Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wrażenia po stażu ESDS


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

budo_pashunio
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 135 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska B

Napisano Ponad rok temu

Wrażenia po stażu ESDS
Muszę powiedzieć, że pozytywne. Sklepała mnie drobna kobietka, tak że się podnieść nie mogłem. Dostałem w łeb od trenera będąc w kasku na 30% siły może i fiknąłem jak gwiazda akrobatyki. Zweryfikowałem swoje poglądy na temat walki ulicznej z przygodnym napastnikiem. Miałem symulowane ataki w knajpie (przy klientach :) ) oraz na dyskotece, w ścisku i przy migających światłach. Przypomniałem sobie ten stres, kiedy wiesz, że zaraz się coś wydarzy.
Było uroczo :)
Mam nadzieję nigdy tego nie wykorzystać. Mam nadzieję nie nadziać się nigdy na gościa który wie co to "ściema" i po prostu nie da się nabrać. Młodzieńcem będąc zdarzało mi się na solówki wychodzić i różnie to bywało, ale kiedy się jest po 30... w tym wieku to takie zachowanie trochę niepoważne nawet jest. Ale że mam nieszczęście przyciągać jakoś klubowych rozrabiaków...
Czytałem w archiwach tematy o ESDS, czytałem dyskusje typu "dłoń czy pięść" i muszę powiedzieć, że jeśli jest się zwykłym, płacącym podatki, chodzącym do wyborów i pokojowo nastawionym do świata obywatelem to jest to coś co spełnia moje oczekiwania i daje mi szansę (bo do gwarancji jak zawsze, jest tu daleko) na wyjście cało z typowej konfrontacji.

Pozdrawiam i miłego wieczora życzę
  • 0

budo_pashunio
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 135 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska B

Napisano Ponad rok temu

Re: Wrażenia po stażu ESDS
Link do filmiku ze szkolenia na dyskotece, jakby ktoś chciał zobaczyć jak to wyglądało
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_singlaub
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1465 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Wrażenia po stażu ESDS
A jakby na tym treningu ktoś komuś wybił zęby to co by było?
Bo tak bez ochraniaczy ani niczego, kompletny żywioł.
  • 0

budo_dzey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2486 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z grzbietu wielblada
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Wrażenia po stażu ESDS
o ile o samym systemie mam bardzo dobre zdanie o tyle sam filmik nie do konca oddaje to czego sie czlowiek tam uczy.. dla osoby postronnej to wyglada jak przepychanka drecholi na dyskotece a techniki nie wygladaja zbyt przekonywujaco (kilka osob na filmiku cwiczaca bardzo delikatnie i pozorancko..)
  • 0

budo_pashunio
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 135 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska B

Napisano Ponad rok temu

Re: Wrażenia po stażu ESDS

kilka osob na filmiku cwiczaca bardzo delikatnie i pozorancko..


Tak jak wszędzie, nie każdy w równym stopniu do treningu się przykłada. No i trzeba pamiętać, że żeby oszczędzać głowę i krzywdy sobie nie zrobić, przez trzy dni katowaliśmy plecy. Symulacje na dyskotece były jako ostatnie. Nie wiem jak u innych, ale u mnie plecy były już ostro posiniaczone po kilkunastu godzinach okładania. Zmęczenie też dawało się we znaki.
  • 0

budo_dzey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2486 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z grzbietu wielblada
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Wrażenia po stażu ESDS
sam pamietam jak na 2x 8h stazu ESDS - drugiego dnia bylo juz ciezko..
mina zon i kochanek ogladajacych potem wieczorem odcisniete dlonie na ciele - bezcenna :)
  • 0

budo_nechrist
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2092 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wro

Napisano Ponad rok temu

Re: Wrażenia po stażu ESDS
jedyne co mi sie podobalo to obrona przed odbiciem dziewczyny ;)

pzdr
  • 0

budo_kwiat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wrażenia po stażu ESDS
Czy aby esds nie został stworzony z myślą o policjantach, którzy zazwyczaj nie mają ochoty regularnie trenować walki wręcz?

„sam pamietam jak na 2x 8h stazu ESDS - drugiego dnia bylo juz ciezko..
mina zon i kochanek ogladajacych potem wieczorem odcisniete dlonie na ciele - bezcenna „

Cóż mój kolega po egzaminie na stopnie w karate shidokan (na 3 kyu) dostał od lekarza tydzień zwolnienia lekarskiego, a lekarz nalegał żeby poszedł na policję i zgłosił pobicie.
A to było tylko 1x5 godzin

