Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy MMA to styl/sztuka walki?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
22 odpowiedzi w tym temacie

budo_roboy
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 716 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Czy MMA to styl/sztuka walki?
Elo ziomale jou

Jak wyzej w tytule. taka refleksja mnie naszla poniewaz czym rozni sie mma ot dajmy na to daidojuku czy shidokanu jezeli wezmiemy pod uwage zestaw technik dozwolonych w zawodach?

Jasne ze rozni sie kata, pasami i gi i technikami wykorzystujacymi gi ale nie o taka dyskusje mi tutaj chodzi.

Chodzi mi natomiast o to ze MMA nie jest uwazane za styl walki a za ich mieszanke, ale czy mieszanka styli nie moze byc stylem? wspomniane daidojuku czy shidokan nowoczesne STYLE KARATE tez przeciez sa mieszankami. Shidokan dopuszcza walke na takich zasadach jak tajboks wiec czy Shidokan jest sciagle stylem Karate? i takie tam...
  • 0

budo_fox
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1205 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdansk
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy MMA to styl/sztuka walki?
MMA to ani styl ani sztuka to formuła walki. Wkurza mnie usiłowanie nazywania hybryd nowymi nazwami ( w stylu shidokan ). Jeśli ktoś ćwiczy taj boks i bjj to ćwiczy taj boks i bjj a nie shidokan. Jedyna różnica to metodyka łączenia obydwu czy więcej stylów. Ale jak byśmy nazywali każdą metodykę osobną nazwą to by było tyle nazw co trenerów. Do dziś pamiętam Jurasa z KSW 1 . Zawodnik taekwondo proszę państwa wygrywa walkę przez balachę 8O
  • 0

budo_sos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:urban territory
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy MMA to styl/sztuka walki?
Po pierwsze: MMA to(j.w) formuła walki i tyle.

Chodzi mi natomiast o to ze MMA nie jest uwazane za styl walki a za ich mieszanke, ale czy mieszanka styli nie moze byc stylem?

Po drugie:
Tą wspomnianą mieszankę definiuje zawodnik/team a nie ogólne pojęcie mma. Gdybyś chciał mma podciągnąć pod pojęcie stylu/sztuki walki to musiałbyś je dokładnie zdefiniować tylko, że kontrprzykładów(zawodników) możnaby znaleźć całkiem sporo.
  • 0

budo_roboy
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 716 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy MMA to styl/sztuka walki?

MMA to ani styl ani sztuka to formuła walki. Wkurza mnie usiłowanie nazywania hybryd nowymi nazwami ( w stylu shidokan ). Jeśli ktoś ćwiczy taj boks i bjj to ćwiczy taj boks i bjj a nie shidokan. Jedyna różnica to metodyka łączenia obydwu czy więcej stylów. Ale jak byśmy nazywali każdą metodykę osobną nazwą to by było tyle nazw co trenerów. Do dziś pamiętam Jurasa z KSW 1 . Zawodnik taekwondo proszę państwa wygrywa walkę przez balachę 8O


zgadza sie to smieszne jest ale z drugiej strony przeciez jak powstal kick boxing? nie z mieszanki boxu z karate czy czyms podobnym? (to nie jest zawoalowane twierdzenie, ja nie wiem jak powstal kb)

czy pytanie jest wiec do jakiego stopnia mieszanie jest dozwolone a od jakiego nie zeby mozna mowic o sztuce walki?

Po pierwsze: MMA to(j.w) formuła walki i tyle.

Chodzi mi natomiast o to ze MMA nie jest uwazane za styl walki a za ich mieszanke, ale czy mieszanka styli nie moze byc stylem?

