Skocz do zawartości


Zdjęcie

Co powiecie o, albo ktokolwiek widzial, ktokolwiek wie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

budo_muha
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Co powiecie o, albo ktokolwiek widzial, ktokolwiek wie
Witam,

Na fali tematow "co powiecie o" mam troche inne pytanie. Jak zaczynalem aikido na poczatku lat 90-tych, mialem szczescie pojezdzic troche na staze. Widzialem tam goscia - czlowiek-niedzwiedz. W srednim wieku, lapy jak drwal. Trzymal sie sam i jadl wieczorem jakies kaszki czy inne trociny :) Jak z nim cwiczylem (szczawik jeszcze bylem), to wkurzalem sie ze nie idzie sie wogole poruszyc. Ale zapamietalem jedno - pierwszy raz jak z nim pocwiczylem, na koniec podziekowal, usmiechnal sie i przedstawil. Zapamietalem nazwisko, Szczygiel, bo skojarzylo mi sie ze slaba ptaszyna :) Na imie mial chyba Edward, czy Henryk. Jak z nim cwiczylem pozniej, to juz sie tylko usmiechal na koniec, bez przedstawiania. Tak patrzyl, jakby czlowieka zapamietal...

No i pytanie - czy ktos kojarzy p. Szczygla i wie co sie z nim dzieje? Gdzies cwiczy, moze uczy? Z gory dzieki!
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co powiecie o, albo ktokolwiek widzial, ktokolwiek wie
to ja słyszałem tylko ploty i własciwie to jak zza mgły po tych wszystkich latach pamietam twarz - taka szczera była nieludzko. pamietam, że mi sie on zawsze z Krzsiem Ś. z Wrocławia kojarzył. Słyszałem, że miał jakis konflikt z MO w latach 80- tych, ale szczegółów nie pamietam.
No i jakos był powiązany z tym M od sekt - pamiętam, że mnie ździwiło jak sie to nazwisko pojawiło. swoją droga siekawi są ci właśnie ludzie, którzy kariery przez duże K nie zrobili a charyzme mieli juz lata temu...
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Co powiecie o, albo ktokolwiek widzial, ktokolwiek wie
Tej, ja tez cos o nim (chyba to o nim bylo) kiedys daaawno slyszalem. Henryk mial na imie? Ponoc byl wyjatkowo utalentowanym aikidoka. Potem przy okazji tych sekt tez sie jego osoba pojawila, jak planowali jakas akcje terrorystyczna w Czestochowie...
Macie jakies blizsze aktualne dane?
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co powiecie o, albo ktokolwiek widzial, ktokolwiek wie
to z tego co pamietam bardziej chodziło o osobiste zwiazki z tym M (nie znam człowieka) a nie terroryzm.
mi sie ten Szczygieł kojaży z fazą lat 80-tych - tą mieszaniną bioenergoterapio, ruchoodnowobuddystycznyą joga i taiczi. Tyle, że z całym szacuneczkiem dla tych łap jak bochny. Było wtedy mnóstwo takich ludzi, którzy to mieszali. własciwie to co sie teraz dzieje jest nieludzko swieckie w porównaniu z tymi czasami. ja tam szczaw byłem ale gaszenie zarówek wzrokiem to ja pamiętam...
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Co powiecie o, albo ktokolwiek widzial, ktokolwiek wie
taaaaa......Hienio Szczygiel......... to przeciez legenda prehistorii polskiego aikido. Takie mlodziaki jak wy to wtedy patelnie po bruku ciagaly, jak Henio przewozil po cichu (bo na nielegalnych maszynach) skserowane fragmenty V czy VI tomu Saito sensei o broni...A jadl nie trociny tylko koszerne Tofu ktore sam osobiscie zawsze przygotowywal. Kiedys na Ursynowie sam to posmakowalem nieopatrznie wdepnawszy na jakas impreze grupy medytacyjnej. Bylo oczywiscie obrzydliwe, ale nie smialem przy Henku glosno sie wyrazac. On wtedy przyjezdzal z Podhala czy Bieszczad , juz nie pamietam.
  • 0

budo_muha
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Co powiecie o, albo ktokolwiek widzial, ktokolwiek wie
No dobra, czyli nie zdawalo mi sie. Ale skoro pamietacie, to prosze o wiecej konkretow. Przeciez skoro byl dobry, to:
1. Musial sie od kogos uczyc.
2. Musial (albo nadal musi) miec jakichs uczniow.

