Skocz do zawartości


Zdjęcie

Technika vs Wielkie ciężary.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

budo_gubrin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1323 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Technika vs Wielkie ciężary.
Zainspirowany wymianą postów w podwieszonym temacie o budowaniu masy zakładam oddzielny temat. Jak to jest waszym zdaniem ? Ważniejsza technika czy duże ciężary ?

Ze swojej strony mogę powiedzieć, że jednak ciężary są ważniejsze. Na początku sprawdzają się ćwiczenia techniczne z umiarkowanymi ciężarami (bo na początku to i od patrzenia na sztangę się rośnie, a do tego uczymy się jak wykonywać poszczególne ćwiczenia). Z czasem jednak to ciężar staje się ważniejszy przy wzroście mięśnia.

Technika oczywiście w zakresie pozwalającym na bezpieczne ćwiczenie musi być inaczej szybko czeka nas rehabilitacja, ale jak patrzy się na siłowni jak ludzie wiosłują sztangą 20 kg super wolno i zwracając uwagę by przypadkiem sztanga nie skręciła z idealnego toru ruchu to się robi przykro. To samo w przysiadach, ciągach, wyciskaniach etc

Co ciekawe na biceps często biorą makabryczne ciężary ;)

Jedyne ćwiczenia gdzie technika jest imho ważniejsza to te czysto izolowane (choć też nie zawsze, wystarczy popatrzeć jak arnold robił uginania na biceps), cała reszta ćwiczeń złożonych daje mi lepsze efekty przy patrzeniu na ciężary nie na technikę.

Można by tu również poruszyć temat ruchu naturalnego, który nie zawsze równa się temu poprawnemu technicznie, czy też siły funkcjonalnej, ale to już po prostu inne podejścia do treningu.

Gubrin
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Technika vs Wielkie ciężary.
nie do konca cie rozumiem. majac poprawna technike mozna podnosci najwieksze ciezary.
no, moze przy takim przysiadzie mozna wiecej jesli robi sie pol-przysiad.
zreszta, moze ja na to inaczej patrze bo robie sile, a tutaj liczy sie technika, szybkosc i ciezar. w kazdym razie uwazam, ze technika jest nieodzowna i wcale nie bedzie zmniejszac ciezarow czy predkosci. na t-nation jeden gosc liczyl, ze lepiej (na mase!) podnosic troche mniejszy ciezar, a szybciej, bo wiecej pracy (w sensie fizycznym w=s*a(sic?)) sie robi.
nie wiem jak ruch naturalny moze nie rownac sie technicznemu? to wlasnie dobrze wykonana technika powoduje, ze ruch jest poprawny fizjologicznie. np przy schodzeniu gleboko w przysiadzie, utrzymujac proste plecy, majac dobrze rozlozony ciezar, czy majac prose plecy przy ciagu, czy nie odrywajac sie od lawki przy wyciskaniu etc..

zreszta, niedlugo zupelnie na dwuboj sie przerzucam...
  • 0

budo_gubrin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1323 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Technika vs Wielkie ciężary.
Chodzi mi o to, że na przykład przy ciężkich wiosłowaniach nie da rady nie oszukiwać, a tak u mnie jak i wiele innych osób twierdzi, że plecy potrzebują dużych obciążeń do wzrostu. Nie do końca więc jest tak, że poprawnie technicznie podniesiesz większe ciężary.

Podobnie klatka, do czasu jak machałem technicznie umiarkowanymi ciężarami wzrost tej partii był mizerny. Po zmianie podejścia to jedna z najlepszych moich partii tuż po plecach (a siłowo po nogach i plecach).

Nogi podobnie, dopiero pół przysiady pobudziły rozwój tej partii mięśniowej (szczególnie siłowo skoczyło do przodu).

Można również popatrzyć na treningi czołowych kulturystów jak przy ćwiczeniach "oszukują" przez wszelkie bujania tułowiem etc.

Wiele ruchów w ćwiczeniach kulturystycznych jest nienaturalna bo nie wykonujemy takich ruchów na co dzień i nasze stawy nie są do nich przygotowane (wyciskanie leżąc płasko na ławce, wyciskanie zza głowy siedząc ... te chociażby ryją stawy barkowe).

Osobiście robię wariację 15-10-5 więc nie mogę powiedzieć, że działam na samych dużych ciężarach, ale o ile w 15 zwracam uwagę na techniczne wykonanie powtórzeń tak przy 5 to ciężar jest ważniejszy i to właśnie 5 w tym planie imho dają największy bodziec wzrostu (a na przyrost masy narzekać nie mogę).