Po drugie:
Tą wspomnianą mieszankę definiuje zawodnik/team a nie ogólne pojęcie mma. Gdybyś chciał mma podciągnąć pod pojęcie stylu/sztuki walki to musiałbyś je dokładnie zdefiniować tylko, że kontrprzykładów(zawodników) możnaby znaleźć całkiem sporo.


zgadza sie to zawodnik definiuje co miesza. jednak kiedys nie bylo klobow mma wiec mamy obecnie zawodnikow ktorzy wywodza sie z poszczegolnych sztuk/czy stylow walki np. Juras z teakwondo a Yoshida z Judo, ktorzy pozniej zaczeli uzupelniac.
Obecnie mamy kluby mma gdzie uczy sie "przekrojowo" ale jednak mniej wiecej wsszedzie tego samego. wiec moze byc tak ze nie ma miedzy nimi wiekszych roznic w wyszkoleniu chociaz moze byc obecna specjalizacja ze ktos lubi bardziej dusic niz kopac lub bardziej kopac niz uderzac reka.

wezcie pod uwage fedora np. on jest dobry we wszystkim, czy nie mozna naprawde stworzyc kompletnego systemu/stylu/sztuki walki ktora bedzie obejmowala wszystkie strefy walki?
  • 0

budo_sos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:urban territory
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy MMA to styl/sztuka walki?

wezcie pod uwage fedora np. on jest dobry we wszystkim, czy nie mozna naprawde stworzyc kompletnego systemu/stylu/sztuki walki ktora bedzie obejmowala wszystkie strefy walki?

Fedor w wywiadzie mówił, że najlepiej jest najpierw opanować chwytany bądź uderzany styl i dopiero później uzupełniać. Ale to tak tylko na marginesie. Moje pytanie brzmi po co go tworzyć?
Masz zasady walki i to ty obierasz sobie swój własny styl. Moim zdaniem to jest właśnie fajne, że ludzie mają różne konfiguracje(zapsy + mt, bjj + mt, bjj + judo + mt, judo + boks, wszystko w jednym :) ).
  • 0

budo_roboy
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 716 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy MMA to styl/sztuka walki?
ja sie zgadzam ze maja rozne kombinacje ale nie zaprzeczysz ze od pewnegio czasu zawodnikow mma wiecej laczy niz dzieli. ze wiecej jest zawodnikow podobnie walczacych niz tych ltorzy wygrywaja technikami jakiegos partykularnego stylu a nie innego.
po co go tworzyc? nie chodzi mi o tworzenie stylu tylko stwierdzenie faktu ze nowy styl sie sam stworzyl ;) :twisted:
  • 0

budo_sos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:urban territory
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy MMA to styl/sztuka walki?
Napewno łączy bo każdy chce z biegiem czasu być coraz bardziej kompletny(czyli żreć najlepsze koksy :) :) ). Hmmm wydaje mi się, że najlepiej by było zdefiniować oba słowa(formuła walki oraz styl walki) i wtedy porównać. Porozmyślam o niebieskich migdałach później bo obowiązki wzywają :)
  • 0

budo_dime
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 811 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy MMA to styl/sztuka walki?
dobry temat, sam się nad czymś takim niedawno zastanawiałem.
dajmy na to Ground and Pound - w jakiej sztuce walki wystepuję coś takiego? nikt mi przecież nie powie, że w BJJ albo w Muay Thai. może w jakimś Shidokanie czy Sambo - załóżmy, że tak.
niewielu zawodników przyzna jednak, że trenuje ten zakładany Shidokan albo Sambo, wiekszość stwierdzi że trenuje MT/KB oraz BJJ/ZAPASY/JUDO.
podczas treningu MMA trenuje się takie elementy, których nie trenuje się nigdzie indziej i w żadnym sporcie walki. MMA nie jest po prostu połączniem kilku sportów walki. wniosek = MMA staje się sportem walki.
  • 0

budo_fox
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1205 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdansk
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy MMA to styl/sztuka walki?
Sama idea treningu przekrojowego jest trochę przereklamowana. Nazywanie tego nowym stylem to przesada.
Spójrzmy np na trening GSP - a

To ze ktoś robi lewy prosty i wejście w nogi to nie znaczy ze ćwiczy przekrojowo. Poza tym jak już wspomniałem wcześniej mma to formula. Bo jaka jest różnica w wejściu w nogi w zapasach i w mma. Trzeba nauczyć sie wysoko trzymać ręce. Czyli różnica subtela czego dowodem jest że najlepiej wchodzą w nogi byli olimpijczycy w zapasach a nie "kowalski" z shidokanu.

