Skocz do zawartości


Zdjęcie

Rola sageo


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
31 odpowiedzi w tym temacie

budo_raphael
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 315 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Małopolska

Napisano Ponad rok temu

Rola sageo
Może taki temat już był. Jeśli tak, to proszę o linka do niego bo ja jakoś nie znalazłem.

Pytanie pewnie banalne dla starych "wyjadaczy" miecza ale mnie to bardzo intryguje.

Po co właściwie jest sageo?

Znalazłem informację, że służyło do wiązania przeciwników podczas walki ale jakoś to do mnie nie trafia, bo przecież walczono raczej do statecznego wyniku ( czytaj śmierci ). Poza tym sageo jest z jednej strony przywiązane do hakamy a z drugiej przechodzi przez kurikata.
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rola sageo
Sageo nie jest przywiązane, jedynie włożone tak by szybko można było je wyciągnąć.

Wiązanie przeciwników jak najbardziej. Nie podczas wojen ale przy technikach policji w celu aresztowania, lub gdy chciało się delikwenta złapać żywcem.

Ponadto do podwiązywania rękawów w kimonie by nie przeszkadzały, oczywiście do przywiązywania saya, i do wszystkich innych czynności do których może przydać się mocny sznurek.
  • 0

budo_maciej dietl
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 183 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rola sageo
w niektorych szkolach jest przywiazane do hakama-himo,ale zawsze tak,ze mozna odwiazac jednym pociagnieciem.......
poza tym,nic dodac,nic ujac...........
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rola sageo
Znaczy o to mi chodziło że zawsze wiąże się tak by za jednym pociągnięciem było rozwiązane. Ozdobne węzły na saya też mają tą samą zasadę budowy.
  • 0

budo_lars
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 71 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Rola sageo
Z duchowego punktu widzenia jest "łącznikiem" pomiędzy Tobą i mieczem ;) Kiedy przywiązujesz sageo do himo oznacza to Twoją gotowość do ćwiczeń. Tak jest przynajmniej w iaido. W iaijutsu często sageo nie jest przywiązane wogóle, co dyktowane jest bardzo obszernymi i częstymi ruchami saya :)
  • 0

budo_maciej dietl
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 183 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rola sageo
forum mieczowe nam umiera.... czy zauwazyliscie?????.....
  • 0

budo_maciej dietl
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 183 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rola sageo
chyba wejde na WARIATKOWO w REI - nic innego nie pozostaje bzxsZsss
  • 0

budo_grey fox
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 192 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rola sageo
Ważniejsze zastosowania sageo o jakich mi wiadomo:
-przywiązanie miecza do hakamahimo -swego rodzaju kotwica dla saya -choć przyznaję się saya wlokąca się na sznurku za biednym samurajem który nie zauważył jej braku jest niezbyt kusząca :wink:
-dodatkowa asekuracja przy "sztywnym" przywiązaniu miecza do obi -acz o tym zastosowaniu tylko słyszałem
-jako tasuki -czyli sznur do podwiązywania rękawów. (jeśli ktoś nie wie o co chodzi -często na różnych japońskich filmach można zawuażyć jak adwersarze przed pojedynkiem biorą jakiś sznurek w zęby, machają dłońmi w kształt ósemki (powiedzmy) i tym sposobem podwiązują rękawy)
-jako zastosowanie a'la hojo-jutsu -czyli wiązanie ludzi
-gdzieś widziałem sposób przywiązywania tsuby miecza do nadgarstka za pomocą sznura którym mogło być także sageo. Miało to zapobiec "zgubieniu" miecza np. podczas bitwy. Rysunek widziałem kiedyś na forum Rei Dojo.
oraz wszelkie zastosowania jakie można wymyślić dla "podręcznego kawałka sznura o zastosowaniu uniwersalnym". Generalnie jest to rzecz która mogła się przydać zawsze, szczególnie osobom zajmującym się rzemiosłem wojennym, tudzież policyjnym. A sageo było wiązane do miecza _zawsze_ tak aby umożliwić jego łatwe ściągnięcie.

Pozdrawiam
Grey Fox
PS. Czasem słyszy się też o różnych zastosowaniach sageo "rodem z ninjutsu", na przykład "strzelenie" nim komuś po oczach (jak z bicza) dla deziorientacji, przed wykonaniem techniki (coś w rodzaju piasku w oczy :wink: ). Jednak nie widziałem na własne oczy, a ustne przekazy o mistrzach gaszących takim sposobem płomienie świec to dla mnie troszkę za mało żeby umieścić ten przykład w głównym nurcie tego posta. (Jednak jeśli ktoś wie coś więcej na ten temat to zapraszam, sam chętnie poczytam o przemyślnych zastosowaniach sageo)
  • 0

budo_raphael
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 315 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Małopolska

Napisano Ponad rok temu

Re: Rola sageo
Dzięki serdeczne za wszystkie odpowiedzi. Jak widzę, informacja o wiązaniu przeciwników jest prawdziwa.
O podwiązywaniu rękawów słyszałem ale nie wpadłem na to, że można do tego użyć sageo :oops:

Pozdrawiam
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Rola sageo
Jeszcze mozna tym udusic przeciwnika dosc skutecznie.
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Rola sageo
mozna tez podwiazac onuce jak sie rozwiaza....
  • 0

budo_shouryu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 997 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Rola sageo
To samuraje mieli onuce?! :o

A tak poważnie, nie chciałem zakładać nowego tematu, a mam pare pytań w kwestji sageo.
Mianowicie, jak się historcznie obchodziło z sageo? To znaczy, jak przeciętny posiadacz miecza w feudalnej japonii, mocował je ( jeśli w ogóle)?
Ciekawi mnie równierz, jak obecnie w koryu traktuje się sageo? Czy pełni ono funkcję dekoracyjną czy też urzytkową (mocowaniwe miecza przy obi)?

Czemu pytam? Bo wiem ( w teori, bo tego nie praktykuje) jak się sprawa ma w iaido. Ale ciekawi mnie to od strony kenjutsu ( bo w tym od jakiegoś czsu siedze :D ).
  • 0

budo_maciej dietl
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 183 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rola sageo
istnialy specjalne rodzaje wiazania - jesli miecz nie byl noszony za pasem - spotkalem sie z wiazaniem "daimyo","samurai w sluzbie" i "ronin".w podobny sposob wiaza sageo producenci dzisiejsi gdy dostarczaja nowy miecz,czasem tak sa zawiazane miecze w kolekcjach i inne nie noszone i nie uzywane.miecze uzywane,maja sageo/lub brak sageo/ zgodnie ze szkola lub konkretnym sposobem uzycia -- np.do pokazow kendo kata,jesli wykonywane mieczem,nie uzywa sie w ogole sageo.pozdrawiam maciek
  • 0

budo_shouryu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 997 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Rola sageo
Och ty..! Macieju, to ja próbuje sprytnie, w zakamuflowany sposób rozkręcić dział i wyrwć go ze stagnacji. A ty co , no co się pytam?! Twojez rzeczowe i pełne wiedzy merytorycznej odpowiedzi ucinają wszelą dyskusje.
:) :) :)

W takim razie, teraz ty wymyślaż jakiś temat do dyskusji. :twisted:

Ps1 Widziałem zdjęcie Fumona Tanaki który przy say'i katany nie miał sageo, ale miał przy wakisashi. To odnośnie tego co pisałeś o braku sageo. I jestem ciekaw tego wiązania dla roninów. Masz może jakieś materiały poglądowe?

Ps2 Skoro trenujemy się w rzemiośle samórajów, a większość z nas nie ma daymio, to czy, teoretycznie jesteśmy roninami? :wink:
  • 0

budo_maciej dietl
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 183 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rola sageo
nawet teoretycznie nie jestesmy roninami,niestety...
klasa samurajow zostala zniesiona plikiem odpowiednich dekretow cesarskich dawno temu.
staramy sie tylko kultywowac pewien bardzo waski aspekt kultury samurajow,w bardzo ograniczonym zakresie zreszta i w dosc odleglej i znieksztalconej formie.
podobnie ci,ktorzy przebieraja sie za rycerzy w niedziele nie sa rycerzami z wlosciami na prawie feudalnym,obowiazkiem wojskowym etc.....
O.K.,wiem ze zartowales ale istnieje wiele niezrozumienia wokol japonskich sztuk miecza i nieraz prowadzi to do rozczarowan wsrod poczatkujacych adeptow,ktorzy mysla ze zaraz oto zostana samurajami/roninami/ninjami/walczacymi mnichami.........a ja im kaze godzinami chodzic odpychajac sie lewa noga...pozdro.maciek
  • 0

budo_maciej dietl
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 183 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rola sageo
P.S.to byl wlasnie temat do dyskusji - od dawna nikt nic nie pisze,znowu tematy zdychaja..
  • 0

budo_shouryu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 997 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Rola sageo
To co, robimy jeszcze offtopa, czy zakładamy nowy temat? :)
  • 0

budo_mistyk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 284 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Rola sageo
Jaka jest długość sageo?
  • 0

budo_shouryu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 997 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Rola sageo
Moje ma 2,6 metra, z groszami. :D Ale pewnie jak ze wszytkim, tak i z długością sageo jest tak, że zależy od okoliczności. Jak się trafi jakiś kolos z adekwatnym mieczem to i sageo pewnie będzie miał dłuższe. :)
  • 0

budo_maciej dietl
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 183 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rola sageo
dlugosc sageo - tradycyjne japonskie/do katana/- 1,80 m.
/starzy japonczycy nie byli wysocy.../ w handlu sa tez 2,20m i te sa dobre dla wysokich zachodnich barbarzyncow i mlodego pokolenia japonskiego/.pewnie jak zwykle,rozne stare szkoly maja swoje standarty.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024