Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pytanie o różnice


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
31 odpowiedzi w tym temacie

budo_łyba
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1075 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kambodża
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Pytanie o różnice
Witam chciałbym zapytać czym różni się dokładnie judo od ju-jitsu, czym ju-jitsu od brazylijskiego ju-jitsu a czym ju-jitsu od ju-jutsu
  • 0

budo_hellfire
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2404 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Minas Morgul
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o różnice
Wszystko w dużym uproszczeniu:
\
Jiu-jitsu to sztuka walki, która powstała w Japonii

czym różni się dokładnie judo od ju-jitsu,


Judo to walka sportowa - upraszczając - prof. J. Kano wyrzucił z jiu-jitsu niebezpieczne dla zdrowia i życia techniki jednocześnie dodał coś od siebie.
Judo to sport - są rzuty(niektóre inne niż w jj), dźwignie(ale tylko na staw łokciowy) oraz trzymania. Punkty(małe lub duże - ippon, wasari, koka, yuko) uzyskujesz np. jak rzucisz przeciwnika na plecy, założysz dźwignie lub przytrzymasz ileś sek

czym ju-jitsu od brazylijskiego ju-jitsu

BJJ to też sport - jednak bardziej rozwinięta jest walka w parterze. Nie ma takiej nauki rzutów jak w judo(nie ma takiej potrzeby - jest bardziej sprowadzenie na ziemię), nie ma też trzymań(nie otrzymuje się za nie punktów, jest to co najwyżej przerwa taktyczna lub jeden z elementów dojścia do techniki kończącej)... praktykuje się mnóstwo dźwigni(na nogi i ręce) i duszeń.


a czym ju-jitsu od ju-jutsu

Niczym
Jest to po prostu fonetyczny zapis tego:
Dołączona grafika

kwestia zapisu pierwszej części jako jiu, ju, dżu(dawniej)... a drugiej jako jitsu, jutsu, dżitsu, dżutsu..
  • 0

budo_łyba
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1075 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kambodża
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o różnice
podziękował :-)
  • 0

budo_mags
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2359 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mayaxatl

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o różnice

Judo to walka sportowa - upraszczając - prof. J. Kano wyrzucił z jiu-jitsu niebezpieczne dla zdrowia i życia techniki jednocześnie dodał coś od siebie.

powiedziałbym, że dodał bardzo dużo, bardzo dużo tez zmodyfikował z istniejących już technik.

BJJ to też sport (...)nie ma też trzymań(nie otrzymuje się za nie punktów

a jednak nie. otrzymuje się punkty za kontrolowanie przeciwnika za pomocą trzymań, choć w inny sposób niż w judo.
  • 0

budo_jap
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 66 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o różnice
Info o bjj trochę nieścisłe. Punkty za pozycje dostaje sie jak najbardziej bo są istotą kontroli przeciwnika. Nie powiedziałbym także że styl mający tyle technik kończących można klasyfikować tylko jako sport. Rodzina Gracie od której jak wiemy pochodzi bjj twierdziła od poczatku że bjj w przeciwieństwie do judo miało być sztuką walki. Gdyby to był tylko sport niebezpieczne techniki byłyby zabronione.

Poza tym w judo są także duszenia. Dzięki temu ze istotą judo jest randori judocy potrafią walczyć. Więc można powiedzieć że to nie tylko sport. Daje przygotowanie do walki kontaktowej ale w bliskim dystansie bez użycia ciosów ani obron przed nimi. Wprawdzie łatwiej jest złapać niż dobrze trafić ale to inna sprawa . O japońskim jiu jitsu krążą opinie że jest trochę mało skuteczne ale nie chcę generalizować bo to zależy pewnie od szkoły. W jiu jitsu teoretycznie uczą wszystkiego. Ciosów, rzutów, technik kończących.
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o różnice

Gdyby to był tylko sport niebezpieczne techniki byłyby zabronione.

Są. Skrętówki chociażby. ;)

a jednak nie. otrzymuje się punkty za kontrolowanie przeciwnika za pomocą trzymań, choć w inny sposób niż w judo.

Jak już tak, to bądź konsekwentny: punkty otrzymuje się za zmianę pozycji na lepszą przypieczętowane utrzymaniem kontroli przez kilka sekund po fakcie.
  • 0

budo_hellfire
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2404 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Minas Morgul
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o różnice

Info o bjj trochę nieścisłe. Punkty za pozycje dostaje sie jak najbardziej bo są istotą kontroli przeciwnika.

