Skocz do zawartości


Zdjęcie

Teleskop dla początkujących


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

budo_puent
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1157 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław-kosmos

Napisano Ponad rok temu

Teleskop dla początkujących
Art stary,ale jakoś tak mnie naszło żeby go tutaj też wrzucić :-)
Jest to art Gregora ,z zakazanego forum, który lekko podrasowałem i uzupełniłem o własne doświadczenia ;-) To takie małe abc pałki teleskopowej ;) Nie ukrywam że jest to skierowane głównie do młodszych adeptów kravki ;)

Dlaczego baton jest wielce ok.?

Niby proste, mało kogo obchodzące pytanie. Dlaczego baton jest ok.? Bo jest słodki, czekoladowy, tani? Niestety – nie tym razem. Tutaj mowa o pałkach teleskopowych używanych do samoobrony przez cywilów, tudzież przeznaczonych dla służb mundurowych. Pałki te mogą zadawać ogromne, jak na ich rozmiary i wagę, obrażenia. Co najważniejsze – batony są legalne*, a więc nie musimy się bać, że w razie kontroli policji będziemy mieć problemy. Same plusy ;)
__________________________________

Co to jest?

Baton, inaczej mówiąc pałka teleskopowa, to... pałka teleskopowa. Jest to zbliżona do anteny radiowej konstrukcja trzech metalowych ,,rurek”, które połączone w odpowiedni sposób tworzą nasz baton. Istnieją również batony z blokadą cierniową ale ze względu na koszty takowych raczej żaden z nas nie będzie miał do takich dostępu.O ile batony zwykłe są zatrzymywane na zasadzie zaklinowania to cierniowe posiadają odpowiednie ząbki blokujące Batony można podzielić na dwie podstawowe grupy:

-> Hartowane – mocna, hartowana stal, ceny zaczynają się od 100zł wzwyż. W niemalże 90 nie warto kupować batonów z grupy drugiej**, jaką są...

-> Nie hartowane – zwykła stal, nie wzmacniana. W tych tanich batonach istnieje prawdopodobieństwo pęknięcia lub wygiecia przy uderzeniu. Ceny – poniżej 100zł.

Dołączona grafika

Batona otwiera się mocnym machnięciem ręką. Składamy przez lekkie, ale szybkie uderzenie pod kątem prostym końcówką pałki o coś twardego (najlepiej beton).
____________________________________


Coraz częściej widać, jak na forach grasują dzieci (i nie tylko), które twierdzą, iż ,,kosa” w zupełności wystarczy im do obrony na ulicę. Problem w tym, że tacy ,,fighterzy” nie są świadomi konsekwencji, jakie czekają na kogoś, kto w obronie własnej potnie przeciwnika. Nie musi to być rana głęboka. Rozetniesz rękę, gość udowodni jakimś sposobem że to Ty go napadłeś – po Tobie. Płacisz karę lub idziesz siedzieć. Po co:?:
Na forum już wklejałem link do pokazania jak mordercza jest kosa. Niech dodatkowym ostrzeżeniem będzie pełnomocny wyrok 3-letniego więzienia dla chłopaczka który pod W-Z-eta pociął facetów którzy chcieli go sklepać

Zrozumiałe jest, że nie każdy ma te 150zł na batona. Każdy chce oszczędzać. Warto się jednak zastanowić nad pewnymi kwestiami.
Uno: jaki sens ma przesiedzenie w pace kilku miesięcy/lat za użycie noża.Nawet jeśli udowodnisz, że to Ty jesteś ofiarą – musisz biegać po sądach i się tłumaczyć.
Dois: czy pałka teleskopowa naprawdę Ci się przyda? Warto się zastanowić czy wogóle wydawanie jakkiejkolwiek kasy na cos takiego jest warte uwagi.Tak naprawde ułamek osób (ma do czyniena z faktyczną agresją częściej niż raz w roku, (abstrahuję od sytuacji szpanu) dodajmy jeszcze do tego że teleskop to broń.A posługiwanie się ta trzeba ćwiczyć ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć.Teleskop to nie miecze w diablo które daja +10 do siły i +12 do obrażeń.
Niewiele osób ma sytuacje konfliktowe częściej niż raz w roku.

