Skocz do zawartości


Zdjęcie

lekki folder 3.5-4'' : jaki


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

budo_turin
  • Użytkownik
  • Pip
  • 15 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

lekki folder 3.5-4'' : jaki
Witam,
w ramach odchudzania plecaka z żalem postanowiłem wyrzucić z niego S1 i zastąpić czymś lżejszym (znaczy, folderem, bo sama pochwa w fixedach waży 100g).

Przeznaczenie: nóż podróżny, w szczególności w góry. Śniadanie zrobić, jabłuszko pokroić, ale wytrzymały dostatecznie by, kija uciąć i zaostrzyć, w razie czego ognisko rozpalić - jednym słowem budzący więcej zaufania jako narzędzie survivalowe niż vicek. Tematów podobnych jest niby sporo, ale nikt nie stawiał na pierwszym miejscu wagi, no i każdy ma trochę inny gust/założenia.

Założenia:
waga - do 150g, najlepiej trochę mniej
ostrze: 3,5 - 4 cale, z wskazaniem na to drugie: cały czas poręczne, ale wystarczające, by coś pokroić (od biedy chleb np.). Szlif najlepiej płaski i wysoki, lubię drop-point.
stal: minimum AUS-8, ale najchętniej coś dobrze trzymającego ostrze: D2, 154cm... - wolę spędzić pół godziny na trianglu w domu, niż co chwila podastrzać (ostrzałka też swoje waży!).
wygląd: niezbyt agresywny, ale nie' nóż garniturowy'.

Podoba mi się (na zdjęciach w każdym razie) BM ambush/presidio, ale celuję raczej w kategorię wagową griptilliana, który byłby niezły, gdyby mnie nie odrzucał estetycznie. Myślałem też o timberline vallotton liner lock, ale informacji o wadze brak, szlif krótki i wolałbym coś z lepszej stali i dłuższego. Bliski ideału wydają się (znów ze zdjęć tylko) noże Combat Elite.

Byłbym wdzięczny za propozycje na różnym pułapie cenowym - nie mam specjalnego limitu, ale to ile skłonny byłbym zapłacić zależy od tego, jak bardzo nóż mi się bedzie podobał. Nie wykluczam np. całkowicie wspomnianych combat elite, które, tylko brak informacji o wadze i niemożność przymierzenia się do nich wcześniej troszkę zniechęca do wyłożenia 300$...

Nie wykluczam, że skończyłoby się na dwóch nożach - jednym minimalistycznym (klasa vallattona), jednym mocniejszym (taki F1 wśród folderów), ale wolałbym jeden porządny niż dwa przeciętne.

Co byście wzięli do takich zastosowań?
  • 0

budo_schtruntz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 909 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:KB

Napisano Ponad rok temu

Re: lekki folder 3.5-4'' : jaki
a na ten przykład Spyderco Military - duży - 4 inche ostrza, lekki - cuś koło 120 g, S30v, pełny, płaski szlif...
  • 0

budo_turin
  • Użytkownik
  • Pip
  • 15 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: lekki folder 3.5-4'' : jaki
Nigdy mi sie Spyderco specjalnie nie podobały, ale muszę przyznać, że moje wymagania spełnia bardzo dobrze. Gdyby jeszcze ta rękojeść trochę mniejsza była...
Pomyślę o nim.
  • 0

budo_ov_darkness
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1044 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Mroku...

Napisano Ponad rok temu

Re: lekki folder 3.5-4'' : jaki
Tanio: Endura 4 -180PLN
torchę drożej Manix- 420PLN
A jeszcze drożej i fajniej to Zero Tolerance ZT0200- ok 6 setek
  • 0

budo_mathu
  • Użytkownik
  • Pip
  • 32 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: lekki folder 3.5-4'' : jaki
Oczywiście BM710 - lekki, wytrzymały, D2, śliczny, najlepsza beemka ;>
  • 0

budo_tdk
  • Użytkownik
  • 7 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: lekki folder 3.5-4'' : jaki

A jeszcze drożej i fajniej to Zero Tolerance ZT0200- ok 6 setek


No, nie... Kolega napisał, że chce nóż o wadze do 150 g, najlepiej mniej. Tymczasem ZT 200 to cegła.

