Skocz do zawartości


Zdjęcie

Treningi w dwoch dojo


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

budo_joer
  • Użytkownik
  • 6 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Treningi w dwoch dojo
Witam, w moim dojo zajecia odbywaja sie tylko 2x w tygodniu - dla mnie jest to malo. Myslalem o zapisaniu sie do innej sekcji i chodzeniu do dwoch dojo jednoczesnie. Czy jest to w jakis sposob "niegrzeczne", nielojalne wobec mojego senseia? Czy tak w ogole mozna trenowac?
  • 0

budo_feanor
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 301 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Treningi w dwoch dojo
Hmmm.... jak na mój gust to nie. Dla formalności mozna senseiowi powiedzieć o takiej sytuacji i tyle. Ale sprawdź czy w drugim dojo ćwiczą ten sam styl 8) Co prawda poznawanie nowych rodzajów aikido jaest celem szczytnym i słusznym, ale ćwiczenie naraz dwóch odmiennych stylów może doprowadzić do nieporozumień i niezrozumienia.... Jeden sensei mówi że jego aikido jest jedyne i słuszne i będzi Ci się starał wybić z głowy rzeczy których nauczyłeś sie w drugim dojo.... :) :twisted: Może być wesoło :twisted:

Ale tak poza tym to im więcej treningów tym lepiej
  • 0

budo_feanor
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 301 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Treningi w dwoch dojo
oczywiście ten tekst "jak na mój gust to nie" odnosił sie do pytania czy to jest niegrzeczne zachowanie :oops: :oops:
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Treningi w dwoch dojo
Jak najbardziej popieram cwiczenie, sam majac za malo 4 treningow w tyg przez kilka lat chodzilem do innego dojo -- fakt ze ten sam styl cwiczyli, bo obaj instruktorzy byli uczniami Sugano sensei. Ale to nie znaczy ze tak samo techniki wykonywali, roznice byly bardzo znaczne. Co sie nauczylem, ze robisz technike dokladnie jak instruktor pokazuje, to wtedy nie ma problemu. Druga rzecz co sie uczysz, ze techniki z jednego dojo slabo funcjonuja w innym dojo. Wiec zaczynasz szukac rozwiazan uniwersalnych -- i to jest prawdziwy poczatek Drogi 8)

Jakos tak po 3-4 latach zaczalem intensywnie zwiedzac rozne inne style aikido, nie baczac na zawszona polityczna poprawnosc.... to bylo kolejne ciekawe doswiadczenie :wink:
  • 0

budo_marcin35715
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 191 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecinek

Napisano Ponad rok temu

Re: Treningi w dwoch dojo
Jasne że można tak ćwiczyć, a co robimy jeżdżąc na staże? No chyba, że ktoś jeździ tylko po "lini". Tam gdzie ćwiczę staramy się jeździć wszędzie gdzie to możliwe. Zawsze jest coś czego można się nauczyć. Być może na samym początku może to spowodować "magiel" pod kopułką ale jeżeli ktoś podchodzi do budo jako do czegoś co chce robić cały czas to nie ma to znaczenia. Układa się wszystko i tak po paru latach ćwiczeń więc....doświadczenie do worka dobrze wymieszać i wkońcu dochodzimy do wniosku że i tak ćwiczymy ( kultywujemy) wszyscy to samo :lol: Takie chyba było założenie O'Sensei - czyż nie?
  • 0

budo_apas
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 731 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sorrell, Ballyhea an Rath