Gubrin
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Technika vs Wielkie ciężary.
coz, nie zgadzam sie. tak sie wlasnie sklada, ze czytam "[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]". ogolnie wniosek jest taki, ze jesli cos jest za ciezkie zeby podniesc to technicznie, to jest za ciezkie zeby to podniesc. pol przysiady sa poza tym niebezpieczne dla kolan (bo dwuglowe nie odciazaja i na kolana dzialaja sily "rozrywajace"), i sa po prostu pol-cwiczeniem. oczywiscie, ze mozesz wiecej - bo jest latwiej. robiac pol przysiadu nie podnosisz jednak wiecej, bo robisz tylko pol przysiadu - a nie przysiad.
obawiam sie, ze nasza dyskusja sprowadzi sie do porownania treningu kulturystycznego i dwu-, troj-bojowego, gdzie liczy sie sila i technika, ktore daja ciezar, a nie ciezar ktory daje mase. ja robie 3x4 wiec moge powiedziec, ze robie na bardzo duzych ciezarach (jak dla mnie :wink: ). dlatego np nie robie zadnych cwiczen siedzac (ani nie wyciskam za glowe, bo mi to po prostu sprawia bol), jedyne cwiczenie, ktorego nie robie na platformie/stojaku to wyciskanie lezac wlasnie (mam nadzieje, ze nie unosisz nog do gory i nie stosujesz "chwytu bez kciuka"? :wink: )
wyciskanie lezac jest wbrew pozorom dosc naturalne i stawy dzialaja tak, jak powinny :wink: tak samo z glebokim przysiadem i martwym ciagiem.
  • 0

budo_olaff
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 515 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Edinburgh / Breslau

Napisano Ponad rok temu

Re: Technika vs Wielkie ciężary.
wg. mnie na samym poczatku nalezy zaczac od malych ciezarow, duzo mniejszych niz jestesmy w stanie wyciskac. W poczatkowej fazie treningow uczymy sie jak podnosic, nie oszukiwac cwiczen itd ... po jakims czasie jednak nalezy przestawic sie na ciezar - oczywiscie nie zapominajac o calkiem technice. Takie czysto podrecznikowe ruchy to wykonuje podczas rozgrzewki. Obecnie cwicze na mase i to wlasnie z glownym naciskiem na dodawanie ciezaru. Nie ma w tym nic zlego jesli ostatnie 2 wypchniecia sztanga robie z lekka pomoca kolegi (np. przy 4 serii), a ciezar staram sie dobrac tak, zeby maskymalnie 6-8 powtorzen zrobic. Jesli cwiczycie na mase - obciazenie !!! Miesien ma sie "zerwac" jak tylko sie da.
Jesli rzezbicie, robicie bardziej izolowane cwiczenia wtedy ciezar mniejszy i dokladniejsze wykonywanie.

pozdrawiam
Olaff
  • 0

budo_gubrin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1323 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Technika vs Wielkie ciężary.

coz, nie zgadzam sie. tak sie wlasnie sklada, ze czytam "[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]". ogolnie wniosek jest taki, ze jesli cos jest za ciezkie zeby podniesc to technicznie, to jest za ciezkie zeby to podniesc. pol przysiady sa poza tym niebezpieczne dla kolan (bo dwuglowe nie odciazaja i na kolana dzialaja sily "rozrywajace"), i sa po prostu pol-cwiczeniem. oczywiscie, ze mozesz wiecej - bo jest latwiej. robiac pol przysiadu nie podnosisz jednak wiecej, bo robisz tylko pol przysiadu - a nie przysiad.


Nie zrozumiałeś mnie ... Pół przysiady poprawiły mój wynik w pełnym przysiadzie o jakieś 30%

Jeżeli chodzi o stronę którą podałeś to kiedyś patrzyłem, zobaczyłem dwóch chudych dziadków robiących przysiady i już dalej nie przeglądałem. Coś wartego uwagi ?

(mam nadzieje, ze nie unosisz nog do gory i nie stosujesz "chwytu bez kciuka"? :wink: )
wyciskanie lezac jest wbrew pozorom dosc naturalne i stawy dzialaja tak, jak powinny :wink: tak samo z glebokim przysiadem i martwym ciagiem.


Nie unoszę tyłka, ani nóg i chwytam normalnie, samobójcą nie jestem ;) Przy wyciskaniu łopatki i tyłek mam na ławce, ale między nimi "mostek" przez co klatka jest inaczej ułożona i ruch jest trochę inny niż leżąc płasko (a stawy mi o sobie nie przypominają).

Co do przysiadu i martwego to akurat dwa ćwiczenia gdzie oszukiwać nie ma zbytnio jak oprócz skracania ruchu. Wszelkie szarpanie tutaj prowadzi tylko do jednego.

wg. mnie na samym poczatku nalezy zaczac od malych ciezarow, duzo mniejszych niz jestesmy w stanie wyciskac. W poczatkowej fazie treningow uczymy sie jak podnosic, nie oszukiwac cwiczen itd ... po jakims czasie jednak nalezy przestawic sie na ciezar - oczywiscie nie zapominajac o calkiem technice.


