Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ulozenie piesci inne niz seiken


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
30 odpowiedzi w tym temacie

budo_szary_wilk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Ulozenie piesci inne niz seiken
Mam kolege, ktory na treningach Aikido przy atakach uderzanych typu oi zuki, gyaku zuki dziwnie sklada piesc. Nie uderza jak w karate powierzchnia seiken , tylko ma wysuniety do przodu palec srodkowy (tez zgiety). Pamietam takie uderzenie z karate - naka daka ippon ken (nie wiem czy dobrze zapamietalem nazwe) - tam bylo podobne ulozenie piesci tylko uderzenie nie bylo pchnieciem tylko ruch szedl z gory. Zapytany dlaczego tak uderza odparl ze tak go nauczono jak zaczynal cwiczyc Aikido- a cwiczy jakies dwadziescia kilka lat. Przypomnialo mi sie rowniez ze ktos mi kiedys powiedzial ze dwwniej w karate inaczej sie ukladalo piesc - nie byly to uderzenia powierzchnia kosci dwoch pierwszych palcow (kciuka nie licze). Czy mozecie powiedziec jak to jest z tym uderzaniem piescia - czy faktycznie seiken nie jest stricte tradycyjnym ulozeniem dloni ? Pytam ze zwyklej ciekawosci. Czy takie inne ulozenia piesci maja jakies zalety ?
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Ulozenie piesci inne niz seiken
z tego co ja wiem ulozenie seiken jest tradycyjne. inaczej tylko skladano piesc. nie podwijano wszystkich palcow. odnosnie innych powierzchni to jest mnostwo lektur na ten temat. najczesciej na okinawie uzywane jednak byly teisho (podbicie dloni), shuto (kant), seiken (piesc), nukite (wlocznia - wyprostowane palce), uraken (piesc odrotna). nalezy jednak pamietac ze ulozenie piesci to rzecz technicznie sformalizowana. tak jak postawa. mistrz skladal dlon w danym momencie tak aby osiagnac okreslony efekt. teraz niezbyt mam czas. moze pozniej poszukam jakis linkow.

pozdr
Itosu
  • 0

budo_jan111
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1216 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SEI BUDOKAI POLSKA
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Ulozenie piesci inne niz seiken
Ja czytalem ze podstawowa forma ulorzenia piesci bylo na okinawie tate czyli pionowo - jak w kungfu. Seiken to z pewnoscia dobra i poprawna forma,(podstawowa) choc nie jedyna.

Wybacz, ale ogolnie aikodocy nie sa ekspertami od uderzen.
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Ulozenie piesci inne niz seiken
jasne ze tate ale uderzano seiken czyli dwoma kosciami. inna forma bylo skrecenie 45 stopniowe. ale skert nadgarstka to jedno a ulozenie piesci to drugie.

pozdr
Itosu
  • 0

budo_szary_wilk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ulozenie piesci inne niz seiken
jan 111 napisal

Wybacz, ale ogolnie aikodocy nie sa ekspertami od uderzen.


1 Dlatego tez udalem sie z tym pytaniem do ekspertow na forum karate a nie aikido ;-)
2 Wybaczam ;-)
Jezeli chodzi o to ulozenie piesci to chodzilo mi o to ze ktos mi mowil wieki temu ze jak karate zaczynalo w Polsce to wlasnie nie uderzano dwiema koscmi seiken tylko wlasnie tak inaczej.
A kolega z Aikido tylko mi to przypomnial wiec myslalem ze moze na forum sie dowiem czegos wiecej.
  • 0

budo_shindojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 573 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Ulozenie piesci inne niz seiken
Jeśli chodzi o uderzenia pięścią jako powierzchnię uderzeniową przykładami są: seiken , tate,uraken / odwrócona pięść / naka yubi iponken, oya yubi iponken, ryutoken / głowa smoka/ . To podstawowe powierzchnie uderzeniowe pięścią.
  • 0

budo_gaweł
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 622 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białogard
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Ulozenie piesci inne niz seiken
Seiken, uraken, tetsui to najbardziej popularne powierzchnie atakujące pieści. Popularne ale nie jedyne. Drobne modyfikacje doprowadzą do wyodrębnienia innych powierzchni uderzających pięści, np. heiken, nakadaka ken, boshiken? (środkowy staw kciuka), pierwszy staw małego palca, hiraken, itd.
Generalnie do zaatakowania określonego miejsca używa się określonego ułożenia pięści/dłoni. Odpowiednia "broń" służyła do jak wywołania jak najbardziej destrukcyjnego efektu.
W Uechi Ryu widać to dosyć dobrze...
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Ulozenie piesci inne niz seiken
Dołączona grafikamoze pomoze :)
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Ulozenie piesci inne niz seiken

Mam kolege, ktory na treningach Aikido przy atakach uderzanych typu oi zuki, gyaku zuki dziwnie sklada piesc. Nie uderza jak w karate powierzchnia seiken , tylko ma wysuniety do przodu palec srodkowy (tez zgiety).

po prostu jedna z wielu opcji zastosowania "reki" w walce chociaz atak pwoeirzchnia seiken jest bardziej uniwersalny
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Ulozenie piesci inne niz seiken

po prostu jedna z wielu opcji zastosowania "reki" w walce chociaz atak pwoeirzchnia seiken jest bardziej uniwersalny

To nawet jest zawarte w nazwie, seiken (正拳) oznacza po prostu "poprawna (prawidłowa) pięść".