Napisano Ponad rok temu

Re: Treningi w dwoch dojo
Warto, zawsze warto. Jedyny problem, jaki widze, to "kompatybilnosc" przekazu. To, o czym pisal Szczepan jest swietne, jesli masz już opanowane podstawy (nie musisz być zaraz mistrzem :wink: ). Wtedy - jeśli napotykasz różnice - możesz świadomie pracować nad owymi różnicami i czerpać jak najwięcej dla siebie, zamiast zastanawiac sie, kiedy jest "dobrze" a kiedy "źle"...
Na początek dobrze trzymać się jednego przekazu (stylu), bo różnice między np. Kobayashi a "klasycznym", prezydenckim czy też redakcyjnym :) Aikikai są znaczne, może zbyt duże dla początkującego. Potem możesz i powinienes ćwiczyć wszystko, co się nawinie, pamiętając jednak o znaczeniu jednego, wiodącego i dobrego nauczyciela. Ten etap możesz IMHO zacząć spokojnie od poziomu 4, 3 kyu a dla Yudansha winien być on praktyką codzienną i obowiązkową - znowu IMHO :wink: Poza, oczywiście, ciężką i regularną pracą u "swojego" Mistrza!
Osobiście przez kilka lat treningu w Polsce starałem się ćwiczyć w kilku dojo (na ile czas pozwalał), ale wywodzących się z tego samego przekazu. Wcześniej miałem również kilkuletni etap praktyki "dorywczej" w różnych dojo u różnych nauczycieli - nie był to czas zmarnowany, ale też progres był kiepski. Najlepszy model to jak najwięcej treningow w "swoim" przekazie, choć niekoniecznie w jednym dojo i wizyty u "obcych" kiedy tylko się da.
Jako ciekawostkę podam, ze w krajach odległych od Wielgiego Kaczystanu spotkania i wspólne treningi osób z różnych organizacji i stylów są są czymś normalnym, odbywają sie regularnie i uczestniczą w nich zwłaszcza instruktorzy oraz zaawansowani.

Pozdrawiam
APAS
  • 0

budo_omasz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 118 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Londyn

Napisano Ponad rok temu

Re: Treningi w dwoch dojo

Jako ciekawostkę podam, ze w krajach odległych od Wielgiego Kaczystanu spotkania i wspólne treningi osób z różnych organizacji i stylów są są czymś normalnym, odbywają sie regularnie i uczestniczą w nich zwłaszcza instruktorzy oraz zaawansowani.


no to akurat nie jest takie oczywiste, rowniez w krajach odleglych od kaczystanu. wszystko zalezy od kraju i organizacji/przekazu.
  • 0

budo_ry-you
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 688 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:miasto cudow i zlodzieji

Napisano Ponad rok temu

Re: Treningi w dwoch dojo
Nie cwicze dlugo aikido ale mysle ze trening w 2 dojo to jest dobry pomysl byleby robic to co przekazuje nam dany instruktro w danej sekcji w jakiejs technice lub cwiczeniu a nie robic tak jak pokazal ten drugi sensei w drugiej sekcji trzeba poprostu dobrze obserwowac i wyciagac i powtarzac to co pokazuje nam nauczyciel przy danym cwiczeniu lub technice. To jest tak jak ze stazami moj instruktor inaczej nas uczy nikyo a sensei Yamada inaczej tylko ze kiedy jestem na stazy ucze sie tak jak pokazuje Yamada sensei
  • 0

budo_ry-you
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 688 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:miasto cudow i zlodzieji

Napisano Ponad rok temu

Re: Treningi w dwoch dojo
troche nie zrozumiale... przepraszam nie jestem najlepszy w przelewaniu swoich mysli na "papier"
  • 0

budo_redakcja budojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 857 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Treningi w dwoch dojo

Witam, w moim dojo zajecia odbywaja sie tylko 2x w tygodniu - dla mnie jest to malo. Myslalem o zapisaniu sie do innej sekcji i chodzeniu do dwoch dojo jednoczesnie. Czy jest to w jakis sposob "niegrzeczne", nielojalne wobec mojego senseia? Czy tak w ogole mozna trenowac?


Mądry instruktur nie potraktuje tego typu sytuacji jako nielojalności.
Ale osobiście do poziomu 1-2 kyu odradzałbym chodzenie do dwóch bardzo odmiennych technicznie dojo. Natomiast od 1 dana w górę wręcz przeciwnie.