Ktos moze rozwinac?
  • 0

budo_apas
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 731 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sorrell, Ballyhea an Rath

Napisano Ponad rok temu

Re: Co powiecie o, albo ktokolwiek widzial, ktokolwiek wie
Ćwiczyłem w latach 90 dużo u Krzyśka Ś. we Wrocku. Na wakacje mieliśmy obozy gdzieś pod Śnieżką, u jakichś yoginów gościnnie (Krzysio w nurcie buddyjsko - medytacyjym tkwił mocno :wink: ). I tam pan Szczygieł kiedyś się pojawił. Był z nami tylko kilka dni, ale pamiętam, że szczeny nam poopadały... Silny jak tur a przy tym ta technika! Pierwszy trening mieliśmy o 5 rano w sierpniu na powietrzu, zimno i mokro od rosy, żyć się nie chciało... Wchodzimy na łąkę a on tam już siedzi i medytuje. Nie prowadził treningu, rzeczywiście trzymał się z boku.Wymiatał, świetny z kijami, bardzo szybki i cholernie uprzejmy, z największą łajzą ćwiczył cierpliwie... Myśleliśmy, że to jakiś kumpel Krzyśka, ale oni tylko zdawkowe zdania wymieniali... Cholera, zniknął jakoś, praktycznie o nim zapomniałem... Pamiętam jedynie, że potem tylko raz ktoś o nim na jakimś stażu wspominał... Strasznie ciekawy jestem, u kogo się uczył i co porabia :?:
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Co powiecie o, albo ktokolwiek widzial, ktokolwiek wie

taaaaa......Hienio Szczygiel......... to przeciez legenda prehistorii polskiego aikido.

A czy to prawda, co plotą, że gdyby nie ten caly Szczygiel, to by PFA nie powstala w ogole...? Ze niby gdyby nie jego wtyki , to w ogole nie doszloby do rejestracji?
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co powiecie o, albo ktokolwiek widzial, ktokolwiek wie
no ja nie wiem - on generalnie działał lokalnie chyba. ale charyzme miał wielką i pamiętam jak sie mówiło, że ma gdzieś stopnie a i tak jest najlepszy. ale ja wtedy dziecko jeszcze byłem.
Mucha może wie cos wiecej - bo mnie sie obiło, ze on z Witkiem K miał związki i działał jaos pod wpływem bostonu.
  • 0

budo_apas
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 731 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sorrell, Ballyhea an Rath

Napisano Ponad rok temu

Re: Co powiecie o, albo ktokolwiek widzial, ktokolwiek wie
Szybki przegląd netu i nic o nim nie ma... Oficjalne informacje o historii polskiego aikida także milczą. Pamiętam, że jedna moja koleżanka robiła sobie z nim zdjęcia. Ewa potem w Warszawie u R. Hoffmana parę lat ćwiczyła, ale kontakt się mi z nią urwał, jak za mąż wyszła :oops: Nie wiem, może ona miała jakiś namiar na p. Szczygła?
Ja mam wrażenie, że on nie w Polsce aikida się uczył... Francja?
  • 0

budo_muha
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Co powiecie o, albo ktokolwiek widzial, ktokolwiek wie

Mucha może wie cos wiecej - bo mnie sie obiło, ze on z Witkiem K miał związki i działał jaos pod wpływem bostonu.


No wlasnie nie wiem wiecej, bo w New England Aikikai pamietaja jedynie W. Kirmiela. Wiec jesli mieli ze soba jakies powazne kontakty, to musialo byc albo w tajemnicy, albo po wizytach W.K. w Bostonie. Ale takie informacje wskazywalyby na to, od kogo uczyl sie H.Szczygiel. Z kolei jak pamietacie Kanai sensei jezdzil chyba do Belgii. Moze tam trzeba szukac ?
  • 0

budo_jaacky
  • Użytkownik
  • 3 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co powiecie o, albo ktokolwiek widzial, ktokolwiek wie
Witam,

