Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kata czy Kumite?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
47 odpowiedzi w tym temacie

budo_meikyoan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 181 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:W-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata czy Kumite?


Ja bym bronila sie jak mogla, i chyba bym wogole zapomniala o kata;):):)


Ale wszak właśnie o to w kata chodzi. Kata ma Ci pomóc wypracować automatykę krótkich obron, nie zaś o odpracowanie długich tanecznych sekwencji. To działa tylko w chińskich filmach :) :) :)
  • 0

budo_czarna
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 267 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata czy Kumite?
raju na tym forum nie wolno pisać nic do starych tematów czy co?
  • 0

budo_shalom
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 498 postów
  • Pomógł: 0
2
Neutralna
  • Lokalizacja:Będzin / Kraków / Leiden
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata czy Kumite?
ten nie jest taki najgorszy bo ostatni post był 2 miesiace temu, ale pisanie po 2 czy 3 latach to już nie bardzo ;) Pozatym nie napisalaś nic nowego, a tylko coś co zakrawa o spam ;) Co innego jeśli napiszesz coś faktycznie wartościowego i na temat :)
  • 0

budo_czarna
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 267 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata czy Kumite?
no wiesz topic jest dla ciebie stary a dla tych co są nowi na budo to jest całkiem intrygujący po za tym jest ograniczona pula problemów i zaczyna wiać nudą......sorka że cie wkurza że coś pisze....przestane.....
  • 0

budo_kwiat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata czy Kumite?
„Dla mnie kata nie stanowią odmiany aerobiku. Uważam (fakt, że za ludźmi, których szanuję), że stanowią one szkielet zapisu sekwencji walki, choć oczywiście nie w całości. Poszczególne 3-4 ruchowe układy są konkretnymi obronami, całość pięknego układu służy tylko łatwiejszemu zapamiętaniu podstaw. Brakuje w tym części ruchów, ale jest to zajęcie dla myślących - wyciągnąć z kata pożyteczne rzeczy. Ostatecznie kata były wymyślone dla instruktorów, kontynuujących przekaz, nie dla szeregowych "stukaczy" tępo powtarzających ruchy i jęczących, że to bez sensu.
Staram się uczyć kata, opierając się na zastosowaniach, czyli nie odstukanie ruchów kata i potem pokazanie kilku wydumanych "interpretacji", ale odwrotnie - zastosowanie w obronie (czasem kilka pasujących do danej sekwencji, a potem pokazanie jak to wygląda w kata. I to działa.”

MeikyoAN mam wrażenie, że proces nauczania walki wręcz prowadząc go w ten sposób znacznie się wydłuża. I jeszcze ta niekompletna broń („..Brakuje w tym części ruchów, ale jest to zajęcie dla myślących….”). Nie obawiasz się że może to stanowić zagrożenie?
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata czy Kumite?

MeikyoAN mam wrażenie, że proces nauczania walki wręcz prowadząc go w ten sposób znacznie się wydłuża. I jeszcze ta niekompletna broń („..Brakuje w tym części ruchów, ale jest to zajęcie dla myślących….”). Nie obawiasz się że może to stanowić zagrożenie?


Kwiat, to ostatnie pytanie do MeikyoAN'a przypomina mi pytania z naszej dyskusji w temacie o przepiasach walki sportowej Kyokushin-kan.
Tu wyciągnąłeś wniosek o niekompletności broni, a w tym miesjcu naszej dyskusji napisałeś:

Ja widzę to tak techniki zawarte w kata to taki karabin skałkowy a techniki nauczane zgodnie z nowoczesną metodyką mające za jedyny cel praktyczne ich zastosowanie w walce to karabinek automatyczny. Jedno i drugie stanowi zagrożenie ale ja wolałbym używać nowoczesnej broni.


Zwróciło moją uwagę to, że koncentrujesz się na zgrożeniach wskazując na metody treningowe inne niż nastawione na rywalizację sportową.

Tam gdzie brakuje części ruchów polecam wprowadzenie jako elementy interpretacji i praktykowanie oyo. Różnicę pomiędzy bunkai i oyo wyjaśniłem w tym miejscu.
  • 0

budo_meikyoan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 181 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:W-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata czy Kumite?

MeikyoAN mam wrażenie, że proces nauczania walki wręcz prowadząc go w ten sposób znacznie się wydłuża. I jeszcze ta niekompletna broń („..Brakuje w tym części ruchów, ale jest to zajęcie dla myślących….”). Nie obawiasz się że może to stanowić zagrożenie?


Chyba posłużyłem się nadmiernym skrótem myślowym, więc rozszerzę:
Moim skromnym zdaniem nie można uczyć walki poprzez trening kata, w każdym razie nie bezpośrednio. Ostatecznie szansa, że zostaniesz zaatakowany tak, że będzie to pasowało do obrony zformalizowaną sekwencją kata jest delikatnie mówiąc niewielka.
Chodzi mi o to, że kata zawierają 2-3 ruchowe sekwencje obrony do zastosowania przy konkretnych zagrożeniach. Nie są one pełne, bo zawsze jakiś ruch jest ukryty lub wymaga dostosowania, ale właśnie dlatego jest to zajęcie dla myślących, czykli nie dla ćwiczących, lecz dla instruktora, mającego za zadanie wyciągnięcie z kata tego co cenne i przydatne. Uczniowie nie mają sie domyślać i wymyślać, lecz uczyć się tego co im nauczyciel pokaże. Gdy będą w stanie zacząć znajdować rozsądne i nieoczywiste wytłumaczenia kata, sami osiągają poziom mistrzowski i mogą powoli przygotowywać się do prowadzenia własnych grup, lub jeśli ich to nie bawi, do szybkiego zwiększania swego poziomu wiedzy i umiejętności.
Reasumując, kata nie są dla uczniów, ale dla nauczycieli. Należy ich uczyć, bo dzięki ich znajomości można łatwiej opracowywać kierunek swojej (i uczniów) pracy nad walką, funkcjonując wewnątrz nazwijmy to "charakteru stylu".A jest on dużo szerszy niż to co widać po podstawowych treningach - gama technik jest bogatsza. Jednak to co robi się z kata na ogół, to idiotyzm. Nauczanie dużej ilości kata, wykonywanych mechanicznie i bez zrozumienia służy jedynie zapełnianiu czasu i szlifowaniu gimnastycznych występów na zawodach o marchewkę. Sam znam ok. 30 kata różnej trudności i stwierdzam, że na chol..re mi to potrzebne. Obecnie ćwiczę góra 5-6 sztuk, które w swym zadufaniu uznałem za najbardziej dla siebie (i moich ludzi) przydatne i ich uczę. Uczę od strony bunkai, wykorzystania tych technik w walce.
Jak? Kata uczę omawiając i przerabiając poszczególne sekwencje, a dopiero później pokazując jak to uproszczono w kata. Tempo nauki wzrasta. Ćwicząc na tarczach i w parach wykorzystuję techniki z kata, modyfikując je na bieżąco pod wynikłe na treningu potrzeby - zmieniają się ludzie w parach, więc trzeba to poprawiać pd różne wykonania ataku, różnice wzrostu, inne kąty schodzenia itp.
  • 0

budo_meikyoan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 181 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:W-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata czy Kumite?
Kurcze, coś mi duże te posty wychodzą. :roll:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024