  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Treningi w dwoch dojo

Mądry instruktur nie potraktuje tego typu sytuacji jako nielojalności.
Ale osobiście do poziomu 1-2 kyu odradzałbym chodzenie do dwóch bardzo odmiennych technicznie dojo. Natomiast od 1 dana w górę wręcz przeciwnie.

1-2 kyu? tak dlugo ludzie nie zyja.... :) Jak bym powiedzial raczej po 1-2 miesiacach. Sam pamietam po miesiacu cwiczenia w dojo, gdzie instruktorem byl miedzy innymi niejaki kol. Pomian poszedlem na staz z Pat Hendricks --> to bylo dopiero trzesienie ziemi! 8) :lol: :lol:
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Treningi w dwoch dojo

Sam pamietam po miesiacu cwiczenia w dojo, gdzie instruktorem byl miedzy innymi niejaki kol. Pomian poszedlem na staz z Pat Hendricks --> to bylo dopiero trzesienie ziemi! 8) :lol: :lol:

Patricia? Ta z tego pedalskiego kalifornijskiego aikido...? :twisted: :twisted: :twisted:
  • 0

budo_joer
  • Użytkownik
  • 6 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Treningi w dwoch dojo
OK Dzieki za wszystkie odpowiedzi :) W tym miesiacu bede zdawal na 5 kyu i mysle, ze dam sobie rade w dwoch dojo.Na razie jestem mocno napalony na aikido i wole kuc zelazo poki gorace - 4 treningi w tygodniu to bedzie dopiero cos :twisted:
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Treningi w dwoch dojo

Witam, w moim dojo zajecia odbywaja sie tylko 2x w tygodniu - dla mnie jest to malo. Myslalem o zapisaniu sie do innej sekcji i chodzeniu do dwoch dojo jednoczesnie. Czy jest to w jakis sposob "niegrzeczne", nielojalne wobec mojego senseia? Czy tak w ogole mozna trenowac?

Póki ci się chce ćwiczyć i płacić składki, to nikt nie będzie miał do ciebie pretensji. 8)
  • 0

budo_pancer
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 699 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:100-lica

Napisano Ponad rok temu

Re: Treningi w dwoch dojo

Sam pamietam po miesiacu cwiczenia w dojo, gdzie instruktorem byl miedzy innymi niejaki kol. Pomian poszedlem na staz z Pat Hendricks --> to bylo dopiero trzesienie ziemi! 8) :lol: :lol:

Patricia? Ta z tego pedalskiego kalifornijskiego aikido...? :twisted: :twisted: :twisted:

Tak, była wtedy nawet chyba z mężem (Louis?) - taki długowłosy Indianin;-) karateka.

Pancer (który nic nie wie o upodobaniach Louisa :wink: )
  • 0

budo_apas
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 731 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sorrell, Ballyhea an Rath

Napisano Ponad rok temu

Re: Treningi w dwoch dojo

Sam pamietam po miesiacu cwiczenia w dojo, gdzie instruktorem byl miedzy innymi niejaki kol. Pomian poszedlem na staz z Pat Hendricks --> to bylo dopiero trzesienie ziemi! 8) :lol: :lol:

Patricia? Ta z tego pedalskiego kalifornijskiego aikido...? :twisted: :twisted: :twisted:

Tak, była wtedy nawet chyba z mężem (Louis?) - taki długowłosy Indianin;-) karateka.

