Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wplatanie BJJ w Judo


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
25 odpowiedzi w tym temacie

budo_arturbart
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 89 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Wplatanie BJJ w Judo
Coraz więcej Judoków korzysta także z rozwiązań stosowanych w BJJ. Kiedy zaczynałem swoja przygodę z judo, jeszcze tak nie było. Ćwiczony była głównie stójka, a parter sprowadzał się do trzymań. Teraz wszystko się radykalnie zmieniło, parter stał się niemal równorzędnym partnerem stójki. Zarówno jednemu jak i drugiemu poświęca się podobną ilość uwagi. Wielu Judoków jednak jest zwolennikami stójki, wola tam kończyć sprawę i nie wdawać się w turlanie. Kiedyś jednak zawsze przychodzi do ziemie i wtedy...


Chciałem was zapytać, jakie elementy zaczerpnięte z BJJ są waszym zdaniem szczególnie skuteczne z uwagi na zaskoczenie, a może na łatwość wykonania. Wielu judoków ucieka na brzuch co jest oczywistym błędem, bo oddaje się plecy. Podobnie jest z żółwiem, idealna pozycja do duszenia. Rzadko kto łapie do pełnej gardy, część nawet unika tej pozycji, stawiając na gardę motylową. Mało kto stosuje klamry.
  • 0

budo_wild_animal
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 377 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sodoma a czasem i Gomora
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Wplatanie BJJ w Judo
Ja się chyba nie zgodzę - parter w judo zabijają przepisy, i zasadniczo nic nowego BJJ jeśli chodzi o techniki do niego nie wniosło, bo poprostu są to techniki niedozwolone... jesli coś zmieniło to właśnie bardziej sposób toczenia walk w parterze - nieoddawanie pleców, garda, i parę innych...
Jeśli sekcje nastawione są na wyniki na zawodach to dalej katują głównie stójkę, jeśli nie - to parter w judo był, jest i będzie...
A to że wiele osób cwiczących judo podchodzi do niego nieco bardziej utylitarnie ( jak ja :P ) to doucza się technik z BJJ bo przydatne są i ciężko tu dyskutować...
  • 0

budo_sos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:urban territory
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Wplatanie BJJ w Judo
No z pewnością więcej przykładów mixu można zobaczyć vice versa, czyli judo dla bjj(choćby Saulo Ribeiro, który jedną z walk na Mundialu zeszłorocznym wygrał dwoma drop seoi nage, czy nawet Roger Gracie)
  • 0

budo_khunag
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2091 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska!
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Wplatanie BJJ w Judo
Straszna generalizacja, wszystko zależy od klubu, trenera itd, w jednych klubach jest więcej parteru w drugich mniej, a techniki to bardziej bjj może podbierać z judo, niż odwrotnie.
  • 0

budo_sos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:urban territory
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Wplatanie BJJ w Judo
Zależy czy chodzi o zawody czy treningi w sekcjach.

Chciałem was zapytać, jakie elementy zaczerpnięte z BJJ są waszym zdaniem szczególnie skuteczne z uwagi na zaskoczenie, a może na łatwość wykonania. Wielu judoków ucieka na brzuch co jest oczywistym błędem, bo oddaje się plecy. Podobnie jest z żółwiem, idealna pozycja do duszenia. Rzadko kto łapie do pełnej gardy, część nawet unika tej pozycji, stawiając na gardę motylową. Mało kto stosuje klamry.

Wątpie aby to było nabyte na bjj bo mają kosen judo ale kto ich tam wie:

  • 0

budo_bogumil
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wplatanie BJJ w Judo

Straszna generalizacja, wszystko zależy od klubu, trenera itd, w jednych klubach jest więcej parteru w drugich mniej, a techniki to bardziej bjj może podbierać z judo, niż odwrotnie.



No i to(podkreślone) jest najważniejsze :!:
Jakie czerpanie dla Judo z BJJ ?

Przecież, to BJJ od zarania czerpie garściami z Judo a raczej Gracie-mi, że niby jakieś nowe techniki czy nowa SW ?.. czy co..
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Wplatanie BJJ w Judo
Ta dyskusja była już tyle razy, że niedobrze się robi i nigdy nic z niej nie wynikło. Po co to komu? Potrenujcie jedno i drugie, potem dochodźcie do wniosków. A tutaj dajcie już sobie spokój.
  • 0

budo_mags
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2359 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mayaxatl

Napisano Ponad rok temu

Re: Wplatanie BJJ w Judo

Przecież, to BJJ od zarania czerpie garściami z Judo a raczej Gracie-mi, że niby jakieś nowe techniki czy nowa SW ?.. czy co..

a jednak... niby techniki te same/niemal te same, ale dochodzenie do nich zupełnie inne. inna filzofia walki, co zresztą było widoczne już w meczu Kodokan - Fusen
nawet kosen obecnie sporo czerpie z bjj. zdaje się, że Roboy kiedyś o tym pisał nawet...
  • 0

budo_arturbart
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 89 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wplatanie BJJ w Judo
Ale moje pytanie nie dotyczyło strefy filozofii czy historii. Tu nie ma wątpliwości kto od kogo czerpał i trudno wdawać się w jakieś dyskusje. Sami Gracie tego nie ukrywali, ale o tym już każdy wie.

