza psychika, "Ducha Walki" które to nabywamy niejako "przy okazji", a które pozwalają nam przetrwać w często krytycznych momentach - znam z autopsji, na ulicy nie ma Karate jako-takiego, jest siła, szybkość, wyobraźnia (jeśli faktycznie są) i myśl, że nie możesz się dać, jeśli już musisz kogoś lub siebie bronić...
I to jest akurat element który nas łączy, czy tego chcemy czy nie ;o)

Pozdrawiam i oby jak najrzadziej...
  • 0

budo_fudo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 182 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:okolice
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile MISTRZA w "miszczu" - tradycja a skuteczność
Popieram - to jest raelne nasze budo :) fakt oby jak najrzadziej
  • 0

budo_raphael
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 315 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Małopolska

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile MISTRZA w "miszczu" - tradycja a skuteczność
No to chyba wyczerpaliśmy temat :)
  • 0

budo_shindojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 573 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile MISTRZA w "miszczu" - tradycja a skuteczność
Przeczytałem jeszcze wszystkie posty w tym temacie i mimo wielu ciekawych i mądrych odpowiedzi Kolegów nadal zastanawiam się co to jest to prawdziwe mitrzostwo?
Kiedyś wszystko było proste: wchodził gość do dojo, mówił : " twoje kung fu, karate itp. jest do dupy" i zaczynała sie walka często na śmierć i życie. Ten, który zwyciężył zabierał uczniów przegranego do swego dojo i tyle...
Teraz szukamy czegoś więcej niż czysta skuteczność i z tego wynikają nasze rozterki :)
Mistrz musi być autorytetem moralnym, wzorem dla młodzieży, fachowcem w swej dziedzinie...Kilku takich spotkałem na swej drodze. Nietety spotkałem też takich, którzy mimo genialnej wręcz techniki, wspaniałego rozciągnięcia, dobrej umiejętności kumite i mistrzostwa w kata okazali sie niedorozwojami umysłowymi :cry:
Ciężka sprawa ...
Pozdrawiam
  • 0

budo_gaweł
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 622 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białogard
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile MISTRZA w "miszczu" - tradycja a skuteczność
Shindojo, "mistrz" to osoba, którą Ty (czy ja) oprócz koniecznego zaawansowania w ćwiczonym stylu, zaakceptujesz jako CZŁOWIEKA. Nie każdy "czarny pas" nadaje się na mistrza. Jeszcze mniej nadaje się na nauczyciela...
Każdy z nas ma swoje słabości i wady. Jeżeli jesteś dojrzałym facetem to je widzisz i zauważasz i nie wyrzekasz się ich. Tak, starasz się je pokonywać, ale jeżeli się przydarzą to przyznając się do nich dowodzisz swojej dojrzałości.
Tak samo jest z mistrzami...
  • 0

budo_shindojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 573 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile MISTRZA w "miszczu" - tradycja a skuteczność
Gawel w 100 % się z Tobą zgadzam.
Nie każdy czarny pas to Mistrz i nie każdy super zawodnik jest super trenerem.
Dlatego często czytamy na Vortalu jak niektórzy poszukują swojego Mistrza, swej drogi. Warto szukać ...
Myślałem w pewnym momencie o zarzuceniu karate. Przestałem widzieć w tym wszystkim sens.
"Kariera zawodnicza" dobiegła końca i nie widziałem już sensu tego wszystkiego. Odnalazłem się jednak dzieki mojemu Sensei. :-)
  • 0

budo_kaiten
  • Użytkownik
  • Pip
  • 36 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile MISTRZA w "miszczu" - tradycja a skuteczność
Szames podsumował wszystkie te filozoficzne wywody... dokładnie tak jest ja mówisz , gdy dochodzi do realnej walki, wszyscy walczą tak samo... Rodzi się pytanie, po co ćwiczyć sztukę , która jest nieprzydatna jako sztuka walki?
Widziałem nie tak dawno walkę kolesi z jakiegos chińskiego sstemu...jak sie rozgrzewali , to wykonywali takie techniki ,że masakra!!!!! w czasie walki kick boksing... ;)
  • 0

budo_existen
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 191 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Rzeszów
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile MISTRZA w "miszczu" - tradycja a skuteczność
@kaiten - po to właśnie.... Jeszcze tego nie rozumiesz? ;)
  • 0

budo_raphael
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 315 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Małopolska

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile MISTRZA w "miszczu" - tradycja a skuteczność

Myślałem w pewnym momencie o zarzuceniu karate. Przestałem widzieć w tym wszystkim sens.
"Kariera zawodnicza" dobiegła końca i nie widziałem już sensu tego wszystkiego. Odnalazłem się jednak dzieki mojemu Sensei. :-)


Zniechęcenie i brak wiary w sens tego co się robi w karate, a także chęć zaprzestania treningów to częste zjawisko wśród tych osób , które traktują karate tylko jako sport. Sport się kończy i zastanawiają się co dalej robić . Dlatego myślę , że ci mają szczęście , którzy trafią na takie karate / styl / , które daje coś więcej niż sport . Cieszę się Shindojo , że odnalazłeś sens w tym co robisz bo szkoda byłoby żebyś zaprzestał . My znaleźliśmy swoją drogę i tego samego życzę wszystkim karateka.
A jaka jest nasza droga i co robimy można zobaczyć [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Pozdrawiam i w żadnym przypadku nie rezygnuj .

Osu :D
  • 0

budo_existen
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 191 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Rzeszów
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile MISTRZA w "miszczu" - tradycja a skuteczność
Piękne Dojo ;) Tego samego życzę i ja - wszystkim Nam... I niekoniecznie Dojo;)
  • 0

budo_korda
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 225 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile MISTRZA w "miszczu" - tradycja a skuteczność
dla mnie pierwsza klasa .
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024