Pancer (który nic nie wie o upodobaniach Louisa :wink: )

No, to wszystko jasne! Skoro Patricia była z mężem, to oczywiste, że jest ona pedałem, co potwierdza, że kalifornijskie aikido jest pedalskie :wink: Idąc dalej tym tropem - długowłosy (sic!) Louis jest ewidentną lesbą, skoro przyjechał do Polski z żoną, zatem kalifornijskie karate jest lesbijskie, co odróżnia je znacznie od pedalskiego aikido...
Jak to dobrze, że w Polsce współrządzi jurna, tradycyjnie heteroseksualna Samoobrona :) :) :)

PS. BTW - czy w świetle ostatnich wydarzeń na polskiej scenie politycznej bezpiecznie jest utrzymywać na BUDO forum pt. "Samoobrona dla kobiet"?! Tak tylko modów i adminów pytam, zanim ich wsadzą za prowokacje... :wink:
  • 0

budo_bujin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 859 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Berlin

Napisano Ponad rok temu

Re: Treningi w dwoch dojo
trzeba cwiczyc na poczatku w kilku dojo, zeby odkryc aikido, ktore odpowiada naszej osobie. warto porownywac, nie bac sie myslec krytycznie.

grafomanowi z zielonej wyspy chyba sie strasznie nudzi, bo pisze notorycznie nie na temat ogromniaste posty.
  • 0

budo_apas
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 731 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sorrell, Ballyhea an Rath

Napisano Ponad rok temu

Re: Treningi w dwoch dojo
To Bujin - ćwiczenie od początku praktyki w kilku dojo mija się z celem, bo aikido jest trudne, usiane niuansami i różnicami interpretacji. Wyjątek stanowi trening w kilku dojo prowadzonych (lub "nadzorowanych") przez jednego nauczyciela, celem li tylko zwiększenia godzin aktywnej praktyki na macie.
Aikido odkrywa się latami a na początku można co najwyżej odkryć ze zdumieniem, jak biodra powinny pracować w kihon lub znaczenie centrum przy ukemi.
Nie należy obawiać się krytycznego myślenia, ale jakakolwiek sensowna krytyka musi być poparta elementarną choćby wiedzą, inaczej jest co najwyżej pseudointelektualnym bełkotem. Elementarna wiedza o aikido przychodzi po dwóch, trzech latach praktyki początkującego. Doświadczenie pozwalające ocenić, co jest dla danej osoby (lub: dla nas, dla mnie, dla ciebie, dla kogoś... Dla naszej osoby , to nie po polsku. Przepraszam, nie mogłem się oprzeć, taki nawyk grafomana :wink: ); otóż doświadczenie owo przychodzi gdzieś tak na poziomie 3, może 4 kyu. I wtedy właśnie można świadomie uczestniczyć w treningach w innych dojo, w różnych przekazach. Później, to już nawet nie tyle można, co należy.

Pozdrawiam

PS. 1. Nie nudzę się, choćbym nawet chciał. 2. Mój post to takie żartobliwe skojarzenie z przewijającą sie w różnych tematach dyskusją dygresyjną, układającą się (jak wiele innych tego typu dyskusji dygresyjnych) w pewną całość, choć - poza wyjątkiem założonym przez O'Moda - pozbawioną osobnego wątku. Zresztą nie myśmy to na Forum odkryli - patrz "Treny" Kochanowskiego, gdzie dwanaście bodaj samodzielnych utworów jako całość układa się emocjonalnie w trzynasty :wink: 3. W nawiązaniu do pkt 2 - jak komu to co piszę przeszkadza, proponuję ignorować. 4. To był ogromniasty post?! Stać mnie na więcej :)

Raz jeszcze z wyrazami sympatii

APAS
  • 0

budo_ligeia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 811 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Treningi w dwoch dojo
APAS, dałeś się bujinowi w maliny wpuścić. to jego stara śpiewka. on sobie tak lubi ludzi pozaczepiać, a potem siedzi, czyta to i zaśmiewa się do łez. a wszystko to, bo to jemu się zwyczajnie nudzi. :lol:
  • 0

budo_jaded
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 169 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Vegas

Napisano Ponad rok temu

Re: Treningi w dwoch dojo
Z lektury wątku wynika, że mam przesrane, bo w promieniu 50km nie ma dojo z inna linią przekazu.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024