Tzw. sila uderzenia ma znaczenie, ludzie o potwornej sile uderzenia jak np. Frezier, Foreman - przegrywali z osobnikiem obdarzonym przecietna - Alim (m.in. 38 cm w bicepsie).
Kubusiu, przegrywali, bo Ali górował techniką, celnością uderzeń, unikami; KOs były wynikiem odsłonięcia. Sam przyjmował bardzo dużo ciosów, a ich efekt eksplodował dopiero po latach. Obwód w bicepsie nie przekłada się bezpośrednio na efekt walki, czasami może być wręcz odwrotnie. Nie wiem, czy przypominasz sobie bardzo trafną wypowiedź Krzysztofa Kosedowskiego na temat Mariusza Pudzianowskiego, po tym jak K-1 złożyło mu propozycję: „Jego potężna muskulatura przeszkadza w wykonywaniu wielu technik pięściarskich”.
Moj kolega 7 krotny mistrz Polskiw boksie etc. wielokrotnie nakautowal swoich przeciwnikow z przedniej reki (m.in. ciosem prostym), ktora jak wiadomo nie generuje piorunujacej sily.
Pozdrawiam
K_P
Wszystko się zgadza, przecież mógł mieć dobry cios. Michalczewski miał silny lewy prosty, ale trafiał w miejsca wrażliwe (dolna szczęka, boczna powierzchnia szyi, splot słoneczny, wątroba, pierś w okolicy serca).
Brak obiektywizmu w tych filmikach zauwazyl
Oczywiście, goła pięść jest mocno zaciśnięta; rękawice do MMA dają już trochę amortyzacji; a rękawice bokserskie – pozwolę sobie przytoczyć Henryka Petricha: „Rękawice bokserskie są tak zaprojektowane, że nie można ścisnąć pięści, ręka musi pozostać otwarta, cios jest słabszy.”
Brak Tak samo, jak cios prosty - tutaj bokser i przy takiej samej budowie ciała wynik byłby podobny.
8O A to już jest bzdura. Siła ciosu samej ręki zawsze będzie mniejsza od ciosu wychodzącego z kłęba dużego palca u nogi, ze skrętem i wyrzutem biodra. Polecam np. „Boks” B. Denisowa: „W ciosie zadanym przez osobę nie znającą techniki boksu uczestniczy zwykle tylko ręka posiadająca niewielką masę [...]”. Siła ciosu nie zależy od punktu widzenia wynikającego z sympatii dla danej sztuki walki, ale z oczywistych praw fizyki (masa razy kwadrat prędkości dzielone przez 2 ). Tak więc w przypadku dwóch osób o identycznych warunkach fizycznych i trenujących z identyczną intensywnością, ten ćwiczący boks zada silniejszy cios.
sila uderzenia to cecha wrodzona
Niestety nie tylko. Człowiek zmieniając wagę poszczególnych części, jak i całego ciała, a także zmieniając szybkość zadawanych ciosów zmienia siłę uderzenia. Mało tego, zmieniając masę ciała pośrednio wpływamy na szybkość ciosu. Ucząc się techniki poprawiamy sposób zadawania ciosu, a więc uczymy się wykorzystywać masę ciała. Widzę to na własnym przykładzie - po dziesięciu latach ćwiczenia, wyłącznie rekreacyjnie, bardzo zwięszyłem siłę uderzenia.