Kupując batona – masz większą swobodę. Baton daje większy zasięg. Również budzi respekt - wielu ludzi zastanowi się czy warto atakować, kiedy usłyszą trzask i zobaczą 50cm metalowej pałki przed sobą. Batona można nosić w kieszeni, większość firm dodaje także pochwę. Jak już wyżej pisałem – policja nie przyczepi się, jeśli zobaczą, że go masz. Jeśli nie cwaniakujemy – nie mają powodu do podejrzeń. Jeśli chcemy być pewni jego legalności możemy oddać na ekspertyzę, pewien handlarz dał do stołecznej gdzie dostał potwierdzenie legalności.
______________________________________

Jak walczyć?

Nie ma wielkiej filozofii. Jeśli jesteś szybki – wykorzystaj to. Nie trzeba uderzać mocno. Przede wszystkim trzeba trzymać dystans. Jeśli się nie miało do czynienia z walka kijem wcześniej to pamiętać że teleskop w tylniej ręce bo możemy go bardzo łatwo stracić.Uderzamy nie "wiejskimi cepami" (szeeeeeerooooooooki zamach bo to ma wieeeeeeeeeeeksza siłę) ale krótkimi uderzeniami bocznymi polegajacymi na ruchu nadgarstka. Podczas walki celujemy w paliczki gardy przeciwnika. Ma to na celu ściągnięcie jego gardy co nam umożliwi kontynuowanie akcji (NIE UDERZAMY W TRZEWIOCZASZKĘ) Trzeba tez się nauczyć kombinacji.Sztuka nie jest raz uderzyć ale uderzyć 5 razy płynie i szybko.
Co do taktyki warto pamiętać o zmianie wysokości uderzen,raz korpus raz nogi raz ręce w gardzie. Ale o tym powinien wiedzieć każdy ,kto ćwiczył sporty kontaktowe.

->Z powodzeniem można też walczyć złożonym batonem. W zatłoczonym autobusie może nie być miejsca na rozłożenie pałki, a taka yawara wzmacnia nasz cios.Są dostępne również takie końcówki które zwiększają dodatkowo wartości takiej formy ataku
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

-> NIGDY NIE UDERZAJ W GŁOWĘ. Łatwo sobie wyobrazić, jak nerwy dodają nam siły. Mocne uderzenie batonem w głowę = śmierć = więzienie dla nas. Nie warto.

->W sytuacji dużej przewagi ilościowej przeciwników można rozważyć uderzenia bezpośrednio w kolana w celu zwiotczenia przeciwnika, co umożliwi szybkie zajęcie się pozostałymi.

->Widzisz że gościu ma nóz – łam kolana, ręce, tylko nie pozwól mu się zbliżyć. Średnio mocne uderzenie w dłoń powoduje wypuszczenie trzymanego przedmiotu, lub nawet łamie nadgarstek/palce. Jeśli doprowadzimy do upuszczenia niebezpiecznego narzędzia – gość jest ,,nasz”

Bardzo przydatne są sparingi treningowe które pozwalają wyrobić sobie timing przy użyciu pałki teleskopowej oraz nauczy trzymanie na dystans agresora.


:!: :!: :!: Zapamiętaj jednak – jeśli masz do wyboru oddać telefon/portfel albo walczyć na śmierć – oddaj. Rzeczy materialne prędzej czy później można kupić, a życie masz jedno. :!: :!: :!:

____________________________________

Od autora(ów:P)


Posiadam czeskiego batona z firmy ESP, która produkuje sprzęt dla służb mundurowych. Jest to baton hartowany, cena – 130zł.
Swoim batonem podważałem drewniane kłody, kruszyłem kawałki pustaków i przebijałem blachę. Mamy więc 100% pewności, że taki baton nie złamie się na kimś.<-Gregor
Ja miałem jednego batona ESP niestety wygiął się dawno temu na latarni ale to dłuuuga historia. Nie mniej jednak ESP to producent który ma najlepszy stosunek jakości do ceny. A zakupy przez Internet polecam u usera Kontur17*** z tego co wiem wystawia na świstaku i alledrogo
___________________________________

Na koniec

Ten temat powstał w celu zebrania informacji o batonach. Chciałem uświadomić tym, którzy noszą nóż czy nunchaku,, by się bronić, że są lepsze rzeczy do tego celu.

