Kompendium !!!
Napisano Ponad rok temu
"KONTUZJA ...................!"
Co szanowni Forumowicze powiecie na takowy pomysł ?
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
zapach miętowy rzadzi
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Nadciągnięcie mięśni pachwiny
Co może doprowadzić do urazu mięśni przywodzicieli?
- Przetrenowanie. W czasie treningu i meczu przywodziciele kurczą się średnio 90 razy na minutę. Odpowiednie przerwy między treningami są konieczne dla prawidłowego zregenerowania tkanek.
-Nieprawidłowe bądź niedostateczne rozciąganie poprzedzające wzmacnianie siłowe mięśni.
-Niedostateczne rozgrzanie mięśni, które skutkuje w ograniczonej koordynacji nerwowo-mięśniowej.
-Nagłe dynamiczne ruchy, takie jak start do biegu, zmiana kierunku biegu, wyskok do piłki, lądowanie po wyskoku.
-Silne odwiedzenie nogi spowodowane czynnikiem zewnętrznym.
-Zablokowanie ruchu przywiedzenia: kopnięcie piłki, kopnięcie w słupek, starcie z innym zawodnikiem.
Jak rozpoznać uraz mięśni?
Wszystko zależy od tego w jakim stopniu mięsień jest uszkodzony. W przypadku naciągnięcia mięśni, objawy mogą pozostać niezauważone aż do zakończenia aktywności: np. do końca meczu. Następnie pojawia się dyskomfort, niewielki ból oraz wzmożone napięcie mięśni w okolicy pachwiny. Przy częściowym zerwaniu (stopień drugi) pojawia się nagły ostry ból, który jest następnie obecny w czasie chodzenia. Okolica pachwiny może spuchnąć i jest bolesna uciskowo. Ograniczony jest zakres ruchu w stawie biodrowym.
Kiedy mięsień lub mięśnie zrywają się całkowicie, ból jest bardzo duży. Zawodnik nie jest w stanie nawet iść, a po pewnym czasie pojawia się masywny obrzęk i zasinienie spowodowane krwawieniem wewnątrz tkanek.
Bezpośrednio po urazie należy zastosować okład z lodu i zadbać o to, aby mięśnie mogły odpocząć, należy więc unikać nawet chodzenia i w razie konieczności zastosować kule. W każdym przypadku należy skontaktować się z lekarzem zajmującym się tego typu urazami, który po zebraniu dokładnego wywiadu, przeprowadzeniu badania klinicznego oraz wykonaniu dodatkowych badań diagnostycznych, jak USG, określi jaki jest stopień uszkodzenia mięśni i jak należy dalej postępować. W przypadku lekkich naciągnięć mięśni zaleca się 2-3 tygodniowy odpoczynek, przyjmowanie leków przeciwzapalnych i rozluźniających mięśnie oraz aktywną rehabilitację.
Przy ciężkich uszkodzeniach, takich jak zerwania mięśni, konieczna jest operacja a następnie intensywna rehabilitacja. Każdy, a już na pewno sportowiec który kiedykolwiek wcześniej doznał urazu mięśni przywodzicieli powinien dbać o dobrą formę swoich mięśni.
Konieczne jest odpowiednie przygotowanie przed rozpoczęciem aktywności sportowej. Rozgrzewka powinna składać się z kilku minut swobodnych ruchów, ćwiczeń z wykorzystaniem pełnych ruchów w stawie biodrowym, rozciągania oraz ćwiczeń koordynacji mięśniowej. Jeśli istnieje podejrzenie, że naciągnięcie mięśni wynika z przeciążenia, należy zweryfikować program treningu oraz zabezpieczyć więcej czasu na odpoczynek (mniej dni treningu w tygodniu, więcej snu, lepsze odżywianie).
W profilaktyce, kluczowym postępowaniem jest odpowiednie rozciąganie i wzmacnianie mięśni. Przy sportach kontaktowych stosować można ochraniacze.
źr. Carolina
Użytkownicy przeglądający ten temat: 1
0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych
10 następnych tematów
-
bol kolana
- Ponad rok temu
-
Artykuł o pakerach ...
- Ponad rok temu
-
Sport Walki dla 50 +
- Ponad rok temu
-
Judo a zaraz po tym karate
- Ponad rok temu
-
zlamany palec a trening
- Ponad rok temu
-
Powrót na trening po operacji??
- Ponad rok temu
-
Ciężarki "atletyczne", rosyjskie "baby",
- Ponad rok temu
-
deski do wielokrotnego lamania
- Ponad rok temu
-
Ochraniacze stawów
- Ponad rok temu
-
Sankyo i po łokciu.
- Ponad rok temu