Skocz do zawartości


Zdjęcie

Rozbój ...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

budo_famas
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Rozbój ...
Temat jak sama nazwa wskazuje jest o rozbojach . Nie chciałbym żeby ludzie pisali tutaj jak sie obronili albo nie obronili i co czuli po fakcie bo takich tematów było już na budo w pizduu .
Chciałbym się dowiedzieć o rzeczach takich jak : wykrywalność , orzecznictwo sądów czyli jakie kary wpadają w razie złapania sprawcy , co właściwie jest jako rozbój kwalifikowane (czy kradzież torebki na wyrwe to rozbój ? ) a co nie .
Na forum mamy kilku prawników i przyszłych prawników , są policjanci i ludzie związani z wymiarem sprawiedliwości tak więc jest okazja żeby zebrać kilka informacji do kupy i żeby powstał w tym dziale jakiś wartościowy temat .
  • 0

budo_skylark1987
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1354 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Las w Łódzkim
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozbój ...
Piszesz o tzw. dziesionie - pobicie, z kradzieżą, z tego co wiem to startuje się od 2 do 12 latek.
  • 0

budo_jet
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2606 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozbój ...
O ile przestępcy zostaną zidentyfikowani i złapani, a wina udowodniona - a z tym nie zawsze jest tak hop.
  • 0

budo_puent
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1157 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław-kosmos

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozbój ...
to będzie off topic ale mam wrażenie że ludzie których rady poszukujesz raczej nie bywaja na ulicy :-) Juz predzej w knajpie :-)
  • 0

budo_g-man
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 345 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:KB

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozbój ...

Art. 280 § 1. „Kto kradnie, używając przemocy wobec osoby lub grożąc natychmiastowym jej użyciem albo doprowadzając człowieka do stanu nieprzytomności lub bezbronności, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

§ 2. „Jeżeli sprawca rozboju posługuje się bronią palną, nożem lub innym podobnie niebezpiecznym przedmiotem lub środkiem obezwładniającym albo działa w inny sposób bezpośrednio zagrażający życiu lub wspólnie z inną osobą, która posługuje się taką bronią, przedmiotem, środkiem lub sposobem, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.”


To wg kodeksu, a tutaj linki do 2 artykułów wyjaśniających o co chodzi:

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] - bardziej skomplikowanie

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] - mniej skomplikowanie

Są też komentarze, np. Zolla, ale wydaje mi się, że to Ci wystarczy.
  • 0

budo_famas
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozbój ...
Dzięki G man . Troche mi rozjaśniłeś . Ciągle bardzo chciałbym się dowiedzieć o orzecznictwo.
Pewno ktoś z budoprawników albo budopolicjantów ma rozeznanie jakie zapadają wyroki .
Chodzi mi o sytuacje w której np podejrzany przyznaje sie do zarzutów i nie był wczesniej notowany . Wiem że na to się składa wiele czynników ale interesuje mnie jakie wyroki zapadały w znanych wam sprawach . Może ktoś ma znajomego rozbójnika to napisze ile dostał ??

Aha i co to znaczy że od 2-12 ?? Tzn. że jeżeli tylko udowodnią komuś wine to czeka go najmniej 2 lata pozbawienia wolności czyli co najmniej 2 lata odsiadki w pierdlu bez zawiasów ?? Innymi słowy czy za rozbój można dostać zawiasy ??
  • 0

budo_lolek113
  • Użytkownik
  • Pip
  • 42 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozbój ...

Innymi słowy czy za rozbój można dostać zawiasy ??

Można. Chociaż z tego co wiem to różne wyroki zapadają. Ogólnie rozbieżność jest jak stąd do rzeki Pekos.

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Rozbój? Wymuszenie? Przydałaby sie jakaś fachowa opinia.
  • 0

budo_przemcio
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1076 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozbój ...
za rozboj niema zawiasow.jest to przestepstwo kwalifikowane do tych najciezszych.udowodnienie zazwyczaj to szybkie odnalezienie zaraz po fakcie policji razem z ofiara sprawcow rozboju i jesli ten wskaze na nich to do sprawy posiedza napewno.jesli nie odnajda sprawcow od razu po zdarzeniu to normalnie sledzstwo trwa jak o kazde inne przeztepstwo kryminalne.
  • 0

budo_lolek113
  • Użytkownik
  • Pip
  • 42 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozbój ...

jest to przestepstwo kwalifikowane do tych najciezszych.

No niestety nie moge sie z Tobą zgodzić. Zwykły rozbój traktowany jest jako występek i zgrożony karą od lat 2 do 12. Do najcięższych (zbrodnia) zaliczany jest Art.280 §2 czyli napad/rozbój z bronią w ręku.
Co do zawiasów to możliwe, że sie pomyliłem. Mój błąd polega m.in. na tym, że użyłem słowa rozbój w potocznym znaczeniu. Tymczasem jak sie okazuje "rozbój" na kwote poniżej 250zł nie jest traktowany jako rozbój tylko jako kradzież.

Apropo zawiasów :

Art. 69. § 1. Sąd może warunkowo zawiesić wykonanie orzeczonej kary pozbawienia wolności nie przekraczającej 2 lat, kary ograniczenia wolności lub grzywny orzeczonej jako kara samoistna, jeżeli jest to wystarczające dla osiągnięcia wobec sprawcy celów kary, a w szczególności zapobieżenia powrotowi do przestępstwa.

§ 2. Zawieszając wykonanie kary, sąd bierze pod uwagę przede wszystkim postawę sprawcy, jego właściwości i warunki osobiste, dotychczasowy sposób życia oraz zachowanie się po popełnieniu przestępstwa.

§ 3. Zawieszenia wykonania kary nie stosuje się do sprawcy określonego w art. 64 § 2, chyba że zachodzi wyjątkowy wypadek, uzasadniony szczególnymi okolicznościami; zawieszenia wykonania kary, o którym mowa w art. 60 § 3-5, nie stosuje się do sprawcy określonego w art. 64 § 2.

§ 4. Zawieszenia wykonania kary ograniczenia wolności lub grzywny nie stosuje się wobec sprawcy występku o charakterze chuligańskim; sąd może warunkowo zawiesić wykonanie kary pozbawienia wolności w szczególnie uzasadnionych wypadkach.


Być może strzele teraz interpretacyjnego babola, ale wydaje mi sie, że powołując sie na ten ostatni wytłuszczony fragment możnaby teoretycznie wykonywanie kary zawiesić. Nie wiem, nie orientuje sie, bede sie musiał adwokata zapytać.
  • 0

budo_przemcio
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1076 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozbój ...
ja jestem adwokatem
  • 0

budo_lolek113
  • Użytkownik
  • Pip
  • 42 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozbój ...
czyli że troche racji musisz mi przyznać.
  • 0

budo_przemcio
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1076 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozbój ...
tak.niezaglebiaj sie w to bo to sensu niema.prawo sie zmienia.sens jest wtedy gdy dochodzi do biedy.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024