Jak wiemy, w naszym prawie sprawa wyglada tak, ze noszenie batona jest legalne, ale bicie nim kogos juz nie, wiec uwazajcie w walce[/quote]


Mały suplement
Podczas rozmów pojawiły się dodatkowo jeszcze dwa problemy nie poruszone przez Gregora w pierwotnej wersji a mianowicie

->Jeden baton ok. to dwa zajebiście<-
Walka jedna pałka to już pewien problem dla laika.A walka dwoma kijami (nie mówię nawet batonem) to jest już zwyczajna magia a wiem co mówię.Nie ma sensu wykorzystywać dwóch pałek teleskopowych skoro wymierne efekty można uzyskać przy pomocy jednej i w zdecydowanie krótszym czasie

->Mały baton małe klepanko duży baton duże klepanko<-
To już jest kwestia naszej siły oraz techniki. Ja osobiście preferuje 16” (cyfra to długość w calach) Mimo że jest on mniejszy i teoretycznie jest mniejszy dystans między mną a przeciwnikiem to wykorzystuję jego wagę która mi umożliwia większą ilość bardziej kąśliwych uderzeń niż jednego łamiącego kości.

pzdr
Thx for Gregor za udostępnienie "trzonu" do którego dodałem kilka uwag ;)
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Teleskop dla początkujących
Szanowny Puent,
Twój tekst jest obarczony tyloma błędami, demagogiami, demonizacjami rzeczywistości, że przynosi więcej szkody niż pożytku. Mimo niewątpliwych dobrych chęci i intencji. Ale do rzeczy!

Pałki te mogą zadawać ogromne, jak na ich rozmiary i wagę, obrażenia.

.
Co z tego wynika? Sąd oceniając odpieranie zamachu na dobro chronione prawem nie ocenia rozmiarów zadanych obrażeń tylko przesłanki uzasadniające podjęcie obrony koniecznej. Inaczej mówiąc, w obronie koniecznej możesz zastrzelić przeciwnika z broni palnej, zakłuć go nożem oraz rozwalić łeb siekierą - jeżeli użycie tych środków było konieczne a broniący się nie miał przy sobie innych, równie skutecznych.

Problem w tym, że tacy ,,fighterzy” nie są świadomi konsekwencji, jakie czekają na kogoś, kto w obronie własnej potnie przeciwnika.

Uogólnienie. W obronie koniecznej możesz pociąć napastnika jeżeli było to konieczne.

Jeśli chcemy być pewni jego legalności możemy oddać na ekspertyzę, pewien handlarz dał do stołecznej gdzie dostał potwierdzenie legalności.

Sorry Stary ale to jest totalna bzdura. Wspomniany przez Ciebie facet uzyskał ekspertyzy z laboratorium kryminalistycznego CBŚ oraz Wojskowego Instytutu Techniki Wojskowej i Uzbrojenia w Zielonce. Żaden z tych podmiotów nie ma mocy stanowienia prawa czy też wiążących kogokolwiek jego interpretacji.

NIE UDERZAMY W TRZEWIOCZASZKĘ)

Rozumiem, że miałeś na myśli TWARZOCZASZKĘ. A niby dlaczegóż to? Ze wszystkich miejsc na głowie właśnie twarzoczaszka jest najbezpieczniejszym miejscem do uderzania. Złamanie żuchwy, nosa, kości jarzmowych, wybicie zębów rzadko stanowi zagrożenie dla życia. Moja żona jako chirurg szczękowy wykonuje takich zabiegów ponad sto rocznie. Są to zarówno wypadki komunikacyjne (jazda bez zapiętych pasów) ciężkie pobicia w tym z użyciem kijów bejsbolowych, itp po których delikwenci (jeżeli nie ma innych obrażeń) wracają do zdrowia.

-> NIGDY NIE UDERZAJ W GŁOWĘ. Łatwo sobie wyobrazić, jak nerwy dodają nam siły. Mocne uderzenie batonem w głowę = śmierć = więzienie dla nas. Nie warto.

Kolejne uproszczenie. Jeżeli uderzenie w głowę jest jedynym sposobem na odparcie zamachu to właśnie należy tak uczynić. Jeżeli chcesz zminimalizować skutki uderzenia w głowę to celuj właśnie w twarzoczaszkę. Nie uderzaj w szyję bo właśnie ten obszar jest najbardziej wrażliwy.

Zapamiętaj jednak – jeśli masz do wyboru oddać telefon/portfel albo walczyć na śmierć – oddaj. Rzeczy materialne prędzej czy później można kupić, a życie masz jedno.