Ok, tego nie wiedziałem, ale przyda się informacja.

Poza tym w judo są także duszenia.

Pisałem w nocy i do tego ucząc się... Oczywiście, że są.

Dzięki temu ze istotą judo jest randori judocy potrafią walczyć. Więc można powiedzieć że to nie tylko sport. Daje przygotowanie do walki kontaktowej ale w bliskim dystansie bez użycia ciosów ani obron przed nimi. Wprawdzie łatwiej jest złapać niż dobrze trafić ale to inna sprawa .



Nie powiedziałem, że judocy nie potrafią walczyć, nie da się jednak ukryć istoty judo - czyli sportu. Nawet zdając na kolejny pas trzeba mieć ileś walk wygranych na zawodach. Chciałem pokaząc głowne aspektyu tego czym jest judo, a nie zastanawiać się nad skutecznością w walce. Bo nie był to temat typu: co na ulicje: jiu-jitsu, judo, czy bjj

O japońskim jiu jitsu krążą opinie że jest trochę mało skuteczne ale nie chcę generalizować bo to zależy pewnie od szkoły. W jiu jitsu teoretycznie uczą wszystkiego. Ciosów, rzutów, technik kończących.

A o Rubiku krążą opinie, że robi dobrą muzykę :wink: Nie rozpoczynajmy tematu o skuteczności.

A jiu-jitsu vs judo - temat o paradoksie Kano był już poruszany - można reaktywować, zle większość zosstała powiedziana/napisana.

a jednak nie. otrzymuje się punkty za kontrolowanie przeciwnika za pomocą trzymań, choć w inny sposób niż w judo.

Z przepisów bjj polska wychodzi, że otrzymujesz punbkty za dojście do danej pozycji, ale nie za przetrzymanie przeciwnika w niej(chociaż to się rozumie samo przez się). W judo ztego co pamieam za przetryzmanie przeciwnika na macie przez 25 sek wygrywa się walkę.
  • 0

budo_mags
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2359 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mayaxatl

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o różnice
źle zrozumiałeś ten zapis. dojście do pozycji jest rozumiane jako kontrolowanie w niej przeciwnika (conajmniej przez 3 sekundy).
co z tego, że złapiesz np boczną po przejściu gardy, jesli widac, że nie kontrolujesz przeciwnika na tyle, aby go unieruchomić? jeśli ci się wyrywa i jest na progu powodzenia ucieczki, sędzia czeka z przyznaniem punktów aż go unieruchomisz.

jap, bjj jest obecnie tak samo usportowione jak judo. gadki starszego pokolenia Graciech nie są tu akurat niczym wiążącym...
poza tym masz dziwną definicję sportu walki.

Dzięki temu ze istotą judo jest randori judocy potrafią walczyć. Więc można powiedzieć że to nie tylko sport.

nie rozumiem, co chciałeś tu napisać?
gdyby nie było randori, to byłoby co? sport? a z randori nie jest nim?
  • 0

budo_jap
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 66 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o różnice
Chodziło jedynie o to ze sztuka walki powinna być nastawiona na rywalizację. Gdyby ktoś chciał sobie pomyśleć że skoro traktowana jest głównie jako dyscyplina sportu to nie jest sztuką walki.
  • 0

budo_sos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:urban territory
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o różnice
skąd ja wiedziałem, że tak sie to potoczy :) Hellfire następnym razem zrób pogrubienie, zwiększ czcionke i najlepiej zmień kolor na różowy żeby zauważono "upraszczając" :)
Give the man a break :wink:
  • 0

budo_mags
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2359 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mayaxatl

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o różnice

Chodziło jedynie o to ze sztuka walki powinna być nastawiona na rywalizację. Gdyby ktoś chciał sobie pomyśleć że skoro traktowana jest głównie jako dyscyplina sportu to nie jest sztuką walki.

dalej nie rozumiem gdzie ty tu widzisz sprzeczność... przecież współczesne judo od początku do końca jest nastawione na rywalizację i jest w 90% sportem.
  • 0

budo_jap
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 66 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o różnice
Nie widzę sprzeczności. Judo to b. dobra sztuka walki.
  • 0

budo_krzysiek g
  • Użytkownik
  • Pip
  • 19 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o różnice
czesc widze ze piszecie tu o Jujutsu i mam pytanie zwiazane z ta sztukąSmile jestem nowy i mam zamiar zapisac sie na walki mam do wyboru aikido Jujutsu lub w ostatecznosci wing chun i moje pytanie brzmi czym rozni sie Jujutsu od aikido obie formy wywodza sie z japoni i wiem ze maja poodbne chwyty ale czym dokladnie sie roznia bardzo prosze o odp a nie odeslanie mnie np na google bo tam nie znajde prostej odp na to pytanie z gory dziekuje
  • 0

budo_mags
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2359 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mayaxatl

