Skocz do zawartości


Zdjęcie

Aikido jako MA - finał.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Aikido jako MA - finał.
Aikido jako sztuka walk - ten sen już się skończył.

Po przeanalizowaniu wypowiedzi z poprzedniego wątku dostrzegam u Was znaczny postęp. ;)
Stąd i pozwalam sobie wystawić tąż ankietę.

Postęp dostrzegam w sposobie kontrargumentacji, już niemal nikt ( a już nikt ze "starych") nie pisze banialuk o skutecznym aikido po wielu latach, a raczej o indywidualnej formie, interpretacji i asymilacji dla swoich i współczesnych potrzeb.
Oczywiście takie stanowisko uniemożliwia postawione przez kogoś "wspólne podłoże porozumienia", gdyż na poziomie interpretacji, wewnętrzny odbiór aikido każdego z nas nie jest intersubiektywny (komunikowalny w sposób umożliwiający odtworzenie identycznego stanu).
Wynka z tego że aikido wymyka się wszelkiej klasyfikacji - co potwierdzałaby różnorodność dostępnych form jego uprawiania, i jest raczej pewnym systemem funkcjonowania człowieka, którego właściwie marginalnym aspektem jest owa technika. Ćwiczenia te mają być jedynie środkiem do osiągnięcia celu. Wiemy już że nie chodzi o samą sprawność, osiągnięcie biegłości w technice, a raczej pewną formę "biegu z przeszkodami" w którym uczestniczenie daje jakiś rezultat, że się wyrażę, mimochodem. Te różne cele, tudzież rezultatuy, wymieniłem w ankiecie.

Możliwe są DWA zaznaczenia.
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido jako MA - finał.
Jasna cholera, edytowałem literówkę i ankietę diabli wzięli... Moda proszę o połączenie wątków.
  • 0

budo_shawnee
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1617 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:to zależy kto pyta...

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido jako MA - finał.

Aikido jako sztuka walk - ten sen już się skończył.

No, to jest tylko Twoja, Sebola, Shabu tudzież Bogumiła, Randallu, opinia. Przepraszam, jeśli kogoś pominąłem. Jest wielu, którzy twierdzą i twierdzić będą, że aikido JEST sztuką walki. I to przez duże S.

W jednym masz częściowo rację - nikomu z tzw. "starych" nie chce się już rozstrząsać tematu skuteczności i przynależności aikido do sztuk walki. Pewnie już wyrośli z tupania nóżkami i biciem głową w mur. Być może zauważyłeś, że nie zabieram głosu w tych dziwacznych przepychankach. Mam 42 lata i od dawna już nie muszę nikomu niczego udowadniać. Nie wiele jest osób, na których opinii jeszcze mi zależy. To czy będziesz uważał aikido za najlepsiejszą ze sztuk walki, czy też za najdurniejszą jest mi totalnie obojętne. Zapewne tak jak moje zdanie Tobie. O ile jestem w stanie zrozumieć Twój i Sebola pogląd na aikido, o tyle spojrzenia Shabu nijak nie pojmuję. Wiesza psy na czymś, czego de facto nie zna, zasłaniając się jakimś tam ogólnoludzkim prawem do odmienności opinii. Uogólniając trochę takie spojrzenie mogę powiedzieć, że dzięki temu konkwistadorzy zniszczyli cywilizacje Indian południowoamerykańskich. Nie poznali, nie rozumieli, ale zniszczyli, bo były inne. Dla zasady.

Wesołych Świąt :wink:
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido jako MA - finał.
Z drugiej strony po chuj komu taka ankieta. W ramki se oprawisz i powiesisz na ścianie :lol:
Nie obraź się...
ale z tego co zauważyłem ćwicząc z ludźmi z Twojej organizacji, bardzo lubicie robić aikido wg. własnego widzimisię. Więc być może w takim ujęciu ta ankieta może dla Ciebie być istotna 8)
  • 0

budo_sebol
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido jako MA - finał.

Uogólniając trochę takie spojrzenie mogę powiedzieć, że dzięki temu konkwistadorzy zniszczyli cywilizacje Indian południowoamerykańskich. Nie poznali, nie rozumieli, ale zniszczyli, bo były inne. Dla zasady.

Wodzu ale ja nie chcę nic zniszczyć - aktywnie ćwiczę aikido i bardzo to lubię. Jednak doświadczenie z innych treningow tak a nie inaczej wpłynęło na mój pogląd względem tej SW. Notabene bzdurą jest, że technik aikido nie można zastosować w sparingu. Mam już na koncie jedno koshinage, 2x aikiotoshi, gokyo i (UWAGA!) jedno kokyunage (po którym kolega wykonał ładne przetoczenie bokiem mimo, że tego nie ćwiczy):) Wiem, że to mało i strasznie trudno te techniki wykonać ale jak widać się da - może trzeba tylko dłużej ćwiczyć. W każdym razie będę próbował dalej bo mi to frajdę sprawia jak diabli.

I coby nie było, że te techniki na jakiś wypasionych fighterach zrobiłem (jak Randall) - udało mi się je wykonać na równie mało zaawansowanych kolegach co ja.
  • 0

budo_shawnee
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1617 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:to zależy kto pyta...

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido jako MA - finał.

Wodzu ale ja nie chcę nic zniszczyć - aktywnie ćwiczę aikido i bardzo to lubię.

Ależ to nie dotyczyło Ciebie, być może nie doczytałeś się...

Pozdrawiam.
  • 0

budo_sebol
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido jako MA - finał.

Ależ to nie dotyczyło Ciebie, być może nie doczytałeś się...

:oops:
  • 0

budo_jeżyk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WaWa

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido jako MA - finał.
Skoro FINAŁ, proponuje zmknąć dział AIKIDO na formun dotyczacym sztuk walki ze względu na nadużycie. Bedzie to piękną kwintesencją tego watku :!:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024