Kolejna bzdura często przewijająca się przez forum. Na jakiej podstawie twierdzisz, że oddanie dóbr materialnych ocali cię przed atakiem? Masz jakieś dane statystyczne na ten temat? Bo z moich wynika, że w ogromnej ilości przypadków przestępca bije lub zabija ofiarę już po obrabowaniu jej. Podobne mity powtarzane w nieskończoność zaczynają w końcu żyć własnym życiem jako prawdy objawione ( podobnie jest z poglądem, że rewolwer jest bardziej niezawodny niż pistolet, opartym na przestarzałych badaniach z lat siedemdziesiątych).

ak wiemy, w naszym prawie sprawa wyglada tak, ze noszenie batona jest legalne, ale bicie nim kogos juz nie, wiec uwazajcie w walce

Kolejna nieprawda. Bicie kogoś bez powodu czymkolwiek w ogóle jest nielegalne ale bicie w obronie koniecznej już tak.
Co do technicznej strony artykułu - jest tak ogólnikowa, że trudno mi się do niej ustosunkować.

Pozdrawiam serdecznie
:D :D :D
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: Teleskop dla początkujących
Dziękujemy za text puent. Poszerzy on niewątpliwie wiedzę userów.
Zawsze pozostają jednak rzeczy tzn "dyskusyjne" Akahige się już wypowiedział.

Z "mojego podwórka" zastanawiałbym się nad teorią:

->Widzisz że gościu ma nóz – łam kolana, ręce, tylko nie pozwól mu się zbliżyć. Średnio mocne uderzenie w dłoń powoduje wypuszczenie trzymanego przedmiotu, lub nawet łamie nadgarstek/palce. Jeśli doprowadzimy do upuszczenia niebezpiecznego narzędzia – gość jest ,,nasz”

Bardzo przydatne są sparingi treningowe które pozwalają wyrobić sobie timing przy użyciu pałki teleskopowej oraz nauczy trzymanie na dystans agresora.


W naszej grupie, zreszta sparingi w różnych grupach raczej potwierdzają przewagę noża. I nie tylko raczej a zdecydowanie :D . I to mimo przewagi długości batona.

Zresztą proponuję niezobowiązujący test dla chętnych

Sparing na bezpieczne atrapy noży i pałek. Zapraszamy. Bez zbędnej złośliwości, po prostu nauka.
My to robimy w różnych kombinacjach
nóż vs pałka, nóż vs kij, nóż vs nóż i innych. Naprawdę powstają ciekawe spostrzeżenia.
  • 0

budo_ryszard jóźwiak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1149 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:VVD

Napisano Ponad rok temu

Re: Teleskop dla początkujących

W naszej grupie, zreszta sparingi w różnych grupach raczej potwierdzają przewagę noża. I nie tylko raczej a zdecydowanie . I to mimo przewagi długości batona.



ak, ale
jeżeli posiadający TSB ma większe doświadczenie od nożownika,
kwestia dystansu - im krótszy tym korzystniejszy dla nożownika
i tak kilka dywagacji na temat :)

pozdrowienia od grupy DE HUYNH DAO - ćwiczących nóż w ramach ZS VVD ( wietnamskiego Yuen Dao owkoz )
zapraszam na strony
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_puent
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1157 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław-kosmos

Napisano Ponad rok temu

Re: Teleskop dla początkujących

Sąd oceniając odpieranie zamachu na dobro chronione prawem nie ocenia rozmiarów zadanych obrażeń tylko przesłanki uzasadniające podjęcie obrony koniecznej. Inaczej mówiąc, w obronie koniecznej możesz zastrzelić przeciwnika z broni palnej, zakłuć go nożem oraz rozwalić łeb siekierą - jeżeli użycie tych środków było konieczne a broniący się nie miał przy sobie innych, równie skutecznych.


eee... no to zalecam bronić się siekierą... :-) Ile już mieszkasz poza Polską??Bo chyba dłuuugo :-) Istnieje coś takiego jak przekroczenie granic obrony koniecznej.

Uogólnienie. W obronie koniecznej możesz pociąć napastnika jeżeli było to konieczne.

A kiedy jest to konieczne? Kiedy chce ktoś Cię zabić? Czy tylko zrabować? Kiedy z teleskopu zmieniasz na nóż? :-)

Sorry Stary ale to jest totalna bzdura. Wspomniany przez Ciebie facet uzyskał ekspertyzy z laboratorium kryminalistycznego CBŚ oraz Wojskowego Instytutu Techniki Wojskowej i Uzbrojenia w Zielonce. Żaden z tych podmiotów nie ma mocy stanowienia prawa czy też wiążących kogokolwiek jego interpretacji.