I o to mi właśnie chodzi, nie wyobrażam sobie zrobić mocnych pleców na kontrolowanych czystych technicznie ruchach. Choćby dlatego, że wcześniej zmęczą nam się mięśnie działające pośrednio niż właśnie plecy (dlatego wolę podciągania podchwytem od nachwytem, plecy są bardziej przećwiczone po nich bo ręce później odpadają).

Gubrin
  • 0

budo_matkd
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Technika vs Wielkie ciężary.
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] spojrzcie na tego goscia i np back squat.

1.technika
2.ciezar
3.technika.

(jako ze tez robie program wedlug starting strenght i numerki leca w góre) a zaczełem z sredniakami..(martwy 60kg na duza liczbe powtórzen ) pozatym technicznie wcale nie oznacza wolno..G. moze silą poszła Ci bo Twoje miesnie sie juz przyzwyczaily do ruchu a to cos bylo nowego co dało bodziec do ukladu nerwowego? kto wie,trzeba mieszac , bawic sie..a co do oszukiwania to...1powt czemu nie? zabawa z workiem piasku + silka i nie trzeba "oszukiwac";)


to co opisales przy wyciskaniu to tak sie własnie powinno robic..maly mostek wygiecie w plecach ... klatka wypieta

edyt:
powerlifterzy bodajze cwicza przysiad na pudlo by zwiekszyc siłę
  • 0

budo_gubrin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1323 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Technika vs Wielkie ciężary.

(jako ze tez robie program wedlug starting strenght i numerki leca w góre) a zaczełem z sredniakami..(martwy 60kg na duza liczbe powtórzen ) pozatym technicznie wcale nie oznacza wolno..G. moze silą poszła Ci bo Twoje miesnie sie juz przyzwyczaily do ruchu a to cos bylo nowego co dało bodziec do ukladu nerwowego? kto wie,trzeba mieszac , bawic sie..a co do oszukiwania to...1powt czemu nie? zabawa z workiem piasku + silka i nie trzeba "oszukiwac";)


Testowałem wiele treningów i zmieniałem je przepisowo co 6-8 tygodni. Teraz od ponad pół roku jadę jednym ze zmianami ćwiczeń co jakiś czas i efekty lecą non stop. Kiedyś był taki koleś, który chyba do dziś ma rekord w przysiadzie a żył on sporo latek temu niestety nie pamiętam imienia. On właśnie również stosował niepełne powtórzenia by poprawić siłę.

to co opisales przy wyciskaniu to tak sie własnie powinno robic..maly mostek wygiecie w plecach ... klatka wypieta


Wiem, ale większość ludzi robi to leżąc płasko i o tym pisałem opisując szkodliwe ćwiczenia.

Gubrin
  • 0

budo_matkd
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Technika vs Wielkie ciężary.
G. wiesz co , jednego nie wzielem pod uwage.liczy sie tez staz treningowy..;) i to chyba najwazniejsze, to jak z czytaniem, trzeba zaczac od "ala ma kota' by pisac eseje i wcale nie koniecznie z zdaniem "ala ma kota";)

czyli w podsumowujac

i technika i duze ciezary maja swoje miejsce w treningu. Dobrze jest miec technike= by nie nabawic sie kontuzji , ale troche sie ją traci uzywajac duuuzych ciezarów.
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Technika vs Wielkie ciężary.
podsumowujac, to ciezary-technika=kontuzja :wink:
ty Gubrin na razie opisujesz mi tylko skracanie ruchu, a nie niepoprawna technika. sproboj sobie zrobic martwy czy przysiad ze zla technika z duzym ciezarem. wysle ci pocztowke do szpitala :wink:
a starting strength i jej autorzy uwazani sa za calkiem spory autorytet.
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

powerlifterzy robia box squats bo to uruchamia wiecej dwuglowych, posladkowych i biodrowych (sic? hip flexors) przy wychodzeniu z dolka (zeby zaliczyc przysiad musza zejsc ponizej rownolegle).
  • 0

budo_matkd
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Technika vs Wielkie ciężary.
co powoduje ze moga pocisnac wiecej;) a co do starting strenght jest opisane na forum jednym w poscie podstawy nie cala ksiazka tak ze mozna stosowac..mam to w pdf moge Ci G zapodac choc na Twoim poziomie to pewnie nie bedzie nic ciekawego.A cytujac starting strenght"cheatowac tez trzeba umiec" wiec to ma tez miejsce w treningu kulturystycznym i treningu "atlety"(lol :P )
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Technika vs Wielkie ciężary.
Ciekawe to "Starting strength".
Skąd wziąć PDF z całą książką?
  • 0

budo_gubrin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1323 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Technika vs Wielkie ciężary.

