Skocz do zawartości


Zdjęcie

niskobudżetowy folder


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
36 odpowiedzi w tym temacie

budo_fazi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 261 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:KB

Napisano Ponad rok temu

Re: niskobudżetowy folder
nie bede sie rozwodzil nt. poszerzenia budzetu, ew. kupna victorinoxa etc. bo nie o to Ci chodzilo. Fakt, ze ten griptilian wyglada ciekawie, ale skoro zostal odrzucony to przejdzmy dalej.

Z tych co podales odrzucilbym odrazu gerbery- glownie stal 440a, jesli masz mozliwosc, oscyluj w okol 440c, aus8, i ta chinska z dluga nazwa :) .

Ja bym polecał pike ze wzgledu na opinie- chociaz imho jest jakas nijaka z wygladu i w ogole nie przypadla mi do gustu.

Z byrdem mialem ciekawa sprawe, bo mimo, ze nigdy nie podobala mi sie stylistyka spyderco, jak wzialem noz do reki, odrazu widzialem, ze to jest to. Przez okres kiedy nozyk czekal na wreczenie, troszke sie nim pobawilem i przyznam, ze mam o nim jak najlepsze zdanie, no i to G10 :) - dalej bede namawial na wlasnie takie okladziny.

No i dalej proponowalbym sie rozejrzec za workhorsem, ja osobiscie prowadzilem "negocjacje" z GPW, ale kontakt sie co chwila urywal i po ponad miesiacu takiej "zabawy" wkur*** sie i olalem sprawe. Aczkolwiek, wiele na tym nie stracilem, wiec jesli masz czas sie jeb**c z nimi, to mozesz na tym kozystnie wyjsc.

Co do blokad, do kazdej sie przyzwyczaisz- ja juz automatycznie uzywam linerlocka, ale szybko sie przekonalem do backlocka w byrdzie
  • 0

budo_mieszko
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 361 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: niskobudżetowy folder
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

zapodałem linka do tego KA-BARa... moim zdaniem fajny.. będę się nad nim zastanawiał. 110zł to cena nie do wzgardzenia.. skoro Fazi odrzuca Gerbera -który kosztuje w tym samym sklepie 135... a z gorszej stali jest!

na stalach się nie znam, dlatego liczę na Wasze rady.

czyli aus 8 jest ok.. to dobrze..

co do blokady - chyba nie miałbym oporów przed liner lockiem.. ale przed skomplikowanymi mechanizmami - tak.. ale mozę to się zmieni :)
  • 0

budo_cassini
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1739 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kresy

Napisano Ponad rok temu

Re: niskobudżetowy folder

1. wklęsły szlif - nigdy nie miałem z nim do czynienia - jakie są jego "konsekwencje"?
plusy? minusy?
- sera równo nie ukroję?
- jednostronny szlif odpada m. in. z powyższego względu..

No właśnie wspomniany serek, ale nie tylko. Np. kroisz sobie cebulkę na grilla i Ci się rozwarstwia, smarujesz sobie kanapkę margaryną, albo masełkiem i irytuje Cię, że trza parę razy wycierać nożyk o chlebek.
Zalety...
No cóż tnie jak wściekły.
Zresztą użyj wyobraźni, zobacz sobie szlif w przedstawionym tutaj Timberline. Tu masz do czynienia z zupełnie innym szlifem. Że tak powiem, salami wolałbym nim ciąć.

2. lock back - ta blokada jest moją "pierwszą blokadą" - moje koziki nie miały blokad, albo miały właśnie lock back'a... pasuje mi (a może jestem staroświecki..)

Generalnie jest to dość stara blokada. Owszem trzyma, ale nie dość pewnie, moim skromnym zdaniem (tu już masz przerost formy nad treścią przy normalnych zastosowaniach, ale przy nienormalnych, miałbym do niej pełne zaufanie jedynie w wykonaniu takim, w jakim robi ją pewna włoska firma produkująca nożowe czołgi, czyli z dodatkowym zabezpieczeniem. Dlatego właśnie nigdy nie zdecydowałem się na Manixa).