Wydaje mi się że z KW,no ale sprzeczaćsię nie będę,bo nei mam tego dokumentu przed sobą :-)

Rozumiem, że miałeś na myśli TWARZOCZASZKĘ. A niby dlaczegóż to? Ze wszystkich miejsc na głowie właśnie twarzoczaszka jest najbezpieczniejszym miejscem do uderzania. Złamanie żuchwy, nosa, kości jarzmowych, wybicie zębów rzadko stanowi zagrożenie dla życia. Moja żona jako chirurg szczękowy wykonuje takich zabiegów ponad sto rocznie. Są to zarówno wypadki komunikacyjne (jazda bez zapiętych pasów) ciężkie pobicia w tym z użyciem kijów bejsbolowych, itp po których delikwenci (jeżeli nie ma innych obrażeń) wracają do zdrowia.


Trzewioczaszka to dawna nazwa twarzoczaszki :-) Mnie uczyli jeszcze tej pierwszej nazwy;-) No ale to tylko semantyka. No cóż,ja jakoś zgarnąłem kijem po szczęce,i do pełnego zdrowia nie wróce już nigdy :-) Niby wszystko normalnie ale i tak momentami daje się odczuć ;-) Czy bezpieczniejszymi miejscami nie są łokcie,nogi,tułów? Ja bym uważał na uderzenia w głowę,zwłaszcza że bardzo łatwo mogą później powstać krwiaki.Za które będziemy odpowiadać. Jeżeli jedyną możliwościa odparcia ataku jest uderzenie w głowę jest to oczywistość,chodzi o to że na ogół ludzie polują na głowę,zamiast celować w o wiele łatwiejsze,i równie skuteczne cele.

Kolejna bzdura często przewijająca się przez forum. Na jakiej podstawie twierdzisz, że oddanie dóbr materialnych ocali cię przed atakiem? Masz jakieś dane statystyczne na ten temat? Bo z moich wynika, że w ogromnej ilości przypadków przestępca bije lub zabija ofiarę już po obrabowaniu jej.

Patrz,a ja znam z doświadczenia znajomych zupełnie inne statystyki :-) na ogół to był jedno uderzenie "kontrolne" i później już nic,ale to by trzeba było faktycznie jakiś statystyk poszukać na necie.Co do tego zabijania,ile jest w Polsce napadów,a ile kończy się śmiercią?? A broń palna mnie nie interesuje;) Także tam sie nie wypowiem ;)

Co do technicznej strony artykułu - jest tak ogólnikowa, że trudno mi się do niej ustosunkować.

Art powstał dla świerzynek z którymi trenuje,zeby im nieco przybliżyć temat.Dla tego jest ogólny ;)


Kriss- Gdybym ja widział nóż to bym pewnie spieprzał ;) Ja bym tutaj brał poprawkę na to,że macie doświadczenie i wiedze w temacie,nie jest to niezborne machanie nożem (dla młodszych userów,które jest równie niebezpieczne) a bardziej metodyczna i skuteczna walka:-) Nie napisałem że baton ma przewagę nad nożem ;-) Na to bym sie nie odważył :-)

Pozdrawiam ;-)
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Teleskop dla początkujących
No to jeszcze, żeby nie było, że tylko krytykuję, dodam coś od siebie. :-) :-) :-)
Według mnie, takie ABC pałki teleskopowej powinno być oparte o następujący schemat:
1. Wstęp,
2. Podstawy prawne,
3. Cele (punkty) ataku,
4. Sposoby noszenia i wyciągania pałki,
5. Pozycje walki,
6. Numeracja linii (kątów) ataku,
7. Techniki blokowania (jednorącz i oburącz),
8. Techniki ataku w tym:
a) uderzenia (cięcia, smagnięcia) jednorącz i oburącz, odwrotnym chwytem,
B) pchnięcia ( jednorącz, oburącz),
c) uderzenia odwrotną częścią pałki (rękojeścią),
9. Techniki zamkniętej pałki,
10.Techniki specjalne w tym:
a) dźwignie,
B) duszenia,
c) naciski,
11. Sprowadzenia do parteru,
12. Walka w parterze z użyciem pałki,
13. Podstawowe sekwencje technik stosowanych w walce.

Na podobnym schemacie oparty jest bardzo dobry film szkoleniowy Jima Grovera poświęcony pałce teleskopowej.
  • 0

budo_puent
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1157 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław-kosmos

Napisano Ponad rok temu

Re: Teleskop dla początkujących

oburącz, odwrotnym chwytem,

8O 8O 8O 8O eee... pierwsze się spotkałem.