Turin, nie śmiej się, bo napiszę to zupełnie poważnie. Wg mnie świetnym EDC jest MT Socom. Mój (stary) egzemplarz waży 126 g. Ma 4 cale świetnego, wytrzymałego ostrza (3,7 mm grubości) z wysokim płaskim szlifem, znakomitą blokadę i ostry czubek. Rękojeść jest wystarczająco wygodna. Nie znam noża, który ma korzystniejszy stosunek użyteczności do masy. Porównywalny jest tylko Spyderco Military, ale jego rękojeść gorzej mi leży w łapie.
Socom nie spełnia tylko jednego z Twoich kryteriów, mianowicie wygląda groźnie. To rasowy fighter, ale wg mnie, jest bardzo użyteczny. Kosztuje też sporo, ale wynagradza to użytkownikowi. Naprawdę polecam na EDC.
  • 0

budo_smok6
  • Użytkownik
  • Pip
  • 10 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: lekki folder 3.5-4'' : jaki
CRKT M21-04. Wazy cos kolo 150 g., ma ostrze 4" z AUS 8. Jest bardzo poreczny i dobrze sie nim kroi rozne rzeczy.
  • 0

budo_mathu
  • Użytkownik
  • Pip
  • 32 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: lekki folder 3.5-4'' : jaki

CRKT M21-04. Wazy cos kolo 150 g., ma ostrze 4" z AUS 8. Jest bardzo poreczny i dobrze sie nim kroi rozne rzeczy.

No tak, to faktycznie jest lekki folder z dobrej stali.
  • 0

budo_cassini
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1739 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kresy

Napisano Ponad rok temu

Re: lekki folder 3.5-4'' : jaki
BM 551. Masz drop point (no prawie) lekki, stal przyzwoita, poręczny, fajnie działająca blokada, no i w sumie całkiem tani.
  • 0

budo_turin
  • Użytkownik
  • Pip
  • 15 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: lekki folder 3.5-4'' : jaki
Dzięki wszystkim!
Niestety duża część tych noży jest troszkę za ciężka i ma za niski szlif jak na mój gust (manix to fajny nóż, ale waży tyle, co mój nimravus!). Z microtecha bliski ideału jest tylko wycofany CMT-X5 :(

Niemniej, dzięki za zwrócenie uwagi na inne modele griptiliana - kojarzyłem tylko 555 (z obrzydliwą dziurą), ale 551 i 552 jest warte rozpatrzenia.
Nad 710 McHenry&Williams się zastanawiałem, a jakże - na papierze wyglądał jak nóż dla mnie. Tylko mam wątpliwości, czy nie jest za szczupły - tj. czy rękojeść nie jest zbyt wąska by wygodnie nim operować i czy ten szlif nie okaże się za niski.

Po dalszym researchu zaczął za mną chodzić mocno Lone Wolf T2 Ranger. Iealny rozmiar - ostrze długie w stosunku do rękojeści, pełny szlif, i design mi odpowiada. Tylko znowu nie mogę znaleźć wiarygodnej informacji o wadze, a za to sporo uwag co do kiepskiej kontroli jakości...

Forum czytuję, pracę domową odrobiłem i przed postem przeszedłem przez często pojawiające się na forum firmy i modele, jak BM, MT CRKT i spyderco - mam nadzieję, że może komuś przyjdzie do głowy coś mniej znanego, a dokładnie mi odpowiadającego (dla mnie Lone Wolf czy Combat Elite to nowości). No i dochodzi snobish factor - lubię mieć rzadziej spotykany sprzęt :P

Coż, będę szukał dalej - nie powiem, by było to nieprzyjemne :)
  • 0

budo_cassini
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1739 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kresy

Napisano Ponad rok temu

Re: lekki folder 3.5-4'' : jaki

kojarzyłem tylko 555 (z obrzydliwą dziurą),

Bój się boga. :wink:
Mnie ona właśnie się w nim podoba. :)

lubię mieć rzadziej spotykany sprzęt

Jednak weź pod uwagę fakt, że ten częściej spotykany sprzęt, to niekoniecznie wynik tylko i wyłącznie marketingu. Są to po prostu konstrukcje, które z jakichś powodów przyciągają userów, dlatego czasem niekoniecznie najlepiej być oryginalnym. :)
Oczywiście nie twierdzę, że jest tak, iż niema nic lepszego. :)