co powoduje ze moga pocisnac wiecej;) a co do starting strenght jest opisane na forum jednym w poscie podstawy nie cala ksiazka tak ze mozna stosowac..mam to w pdf moge Ci G zapodac choc na Twoim poziomie to pewnie nie bedzie nic ciekawego.A cytujac starting strenght"cheatowac tez trzeba umiec" wiec to ma tez miejsce w treningu kulturystycznym i treningu "atlety"(lol :P )


Będę wdzięczny, daleko mi do poziomu gdzie będę uważał, że wiem najlepiej i nie potrzeba mi dokształcenia ;)

Gubrin

PS: przykładem oszukiwania innego niż skracanie ruchu może być wiosłowanie pół-sztangą lub sztangielką, gdzie przy dużych ciężarach ruch jest mocno dynamiczny a zgięcie ręki czasami minimalne.

To samo przy bujaniu tułowiem przy unoszeniu sztangi stojąc na biceps. Niby ogólnie tępione, a kulturyści to robią (podejrzewam, że chodzi o mocniejsze zaangażowanie fazy negatywnej przy dużych ciężarach).

Ogólnie może źle sformułowałem temat bo przyczyną jego założenia były słowa Free-Style odnośnie budowania masy:
"Aha... i na litośc boską nie pracowac z duzymi cieżarami!! Zeby zrobić mase należy wykonywać ćwiczenia dobrze technicznie, płynnie i w średnim tępie."

I właśnie o takie rozumienie technicznego wykonywania ćwiczeń mi chodzi w tym temacie.
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Technika vs Wielkie ciężary.

PS: przykładem oszukiwania innego niż skracanie ruchu może być wiosłowanie pół-sztangą lub sztangielką, gdzie przy dużych ciężarach ruch jest mocno dynamiczny a zgięcie ręki czasami minimalne.

dokladnie. w takim podrzucie rece poza trzymaniem sztangi nic nie robia.

To samo przy bujaniu tułowiem przy unoszeniu sztangi stojąc na biceps. Niby ogólnie tępione, a kulturyści to robią (podejrzewam, że chodzi o mocniejsze zaangażowanie fazy negatywnej przy dużych ciężarach).

jesli plecy sa proste, to ciagle jest to dobre cwiczenie. a nawet lepsze, bo nie izolowane :wink:

Ogólnie może źle sformułowałem temat bo przyczyną jego założenia były słowa Free-Style odnośnie budowania masy:
"Aha... i na litośc boską nie pracowac z duzymi cieżarami!! Zeby zrobić mase należy wykonywać ćwiczenia dobrze technicznie, płynnie i w średnim tępie."

owszem, zle sformulowales :wink: bo bujanie czy dynamiczny ruch nie jest bledna technika jako tako.
technicznie trzeba zawsze, szczegolnie przy duzych ciezarach bo sie najlatwiej nabawic kontuzji.

a moja prywatna opinia jest, ze lepiej mniejsza wage (ktora ciagle bedzie blisko max) a pelny zakres ruchu.

a co do box squat to zauwaz, ze jest to gleboki przysiad.
  • 0

budo_gubrin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1323 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Technika vs Wielkie ciężary.
matkd: Dzięki.

Program na pierwszy rzut oka wygląda rozsądnie, niestety robiąc przez jakiś czas trening na samych złożonych ćwiczeniach ręce zostały mi w tyle za innymi partiami i teraz to odrabiam bo to one w wielu ćwiczeniach stanowiły problem (choć na ogólne postępy narzekać nie mogłem).

Niemniej o ile dalej jest rozwinięcie (a coś na tych stronach musi być ;) ) to pewnie spróbuje bo i zakres powtórzeń mi odpowiada (czy już mówiłem, że nienawidzę 15 ? ;) , a i forma przeplatania dwóch programów FBW też mi odpowiada (aktualnie również to robie) etc.

Raz jeszcze dzięki, dziadki widać znają się na rzeczy (tak serio to w jakimś pdf przykładowym byli chyba, to twórcy ?)

Gubrin
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Technika vs Wielkie ciężary.
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
panowie naprawde wiedza, co mowia.
  • 0

budo_matkd
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Technika vs Wielkie ciężary.
Gubrin luz:) ja odrazu zaczelem od modyfikacji uwzgledniającej wlasnie rece;) wyszla z tego co wiem tez druga edycja tego starting strenght ale nic pozatym ze wyszla nie wiem..
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024