Co do krytyki,bez ścierania się poglądów ,nie ma rozwoju ;-)

pzdr
  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Teleskop dla początkujących
Mozna w pozycji "sopel lodu" batonem, kiedys tak trenowalem, ale ta pozycja ma same minusy, kiedy jest dwoch ludzi podobnie wyszkolonych niz plusow. (generalnie obskoczylem w sparingu i przestalem cudowac z chwytem ;) )
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Teleskop dla początkujących
Puent,
Mieszkam od urodzenia w Polsce i nigdzie się nie wybieram. :D
Zajmuję się sztukami walki od dwudziestu ośmiu lat, jestem instruktorem samoobrony, posiadaczem licencji pracownika ochrony. To co piszę oparte jest na fachowej literaturze, doświadczeniach własnych oraz doświadczeniach moich uczniów i znajomych, którzy są policjantami, funkcjonariuszami straży granicznej i służby więziennej. Statystyki dotyczące przestępczości są ogólnie dostępne. Polecam szczególnie amerykańskie ze względu na bardzo duże próby statystyczne co pozwala wyciągać ogólne wnioski i nie opierać się tylko na subiektywnych doświadczeniach pojedynczych osób. Przykładem niech będą wspomniane urazy twarzoczaszki. Jak już mówiłem moja piękna żona złożyła w swojej karierze około tysiąca pysków. Jeżeli z Twoim jest coś nie tak to żałuję, że nie trafiłeś do niej :D :D :D .
Zasadniczy zarzut jaki miałem do Twojego ABC to nieścisłe i obiegowe poglądy na temat obrony koniecznej. Np mieszasz skutki "medyczne" działań podjętych w obronie koniecznej z przekroczeniem granic obrony koniecznej. Podkreślam więc jeszcze raz: spowodowanie urazu (np wspomnianego przez Ciebie krwiaka) nie jest równoznaczne z przekroczeniem granic obrony koniecznej. W tej sprawie wydane są liczne wyroki sądów apelacyjnych i Sądu Najwyższego.
Inaczej mówiąc czepiłem się pewnej metodyki przekazywania wiedzy, z którą się nie zgadzam. Jeżeli omawiam zasady użycia jakiejś broni to przedstawiam wszelkie sposoby jej wykorzystania - wraz z omówieniem skutków. Na przykład, nonsensem było by takie przedstawienie sprawy: "Najskuteczniejszym sposobem odparcia napastnika przy pomocy pistoletu jest oddanie co najmniej dwóch strzałów w środek masy ciała, półpłaszczowym, silnie grzybkującym pociskiem kalibru co najmniej 9 mm PARA. Ale lepiej tego nie róbcie, bo możecie gościa zabić i być oskarżonym o przekroczenie granic obrony koniecznej...
Pozdrawiam
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Teleskop dla początkujących
Chłopaki,
Jeszcze raz polecam wam film Jima Grovera. Wszystko wam się wyjaśni.
Błędem jest odnoszenie się wyłącznie do doświadczeń ze sparingów opartych na zasadach pojedynku. Piszą o tym Paul Vunak, Jim Grover, Jim Wagner oraz Don Pentecost. W samoobronie sytuacje on ma nóż ty masz pałkę to absolutny margines. Najczęściej on ma broń wcześniej a jeżeli jesteś szczęściarzem to ty masz wcześniej.
Jeżeli chodzi o odwrotny chwyt. Istnieją techniki wyciągania pałki i otwierania jej bezpośrednio do odwrotnego chwytu. Odwrotny chwyt stosowany też jest w pozycji "ukrytej" tj wzdłuż przedramienia. Ataki oburącz podobne są trochę do ataków bronią palną z nałożonym bagnetem, ataków bronią ułożoną poprzecznie ( jak cios "magazynkiem"). Różnica wynika z małej długości pałki. Więc chwyta się ją jedną ręką za rękojeść a drugą za końcówkę tak, że z dłoni wystaje tylko grzybek. Atak to dynamiczne wejście ciałem w ciało przeciwnika.
  • 0

budo_dzey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2486 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z grzbietu wielblada
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Teleskop dla początkujących
puent - dzieki za zaczecie dyskusji, bo jak widac jest potrzebna

