Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kata Wanshu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

budo_veldrin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 190 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Prowincja Warszawy
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Kata Wanshu
Szukam materiałów - schematów/zdjęć/filmów kata Wanshu. Chodzi mi o wersję starą, trenowaną obecnie w niektórych klubach Fudokan. Uczyłem się tego kata dawno temu na seminarium i nie jestem pewny co do niektórych pozycji. :?

Jeżeli ktoś miał styczność, prośba o linki itp.
  • 0

budo_fudo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 182 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:okolice
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata Wanshu
W których miejscach nie kojarzysz pozycji - znam to kata pomogę.
  • 0

budo_veldrin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 190 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Prowincja Warszawy
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata Wanshu
Chodzi mi o dwa momenty.

1. Jaka pozycja jest podczas tej pozycji po kopnięciu i ataku na gedan, tej z której cofamy się do Nekoashi-dachi.

2. Jak wygląda pozycja i ułożenie drugiej ręki, podczas bloku uchi - uke pod koniec kata
  • 0

budo_fudo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 182 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:okolice
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata Wanshu
ad.1
W pozycji kokutsu dachi wykonujesz lewą dłoni ą Age-uke otwartą dłonią a prawa dłoń wykonyje wtym samym czasie uderzenie teisho-uchi na gedan.
ad2.
Pod koniec kata - jest właściwie soto -uchi ( po obrocie ) w pozycji kiba dachi . Jeżeli o ten moment ci chodziło...Lewa dłoń jest na hiki-te... :-)
  • 0

budo_veldrin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 190 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Prowincja Warszawy
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata Wanshu
Ten poprzedni moment. Przed obrotem.
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata Wanshu
Wanshu to samo kata co Empi tyle, że Funakoshi zmienił mu nazwę.... chyba....

...a znajdziesz je np. [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_fudo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 182 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:okolice
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata Wanshu
Romanowicz :
Wanshu to kata ( przynajmniej ta wersja o której mówimy to nie Enpi :) -a nie Empi - tylko wersja wcześniejsza ta którą prawdopodobnie Funakoshi i Itosu zmienili )

Veldrin :
Jeżeli chodzi o poprzedni ruch to również nie jest soto-uke :) tylko migi- uraken-uchi a lewa ręka wykonuje coś w rodzju ściągnięcia ręki na poziom chudan ( mniej więcej środek brzycha ) dłoń jest otwarta z odwiedzionym kciukiem ( jak byś trzymał nadgarstek czy przedramię przeciwnika ) taka z resztą jest interpretacja tego ruchu...Pozycja jest neko ashi dachi ale taka wersja starsza tzn. przednia stopa ( pięta) nie jest uniesiona wysoko tylko lekko nad podłogą.
A tak poza konkursem dlaczego akurat to kata ? I kto cię tego uczył i kiedy ? 8)
Pamiętasz inne ? :-)
Jeżeli znasz Enpi to widać koneksję pomiędzy tymi formami i łatwiej jest zrozumieć i znaleźć apikacje :)
To samo przy oststnich technikach Shuto uke - pozycja to nie typowa kokutsu dachi tylko opisana wyżej.
Masz coś jeszcze to pytaj...
  • 0

budo_chemik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 863 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata Wanshu
Z tego co pamiętam to Iorga sensei w pewnym momencie zaczął nauczać kata "okinawańskich", ale czasem to wydawało się to wariacją na temat niż nauką oryginału.
  • 0

budo_fudo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 182 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:okolice
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata Wanshu
Chemik
Zauważyłeś że napisałem prawdopodobnie ? :-)
Jak masz możliwość to porównaj wersję sensei'a Jorgi z nauczaną np. przez sensei McCarthy - różnica jest bardzo niewielka a McCarthy uczył się jej od sensei Nagamine...
A poza tym to ty sam chyba do niedawna praktykowałś u Jorgi ? :)
  • 0

budo_chemik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 863 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata Wanshu
Owszem praktykowałem, wspominam ten okres pozytywnie, ale wrócić do niego bym nie chciał.
Co do okinawańskości form nauczanych przez Iorgę sensei - mając bagaż shotokanu na plecach nie da się kata zrobić po ichniemu, mimo że ruchy takie same lub podobne.

Na seminarium z Patrickiem się na razie nie wybieram, ale z tego co wiem to ma być w Polsce Robert Świrad, więc go zapytam o ile będę miał takową okazję.

pzdr
  • 0

budo_fudo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 182 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:okolice
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata Wanshu
Każdy ma swoją drogę karate...
Ty W.S.I ja swoją.

Na dziś to moja droga i moich obecnych nauczycieli ( obaj mają na dziś 5 Dan ) sam wiesz że to jedni z najlepszych jak nie najlepsi nauczyciele karate w Polsce - wiesz o kim piszę ...
A to całe zamieszanie z organizacjami ... Na razie zbytnio mi nie przeszkadza - a może wreszcie coś z tego wyjdzie ?
Nie jest powiedziane ze wreszcie wszystko znorm,alnieje i będziemy razem trenować i organizować turnieje ...

Pozdrawiam całe W.S.I Poland
  • 0

budo_veldrin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 190 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Prowincja Warszawy
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata Wanshu
Kata pierwszy raz "widziałem" bo ciężko to nazwać nauką, raczej powtarzaniem tego co robili ludzie przede mną :) na seminairum z shinamem I.Jorgą.

Niedawno zaś, w wakacje uczyłem się kata Fudokan na seminarium z senseiem Czesławem Stankiewiczem na obozie.

Poza Wanshu, uczylismy także:
-Heian-Oi-kumi
-Meykio Shodan/Nidan
-Taiji Shodan
-Matsumura Bassai ->nie jestem pewny co do nazwy pisanej
-Teisho ->też nie jestem pewny co do nazwy pisanej :-)
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata Wanshu

Romanowicz :
Wanshu to kata ( przynajmniej ta wersja o której mówimy to nie Enpi :) -a nie Empi - tylko wersja wcześniejsza ta którą prawdopodobnie Funakoshi i Itosu zmienili )


[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] jest jedno wanshu z matsubayashi shorin ryu

a [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] wanshu z wado ryu które jest identyczne ze znanym mi enpi.
  • 0

budo_fudo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 182 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:okolice
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata Wanshu
Wanshu z Matsubayashi ryu jest prawdopodobnie najstsrszą wersją orginału. Kata ćwiczone w klubach tradycyjnych ( Fudokan ) jest zbliżone do wersji z matsubayashi.
Natomiast Wanshu z Wado ryu to kata Funakoshi'ego :) Przecież Otsuka ( twórca stylu Wado ryu ) był jednym z najzdolniejszych uczniów mistrza Funakoshi

Veldrin to uczyłeś się od jednego z najlepszych... :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024