- prostota.. ewentualne zabrudzenia mogą pogorszyć/uniemożliwić działanie..

Zabrudzenie owszem, ale i niekoniecznie. Koledzy robili kiedyś experymenty z czystym Manixem. Oczywiście w użytkowaniu do samego cięcia, raczej prawdopodobieństwo wystąpienia takiego zjawiska jest znikome.
Podstawowy zarzut, jaki mam w stosunku do tej blokady, to fakt, że do jej zamknięcia potrzeba jest stosunkowo dużo siły ze strony usera.
Weźmy choćby takiego Axisa od BMki. Tu blokada trzyma Ci pewnie. Nawet w sytuacji, w której poleci Ci jedna sprężynka (sprawdziłem to empirycznie), nóż możesz otworzyć spokojnie przy pomocy otworka lub kołka. Możesz otworzyć go z szybkością automatu jeśli masz taką potrzebę. Możesz go też bez najmniejszego wysiłku zamknąć. Nawet maksymalnie osałbiony po wypadku drogowym, po przecięciu pasu bezpieczeństwa, w sytuacji, w której masz złąmaną prawą rękę. Masz dużo większy komfort przy większym bezpieczeństwie, a zamykasz sobie całkiem leciutko.
Generalnie moim typem jest axis i fram. Pierwszy ze względu na komfort i pełną oburęczność w połaczeniu z przyzwoitą wytrzymałością, drugi ze względu na czystą wytrzymałość. Oczywiście, że pozostałe spełniają swoje zadania, ale tu wolę mieć przerost formy nad treścią. Lepiej mi się wtedy tnie. :wink:
Oczywiście przy typowym EDC rozważania takie wydają się być odrobinę nie na miejscu, ale cóż, osobiście wolę, by nawet EDC oferowało mi maksymalny komfort z poczuciem (nawet w tym przypadku przesadzonego odrobinę) bezpieczeństwa.

czyli aus 8 jest ok.. to dobrze..

Nie jest dobrze, ale rzekłbym, że jest przyzwoicie.
W miarę rozsądny kompromis trzymania ostrości, nierdzewności i łatwości ostrzenia.
W sumie taka bezstresowa stal, wziąwszy pod uwagę, że i podważyć nią coś spokojnie można..
  • 0

budo_mieszko
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 361 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: niskobudżetowy folder
zgadzam się.. Panie Cassini... lepiej mieć nawet mały nadmiar "pewności niezawodności" :) że się tak wyraże..
dlatego chcę zamienić noname'a (który spełniał moje potrzeby) na coś z dolnej/średniej półki - czyt. markowe noże.. o tym pisałem kilka postów wcześniej..

dzięki za techniczne wyjaśnienia (jakże obrazowe :) )
pzodrawiam
  • 0

budo_fazi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 261 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:KB

Napisano Ponad rok temu

Re: niskobudżetowy folder
co do stali... sam tez duzo nie wiedzialem, ale reke mi ponizszy artykul, poza tym w spisie tresci pod tekstem tez jest sporo ciekawych informacji.
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
jak, ze badz co badz jest to link do sklepu internetowego, to lba mi chyba nikt nie urwie.
Ogolnie rzecz biorac, w tej kategorii cenowej nie schodz ponizej 440c, aus8 i ta chinska w byrdach.
  • 0

budo_cassini
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1739 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kresy

Napisano Ponad rok temu

Re: niskobudżetowy folder
No i jeszcze coś mi się przypomniało.
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Bardzo przyjemny nożyk.
Co prawda linersy nie są z tytanu a ze stali nierdzewnej, co wpływa na wagę noża, ale masz frma, który jest cholernie wytrzymałą blokadą. Kołek jest umieszczony w takim miejscu, że w zasadzie przy cięciu wykorzystujesz całość ostrza. Szlif niegłupi no i stal N690, którą uważa się za odpowiednik 440C. Niektórzy twierdzą, że jest nawet lepsza. Coś w tym może być, bo nie kto inny jak Extrema Ratio robi z niej swoje nożowe okręty liniowe. :wink:
Fakt, że ten nóż, to nie jest jakaś nowość, ale nie o to chyba chodzi prawda? :)
Dodatkowo jeszcze fajnie wygląda.
Moim zdaniem nawet można nosić go sobie w garniaku.
  • 0

budo_mieszko
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 361 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: niskobudżetowy folder
ładny.. ale zbyt elegancki jak dla mnie :)
czarna głownia - wolę zwykłą..
no i zakres cenowy przekroczony..