Reasumując - Dobry zawodnik MMA opiera sie na 3 filarach :

1. techniczny : BJJ , Zapasy , Boks , Taj boks etc.
2. fizyczny: siła , timing , cardio :) etc
3. mentalny

Reszta to są dodatki które mogą mieć decydujące znaczenie ale zazwyczaj nie maja.
  • 0

budo_kita
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Rzeszów / Jarosław
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy MMA to styl/sztuka walki?
moim skromnym zdaniem mma to sport a nie sw wydaje mi sie ze za mało tam duszy żeby nazwać to Sztuką
  • 0

budo_sawosz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1121 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Luta Livre

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy MMA to styl/sztuka walki?
z dusza to mi tu nie wyjeżdzaj...
  • 0

budo_who85
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 233 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy MMA to styl/sztuka walki?

moim skromnym zdaniem mma to sport a nie sw wydaje mi sie ze za mało tam duszy żeby nazwać to Sztuką


nasuwa mi się tutaj skojarzenie z pewnym wywiadem ;)

a co do mma to jak narazie to trudno jest nazwać to sztuką walki, mówię narazie, ponieważ żadna sztuka walki nie powstała w przeciągu paru lat, tylko był to proces długotrwałej ewolucji
po za tym to w większości sztuk walki jest w pełni określony zakres technik, a w mma takiego czegoś nie ma
  • 0

budo_dime
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 811 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy MMA to styl/sztuka walki?

moim skromnym zdaniem mma to sport a nie sw wydaje mi sie ze za mało tam duszy żeby nazwać to Sztuką

spot czy sztuka - jedna ryba, że tak powiem :wink:

To ze ktoś robi lewy prosty i wejście w nogi to nie znaczy ze ćwiczy przekrojowo.

a jak ktoś wchodzi w nogi i leje na ziemi?
a jak ktoś kopie leżącego w głowę?
w jakiej sztuce walki występują takie rzeczy?
  • 0

budo_administrator
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4477 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy MMA to styl/sztuka walki?
Podobny temat, polecam:

http://www.forum-kul...dpost&p=1047808
  • 0

budo_roboy
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 716 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy MMA to styl/sztuka walki?

a co do mma to jak narazie to trudno jest nazwać to sztuką walki, mówię narazie, ponieważ żadna sztuka walki nie powstała w przeciągu paru lat, tylko był to proces długotrwałej ewolucji
po za tym to w większości sztuk walki jest w pełni określony zakres technik, a w mma takiego czegoś nie ma


ale wez pod uwage ze w obecnych czasach przy obecnych mozliwosciach komunikacji rozwoj dokonuje sie blyskawicznie we wszystkich dziedzinach zycia. nie trzeba isc 5 miesiecy przez pol chin zeby poznac inny styl. wystraczy odpalic youtube albo wsiasc w samolot.

moim skromnym zdaniem mma to sport a nie sw wydaje mi sie ze za mało tam duszy żeby nazwać to Sztuką


a w akido za malo walki zeby nazwac to walka?

moim zdaniem duszy tam jest wystarczajaco duzo. obejrzalem sobie ostatnio ten film z Panem Markiem Piotrowskim i mile zaskoczylo mnie ze kickboxer i bokser ma tak filozoficzne podejscie do sportu ktory uprawia i sam mowi o sobie jestem artysta sztuk walki.

kiedys dostalem mawashi w glowe tak ze prawie odplynalem i osiagnalem lepsze oswiecenie niz przy probach medytacji :twisted: :twisted: :twisted:

ale mnejsza.

pytanie zawezam i jak zapytal wczesniej SoS:

Jaka jest roznica pomiedzy formua walki i sztuka walki?
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy MMA to styl/sztuka walki?