Coż, będę szukał dalej - nie powiem, by było to nieprzyjemne :)

Hehehe.
To raczej zawsze jest przyjemne. :wink:
  • 0

budo_mathu
  • Użytkownik
  • Pip
  • 32 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: lekki folder 3.5-4'' : jaki

Nad 710 McHenry&Williams się zastanawiałem, a jakże - na papierze wyglądał jak nóż dla mnie. Tylko mam wątpliwości, czy nie jest za szczupły - tj. czy rękojeść nie jest zbyt wąska by wygodnie nim operować i czy ten szlif nie okaże się za niski.

Nie jest szczupły, jest chyba nawet grubszy niż Manix. Do doskonały nóż do pracy, bardzo wygodnie się go trzyma.

Nie wiem o co ci chodzi z niskim szlifem, jest chyba wyższy niż we wszystkich opisywanych w tym wątku nożach (oprócz Military oczywiście). W 710 masz ostrze recurve - ta jedna cecha bije na głowę wszelkie rozważania o wysokości szlifu. Spróbuj coś pociąć czy zastrugać nożem z recurve i bez to zrozumiesz.
  • 0

budo_piter pan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 372 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: lekki folder 3.5-4'' : jaki
moze RAT folder?niby aus8, ale nie dramatyzujmy....

moze byc tez Timberline Workhorse,


pozdr


P_P
  • 0

budo_turin
  • Użytkownik
  • Pip
  • 15 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: lekki folder 3.5-4'' : jaki
Wlasnie na uspokojenie zamowilem lone wolf T2 Hunter Cocobolo.
Ale niech to nikogo nie zniecheca od glowkowania - to raczej nie moj ostatni noz :>

Niech mi teraz tylko odpowiedza z Swamp Rata, bo na Bog Doga zachorowalem...
  • 0

budo_ov_darkness
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1044 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Mroku...

Napisano Ponad rok temu

Re: lekki folder 3.5-4'' : jaki
eeee... Swamp Rat już tej serii nie robi...
A kupienie noża z kołkiem, kiedy są noże z dziurą to wieeelki błąd! ;)
  • 0

budo_tdk
  • Użytkownik
  • 7 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: lekki folder 3.5-4'' : jaki

A kupienie noża z kołkiem, kiedy są noże z dziurą to wieeelki błąd! ;)


Czemu? Uświadom mnie, bo ja wolę kołek.
  • 0

budo_turin
  • Użytkownik
  • Pip
  • 15 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: lekki folder 3.5-4'' : jaki
Dziurką łatwiej operować ręką uzbrojoną w rękawiczki. Ale wizualnie ja też wolę kołek.

Tadam! Doszedł do mnie Lone Wolf T2 Hunter Cocobolo - 3 dni ze stanów. Wysyłki z polskiego allegro rzadko tak szybko dochodzą...

Piękny nóż. S30V w pełnym szlifie tnie jak szalona, a przy swojej pancerności i rozmiarze wygląda cały czas bardzo cywilnie i nie powinien budzić popłochu w ludziach i sprzeciwu w lokalnych władzach na świecie.

Troszkę ciężki tylko - będę musiał dorwać wagę i skonfrontować wynik z 4.2 uncjami podawanymi przez producenta i 4.4 zmierzonymi na bladeforums. Nie mam pomysłu jak jeszcze sprawdzić, że linersy są tytanowe a nie anodyzowane stalowe - sugestie?
  • 0

budo_schtruntz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 909 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:KB

Napisano Ponad rok temu

Re: lekki folder 3.5-4'' : jaki
materiał linersów?
potraktuj magnesem :)


aha, jak go trochę pomęczysz to skrobnij później jakąś recenzję
  • 0

budo_cassini
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1739 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kresy

Napisano Ponad rok temu

Re: lekki folder 3.5-4'' : jaki

A kupienie noża z kołkiem, kiedy są noże z dziurą to wieeelki błąd! ;)

Akurat błąd.
Błędem to jest ograniczanie się wyłącznie do kołka lub dziury. :)
Zależy do czego trza Ci klingę. :wink:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024