Pytałem o rozwiązania (przy ograniczeniach parteru w judo można) zastosować. Wspomniałem kilka, które sam zauważyłem i chciałbym poznać jeszcze kilka przykładów.
  • 0

budo_mags
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2359 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mayaxatl

Napisano Ponad rok temu

Re: Wplatanie BJJ w Judo
sporo tego jest - przede wszystkim przetoczenia z różnych pozycji, kończenia, ucieczki z kończeń, ucieczki z pozycji...
  • 0

budo_mystic
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 939 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Wplatanie BJJ w Judo
Ciezko w czasie walki judo gdy szybko przerywaja zrobic duzo judoce , ktory zazwyczaj jest na gorze ( w koncu on judoka i to raczej on Cie sprowadzi ,niz ty jego , teoretycznie) i robi spinke na maxa ,a w porownaniu do przecietnego zawodnika bjj jest zdecydowanie silniejszy...prawda oddaja plecy , ale bardzo ciezko skonczyc judoke z zolwia...ogolnie to nie jest takie proste jak sie wydaje
  • 0

budo_sos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:urban territory
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Wplatanie BJJ w Judo
Moim zdaniem przechodzenie pół gardy i kończenia byłyby najbardziej użyteczne zakładając, że sędzia jest jakiś normalny. Poza tym przechodzenie gardy w sytuacji gdy komuś nie uda sie rzut poświęcenia, często jest zblokowanie i "otwarta garda" ale to są sekundy zanim sie słyszy "mate" więc to może troche nie bardzo ale sweepy np. po nie udanym sumi gaeshi też mogły by troche pomóc.
  • 0

budo_mags
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2359 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mayaxatl

Napisano Ponad rok temu

Re: Wplatanie BJJ w Judo

bardzo ciezko skonczyc judoke z zolwia...ogolnie to nie jest takie proste jak sie wydaje

ja nawet nie próbuję, tylko przetaczam i łapię w trzymanie.
walka z judoką to bardzo ciekawa odmiana ze względu na zupełnie inny sposób wykorzystywania siły 8)
dopiero wtedy się rozumie, co to znaczy naprawdę "bądź jak woda".
  • 0

budo_dar75
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3410 postów
  • Pomógł: 1
1
Neutralna
  • Lokalizacja:kiedyś z O, teraz z P.
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Wplatanie BJJ w Judo
jednej rzeczy nigdy judokom nie wybaczę: trzymania za łeb :) .
Zamiast kulturalnie rękę pod pachę to owinia łapsko wokół karku i ciśnie i poci się i stęka i kark mnie boli. Ani mnie podda, ani jak jest silny łba nie wyciagnę i tak mozemy se poleżeć.
  • 0

budo_langus
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1155 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sanok
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Wplatanie BJJ w Judo
Hejo!

A ja nie wybacze BJJ ciągniecia/pchania szczęki przy wszelkich duszeniach czy to gołych czy kołnierzem - to jest dopiero chamówa (: Zamiast delikatnie i subtelnie "wwiercać" kciuki pod żuchwę zakładają na nią dzwignie.

A co do trzymania za głowę - to jest podstawowe i najbardziej skuteczne trzymanie judo. Ciężko pozbyć się nawyków skoro uczą Cię już tego na pierwszym treningu. W moim przypadku w szamotaniu się z BJJ-owcami wykorzystywałem go to chwili odsapnięcia - wcale akurat nie sapałem i nie urywałem głowy - oraz do kończenia też przeciwników. Można z niego po błędach przeciwnika skończyć walkę poprzez:
Ashi-Gatame
Dołączona grafika

Kata-Gatame - w przypadku gdy przeciwnik uwolni rękę z pod naszej pachy i próbuje atakować twarz/głowę - zbijamy ją dociskamy swoją głową i zaciskamy uchwyt łapami
Dołączona grafika

Ashi-Garami
Dołączona grafika

Akurat te 3 techniki stosowałem w walce z powodzeniem do skończenia walki przed czasem właśnie z trzymania Kesa-Gatame.

Pozdrowionka
  • 0

budo_sos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:urban territory
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Wplatanie BJJ w Judo
te trzymanie powinno nazywać się "kalafior maker" :wink:
  • 0

budo_wild_animal
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 377 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sodoma a czasem i Gomora
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Wplatanie BJJ w Judo
No i tak może z poza judo to jak kogoś dobrze za ten łeb zgarniesz to możesz spokojnie dugą ręką zacząć plomby sadzić :twisted:
(albo jak dobrze trzymasz za łapki to łokcie w uzębienie 8) )

(a poza tym to mam do tego sentyment bo to pierwsza technika judo jakiej mnie nauczyli :) )
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Wplatanie BJJ w Judo

No i tak może z poza judo to jak kogoś dobrze za ten łeb zgarniesz to możesz spokojnie dugą ręką zacząć plomby sadzić :twisted:

Możesz, ale w momencie, kiedy przestajesz kontrolować rękę, dajesz przeciwnikowi szansę na kilka wcale szybkich ucieczek z tego trzymania.
  • 0

budo_cran
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 207 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kołobrzeg/Koszalin
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Wplatanie BJJ w Judo
Panowie, nie obrażać się, że za łeb trzymają, tylko ćwiczyć wyjścia! A że nie jest łatwo... Kto lubi łatwe sporty, to polecam Wolfensteina na kodach, a nie sparringi z judokami:D
  • 0

budo_sos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:urban territory
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Wplatanie BJJ w Judo
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024