:)
  • 0

budo_guliwer
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 541 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wrażenia po stażu ESDS
Jak ktoś chce komuś krzywde zrobić to wystarczy sekunda :) . Żeby kogoś zajebać na trenengu wystarczy parę minut, ale nie o to chodzi. Trening musi być tak dopasowany aby ukończyć go i nie spędzic później miesiąca na rehabilitacje, to moje subiektywene zdanie (po własnych oświadczeniach).
Po ESDS ciężko uzyskać obdukcję, która mogła by później mieć jakieś znaczenie w sądzie. Ale zdażają sie oczywiście przypadki. Ja osobiście na swoich zajęciach jeden raz miałem (tu ukłon w stronę Maćka-Ratownika), że podczas manipulacji wrażliwymi częściami ciała ( przy pokazywaniu jak działa obwodowy układ nerwowy a dokładnie uderzenie w mięsnień piersiowy większy (z liścia) złamałem Maćkowi rzebro). Ponieważ wszystkie osoby na szkoleniach są przezemnie ubezpieczone od NNW sam nalegam aby Maciek dostał oszkodowanie. W razie jakiś przypadków również jestem ubezpieczony od OC :) No i oczywiście Ci co u mnie ćwiczyli podpisują również regulamin :)To tak na marginesie. Pozdrowienia dla wszystkich slaperów :)
  • 0

budo_dzey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2486 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z grzbietu wielblada
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Wrażenia po stażu ESDS

tu ukłon w stronę Maćka-Ratownika

hehe - mowil mi o tym :lol:
  • 0

budo_kwiat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wrażenia po stażu ESDS
Panowie i dalej nie wiem czy to prawda, że esds został stworzony z myślą o policjantach, którzy zazwyczaj nie mają ochoty na regularny trening walki wręcz :wink:
  • 0

budo_dzey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2486 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z grzbietu wielblada
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Wrażenia po stażu ESDS
generalnie kazdy system przeznaczony jest do tego zeby szybko nauczyc kogos skutecznie reagowac na przemoc.. tym rozni sie od sportow/sztuk walki ze na jego opanowanie wystarczy kilka miesiecy - a nie kilka/kilkanascie lat.. i dlatego tez sluzby mundurowe korzystaja z takich rozwiazan - bo np policjant nie ma byc terminatorem zabijajacym kazdego golymi rekami - ale musi umiec sie obronic w przypadku napasci czy skutecznie obezwladnic agresywnego delikwenta..

wiec TAK - ESDS powstal z mysla o policji - ale z powodu duzego zainteresowania tym systemem przedostal sie tez w kregi cywilne..
  • 0

budo_kwiat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wrażenia po stażu ESDS
Ale praktycznie nie ma szans na to, że esds zostanie wprowadzony do szkolenia polskiej policji.
  • 0

budo_guliwer
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 541 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wrażenia po stażu ESDS
Hehe Ja się na ten temat nie wypowiadam :)
  • 0

budo_kwiat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wrażenia po stażu ESDS
Cóż kadra kierownicza policji jest uczulona na niektórych instruktorów esds :)
i chociażby dlatego wątpię, że ten system będzie wprowadzony do szkolenia policji.
I wcale nie świadczy to o tym, że system jest do dupy.
  • 0

budo_guliwer
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 541 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wrażenia po stażu ESDS
Ja trochę inaczej uważam. Otóż w ESDS np.Pałkę nauczasz w pare godzin, a obecnie na szkolenie tonfy jest chyba 20 h. Na calym Świecie słuzby odchodzą od TOnfy a u nas cały czas ostro magiczne rzeczy się uczy z tego zagadnienia. Tak więc moje zdanie jest takie jeżeli został by wprowadzony ten system do szkolenia to wielu różnych instruktórów by straciło pracę oraz wiele godzin mniej potrzebne by było na szkolenie co nawiązuje do punktu pierwszego. :)

PS Kogo tak nie lubia?
  • 0

budo_kwiat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wrażenia po stażu ESDS
Nawet jeżeli to prawda, że pałką można nauczyć się władać szybciej niż tonfą nic to nie zmienia. Nie ma takiego środka przymusu bezpośredniego o jakim piszesz. I nie od policjantów zależy co będzie wchodziło w skład środków przymusu bezpośredniego. Te kwestie reguluje prawo a policja jest od tego żeby egzekwować przestrzeganie prawa a nie je zmieniać ani tym bardziej łamać wprowadzając sprzęt, którego nie może stosować.
Mi osobiście bardzo podoba się policyjny program szkolenia w posługiwaniu się pałką wielofunkcyjną typu tonfa. Widziałem kasetę szkoleniową obejmującą cały program zrobioną przez pana Dobrzyjałowskiego, posiadam poradnik metodyczny dla instruktorów, ćwiczyłem z instruktorami technik interwencji i nie widzę tam żadnych magicznych sztuczek. Tylko techniki i zgodny z prawem sposób ich stosowania. Równocześnie program dopuszcza opanowanie i doskonalenie tylko wybranych pasujących indywidualnie technik.
Policyjne techniki interwencji z punktu widzenia różnych „combatowych” instruktorów są często postrzegane jako nieskuteczne, ale wynika to faktu, że na ich dobór decydujący wpływ ma obowiązujące prawo.
Esds nie jest żadnym zagrożeniem stanowisk pracy szkoleniowców w policji. To są najczęściej etaty podoficerskie i przypadku ich likwidacji tacy fachowcy bez trudu znajdą inne stanowisko. Poza tym wiele szkoleń prowadzą instruktorzy nieetatowi, którzy w swoich jednostkach zajmują się zupełnie inną problematyką.

PS. Nie powiem, to stara sprawa chyba z 1993 roku, ale dość głośna.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024