Skocz do zawartości


Zdjęcie

Granice Capoeira?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
48 odpowiedzi w tym temacie

budo_canario
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 129 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Granice Capoeira?

Dla mnie rdzeń capo to coś o czy nie będę wspominał.


Ej to zabrzmiało tak jakby - Wiem, ale nie powiem. O co chodzi?
  • 0

budo_uirapuru
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2966 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Belo Horizonte
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Granice Capoeira?
Na moj gust zrobil sie jakis zdezorientowany ten temat, no bo coś co sprawia, ze karate rozni sie od aikido, a boks od savate rowniez sprawia, ze capoeira to capoeira. Chyba to wszystko w tym temacie.
  • 0

budo_depe
  • Użytkownik
  • 1 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Granice Capoeira?
Zauważyłem, iż wielu użytkowników twierdzi, że brak granic w capoeira contemporanea jest czymś dobrym. Chciałbym was prosić o jasne uzasadnienie swojego nastawienia. Mam pewne wątpliwości co do doniosłości tego całego chaosu, ale być może się mylę?

Zastanawia mnie to, że skoro każdy mestre wprowadza swoje usprawnienia (a czasem i profesor lub zwykły instruktor) to czy mają prawo nazywać swój twór capoeira regional, skoro to NIE jest JUŻ ta sama capoeira regional, lecz "capoeira wersja Dany Mestre XXX"?

W różnych grupach nawet podstawa, jaką jest ginga, inaczej jest uczona (występują diametralne różnice). Więc nie przekona mnie twierdzenie, że baza wciąż jest taka sama. (Przecież niektórzy mistrzowie wprowadzają nawet WŁASNE rytmy na berimbau, dla WŁASNYCH grup!)

Może wyprowadzicie mnie z tego zaułka myślowego? Proszę bardzo o odpowiedzi na pytania, ponieważ jest to baaardzo interesujący temat :)

PS. Piszecie o rozwoju technik, dodawaniu nowych itp. Ale co z muzyką, bez której capo nie istnieje?
  • 0

budo_uirapuru
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2966 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Belo Horizonte
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Granice Capoeira?
To co dla Ciebie jest sufitem dla mnie jest podlogą ;) Nawet Regional Mestre Bimby nie był nigdy stylem zamkniętym - dodawał sam nowe techniki, konfrontował się z zawodnikami innych styli i opracowywał techniki pod kątem skuteczności. Oczywiście, ortodoksi mogą twierdzić, że regional został zamknięty w momencie śmierci Bimby i nikt nie ma prawa naruszać świętych pieczęci, ale to tylko ortodoksi...

Dzisiejsza Capoeira to głównie spadkobiercy Angoli lub Regional. Odmienni, tak jak odmienna jest capoeira w różnych miejscach Brazylii. Capoeira jest zależna od ludzi, którzy ją tworzą, oni się upodabniają do niej, a ona do nich, z czasem różnice między mistrzami i ich grupami są spore. Co z tego? Czy Kyokushin (podobno styl) jest wszędzie taki sam? Nie znam się na karate, ale jestem zaryzykować i stwierdzić, że nie. A tymbardziej Capoeira, w której jest niepisane przyzwolenie na indywidualizm po pewnym czasie trenowania. Ba, jest wręcz celebrowany - popatrzcie na najsłynniejszych dzisiaj Capoeiristów. Nie słyną z powielania czyjegoś stylu, a z powielania własnego.

Muzyka również ewoluuje. Ilość instrumentów się zmienia, daleko niektórzy odeszli od 1 berimbau i 2 pandeiro Mestre Bimby. nawet styl grania, gdzie łatwo rozpoznać charakterystyczne gungi abady, albo grę ekipy z Axe Capoeira, wciąż układane są nowe piosenki, wiele lat już mija, gdy do Capoeira adoptowano piosenki z samby. Muzyka też się rozwija, rozwija się nawet pokolenie capoeiristów specjalizujących się przede wszystkim w śpiewaniu i graniu na instrumentach (np. Boa Voz).

Rozumiem, że chodzi Ci o brak jednolitej paczki, którą możnaby nazwać regionalem, dzięki czemu wszystko by inne można odrzucić? No niestety. Ktoś o tym nie pomyślał 70 lat temu.
  • 0

budo_archi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 466 postów
  • Pomógł: 0
2
Neutralna
  • Lokalizacja:ABADA Białystok/Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Granice Capoeira?
Właśnie dzięki brakowi sztywnych granic to jest takie piękne i tak różnorodne ;)
Każdy może znaleźć coś dla siebie.

No i dlatego rody międzygrupowe są takie ciekawe :)
  • 0

budo_amerindio
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 140 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Associacao de Capoeira Lagoa da Saudade III

Napisano Ponad rok temu

Re: Granice Capoeira?
Uirapuru - jestem ortodoksem ale każdy ma swoją wizję capoeiry. Dla mnie Regional Mestre Bimby nie różnił się zbytnio od "prawdziwej" Angoli. Na temat nowoczesnej capo się nie wypowiadam bo sam nie praktykuję.
Kilkadziesiąt lat temu dynamiczny rozwój capoeiry spowodował to co przewidział Mestre Bimba - capoeira wyszła poza granice Brazylii. Z jednej strony dzięki temu trafiła do naszego pięknego kraju, z drugiej mnóstwo ludzi uważało się za niewiadomo jaką osobowość i postanowiło dodać do niej coś od siebie i przez to tradycyjna forma jest dziś niesłychanie rzadko spotykana.
Ewolucja ewolucją ale nie zawsze udoskonalanie czegoś jest dobre, zwłaszcza że nawet największe "mózgi" czasami się mylą.
Dziś capoeira contempranea (czy jak to się tam pisze) jest powszechna, a o Regionalu Mestre Bimby dużo się słyszy ale nikt go nie praktykuje. Słyszałem apokaliptyczną wizję że w efekcie tradycyjna forma capoeiry jest skazana na zagładę i zapomnienie, zarówno Regional jak i Angola.
  • 0

budo_uirapuru
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2966 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Belo Horizonte
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Granice Capoeira?
I ok, co mnie jedno wkurza, to że ludzie starają się czasem aż do przesady podkreślać różnice między tym co było i prawie tego nie ma, a tym co jest. Rozumiem nonkonformizm, ale kiedy to się przeradza w jakieś ataki to już dziwne.
  • 0

budo_gaspar
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 253 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zza morza

Napisano Ponad rok temu

Re: Granice Capoeira?
Przypuszczm, że wielu ludzi z Rio de Janeiro rozdrażniło by nazwanie tradycyjnej capoeira capoeirą Angola czy Regional. Z tego co się oriętuję sporo z nich uważa, że ćwicza własną capoeira pochodzacą od Manduca da Praia. Podział Regional-Angola wywodzi się z Bahia i nie dotyczy - dotyczył całej Brazylii.
  • 0

budo_uirapuru
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2966 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Belo Horizonte
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Granice Capoeira?
Jeden post gaspara, nowa wiedza i jak się pogląd na świat nagle zmienia ;) Thx
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024