Temat który poruszyliście wstrząsnął mną i poruszył.
Bo ja tego faceta pamiętam!
Akurat teraz zbieram zdjęcia (bardziej przypomina to żebranie)
i wszystkie materiały dotyczące Aikido we Wrocławiu
(to w związku z sierpniową wizytą Chiba Sensei we Wrocławiu).
Ale do rzeczy.
Pamietam Henryka Szczygła.
Też mi się kojarzy z treningami na sali Polibudy we Wrocku.
Omijałem je szerokim łukiem w związku z monologami Krzysztofa Ś. o czym nawet teraz przypominają mi moje kolana.
Na pewno znacie to uczucie kiedy dochodzicie do czegoś pracując ciężko na macie i przelewając litry potu a komus innemu przychodzi to ot tak - bez problemu...
A ten facet był (jest?) naprawdę był niezły. I robił to od niechcenia i z siłą o jaką nikt go nie podejrzewał. Pamiętacie wzrok Osińskiego Sensei spod krzaczastych brwi? Tego faceta wtedy bałem się 5 razy bardziej. I nawet teraz zastanawiam się jak to się stało, że nie prowadził treningów czy staży bo facet był the best jak na tamte czasy!? No chyba, że prowadził lub prowadzi teraz jakąś sekcję w Polsce? W takim razie proszę o oświecenie.

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników][link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

To ten z brodą, zasłaniający kanji...
Czy ktoś ma jakieś zdjęcia albo info o Henryku?
  • 0

budo_avbert
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 648 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mazowsze

Napisano Ponad rok temu

Re: Co powiecie o, albo ktokolwiek widzial, ktokolwiek wie
:D
Widzę, że tu jakaś mitologia powstaje. Tajemniczy Henio Mistrz nad Mistrze, gardzący stopniami. Nikt nie wie kto go uczył. Ot pojawił się silny, tajemniczy... medytujący o wschodzie słońca . A dobroci w nim co nie miara :) 8)
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Co powiecie o, albo ktokolwiek widzial, ktokolwiek wie

:D
Widzę, że tu jakaś mitologia powstaje. Tajemniczy Henio Mistrz nad Mistrze, gardzący stopniami. Nikt nie wie kto go uczył. Ot pojawił się silny, tajemniczy... medytujący o wschodzie słońca . A dobroci w nim co nie miara :) 8)

Na pewno się zna z Miszczem Marianem.
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co powiecie o, albo ktokolwiek widzial, ktokolwiek wie
taaa, tyle, że miszcz jest fikcyjny a pan Szczygieł istnieje naprawde.
Po części to mnie takie postacie inspirowały okrutnie. Martyrologia lat 80-tych. ciemne, zakurzone, szkolne salki gimnastyczne. pokątnie, amatorsko sklecone pseudomaty i narysowany przez kogoś lepiej lub gorzej O'sensei. Wiem , ze takie miejsca jeszcze istnieją...
czasy kiedy nidan był bogiem a sandany pisały książki... wiedza z przemycanych kaset i książek po szwedzku i setki uczniów. Mnie fascynuje fakt, ze w tym czasie narodziła się ta bardzo polska swoboda interpretacji i bezkarność wynikająca z braku nauczyciela. To pewnie nic złego ale przy tak ubogim dostępie do informacji mogło sie kończyc atmosferą budowania "gurowstwa" i po priostu błądzeniem. mieszaniem różnych rzeczy, nadinterpretacją i szukaniem głębi gdzie jej nie ma. nie zazdroszczę takiego szukania oj nie zazdroszcze.
  • 0

budo_pancer
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 699 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:100-lica

Napisano Ponad rok temu

Re: Co powiecie o, albo ktokolwiek widzial, ktokolwiek wie
Jasne, że początki to zawsze okres błędów i wypaczeń ale jak fajnie wtedy bywało.... :wink: .
Do Warszawy sława Pana Szczygła słabo docierała, tu pierwsze skrzypce grał niejaki Pan Kowalski.

Pancer (wspominający te tatuaże :wink: )
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co powiecie o, albo ktokolwiek widzial, ktokolwiek wie
a co ten kowalski?
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Co powiecie o, albo ktokolwiek widzial, ktokolwiek wie

a co ten kowalski?

No jak co, skrzypce grał. :)
  • 0

budo_łabędź
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Swanderful country :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Co powiecie o, albo ktokolwiek widzial, ktokolwiek wie

tMnie fascynuje fakt, ze w tym czasie narodziła się ta bardzo polska swoboda interpretacji i bezkarność wynikająca z braku nauczyciela. To pewnie nic złego ale przy tak ubogim dostępie do informacji mogło sie kończyc atmosferą budowania "gurowstwa" i po priostu błądzeniem. mieszaniem różnych rzeczy, nadinterpretacją i szukaniem głębi gdzie jej nie ma. nie zazdroszczę takiego szukania oj nie zazdroszcze.

No i tak sie po trosze skończyła - Szczepan to bodajże za ksiązką pana Tokarskiego nazwał "lokalnym mistrzostwem". Zjawisko jest i będzie i ma sie dobrze
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024