na 99% wezmę tego KA-BARa...
  • 0

budo_cassini
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1739 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kresy

Napisano Ponad rok temu

Re: niskobudżetowy folder
Oczywiście nikt nikogo do niczego nie zmusza. Sam jestem trochę zakręcony na punkcie BMek i moje doświadczenia z nimi są zdecydowanie pozytywne, więc nic dziwnego, że lewituję w tym kierunku. Mylisz się jednak jeśli o klingę chodzi. Monochroma można dostać z taką, która nie jest czarna. Cenowo na pewnym ogólnie znanym serwisie aukcyjnym, można nabyć go znacznie taniej, a jest to naprawdę solidny nożyk.
  • 0

budo_tomuus
  • Użytkownik
  • Pip
  • 14 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Józefów

Napisano Ponad rok temu

Re: niskobudżetowy folder
witam tez jestem na etapie kupowania noza co myslicie o tym
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

jeszcze ten mnie korci [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] ale kompletnie nei wiem jak go kupic i ile wyniesie przesylka

co poecicie cena do 100 ewentualnie troszke powyzej

nozyk do krojenia jedzonka i na wycieczki (jakiegos patyka wystrugac przyciac linke itp)

pozdr
  • 0

budo_fazi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 261 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:KB

Napisano Ponad rok temu

Re: niskobudżetowy folder
hmm, spojrz w temat i zobacz, ze oba sa polecane juz i omawiane.. :idea:
  • 0

budo_cheeba
  • Użytkownik
  • Pip
  • 28 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: niskobudżetowy folder
Ja jako pierwszego kupilem m21 malego ;] ladna zabawka ;] ale teraz pare dni temu przyszla do mnie nowa endurka z USA i powiem jedno : CUDNA!! heheeh takze ja polecam ja
  • 0

budo_cassini
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1739 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kresy

Napisano Ponad rok temu

Re: niskobudżetowy folder
No to wpadłeś, że się tak wyrażę.
Jak kupiłeś sobie pierwszego, póżniej drugi, to zapewne (choć może sam tego jeszcze nie wiesz) pojawią się i następne. :)
  • 0

budo_fazi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 261 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:KB

Napisano Ponad rok temu

Re: niskobudżetowy folder
witamy kolejnego szlenca, nozomaniaka :twisted:
  • 0

budo_cheeba
  • Użytkownik
  • Pip
  • 28 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: niskobudżetowy folder
:) :)
ooo ja juz dawno ale dopiero od niedawna kaska zaczela plynac i mozna zaczac qpowac ;]

nast w kolejnosci Benchmade 740BK Dejávoo Juz go kocham ;p
  • 0

budo_langus
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1155 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sanok
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: niskobudżetowy folder
Hejo!

No to wpadłeś, że się tak wyrażę.
Jak kupiłeś sobie pierwszego, póżniej drugi, to zapewne (choć może sam tego jeszcze nie wiesz) pojawią się i następne. :)


Eee tam... Ja swoje zabawki rozdałem i zostawiłem sobie tylko m-toola. Jestem wyleczony - od roku nie kupiłem i nie pozyskałem w inny sposób żadnego ostrego "kawałka metalu". Ale może ja nie byłem wogóle chory?

Pozdrowionka
  • 0

budo_rumun
  • Użytkownik
  • Pip
  • 22 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: niskobudżetowy folder
No i zaraz powiedzą, że jakiś profan czy inny zboczeniec, albo od razu na stosie spalą :P
  • 0

budo_fazi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 261 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:KB

Napisano Ponad rok temu

Re: niskobudżetowy folder

Ale może ja nie byłem wogóle chory?

hmm, moze teraz jestes chory? :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024