Akahige - dobre uwagi, natomiast zauwaz ze puent napisal jasno na poczatku ze ten post nie jest dla starych wyjadaczy, ale dla nowicjuszy i sluzy tylko generalnemu naswietleniu podstawowych spraw zwiazanych z batonem (np roznice miedzy hartowanym a nie itd).. i ja generalnie zgadzam sie z wiekszoscia przeslan - np wyborem palki, zamiast noza (pomijajac zasady obrony koniecznej i wiazacych sie z tym paragrafow - chodzi po prostu o sama zdolnosc do odparcia ataku przez niewyszkolona osobe bez powodowania smierci), czy z zasada "lepiej oddac telefon, niz ryzykowac zdrowiem" (bo moze ty, ja i paru innych sie obronimy, ale to forum czytaja tez zwykli ludzie ktorzy po pierwszym plaskaczu przestana "walczyc" - i dla nich niestety lepiej jest oddac od razu, niz niepotrzebnie ryzykowac, majac minimalne szanse na wygrana)
ale musze ci podziekowac za jeszcze jedna rzecz - highlighty Grovera wydaja sie byc naprawde sensowne i ciekawe, wiec postaram sie skombinowac cala jego szkoleniowke :)
  • 0

budo_ryszard jóźwiak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1149 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:VVD

Napisano Ponad rok temu

Re: Teleskop dla początkujących

pozdrowienia od grupy DE HUYNH DAO - ćwiczących nóż w ramach ZS VVD ( wietnamskiego Yuen Dao owkoz )
zapraszam na strony
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


chodzi o stronę [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[pza tym niedługo wyjdzie podrecznik o teleskopie
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: Teleskop dla początkujących

ak, ale
jeżeli posiadający TSB ma większe doświadczenie od nożownika,
kwestia dystansu - im krótszy tym korzystniejszy dla nożownika
i tak kilka dywagacji na temat :)


Dywagować zawsze można. 8)

Konkretny gość z batonem prawie zawsze "zje" dupiastego nożownika.
Kasparov zawsze ogra mnie w szachy. :D
Nie wiem czy można tak cokolwiek rozważać.


Mówię o naszych doświadczeniach ze sparingów.
Dodam też że dłuższa broń wymaga większych możliwości ruchowych a teleskop jednak jest lekką pałką a nie mieczem. Złamanie komuś paliczków, czy uszkodzenie kolana, szczególnie w ruchu to jednak spore wyzwanie. Dlatego u mnie nóż rulez, mimo że BTS to też moja specjalizacja 8) :D
  • 0

budo_ryszard jóźwiak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1149 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:VVD

Napisano Ponad rok temu

Re: Teleskop dla początkujących
ja tez pisze o naszych dosiadczeniach ale w zasadzie sie zgadzam
  • 0

budo_doriana
  • Użytkownik
  • Pip
  • 14 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Nihon Tai Jitsu

Napisano Ponad rok temu

Re: Teleskop dla początkujących
"puent" pomysł dobry, wykonanie średnie. Częściowo tez zgodzę się z wypowiedzią:

"Akahige"]Szanowny Puent,
Twój tekst jest obarczony tyloma błędami, demagogiami, demonizacjami rzeczywistości, że przynosi więcej szkody niż pożytku. Mimo niewątpliwych dobrych chęci i intencji.

Fajnie, że opisałeś o rodzajach pałki, o tym której używasz, dlaczego i Twój tekst był adresowany do różnej maści nieśmiertelnych małolatów. Zgadzam się, że lepiej oddać dobra materialne dla ratowania zdrowia i życia i że nożem łatwiej można wyrządzić większą szkodę (a szkoda marnować życia na siedzenie w więzieniu).
Jednak tak jak napisał Akahige mylisz pojęcia przekroczenia granic obrony koniecznej od skutków obrony koniecznej. Poza tym zupełnie nie zgadzam się z Twoim stwierdzeniem:

Jak już wyżej pisałem – policja nie przyczepi się, jeśli zobaczą, że go masz. Jeśli nie cwaniakujemy – nie mają powodu do podejrzeń. Jeśli chcemy być pewni jego legalności możemy oddać na ekspertyzę, pewien handlarz dał do stołecznej gdzie dostał potwierdzenie legalności.
(...)
Jak wiemy, w naszym prawie sprawa wyglada tak, ze noszenie batona jest legalne, ale bicie nim kogos juz nie, wiec uwazajcie w walce

a jakis laik, który ci uwierzy, mógłby się nieźle zdziwić gdyby jednak Policja go zatrzymała i miałby sprawę karną za samo posiadanie pałki teleskopowej.
O legalności batona mówiliśmy już w tym temacie:
http://budo.net.pl/v...er=asc&start=15
Jeszcze raz napiszę:

O ile z nunchaku nie ma problemu (bo w ustawie o broni i amunicji jest jasno napisane że nun jest bronią, a posiadanie broni jest zabronione), to co do pałek teleskopowych jest problem, bo w ustawie nie ma jasno określone co jest pałką posiadającą zakończenie z ciężkiego i twardego materiału lub zawierających wkładki z takiego materiału. Nie ma też doprecyzowania tego w innych aktach prawnych. Wszystko zależy od bardzo subiektywnej opinii biegłego sądowego. Z tego co widziałam w temacie o pałkach ktoś z Was wkleił opinię biegłego laboratorium kryminalistyki KSP, że dwie pałki teleskopowe uznano że nie są bronią, w myśl tej ustawy, bo końcówka nie jest ciężka w porównaniu do całości pałki. Tylko problem nie polega na tym, że macie tylko kopię tej ekspertyzy - a inny biegły mógłby orzec, ze te same pałki są jednak bronią i uznać że jednak ciężka jest ta końcówka (biorąc za punkt odniesienia ciężkości zupełnie co innego). Nie ma określenia dopuszczalnej ciężkości.
A co do Policji - teoretycznie policjant, który znajdzie przy kimś pałkę teleskopową, powinien ją zabezpieczyć, a osobę zatrzymać (jako osobę podejrzaną o nielegalne posiadanie narzędzia lub urządzenia, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy o broni i amunicji [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] potem dać pałkę do ekspertyzy biegłego (dokładnie jak przy narkotykach - policjant na miejscu nie jest w stanie stwierdzić czy ten biały proszek to jest amfetamina, ale ma takie podejrzenie więc zatrzymuje osobę i proszek). A w praktyce to różnie bywa - część policjantów nie zna Ustawy o broni i amunicji, jest niedouczona, a czasem wolą nie wiedzieć i jak ktoś jest w miarę normalny to przymykają oko.
Przepisy prawne posiadania teleskopa nie są uregulowane i budzą duże kontrowersje.
Jeśli ktoś zna jakieś akty prawne regulujące jednoznacznie ta kwestię to proszę o źródło.

Z większością wypowiedzi dzeya się zgadzam, oprócz tego fragmentu:

"dzey"]
Akahige - dobre uwagi, natomiast zauwaz ze puent napisal jasno na poczatku ze ten post nie jest dla starych wyjadaczy, ale dla nowicjuszy i sluzy tylko generalnemu naswietleniu podstawowych spraw związanych z batonem

Nowicjusze traktują tego typu posty jako źródło wiedzy, nie podchodzą do tego krytycznie, nie sprawdzają z obowiązującymi aktami prawnymi ani orzecznictwem. Dlatego nie powinno być w tak autorytatywnie napisanej wypowiedzi stwierdzeń o legalności "batona" - bo to jest jedna z ważniejszych kwestii i niestety dotychczas prawnie nieuregulowana.

P.S. Rysiu organizujecie w najbliższej przyszłości jakieś staże z teleskopem? Wpadłabym. Pozdrawiam :D
  • 0

budo_puent
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1157 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław-kosmos

Napisano Ponad rok temu

Re: Teleskop dla początkujących

a jakis laik, który ci uwierzy, mógłby się nieźle zdziwić gdyby jednak Policja go zatrzymała i miałby sprawę karną za samo posiadanie pałki teleskopowej.

Jest to na tyle względna materia ze cięzko tutaj,orzekać arbitralne sądy,ja mówię o własnych doswiadczeniach:-) Ty spotkłaś sie z przypadkiem w którym była sprawa karna o posiadanie pałki teleskopowej? Ja pierwsze słysze:-)
  • 0

budo_doriana
  • Użytkownik
  • Pip
  • 14 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Nihon Tai Jitsu

Napisano Ponad rok temu

Re: Teleskop dla początkujących
Orzecznictwa Ci nie podam ani w jedną ani w druga stronę, chyba że znajdę. Ale zauważ, że nie ma doprecyzowanej definicji pałek posiadających zakończenie z ciężkiego i twardego materiału lub zawierających wkładki z takiego materiału. Szukałam nawet w ustawach o miarach i wagach. Nie wiem czy czytałeś ta ekspertyzę, tu masz linka:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Zwróć uwagę na ten fragment:
"Pałki wykończone są z obu stron metalowymi korkami, które są wykonane z twardego materiału, lecz nie jest to materiał ciężki w porównaniu do innych elementów składowych"
To jest właśnie ta subiektywna ocena, bo nie ma nigdzie określone do czego to trzeba porównać, bo dla innego biegłego może to być ciężki materiał (moim zdaniem jest), gdyz będzie go porównywał np do aluminium albo drewna.
I jeszcze ten fragment:
"Treść pisma ważna tylko w oryginale.
Jednocześnie informuję, że powyższe pismo nie może służyć jako załącznik do rozprowadzanych na polskim rynku pałek teleskopowych."
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024