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]moze pomoze :)

Czy ten pomocny obrazek pochodzi z książki Wielkiego Mistrza Prezydenta-Patriarchy Soke Mgr.? ;)
  • 0

budo_ziellik
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 353 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Chojnice/Człuchów
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Ulozenie piesci inne niz seiken

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]moze pomoze :)


A gdybyś tak jeszcze do poszczególnych numer dopisał odpowiednie nazwy to by dało pełny obraz forumowiczom.
Pozdrowienia dla @ll
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Ulozenie piesci inne niz seiken
W "Dynamicznym Karate" Nakayamy lub "Karate-do Kyohan" Funakoshiego jest pokazany "prehistoryczny" :) sposób zaciskania pięści inny od współczesnego.
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Ulozenie piesci inne niz seiken
mnie jesli chodzi o sama piesc, dlon bardziej interesuje chinska metodyka "iron palm". tylko trudno dotrzec do kogokolwiek kto bylby w stanie chociaz rzetelnie sie wypowiedziec.
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Ulozenie piesci inne niz seiken

A gdybyś tak jeszcze do poszczególnych numer dopisał odpowiednie nazwy to by dało pełny obraz forumowiczom.

ok tylko ze ja TKD trenuje, po koreansku to tak idzie:

1. Sonkal Dung
2. Sondung
3. Sonkal
4. Sonkut
5. Ap Joomuk
6. Umji Joomuk
7. Wi Palkup
8. Ap Palkup
9. Dung Palmok
10. Songarak Badak
11. An Palmok
12. Mit Palmok
13. Pakat Palmok
14. Yop Joomuk
15. Umji
16. Dung Joomuk
17. Bandalson
18. Gomson
19. Inji Joomuk
20. Sonmok Dung
21. Pyun Joomuk
22. Sonbadak
23. Doo Songarak
24. Han Songarak
25. Homi sonkut
26. Songarak Joomuk
27. Ghin Joomuk
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Ulozenie piesci inne niz seiken
Jade z głowy. Więc nie wszytski będą. W Nakayamie jest na 100% całość

1. Heito
2. Keito
3. Shuto
4. Nukite
5. Seiken
6. Nie wiem
7. Hiji (Empi)
8. Hiji (Empi)
9. Ude
10. Nie kojarzę
11. Ude (wan)
12. Ude (wan)
13. Ude (wan)
14. Kentsui (tettsui)
15. Nie wiem
16. Uraken
17. Nie wiem (odmiana Heito ze zgiętymi palcami)
18. Kumade
19. Ippon-ken
20. Kakuto
21. Teisho (shorei)
22. Seiryuto
23. Nihon-nukite
24. Ippon-nukite
25. Nie pamietam
26. Nakadaka-ken
27. Nie znam

Mam raczej słabą znajomość terminologii. Kiedyś miałem nawyk uczenia sie składania różnych pięści np. podróżując pociągiem ale do terminologii nigdy nie przywiazywalem wagi. Sory za braki.

Pozdr
Itosu

PS. Ponawiam pytanie o Iron Palm. Tego linka z zelazna dlonia z dzialu kung-fu juz czytalem ;)
  • 0

budo_khunag
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2091 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska!
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Ulozenie piesci inne niz seiken
Za Funakoshiego chyba kciuk był trochę "wewnątrz" pięści? Pamiętam, że pisał, żeby ćwiczyć składanie ręki w pięść namydloną ręką w kąpieli :)
  • 0

budo_marp
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 202 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Nowy Sącz, Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Ulozenie piesci inne niz seiken

26. Nakadaka-ken


Ja się spotkałem z nazwą: nakadate-ken albo nakadate-ipppon-ken.

Ale to drobne różnice literowe ... nie wiadomo, która wersja jest bardziej poprawna.
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Ulozenie piesci inne niz seiken
Zadna. z tego co wiem obie sa prawidlowe. Poza tym to nie sa jakies nazwy z kosmosu. Analizujac nazwe po prostu ja tlumaczysz.

Nakadaka -> srodkowy palec
Ippon -> pojedynczy
Ken -> piesc

Przywiazywanie wagi do nazwy jest charakterystyczne kiedy korzystajacy z tych nazw nie rozumieja co one znacza. Mae geri to po prostu kopniecie do przodu itd. itp. i nie ma co tu wymyslac. Zreszta ja nigdy ne bylem zwolennikiem standaryzacji ;)

Itosu

PS. mam nadzieje ze sie nie kropnalem w tlumaczeniu. japonski jest dla mnie jezykiem obcym ;)
  • 0

budo_szary_wilk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ulozenie piesci inne niz seiken
Dzieki za odpowiedzi.
Czy to uderzenie 26 z planszy moro (naka daka ippon ken) jest pchnieciem jak w tsuki czy jest to uderzenie z gory na dol - (tak je pamietam) ?. Bo uderzajac tsuki chyba latwo wybic palec.
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Ulozenie piesci inne niz seiken
to uderzenie tak jak tsuki. generalnie trzeba sie nauczyc skladac tak piesc. takie ulozenie bardziej przydaje sie do ataku na bardziej czule strefy. generalnie fajnie. praktycznie nie stosowalem. wydaje mi sie ze sa lepsze powierzchnie uderzeniowe. wiem ze Egami chwalil w swojej drodze karate ale ja nie jestem przekonany. raz ze Droga karate Egamiego to niestety od strony techniki i biomechaniki bardzo zla ksiazka a dwa tak jak juz napisalem sa bardziej naturalne powierzchnie uderzeniowe.

to tak IMHO

Itosu
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024