Jaka jest roznica pomiedzy formua walki i sztuka walki?

Na chłopski rozum to jest tak, że formuła walki to zwyczajnie zbiór zasad (oraz ich wpływ na metodykę treningu), jednak nawet to nie jest takie proste, bo zasady różnią się od federacji do federacji. W szczegółach, ale zawsze. Z pojęciem sztuki walki natomiast kojarzy się zazwyczaj jakieś wyniosłe ideały, kadzidełka i inne pierdoły ( ;) ), ale nie jest to przecież wymogiem, bo że BJJ jest sztuką walki chyba nikt nie zaprzeczy. A przynajmniej było nią w swoim oryginalnym kształcie, podobnie jak judo. Czy sport walki to automatycznie sztuka walki? To chyba temat na oddzielną rozmowę.

Granica jest więc rozmyta, jak to zwykle z granicami bywa. Mnie się wydaje, że mówienie o MMA jako o formule walki jest sposobem ludzi MMA uprawiających na odcięcie się od tradycyjnych sztuk walki wraz z ich typowymi, zakorzenionymi w świadomości masowej stereotypami. Być może jest to również jakiś sposób przypominania o tradycji (tak, tak), o tych pierwszych turniejach vale tudo i MMA, które rzeczywiście były starciem różnych (wymieszanych) styli.
  • 0

budo_roboy
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 716 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy MMA to styl/sztuka walki?
wiec mozna chyba zaryzykowac twierdzenie ze z formuly walki vale tudo czy mma kiedy byla ona konfrontacja styli wylonila sie sztuka czy styl walki nowoczesnej. poniewaz jak wsponiano wczesniej zdanie

Zawodnik taekwondo proszę państwa wygrywa walkę przez balachę 8O


jest troche smieszne

pozostaje jeszcze nadmienic ze mma/vale tudo to nie jest jakas zupelna nowosc z historycznego i tradycyjnego punktu widzenia bo oprocz daidojuku i shidokanu takze jkd stare szkoly jujutsu tez obejmowaly wiele stref walki i nie uwazalo ich sie za formuly ale style/sztuki walki. czy tak?

zapraszam do dyskusji shidokanowcow, daidojukowcow i jujutsukowcow
  • 0

budo_poncho
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 687 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sosnowiec
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy MMA to styl/sztuka walki?
A czy to nie jest tak, że sztuka/sport* walki to zbiór zasad i metodyka obowiązująca na treningu, mająca na celu kształtowanie i rozwój zawodnika w konkretnym kierunku, a formuła to zasady i zakres technik dozwolonych na zawodach, w których biorą udział przedstawiciele różnych SW?


*) moim zdaniem to zależy od indywidualnego podejścia. Dwie osoby trenujące w jednej sekcji mogą traktować treningi w zupełnie inaczej. Dla jednego będzie to sztuka i sposób na życie; dla drugiego jedynie sport, który uprawia w wolnej chwili.
  • 0

budo_dar75
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3410 postów
  • Pomógł: 1
1
Neutralna
  • Lokalizacja:kiedyś z O, teraz z P.
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy MMA to styl/sztuka walki?
Pytanie:
"Czy mieszane sztuki walki to styl czy sztuka walki?"

Podobno nie ma głupich pytań, ale to o głupotę się ociera...
  • 0

budo_roboy
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 716 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy MMA to styl/sztuka walki?

Pytanie:
"Czy mieszane sztuki walki to styl czy sztuka walki?"

Podobno nie ma głupich pytań, ale to o głupotę się ociera...


w tym temacie ktos zauwazyl slusznie ze na poczatku istnienia rzeczywiscie byly to mieszane sztuki walki, ze zawodnicy byli silnie uwarunkowani przez jeden styl, natomiast teraz wielu trenuje podobnie i zestaw technik zostal mniej wiecej zunifikowany. dlatego niezalznie od jak to nazwiemy byc moze mozemy mowic o jakims stylu czy systemie.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024