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o różnice
dla laika różnice są nie do ogarnięcia.
łatwiej zacząć od podobieństw: i tu i tam miło spędzisz czas, choć może na ju jitsu bardziej się zmęczysz.
  • 0

budo_krzysiek g
  • Użytkownik
  • Pip
  • 19 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o różnice
mam rozumiec ze wsyztsko inne to roznice??
  • 0

budo_mags
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2359 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mayaxatl

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o różnice
w jedym i w drugim przypadku, póki nie powiesz, kto prowadzi zajęcia i gdzie, nie da się powiedzieć na ten temat raczej nic
  • 0

budo_mags
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2359 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mayaxatl

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o różnice
dobra, bez filozofowania:
- aikido to bardziej sztuka ruchu niż sztuka walki. do rekreacji nadaje się nieźle ale podejrzewam, że nawet się tam nie spocisz za bardzo.
- od wing chunu / wing tsunu trzymaj się z daleka. z tego co cię czyta na forum wu shu, wynika, że strasznie tam odmóżdżają i wciskają lipę a nie naukę walki. włos się jeży.
- ju jitsu to bardzo szerokie pojęcie. nikt nie jest w stanie określic, czego się możesz spodziewać, jeśli nie podasz nazwy szkoły i nazwiska prowadzącego zajęcia. możesz trafić na sciemę a możesz i na konkretny klub.

może to skrzywienie zawodowe, ale w krakowie jest bardzo dobry klub brazyliskiego jiu jitsu, gdzie z czystym sumieniem mogę cię wysłać. masz tam do wyboru różne formuły walki, na bank znajdziesz coś dla siebie. a zajęcia są na bardzo wysokim poziomie.
posłałbym cię tez na judo, ale z tego co wiem, w Krk raczej nie ma możliwości dla dorosłych.
  • 0

budo_redactor
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 56 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o różnice

posłałbym cię tez na judo, ale z tego co wiem, w Krk raczej nie ma możliwości dla dorosłych.


Właśnie, właśnie. Chciałem sie cholera wybrać na judo, bo podoba mi się ta zabawa, ale nie mogę znaleźć sekcji, gdzie można by poćwiczyć rekreacyjnie. Przynajmniej tam, gdzie teraz mieszkam. Szkoda trochę, bo widzę że z reguły kluby judo nastawiają sie na zawody, a rekreacyjne zajęcia dla takich dziadków jak ja to raczej rzadkość.

A wracając do tematu (jiu jitsu czy aikido) to w dużej mierze zależy od sekcji. Przez jakiś czas trenowałem aikido i byłem z niego zadowolony, ale po przeprowadzce poszedłem do innej sekcji i sie rozczarowałem. Trafiłem na jiu jitsu i nie żałuję, bo bardziej daje w kość, jest więcej technik i w zasadzie (upraszczając) można liznąć i rzutów z judo, i ciosów czy kopnięć z karate, i wreszcie dźwigni i rzutów z aikido.

PS. Nie krzyczcie, że było odwrotnie, ze to judo wywodzi sie z jiu jitsu, a nie odwrotnie - pisze z pozycji laika ;)
  • 0

budo_mags
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2359 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mayaxatl

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o różnice
niekoniecznie odwrotnie
poza Japonią ciężko o oryginalne ju jitsu, oryginalne tzn pochodzace sprzed trwającego do dziś okresu supremacji judo. najczęsciej spotyka się różne moderny, w mniejszym lub wiekszym stopniu oparte właśnie na judo
jeśli chcesz robić judo, to chyba tylko w Grapplingu Kraków (powinni mieć zajęcia ze stójki). taka ironia, ale judo dla dorosłych w duzym mieście jest dostępne tylko w akademii bjj.
  • 0

budo_krzysiek g
  • Użytkownik
  • Pip
  • 19 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o różnice
oo noo jakies fajne odp:D:Da moge was jeszcze poprosic cos o tych klubach aikido i ju-jutsu
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
czy wiecie cos o treningach tam czy oplaca sie tam isc i czy pozadni są senseje
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024